
фото: Олександр Шутюк
«То не вольно». Як у Львові домовляються не склити балкони
Головний архітектор міста Юліан Чаплінський каже, що балкони львів’яни протягом останніх 28 років склили стихійно і масштабно, без жодного контролю, адже законодавство не передбачає за це відповідальності.
«Що стосується історичної частини, то міськрада штрафує за заміну вікон і скління балконів у будинках-пам’ятках. Але всіх не перештрафуєш», — каже архітектор.
Також, говорить він, за нищення пам’яток мала би відповідати інспекція ДАБК Львівської області.
«Але так виглядає, що вони нічого в тому плані не роблять», — додає Юліан Чаплінський.
Що стосується новобудов, то це, каже чиновник, мають контролювати ОСББ.
Михайло Васюта, який є управителем одного з львівських ОСББ, розповідає Tvoemisto.tv, що об’єднання співвласників справді намагаються стежити за тим, аби фасади будинків зберігали свій первісний вигляд — вони є спільним майном, яким можуть розпоряджатись лише загальні збори ОСББ.
«Мають бути певні правила, чіткі і зрозумілі для всіх процедури. Для цього члени правління ОСББ замовляють в архітектора паспорт фасаду будинку. Це частина технічної документації на будинок, куди вносяться зміни щодо скління та розташування кондиціонерів. Цей паспорт фасаду мають затвердити на загальних зборах мешканців. Відповідно до цього документу має діяти кожна квартира», — каже він.
Читайте також: Зберегти не можна штрафвувати. Як Львів охороняє історичне середовище
Теоретично, за словами Михайла Васюти, можна прописати штрафи за зміни фасаду, що суперечать паспорту, але юридично це важко зробити так, щоб співвласник реально відповів за свої дії.
Із ним погоджується ще один львівський управитель, Сергій Лисенко. В ОСББ «Велика Британія», головою якого він є, ще на стадії прийому будинку від забудовника розробили однотипне скління за під’їздами та схему розміщення кондиціонерів. Пізніше на загальних зборах погодили, що порушники відповідатимуть фінансово. А тих, хто вирішив змінити вигляд фасаду на власний розсуд, є близько 10% мешканців.
«На одну квартиру ми вже склали позовну заяву, готуємо на інші. Стягнення штрафу — це сумнівне питання. ОСББ лише може вимагати відшкодування завданих збитків. Зараз (будинок почали заселяти близько двох років тому, — ред.) вже є 14-16 порушників, я вже не рахую. І це лише ті, кому офіційно надіслали листи-претензії з досудовим попередженням», — говорить Сергій Лисенко.
Те, що збитки завдані, можна довести лише через суд після експертної оцінки, тому це не дуже вдалий варіант, який може вплинути на несумлінних власників квартир. Сергій Лисенко додає, що мешканці часто не зважають на правила. Був лише один випадок, коли вдалося вирішити проблему просто розмовою з власниками.
«Інші не реагують, агресивно ставляться до цього порядку. А коли запустимо судові справи, взагалі не знаю, що буде. Дотримуватись певних правил у багатоквартирних будинках — дуже важко. У нас, окрім того, є два випадки захоплення коридорів», — каже він.
Читайте також: Полярон та Кінескоп. Як територію колишніх львівських заводів перетворюють на житло
В інших будинках, де Сергій Лисенко також є управителем, він прописує процедуру встановлення кондиціонерів і скління балконів через правління ОСББ. Тобто члени правління мають розглянути заяву власника квартири і вирішити, чи не псують пропоновані зміни зовнішній вигляд і чи не завдають шкоди фасаду.
«Але в таких будинках, що здані 5-7 років тому, нереально вже все привести в належний стан. У будинку, де я живу, практично кожна третя квартира зробила якесь грубе порушення, і кожен має привід "посадити" сусіда: самозахоплення комірок, горищ, технічних поверхів», — додає Сергій Лисенко.
Натомість у компанії Greenville при здачі будинку в експлуатацію укладають договір з управлінською компанією, де прописують заборону втручатися у фасад і змінювати його.
«У договорі чітко прописується, що не можна розміщувати без попереднього письмового дозволу на фасаді будь-які пристрої, обладнання чи проводити будь-які будівельно-монтажні роботи. Наперед для зручності мешканців відводяться спеціальні місця під кондиціонери. Щодо лоджій і балконів, то ми продумуємо наперед усе так, щоб було максимально комфортно і потреба вносити якісь зміни не виникала», — кажуть у забудовника.
Як вдалося з’ясувати Tvoemisto.tv, у ОСББ «Добра оселя», що обслуговує ЖК «Добра оселя» та Greenville House, у договорах прописаний штраф за втручання у фасад — самовільне встановлення кондиціонерів, скління балконів — 20 тисяч гривень. Крім того, оскільки фасад зроблений за авторським проєктом, його автор-архітектор може також подати в суд на того, хто змінює фасад.
Читайте також: Орендують навіть старе житло лише з диваном. Як знайти квартиру у Львові
У той же час Сергій Лисенко нагадує, що правління ОСББ — усього лише виконавчий орган, який виконує рішення, що ухвалили співвласники.
«А якщо співвласники залазять у таку халепу заради власних вигод і демонструють повну байдужість, тоді рухатись до якихось порядків — неможливо», — каже він.
На думку управителя, контролювати зовнішній вигляд будинків мають не ОСББ, а зовсім інші органи. Він розповідає, що у Польщі окремі служби стежать за фасадами і штрафують мешканців за порушення. У свою чергу Юліан Чаплінський вважає, що дозволити штрафувати за засклені балкони та прибирати їх мають на законодавчому рівні.
«Якщо місто зробить це зараз, то мешканець потім виграє суд, оскільки йому пошкодили майно. Усі міста України без винятків спотворені заскленими балконами. І я думаю, що це має бути воля держави — сказати всі ці балкони прибрати в примусовому порядку. Але це буде непопулярне політичне рішення, бо кожен другий засклив балкон», — каже Юліан Чаплінський.
За його словами, у західних країнах регламентовано, що вулиця є спільним простором, і тому місто може впливати на розміщення кондиціонерів, реклами, антен.
«Я питав у головного архітектора Вроцлава колись, чому у них не склять балкони. У відповідь почув одну фразу: "То нє вольно". Тобто якщо в законі написано, що "то нє вольно", то люди цього не роблять. А у нас, якщо скажеш, що не можна, то люди будуть далі склити, бо розуміють, що їх ніхто не покарає», — говорить головний архітектор Львова.
Читайте також: Львів потребує радикальних підходів. Юліан Чаплінський про розвиток міста
Подбати про зміни до законодавства, каже Юліан Чаплінський, має новий парламент, а долучитися до процесу — пожежники, яким засклені балкони заважають рятувати людей. Так, як розповідає речниця ДСНС Львівщини Христина Авдєєва, від засклених балконів рятувальники мають кілька проблем.
«По-перше, не завжди можна зачепити драбину, та і часто розбити склопакет складно. Це додаткова затрата сил і часу, та і склом можуть порізатися як люди, яких рятують, так і пожежники. Крім того, при засклених балконах інколи лишається досить вузький прохід, щоб рятувальник заліз у квартиру. Якщо це пожежа, то він одягнений у спецодяг з балоном, а віконечко, яке можна відкрити, маленьке. Ми, звичайно, залазимо, але все, знову ж таки, впирається в час», — розповідає вона.
За її словами, засклені балкони також впливають і на розвиток пожежі: склопакети прилягають до стін щільно, і, коли їх розбивають, до квартири потрапляє відразу дуже багато кисню.
«Часто це призводить до неконтрольованого розвитку пожежі — вона швидко спалахує, може статися і мінімальний вибух», — каже Христина Авдєєва.
Тому незасклений балкон може врятувати не лише естетичний вигляд будинку, а й життя.
Олександра Бодняк
Головне фото: Олександр Шутюк
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян
- Дім культури по-новому. Як у Львові працює міський центр мистецтва
- Як забудовники «ховають» історію Львова. Археолог про дослідження міста
- Розмальована музика. Як українка та мексиканець навчають у Львові дітей за новою методикою
- Топ-5 подарунків на Миколая. Як місцеві компанії популяризують українські свята
- Вікенд у Львові. Скільки коштує оренда помешкання і де його шукати
- У місті, але біля лісу. Де у Львові купити квартиру поближче до природи
- Купуй, споживай, перевикористовуй. Львівські лайфхаки для еко-життя в новому році
- Які квартири купують львів'яни і як перевірити забудовника на законність
- Найперший, найбільший, найулюбленіший. Гарнізонний храм Львова відзначає 9-ліття відкриття
- Чи буде у Львові сніг на Миколая і Новий рік. Прогноз синоптиків
- «Патріоти та «всі інші», або Які розклади у Львівській облраді
- Хто такий Синютка, який зайняв друге місце
- Знову Садовий. Кар’єра, статки та передвиборчі обіцянки мера
- Людське ставлення і турбота про зміст. Чого хочуть від влади Львова освіта і культура
- Садовий та Синютка змагаються за Львів. Інтерв’ю з обома кандидатами
- Я бачив різні кампанії на виборах у Львові, ця – найбрудніша. Розмова з Андрієм Садовим
- Уся країна дивиться, якими будуть вибори у Львові. Розмова з Олегом Синюткою
- Великий бізнес вміє домовлятись. Чого очікувати від нової Львівської міської ради
- Хто став депутатом Львівської міської ради. Імена, біографії, статки і фото
- Як у Львові закрили єдине відділення гематології та чому помер його пацієнт
- Як у старовинному львівському будинку живуть і співпрацюють нічний клуб та мешканці
- Як підсилити потенціал Західної України. Взаємодопомога, синергія і маркетинг територій
- Пожертвувати супутниковою антеною. Як у Львові оживили будинок-пам'ятку на вулиці Чупринки
- Що Гвоздович обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- До Львівської міськради йде відверто проросійська ОПЗЖ. Що це означає
- Вибори до львівської міськради. Перша «десятка» «Об’єднання «Самопоміч»
- Що Васюник обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Зникла дитина. Як впильнувати свою та що робити, якщо знайшли чужу
- Що обіцяє Синютка зробити для Львова. Аналіз програми
- Яка вода тече з вашого крана або Як Львову відмовитись від «хлорки»
- На Митрополичі сади у Львові чекають великі зміни. Що буде
- Ще не вмер Бандера. Якою львів'яни запам'ятають цю вулицю до ремонту
- Пів правди про бруківку. Топ-5 відповідей про ремонт вулиці Бандери
- Як зміняться квартири і офіси через пандемію. Що каже архітектурний ринок Львова
- Бруд – це вибір. Дві історії львів'ян, які самотужки відновили під'їзди в історичних будинках
- Передайте за проїзд. Як виглядав громадський транспорт Львова у різні роки
- Чи безпечно туристам їхати до Львова і на Львівщину
- Час нових рішень? або Чи можна відкривати дитячі садочки у Львові
- Чому у Львові ІФА-тести на коронавірус не роблять масово, як обіцяли в МОЗ
- «Рекордні» 125 позитивних тестів на коронавірус на Львівщині. Що це означає
- Кабмін створив Львівську ОТГ. Як це вплине на вибори та бюджет
- Запам'ятайте це, якщо вже зібрались на шашлик, у спортзал чи Карпати
- Львівські дні. Що відбувається у місті, поки ви вдома. Репортаж
- Весна, що увійде в історію. Репортаж із полудневого Львова
- «Ми не віримо, що у батька був коронавірус». Історія родини, де більше ніхто не заразився
- На Львівщині вводять режим надзвичайної ситуації. Що це означає
- Місто чоловіків. Чому Львів не пишається відомими жінками
- На захист Палацу мистецтв. Що каже про його перебудову автор проєкту
- План «В». Де на Львівщині лікуватимуть хворих на коронавірус, якщо такі будуть
- Антикоронавірусні Винники. Що відбувалося за лаштунками протестів
- Евакуація українців із Китаю. Хвилювання і шок
- Чи відсторонять Андрія Садового від посади і що буде із Львовом далі
- Чи знесуть ЦУМ та куди поїде трамвай. Перспективи Франківського району Львова
- Відчути себе Залізною людиною. Як львів’янин 25 разів подолав дистанцію Ironman
- Місто в місті. У Львові будують перший інноваційний парк. Візуалізація
- Інвестувати в майбутній «Океан Ельзи». Що може заробити бізнес, крім грошей
- Вхід через сусідів. Який готель хочуть будувати на початку вулиці Дорошенка
- Культура — це не лише розваги. Навіщо Львову перший в Україні Конгрес культури
- «Такого нема ніде у світі». Як у Львові та Києві будують інноваційні парки
- Фізика і хімія львівської кави. Як і для кого працює найкраща кав’ярня міста
- Почати життя заново. Як у Львові облаштовують притулок для жінок у кризі
- «Ви вже на Львівщині». Як представляли нового очільника поліції області
- Усе про трагедію в Дрогобичі в один клік. Фото. Оновлюється
- Полярон та Кінескоп. Як територію колишніх львівських заводів перетворюють на житло
- Орендують навіть старе житло лише з диваном. Як знайти квартиру у Львові
- Не потонути й не згоріти. Як Львову адаптуватися до кліматичних змін
- Пелюстка до пелюстки. Як реставрують історичні брами у Львові. Фоторепортаж
- Як перемогти в Громадському бюджеті Львова. Приклад Залізничного району
- Не здаватися до останньої хвилини. Як стати переможцем Громбюджету Львова
- «Політика мене не цікавить». Маркіян Мальський про своє майбутнє в ЛОДА
- Те, чого ви не маєте знати. Що лишається за лаштунками Leopolis Jazz Fest
- Скільки разів «мінували» Львівщину та що робить із цим поліція
- Побороти затори. Що може змінити Інтегрована концепція розвитку у Львові
- Подарунок школі чи посаджене дерево. Як у Львові відзначать завершення навчального року
- Без нього не було б України. Львів'яни сумують за Маркіяном Іващишиним
- Олег Синютка: Шанси зараз стати міським головою Львова є у всіх
- Як пройшли дебати між Порошенком та Зеленським. Повна розшифровка. Оновлено
- Нам потрібні розумні люди. Андрій Пундор про візію та прорив Львова
- Чи мав право Порошенко заблокувати центр Львова: що каже закон
- Рушійна сила – мешканці. Як три роки поспіль вигравати у конкурсі Громбюджету Львова
- Проста ідея. Як перемогти в конкурсі Громадського бюджету Львова
- Чиста джерельна. Звідки потрапляє вода у крани львівських будинків
- Зелена лінія. Як планують з’єднати Сихів та центр Львова
- Що відбувається у Палаці Хоткевича та чому там знову не обрали керівника
- Зміни до трудового законодавства. Що це значить та чому Львівський ІТ Кластер проти
- Чи поїде моя пляшка на переробку або Що стримує львів’ян від сортування сміття
- Молодий і динамічний. Як Сихів стає конкурентом центральній частині міста
- «Про результат повідомимо згодом». Як працює Гаряча лінія Львова
- У білих халатах і з рентгеном. Як працюють львівські реставратори
- Портрет львівського туриста. Хто сюди їде і навіщо
- Відпустка за відпусткою. Хто дбає про Львів замість Садового