
Фото: Forbes Україна
Без газу. Чому підприємці конфліктують із «Львівгазом»
«Львівгаз» переходить до вимкнень
Попередження «Львівгазу» про припинення подачі газу підприємцям, якщо вони не встановлять засоби дистанційного передавання даних на свої газові лічильники, стали реальністю. Вимкнення загрожують і малому бізнесу, і бюджетним установам. Без газу для опалення та підігріву води якийсь час можуть залишитися магазини, аптеки, майстерні, ресторани. Витрати на встановлення цих приладів підприємцям, найімовірніше, доведеться компенсувати підвищенням цін або зниженням виплат своїм працівникам.
У ПАТ «Львівгаз» розповіли Tvoemisto.tv, що після 27 травня компанія розпочала припиняти подачу газу «усім підприємствам, котрі не облаштували комерційні вузли обліку газу засобами дистанційної передачі даних». Свої дії у «Львівгазі» обґрунтовують пунктом 2 Розділу 3 Глави Х Кодексу газорозподільних систем, який дає компанії право припинити передачу чи розподілу природного газу, якщо ці засоби не встановили на лічильники у передбачений законодавством термін.
Станом на кінець травня на Львівщині було близько 16 тис. підприємств із річним споживанням природного газу до 10 тис. кубічних метрів газу, які ще не встановили на свої вузли обліку газу прилади дистанційної передачі даних. Натомість, підприємств з річним споживанням від 10 тис. до 100 тис. кубічних метрів газу, які досі не зробили цього, — близько тисячі. Останні мали зробити це ще до 27 листопада. Втім, за словами технічного директора «Львівгазу» Павла Сербана, подачу газу донедавна їм не припиняли.
У «Львівгазі» запевняють, що вимкнення будуть поступовими.
«Звичайно, це довгий процес, і вимкнути газопостачання всім в один день фізично неможливо. Будемо відключати першочергово підприємства із великими обсягами споживання природного газу, поступово переходячи до менших», — розповів у коментарі Tvoemisto.tv Павло Сербан. — «Окрім того, вживати додаткові заходи не будемо до підприємств, котрі не мають засобів дистанційного передавання даних, але на літній період припинили споживання природного газу. Проте відновлення газопостачання таким підприємствам на опалювальний період відбуватиметься лише при умові оснащення комерційного вузла обліку засобом дистанційної передавання даних».
В усьому винна Національна комісія?
Юридичні особи та фізичні особи-підприємці, що є споживачами природного газу, отримали від «Львівгазу» вже не один лист з вимогою обладнати свої лічильники приладами для дистанційного передавання даних. У листах, копії яких передали Tvoemisto.tv підприємці, «Львівгаз» наголошує на тому, що «має право застосувати» до тих споживачів, які не встановили вчасно таких приладів «заходи з обмеження (припинення) передачі та/або розподілу природного газу». В останніх листах-попередженнях «Львівгаз» повідомляє споживачів, що подаватиме газ в опалювальний сезон 2018/2019 рр. лише за наявності засобів дистанційного передавання даних.
«Львівгаз» посилається на положення Кодексу газорозподільних систем та положення постанови Національної комісії з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), якою цей Кодекс був затверджений ще у вересні 2015 р. У пункті 4 цієї постанови Нацкомісії йдеться, що власники комерційних вузлів обліку газу (іншими словами: лічильників або лічильників разом з допоміжними засобами) з річним споживанням газу до 10 тис. кубічних метрів повинні забезпечити їх приладами для дистанційного передавання даних протягом 2,5 років з дня набрання чинності постанови, тобто до 27 травня цього року. Власники лічильників, що споживають більше газу, згідно з постановою мали б встановити ці прилади ще раніше.
При цьому, закон України «Про забезпечення комерційного обліку природнього газу», не містить жодної заборони на використання недистанційних засобів обліку.
Визначити, хто є власником комерційного вузла обліку газу у значенні Кодексу, можна на підставі акту розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін — споживача та «Львівгазу», якщо такий акт був складений та підписаний.
Цікаво, що Кодекс не виключає облаштування комерційних вузлів обліку газу споживачів засобами дистанційного передавання даних за рахунок оператора газорозподільної мережі. У такому разі споживачі газу зобов’язані не чинити в цьому перешкод оператору.
Переважна більшість підприємців, організацій та установ, що споживають на рік до 10 тис. кубічних метрів газу, використовують його лише для опалення та підігріву води. Вузлом обліку газу в таких випадках найчастіше є побутові (мембранні) лічильники. На початку квітня «Львівгаз» повідомляв, що на Львівщині не обладнані приладами дистанційного передавання даних «14865 об’єктів побутового призначення».
Вибору обладнання немає
Засоби дистанційного передавання даних — це прилади, що збирають дані про споживання газу та передають їх через мобільний зв’язок на сервер «Львівгазу». У компанії заявляють, що ці прилади необхідні для запровадження добового балансування на ринку газу в межах всієї України.
«Львівгаз» пропонує підприємцям облаштувати лічильники засобами дистанційного передавання даних у порядку, передбаченому Кодексом газорозподільних систем. Це означає, що підприємці-споживачі газу повинні звернутися до «Львівгазу» для отримання технічного завдання, замовити розробку робочого проекту, погодити його у «Львівгазі», придбати за власний рахунок обладнання, оплатити його монтаж, налагодження, перевірку достовірності переданих даних, прийняти його в експлуатацію за участю «Львівгазу» зі складенням відповідного акту. Загалом, платити не треба лише за отримання технічного завдання, погодження проекту та прийняття засобу дистанційного передавання даних в експлутацію.
Так виглядає прилад дистанційного передавання даних для газових лічильників
На ринку доступним є лише один засіб дистанційного передавання даних для побутових лічильників з протоколом передавання даних, визначеним у технічному завданні від «Львівгазу». Його виробником є ТОВ СП «Радміртех» з Харкова. Прилад складається з GPRS-модему і датчика імпульсів (датчик може бути вбудований у корпус або виносним). У Львові, як дізналося Tvoemisto.tv, його можна придбати за майже 6 тис. грн. Проте прилад призначений лише для лічильників окремих виробників, а саме: САМГАЗ, Pietro Fiorentini, Elster, Metrix, Itron, ОКТАВА. Через це споживачам, у яких встановлені лічильники інших виробників, а найчастіше це старі лічильники, доведеться витратити додаткові гроші на їхню заміну.
Протест підприємців
Наприкінці травня «Комітет підприємців Львівщини» публічно звинуватив ПАТ «Львівгаз» у намаганні свавільно нажитися на підприємцях та юридичних особах-споживачах газу через те, що компанія змушує їх обладнати газові лічильники засобами дистанційного обліку за власний рахунок. У своїй заяві Комітет наголосив на тому, що «Львівгаз» у такий спосіб зменшує власні витрати на контролерів.
Крім того, як стверджують у Комітеті, вартість встановлення обладнання, яке вимагає «Львівгаз», становить від 10 до 20 тисяч гривень, адже не всі газові лічильники поєднуються з приладом дистанційного обліку.
У «Львівгазі» визнають, що споживачам може бути потрібна заміна лічильника. Без його заміни, за підрахунками компанії, сума необхідних витрат (включно з вартістю обладнання, монтажних робіт та проектної документації) для лічильників типорозміром від G1,6 до G16 не перевищує 7300 грн.
«Вимагаємо від «Львівгазу» не зловживати своїм монопольним становищем та вести бізнес прозоро й відкрито», — йдеться у зверненні, оприлюдненому Комітетом. — «Очікуємо від «Львівгазу» та представників держави, відповідальних за цю галузь, публічних роз’яснень щодо цієї ситуації».
Комітет закликав також усіх підприємців та юридичних осіб-споживачів газу не укладати поки що з ПАТ «Львівгаз» нові договори чи доповнення до чинних договорів щодо розподілу повноважень і балансової належності лічильників газу до вирішення ситуації, що склалась з умовами встановлення засобів дистанційного обліку та передавання даних.
Як розповів Tvoemisto.tv член КПЛ Роман Зафійовський, Комітет ініціюватиме розгляд цієї проблеми, тобто умов встановлення засобів дистанційного обліку споживання газу та передавання даних, на засіданні Координаційно-дорадчої ради з питань підприємництва при Львівській ОДА.
Роман Зафійовський (фото Комітету підприємців Львівщини)
Додамо, що Координаційно-дорадча рада з питань підприємництва вже має досвід врегулювання відносин між природними монополістами та підприємцями. У березні цього року в межах діяльності ради був підписаний Меморандум про співпрацю між ПАТ «Львівобленерго» та підприємницьким середовищем Львівщини.
Водночас, КПЛ співпрацює задля розв’язання цієї проблеми з організаціями підприємців з Києва, Полтави, Чернівців, Сум та інших міст. Разом вони мають намір оскаржити у суді постанову НКРЕКП, якою був затверджений Кодекс газорозподільних систем, та звернутися із заявою про порушення законодавства облгазами до Антимонопольного комітету.
Крім цього, окремі компанії починають самостійну боротьбу проти газового монополіста а готують судові позови. Зокрема з аналогічною проблемою зіткнулось ТОВ «Маркет Універсал» (всеукраїнська мережа аптек D.S.). В компанії порахували, що встановлення вузла обліку у всіх їхніх аптечних точках обійдеться в круглу суму.
«Загалом в Україні, за різними даними, близько 230 тисяч торгових точок. Це і ресторани, і аптеки, і магазини. Для встановлення приладів обліку у кожній точці потрібно майже 3,5 млрд гривень. Щодо аптечних закладів, то таких в Україні близько 20 500 одиниць. Відтак, для суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність через аптечні заклади, потрібно витратити 307 млн гривень», – зазначив юрист Олег Мазан.
За словами юриста, виходить така ситуація, що за рахунок витрат усіх підприємців України, значний прибуток отримає невелика група компаній, які поставляють необхідне обладнання.
Як вихід з ситуації, у компанії пропонують кілька варіантів:
- Закріпити право вільного вибору для суб’єкту господарювання: облаштовувати комерційні вузли обілку природнього газу, або продовжувати передавати показники лічильників не дистанційним способом.
- Зобов’язати регіональні газові компанії своїм коштом забезпечити встановлення необхідного обладнання для дистанційної передачі даних, а не за кошти підприємців.
«Аптечна професійна асоціація України», членом якої є мережа аптек D.S, скерувала звернення до Антимонопольного комітету, Прем’єр-міністра України та Державної регуляторної служби України. Якщо вимоги підприємців будуть надалі ігнорувати, вони обіцяють звернутись до суду.
Дмитро Борисов, Назар Притула
Головне фото: Forbes Україна
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Дорогий і непевний шанс. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності
- «Тримати лінію фронту і захищати своє». Жадан у влозі Рущишина
- Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу
- Карантин допоміг вдосконалитися. Як пандемія змінила роботу «Майстерні Improv»
- Усе про авіакатастрофу військового літака Ан-26 на Харківщині в один клік. Фото, відео. Оновлюється
- Що обіцяє Садовий зробити для Львова. Аналіз програми
- Чому львів’яни досі п’ють хлоровану воду і чи здатні політики вирішити проблему
- Тепер нас знають і поважають. Як перекладачка просуває Львів у світі
- На Covid-19 хворіють повторно. Чи варто панікувати
- З Нью-Йорка до Львова. Як американський актор знімався в містичному трилері
- Завжди перший. У пам’ять про педіатра Богдана Остальського
- «Якщо справою не живеш, то не будеш успішним». Як поїхав під час пандемії «Чудо Тур»
- 3D друк, Zoom і нафта. Яким галузям і компаніям дісталась корона, а кому від неї і добряче дісталось
- Ризики збільшуються, але страху вже немає. Львівський готельєр про бізнес у час Covid-19
- Чи працюють у Львові правила МОЗ про госпіталізацію пацієнтів з Covid-19
- Верховний головнокомандувач. Що робив Володимир Зеленський на Яворівському полігоні. Репортаж
- Чи вартує в час пандемії вакцинувати дітей від грипу. Пояснення педіатра
- Що «Є» у Львові? Як популярна мережа книгарень потрапила у скандал
- Пройти випробування пандемією. Економічні загрози та можливості напередодні другої хвилі ковіду
- Смерть чоловіка у центрі Львова. Як у майбутньому запобігти таким випадкам
- Новий рядок у паспорті та єдиний транспорт. Що буде у Львівській ОТГ
- Чорні глечики і Біла пані. Подорож у Гавареччину і Підгорецький замок
- Україна після 25 жовтня. Як житимуть громади за новими правилами