
Фото з відкритих джерел
Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
Ціна на доставку зросте?
Днями львівські ЗМІ поширили інформацію про те, що у листопаді в АТ «Львівгаз» відбулось публічне обговорення про підняття тарифу на доставку газу з 0,99 грн до 4,14 грн за кубометр. Нагадаємо, що з початку року українці отримують дві квитанції, в яких ідеться про газ – одну, власне, за використаний газ, іншу – за його транспортування до помешкання. За першою платіжкою гроші ідуть на рахунок постачальника – у Львові це переважно «Львівгаз збут», а за другою – АТ «Львівгаз», що володіє інфраструктурою для транспортування газу – трубами.
«Погана» новина у тому, що АТ «Львівгаз» має природну монополію на транспортування газу. Це означає, що конкуренція на цьому ринку (умовно, газові труби інших гравців) зробить послугу менш ефективною через зростання витрат на утримання інфраструктури.
Отже, львів’яни будуть змушені платити підприємству за встановленим тарифом, яким би він не був. Інший варіант – використовувати альтернативні джерела енергії для побуту.
Читайте також: Як у Львові подати показники за воду, газ і світло, не виходячи з дому. Інструкція
«Хороша» новина у тому, що регулятор – НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює регулювання у галузях енергетики та комунальних послуг) – ще не затвердив пропонований АТ «Львівгаз» новий тариф. І може і не затвердити, якщо вважатиме, що тариф необґрунтований – тобто розрахунки не відповідають реаліям.
Як розповіли Tvoemisto.tv у АТ «Львівгаз», НКРЕКП має ухвалити своє рішення до 1 січня 2021 року. У компанії пояснюють, чому хочуть збільшити ціну транспортування газу:
«Такий тариф дозволить повністю покрити усі витрати на проведення робіт із заміни газових мереж, їх ремонт та встановлення газорегулюючого обладнання для безпеки споживачів. Також в проєкт тарифу закладено підвищення зарплатні висококфаліфікованих спеціалістів, які зараз мають майже удвічі нижчий оклад у порівнянні з енергетиками».
В АТ «Львівгаз» додають, що газові мережі на Львівщині є одними з найстаріших в Україні.
Додамо, що вартість доставки газу розраховується для кожного споживача індивідуально за об’ємами спожитого газу у попередньому газовому році (з 1 жовтня по 30 вересня) і ділиться на 12 рівних частин.
Як зекономити?
Кожен львів’янин може змінити постачальника газу «Львівгаз збут» на іншого. Якщо раніше ця процедура була громіздкою і могла тривати кілька місяців, то тепер її алгоритм чітко прописаний. Відкритий ринок газу дозволяє кожному споживачу змінювати постачальника за бажанням без жодних умов, окрім відсутності боргу перед попереднім постачальником.
Тобто ви можете змінити продавця газу будь-якого місяця, лише враховуйте, що, згідно із законодавством, процедура триває 20 днів (на практиці – зазвичай менше).
Окрім того, ви можете обрати постачальника з іншого регіону – із Києва, Харкова чи Тернополя. Лише перед тим, як вирішити, якій компанії віддати свої гроші, перевірте на сайті НКРЕКП, чи має вона чинну ліцензію.
Загалом у переліку НКРЕКП є понад 700 компаній, що мають ліцензію на постачання природного газу. Та не всі із них мають досвід роботи із побутовими споживачами та, відповідно, необхідний для цього клієнтський сервіс. Щоб було зручніше обирати, аналітична компанія DiXi Group розробила сайт «Газотека», на якому ви можете порівняти ціни на газ у різних компаній, швидко підрахувати, скільки грошей зекономите за рік на купівлі газу та подати онлайн заявку на зміну постачальника.
Читайте також: В Україні запустили сервіс для порівняння цін на газ
Цим сайтом скористався львів’янин Ярослав. Він каже, що у суботу подав заявку на зміну постачальника, а сьогодні – у середу – процес заміни пройшов.
Є й інші способи, наприклад, на сайті Приватбанку, що співпрацює із НАК Нафтогаз.
«Змінила постачальника, тому що ціна за кубометр на 2 гривні нижча. Поки вражень не маю, бо це лише перший місяць після зміни. Якщо чесно, очікую підводних каменів, але поки без нюансів. Змінювала через Приват24, дуже швидко і легко», – розповіла Tvoemisto.tv львів’янка Ольга.
(Додамо, що «Львівгаз збут» у грудні продає львів’янам газ за ціною 8,81 грн за кубометр).
Ще один спосіб – заповнити заявку в обраного постачальника на сайті. Таким чином можна перевірити, наскільки у компанії розвинений клієнтський сервіс.
«Змінив постачальника виключно через ціну. Заповнив заявку на сайті «Нафтогазу» за 10 хвилин. Вказав дані та додав скан-копії документів. Через 2 тижні на електронну пошту прийшло повідомлення про переведення до нового постачальника. Від старого попросили лише підтвердити, що дійсно переходжу до нового та покази лічильника на дату переведення. Перший місяць роботи з новим – листопад. Нового рахунку ще не отримав, має бути до 15 грудня», – говорить про свій досвід Дмитро.
Алгоритм
Отже, якщо ви надумали змінити продавця газу, вам потрібно обрати нового постачальника та подати йому заяву та копії необхідних документів. Перелік необхідних паперів має бути на сайті обраної вами компанії. До слова, компанія, що співпрацює із побутовими споживачами обов’язково повинна мати сайт. Також постачальник може мати сервісний центр для клієнтів. Далі ваш новий постачальник сам опікується процесом і повідомляє вас про результати розгляду заявки не пізніше, ніж за 20 днів.
Ваш старий продавець дізнається про те, що ви з ним прощаєтесь, автоматично. Тоді він зв’яжеться з вами, щоб провести остаточні розрахунки або реструктуризувати борг, якщо такий є. Без вирішення цього питання стосунки з новим постачальником ви не побудуєте.
Ще один нюанс: якщо вам «відрізали» газ, то замінити постачальника ви не зможете. Спочатку потрібно відновити газопостачання, а тоді – вибирати продавця.
Про труби споживач може не хвилюватись – ними володіє АТ «Львівгаз», що і узгоджує їх використання різними постачальниками.
Щодо показників газу, то після зміни постачальника їх все одно потрібно подавати у «Львівгаз» із 1 до 5 числа кожного місяця на сайті, телефоном або за допомогою чат-ботів у вайбері і телеграмі. АТ «Львівгаз» надсилатиме вам квитанції за доставку газу, а за спожитий газ – новий постачальник.
Висновки
Ціна за доставку газу для львів’ян та мешканців області поки не зросла. Якщо тариф усе ж таки зміниться, платити за ним доведеться, адже на Львівщині такі послуги надає лише АТ «Львівгаз» і змінити надавача послуг не можна. Остаточне рішення про тариф – за державним регулятором.
Утім, львів’яни можуть зекономити на самому газі, обравши нового постачальника з-поміж кількох десятків. Процедура є досить простою, а опція заміни доступна будь-коли і без територіальних обмежень.
Олександра Бодняк
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Як виглядає Палац Гредлів, в якому планують відкрити туристичний центр Карпат
- Коли дитина боїться дихати. Як Covid-19 впливає на дитячу психіку
- Нові штами і утричі більше хворих. Як змінився Covid у Львові і у світі. Інфографіка
- Чи лікувати пневмонію вдома. Інтерв’ю з пульмонологом
- Я хочу, щоб мене почули. Чому медсестри виїжджають на роботу за кордон
- Як зробити громаду успішною. Розмова з керівником Асоціації рад Львівщини
- Ми даруємо не цукерки, а підтримку і любов. Як працює БФ «Рідні» у Львові
- Безпечна сповідь і чистота у серці. Як у Львові на карантині проводять Таїнство сповіді
- За що платить Covid-пацієнт і скільки коштує день у львівських лікарнях
- Жінки в ІТ були завжди. Чому ця професія не має статі
- «Червоні прапорці» аутизму. На що батькам звертати увагу в розвитку дитини
- Якими новими медпослугами з 1 квітня можуть безоплатно користуватись львів'яни
- Що правда, а що – ні. Фактчекінг звернення депутатів щодо Андрія Білого
- «Я вакцинуюсь, бо…». Історії львів’ян, які отримали щеплення від коронавірусу
- Найважче, коли пацієнти помирають від ускладнень. Лікарка про рік роботи з Covid-хворими
- Коронавірус у вагітних. Як захиститися, чи можна вакцинуватися і які є ризики для дитини
- Плани і реальність. Що недоговорює про закупівлю і ремонт транспорту ЛМР
- «Вірус справді змінився». Яким зараз є портрет хворого на Covid-19
- «Це бізнес». Чи вигідно Львову віддати два ринки та що буде із землею
- Без меж. Як дистанційне навчання впливає на психіку дітей і підлітків
- Велич та особливий шарм. Як на вулиці Котлярській у Львові відновили 150-річну браму
- Куди полетіти зі Львова: Луксор – вічне місто фараонів
- «Святкуємо день народження». Спогади львів'янки про період підпілля УГКЦ
- УПівка на псевдо «Домовина». Бо ніколи нікого не зрадила
- Перехрестя шести вулиць. Чому так складно проїхати Сахарова – Вітовського і що з цим робити
- Лікар, якого жартома називали «Мафією». У пам’ять про медика Ігоря Мартинюка
- «Найважче повертатися без результату». Як на Львівщині шукають заблукалих у горах
- Чи допоможе львів'янам щеплення від коронавірусу поїхати за кордон
- Усиновлення крок за кроком. Як у БФ «Рідні» допомагають стати батьками
- Правди не знав ніхто. Історія скульпторки і львівської легенди Теодозії Бриж
- Щороку їду на Майдан. Історія медсестри, чиє фото друкували світові медіа
- Перегони до Марсу і повернення на Місяць. Як Україна освоює космос із іншими
- То мороз, то відлига. Хто такі метеозалежні люди і до чого тут львівська погода
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду «Айболить» та «Юний технік»
- «Я недопильнувала». Батьки онкохворих дітей часто звинувачують себе
- Львів, який хочеться запам'ятати. Атмосферні фото засніженого міста
- Почути і перемогти. Як у львівській лікарні діти долають рак
- (Не) Доглянута старість. Які умови в будинках для літніх у Львові і скільки це коштує
- «Мама викликала швидку і знепритомніла». Історії людей, які отруїлись чадним газом
- Щоб усі були як рідні. Як у Львові працюватиме Центр підтримки дітей та сім’ї «Рідні»
- Робота на випередження. Як Рівне підготувалось до снігопаду і показало приклад іншим
- «Тут ближче до Бога». Розповідь про отця, який високо в горах лікує людей
- Халк прокидається. Львів'яни – про те, як Covid-19 впливає на психіку
- Хто такі медичні капелани і чому їх хочуть ввести у штати лікарень
- Не Польщею єдиною. Куди їдуть заробітчани після локдауну і що їм пропонують
- Лікар для всіх. У пам’ять про медика Євгена Марцинішка
- Французька кухня, віденські бали. Як жили львів'яни сто років тому
- Шанс жити. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми