
Чи працюють у Львові правила МОЗ про госпіталізацію пацієнтів з Covid-19
Як мав би працювати алгоритм
Алгоритм мав би працювати так – людина, яка підозрює, що хвора на коронавірус має зателефонувати своєму сімейному лікарю. Після розмови лікар оцінить ситуацію і дасть поради щодо подальших дій. Він може запропонувати прийти на прийом у поліклініку або скаже залишатися вдома і сам приїде на виклик. Серед інших варіантів – може дати пораду стосовно лікування телефоном (у вихідний день) або ж, коли стан важкий, негайно викличе «швидку».
Читайте також: Чи вартує в час пандемії вакцинувати дітей від грипу. Пояснення педіатра
Про звертання до сімейного лікаря говорить і в. о. директора Центру екстреної медицини Львівської області Андрій Васько.
«Потрібно розділяти – коли варто дзвонити на 103, а коли – до сімейного лікаря. Приблизно 80% мешканців Львівщини мають декларації зі сімейними лікарями. Є проблеми зі здоров’я – звертаєтеся до них. Навіть серед ночі. Сімейний лікар дасть поради, як діяти та які ліки приймати. Якщо стан погіршується – він може порекомендувати викликати бригаду швидкої або зробить це сам», – каже Андрій Васько.
Він зазначає, що погіршення стану під час Covid-19 не настає одномоментно – симптоми розвиваються поступово, тому бажано, аби зі сімейним лікарем люди консультувалися не тоді, коли вже у критичному стані, а за перших ознак хвороби.
Якщо ж стан пацієнта важкий – у нього задишка, біль у грудях, частота дихання вища 22-х вдихів і видихів на хвилину у стані спокою, затьмарення свідомості – треба терміново викликати швидку. І вже диспетчер «швидкої», за словами Андрія Васька, вирішує, чи потрібна людині карета, а бригада ухвалює рішення, чи потребує пацієнт госпіталізації. До уваги беруть насамперед важкість стану пацієнтів.
«Не може людина із кашлем і температурою 38 просто так просити, щоб до неї приїхала швидка. Так само не може самовільно прийти на консультацію до лікаря. На всіх не вистачить ані бригад, ані медиків», – каже Андрій Васько.
Як написала Ірина Микичак на своїй фейсбук-сторінці, від держави за контрактом «Covid-19» 25 обласних центрів екстреної медичної допомоги вже отримали 19 784 млн грн.
Читайте також: Смерть чоловіка у центрі Львова. Як у майбутньому запобігти таким випадкам
Якщо людина таки справді потребує госпіталізації, то, за словами Ірини Микичак, шукати місце в лікарні має не пацієнт і не сімейний лікар, а інформація про місця в лікарнях області має бути доступною для всіх.
Як насправді алгоритм МОЗ працює у Львові
Як раніше писало Tvoemisto.tv, бригади швидкої вимагають від сімейних лікарів, аби ті давали скерування на госпіталізацію у конкретну лікарню, тож сімейні лікарі змушені самотужки обдзвонювати стаціонари і домовлятись про місце для свого пацієнта.
Зараз, як розповіла Tvoemisto.tv медик «швидкої», яка попросила не називати її імені, бригади можуть забрати людину і возити її від лікарні до лікарні, бо не буде вільних місць. Тож без скерування сімейного лікаря із вказанням конкретної лікарні беруть пацієнтів неохоче.
Сімейна лікарка Людмила Звір-Мацко розповіла Tvoemisto.tv, що хворого госпіталізує спеціалізована бригада у вузловий стаціонар – за кожною поліклінікою Львова є закріплені певні «ковід-лікарні».
«Госпіталізація – лише за скеруванням сімейного лікаря. Іноді вона затягується, тому що потрібно чекати підтвердження, що є вільні місця. Зараз госпіталізують тільки хворих з важким перебігом захворювання та ускладненнями, зокрема, з пневмонією, дихальною недостатністю. У Львові стаціонари, які заявлені як спеціалізовані для Covid-хворих, заповнені», – говорить Людмила Звір-Мацко.
Зі слів Андрія Васька, сьогодні на Львівщині є 24 бригади «швидкої», які спеціалізуються на пацієнтах із коронавірусом чи підозрою на нього.
«Координацію між лікарнями, тобто яких пацієнтів везти в ту чи ту лікарню, ми маємо щодня. Всю інформацію щодо заповненості своїх лікарень диспетчерам обласного центру екстреної меддопомоги надають їх керівники. Наприклад, на початку цього тижня у лікарнях Львівщини було майже 2,5 тисячі вільних ліжок. Але ці цифри кожного разу міняються, тому й маршрути пацієнтів змінні», – каже Андрій Васько.
Утім, лікарі, які працюють у визначених для хворих з Covid-19 стаціонарах Львова, неодноразово говорили, що важких хворих більшає і в місті лікарні практично заповнені. Тобто загалом в області може бути багато вільних місць, але хворого зі Львова в область не повезуть.
Раніше Львівська обласна рада спільно з представниками ІТ-бізнесу запустили обласний сайт Stop Covid, але там немає інформації про стаціонари області та вільні місця у них, лише про сімейних лікарів.
Що з тестами на Covid-19
Зазвичай, лабораторний центр МОЗ у Львівській області через велике завантаження просить спочатку робити пацієнтам ІФА-тести на гострофазові імуноглобуліни (антитіла) до коронавірусної інфекції (ImgM). Цей тест можна зробити безкоштовно в поліклініці, але до 5-7-го днів хвороби цей аналіз може бути хибно негативним – антитіла у кожного виробляються індивідуально.
Читайте також: Як працює та чи дієве донорство плазми крові при коронавірусі
За бажання, пацієнт може також здати аналізи у приватній лабораторії, але лікар не може наполягати на платному аналізі.
Якщо ІФА-тест позитивний, хворий отримує скерування на ПЛР. Без тестування на антитіла на ПЛР-аналіз скеровують пацієнтів, які були в тісному контакті – у сім’ї чи на роботі – з людиною, якій підтвердили діагноз «Covid-19».
Матеріал на ПЛР-тест можна самостійно здати у поліклініці або ж додому до пацієнта приїде мобільна бригада – лікар і медсестра – які візьмуть зразки. На Львівщині таких бригад є 89.
Ці тести для пацієнта повинні бути безкоштовні.
«Пацієнт не має самостійно організовувати своє обстеження на ПЛР – за це НСЗУ платить медзакладу. Загалом 935 медзакладів в Україні, в яких працює 1600 мобільних бригад і які підписали контракт з НСЗУ, отримали 147 млн грн», – говорить заступниця керівника МОЗ Ірина Микичак.
Якщо забір матеріалів на ПЛР-тести зробили в поліклініці чи виїзні мобільні бригади, то, зі слів Андрія Васька, результати аналізу надходять приблизно за 3-4 дні.
Скільки коштує лікування
Хоча, зі слів Ірини Микичак, усі витрати на лікування в стаціонарі покриває НСЗУ в межах пакету «Covid-19», за яким лікарні отримали 2,5 млрд грн, реальність така, що частина витрат все ж лягає на плечі самих пацієнтів – про це часом говорять користувачі соцмереж. На запитання про те, чому так, керівник Центру екстреної медицини відповідає, що виділених коштів іноді замало.
«На лікування одного пацієнта в реанімаційному відділенні виділяють приблизно 3 тисячі гривень в день. Загалом для підготовки і подолання пандемії Covid-19 в бюджеті різних рівнів ми вже закумулювали приблизно 400 млн грн. Велика частина з цих коштів цільово витрачені на забезпечення лікарень медикаментами і киснем», – розповідає Андрій Васько, який очолює обласний штаб боротьби із коронавірусом.
Він каже, що, в ідеалі, лікарні мали би отримувати кошти від НСЗУ за різними коефіцієнтами – залежно від того, пацієнтів у якому стані важкості лікують. Тобто, якщо в одній лікарні є 100 пацієнтів і з них ніхто не перебуває в реанімації, вартість послуг має бути одна, а якщо зі 100 пацієнтів 60-ть – у реанімаціях, послуга має оплачуватись інакше.
Андрій Васько наголошує, відповідальність за життя і здоров’я пацієнтів та подолання епідемії лежить на всіх – на сімейному лікарі, на екстреній медичній допомозі, на органах влади і на стаціонарних лікарнях.
Ольга Шведа
Цей медіа-продукт створено в межах проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Шанс жити. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності
- «Тримати лінію фронту і захищати своє». Жадан у влозі Рущишина
- Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу
- Карантин допоміг вдосконалитися. Як пандемія змінила роботу «Майстерні Improv»
- Усе про авіакатастрофу військового літака Ан-26 на Харківщині в один клік. Фото, відео. Оновлюється
- Що обіцяє Садовий зробити для Львова. Аналіз програми
- Чому львів’яни досі п’ють хлоровану воду і чи здатні політики вирішити проблему
- Тепер нас знають і поважають. Як перекладачка просуває Львів у світі
- На Covid-19 хворіють повторно. Чи варто панікувати
- З Нью-Йорка до Львова. Як американський актор знімався в містичному трилері
- Завжди перший. У пам’ять про педіатра Богдана Остальського
- «Якщо справою не живеш, то не будеш успішним». Як поїхав під час пандемії «Чудо Тур»
- 3D друк, Zoom і нафта. Яким галузям і компаніям дісталась корона, а кому від неї і добряче дісталось
- Ризики збільшуються, але страху вже немає. Львівський готельєр про бізнес у час Covid-19
- Верховний головнокомандувач. Що робив Володимир Зеленський на Яворівському полігоні. Репортаж
- Чи вартує в час пандемії вакцинувати дітей від грипу. Пояснення педіатра
- Що «Є» у Львові? Як популярна мережа книгарень потрапила у скандал
- Пройти випробування пандемією. Економічні загрози та можливості напередодні другої хвилі ковіду
- Смерть чоловіка у центрі Львова. Як у майбутньому запобігти таким випадкам
- Новий рядок у паспорті та єдиний транспорт. Що буде у Львівській ОТГ
- Чорні глечики і Біла пані. Подорож у Гавареччину і Підгорецький замок
- Україна після 25 жовтня. Як житимуть громади за новими правилами
- Повернути працівників в офіс. Як робочі стіни можуть стати простором для ідей