
Фото: Headway for unsplash
Як підсилити потенціал Західної України. Взаємодопомога, синергія і маркетинг територій
Про це дискутували на одній з панелей практичного семінару Forum West #Marketing. У ній взяли участь організатор Франківського проєкту «Тепле місто» Юрій Филюк, ініціатор форуму «Re:open Zakarpattia» Дмитро Тужанський, заступник голови Рівненської облдержадміністрації Сергій Гемберг і модератор дискусії, засновник Tvoemisto.tv. Тарас Яценко.
Семінар був присвячений тенденціям розвитку галузі маркетингу та формування ефективних маркетингових стратегій.
Івано-Франківськ: прибутки – у соціальні програми
Юрій Филюк зазначає, що проєкт «Тепле місто» орієнтований на продукт, у розвиток якого вкладається найбільше зусиль, а вже цей продукт «продає» місто. Він зазначає, що основна проблематика Франківщини в тому, що в області 16-18 тисяч незакритих робочих вакантних місць, а водночас кожен 6-й чоловік і кожна 8-ма жінка із Івано-Франківська і регіону – на заробітках. За статистикою на 2018 рік, постійно за кордоном працює близько 3,2 млн українців, а на сезонні роботи щороку їдуть ще понад 7 млн. Ба більше, Україна переживає міграції всередині країни: молоді таланти їдуть як не за кордон, то у Київ.
Тому однією з тем, над якими працює Юрій Филюк із командою, є розвиток малих і середніх міст, що допоможе країні розвиватися рівномірно: «У розвитку менших міст є великий потенціал. Це зменшує відтік талантів, скорочує внутрішню та маятникову міграцію, створює альтернативу столиці та збільшує конкуренцію. А також розвиває спеціалізацію міст та їхню агломерацію».
За його словами, за 6 років існування платформи «Тепле місто» реалізувала 400 ініціатив у сфері освіти, мистецтва, урбаністики, спорту, екології, енергоефективності, сталої мобільності та нових медіа. Один з найвідоміших проєктів – громадський ресторан Urban Space в Івано-Франківську та Києві. Особливість у тому, що 80% прибутків реінвестується у проєкти розвитку міста. Інший проєкт – «Промприлад.Реновація» – це інноваційний центр на території колишнього заводу, сфокусований на чотирьох напрямках розвитку регіону: новій економіці, урбаністиці, сучасному мистецтві та неформальній освіті. Унікальність проєкту полягає у тому, що 70% його належить інвесторам, а 30% – внутрішньому благодійному фонду, що згодом частину прибутків реінвестує у соціальні програми всередині проєкту.
Проте, зазначає Юрій Филюк, немає сенсу, щоби кожен район по окремості будував свій «Промприлад» чи щось інше: «Ми маємо бачити як можна ці всі проєкти як пазл доєднувати один до одного. Сумарно ми стаємо ринком, конкурентним до Києва, а відтак всі сильнішаємо, ніж коли ми кожен сам по собі».
Головне, каже Юрій Филюк, не працювати у режимі, наприклад, «наздогнати Львів» чи якесь інше місто, а організувати сильну партнерську роботу та синергію. Орієнтирами ж мають бути такі міста як Сан-Франциско, Лондон, Берлін чи Остін. Також не можна розвивати якусь одну галузь: окремо туризм чи економіку – має бути комплекс.
На прикладі «Промприладу» Юрій Филюк пояснює, що для планомірного розвитку просто необхідна взаємодія із іншими містами. За допомогою підтягування багатьох партнерів з інших міст стає можливим розвити ту галузь, яку самотужки розбудувати неможливо.
Закарпаття: альтернативний та правдивий порядок денний
Закарпаття ж, як зазначив ініціатор форуму «Re:open Zakarpattia» і засновник видання «Варош» Дмитро Тужанський, має трохи складнішу ситуацію із питанням міграції, ніж Франківськ, адже звідси їдуть не тільки у Київ чи за кордон, а також у Львів та інші міста. Сам проєкт «Re:open Zakarpattia» глобальніший, ніж проведення форуму: він має стати цілим дискурсом, що увійде у загальноукраїнський.
Головна ідея – це створити альтернативний і правдивий порядок денний про Закарпаття, щоби уявлення людей не базувалися виключно на новинах про конфлікти. Перше за все, Закарпаття треба зробити зручним інфраструктурно, а це можна організувати через злагоджену міжрегіональну роботу і розвиток зв’язків: «Щоби підтягуватися до західного регіону і взаємодіяти на рівних, нам треба допомога Львова і Франківська. Перше за все – це питання інфраструктури. Наприклад, запуск потягу Інтерсіті між Львовом і Ужгородом чи Мукачевом».
Міграція, каже Дмитро Тужанський, може бути навіть позитивним аспектом, адже завдяки їй розбудовується інфраструктура та мережа зв’язків, тому треба робити регіон зручним і наповненим можливостей та, разом з тим, не сприймати міграцію як лише негативний процес.
Рівненщина: Справжній розвиток – у взаємній співпраці і синергії
Своїми напрацюваннями у справі розвитку міста поділився і заступник голови облдержадміністрації Рівненської області Сергій Гемберг. На своєму ресурсі «Вітаємо на Рівненщині» команда проєкту пропонує об’єднану на одній платформі інформацію про цікаві місця, готелі, ресторани, туристичні маршрути. У межах «Цифрового перетворення Рівненщини» три роки тому розробники оцифрували близько 100 туристичних об’єктів, що можна подивитися у 3D.
«Нашою стратегією було залучення, персоналізоване звертання до аудиторії, жарти, розповідання легенд, а також сторітеллінг. До того ж, ми любимо такі собі «зворотні порівняння», наприклад: «Це не Ісландія, а Білів», «Це не Форт Буаяр, а Тараканівський форт» або ж «Це не український Оксфорд, а Острозька академія».
Таким чином, народився цілий флешмоб у Фейсбуці із гештегом #своїми_іменами. Ініціативу започаткувало управління культури і туризму Рівненської ОДА у межах оновленої концепції «Рівненщина туристична».
За словами Сергія Гемберга, поодинці розвивати потенціал міст досить складно: справжній розвиток полягає у взаємній співпраці і синергії, в обміні і просуванні своїх сильних сторін і активній роботі над недоліками.
Важливою є також співпраця місцевої влади між собою і загалом у державі, а місцеві мешканці, зі свого боку, мають включатися у процес контролю і допомоги владі і докладатися до побудови синергії.
Проблема в тому, зазначає модератор дискусії і засновник Tvoemisto.tv Тарас Яценко, що ми погано маркетуємо свою країну всередині і зовсім не робимо цього назовні. Тому одним з продуктів таких дискусій могла би бути колаборація у створенні спільного англомовного проєкту для поширення і популяризації туристичних місць і амбітних планів щодо розвитку за кордон і ознайомлення із ними ширшої аудиторії. У співпраці із компаніями, що вже задіяні у просуванні місцевих проєктів, можна було б не тільки започаткувати, але й успішно маркетувати Україну за кордон.
Заступник голови Рівненської ОДА Сергій Гемберг звернув увагу на ідею організації спільних резиденцій, які є дуже сильним елементом культурної дипломатії і промоції міста, а завдяки синергії є можливість створити інноваційні та креативні проєкти.
Одним з таких стала мистецька резиденція «Школа бродвеїв» у Рівному, організована у серпні спільно з американським посольством. Тоді до Рівного з’їхалися учасники з різних куточків України, що сприяло промоції міста. Таким чином, поруч із маркетуванням України за кордон за допомогою спільного англомовного проєкту можна також організовувати спільні резиденції, щоби популяризувати регіони і всередині України.
Катерина Бортняк
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян
- Дім культури по-новому. Як у Львові працює міський центр мистецтва
- Як забудовники «ховають» історію Львова. Археолог про дослідження міста
- Розмальована музика. Як українка та мексиканець навчають у Львові дітей за новою методикою
- Топ-5 подарунків на Миколая. Як місцеві компанії популяризують українські свята
- Вікенд у Львові. Скільки коштує оренда помешкання і де його шукати
- У місті, але біля лісу. Де у Львові купити квартиру поближче до природи
- Купуй, споживай, перевикористовуй. Львівські лайфхаки для еко-життя в новому році
- Які квартири купують львів'яни і як перевірити забудовника на законність
- Найперший, найбільший, найулюбленіший. Гарнізонний храм Львова відзначає 9-ліття відкриття
- Чи буде у Львові сніг на Миколая і Новий рік. Прогноз синоптиків
- «Патріоти та «всі інші», або Які розклади у Львівській облраді
- Хто такий Синютка, який зайняв друге місце
- Знову Садовий. Кар’єра, статки та передвиборчі обіцянки мера
- Людське ставлення і турбота про зміст. Чого хочуть від влади Львова освіта і культура
- Садовий та Синютка змагаються за Львів. Інтерв’ю з обома кандидатами
- Я бачив різні кампанії на виборах у Львові, ця – найбрудніша. Розмова з Андрієм Садовим
- Уся країна дивиться, якими будуть вибори у Львові. Розмова з Олегом Синюткою
- Великий бізнес вміє домовлятись. Чого очікувати від нової Львівської міської ради
- Хто став депутатом Львівської міської ради. Імена, біографії, статки і фото
- Як у Львові закрили єдине відділення гематології та чому помер його пацієнт
- Як у старовинному львівському будинку живуть і співпрацюють нічний клуб та мешканці
- Пожертвувати супутниковою антеною. Як у Львові оживили будинок-пам'ятку на вулиці Чупринки
- Що Гвоздович обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- До Львівської міськради йде відверто проросійська ОПЗЖ. Що це означає
- Вибори до львівської міськради. Перша «десятка» «Об’єднання «Самопоміч»
- Що Васюник обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Зникла дитина. Як впильнувати свою та що робити, якщо знайшли чужу
- Що обіцяє Синютка зробити для Львова. Аналіз програми
- Яка вода тече з вашого крана або Як Львову відмовитись від «хлорки»
- На Митрополичі сади у Львові чекають великі зміни. Що буде
- Ще не вмер Бандера. Якою львів'яни запам'ятають цю вулицю до ремонту
- Пів правди про бруківку. Топ-5 відповідей про ремонт вулиці Бандери
- Як зміняться квартири і офіси через пандемію. Що каже архітектурний ринок Львова
- Бруд – це вибір. Дві історії львів'ян, які самотужки відновили під'їзди в історичних будинках
- Передайте за проїзд. Як виглядав громадський транспорт Львова у різні роки
- Чи безпечно туристам їхати до Львова і на Львівщину
- Час нових рішень? або Чи можна відкривати дитячі садочки у Львові
- Чому у Львові ІФА-тести на коронавірус не роблять масово, як обіцяли в МОЗ
- «Рекордні» 125 позитивних тестів на коронавірус на Львівщині. Що це означає
- Кабмін створив Львівську ОТГ. Як це вплине на вибори та бюджет
- Запам'ятайте це, якщо вже зібрались на шашлик, у спортзал чи Карпати
- Львівські дні. Що відбувається у місті, поки ви вдома. Репортаж
- Весна, що увійде в історію. Репортаж із полудневого Львова
- «Ми не віримо, що у батька був коронавірус». Історія родини, де більше ніхто не заразився
- На Львівщині вводять режим надзвичайної ситуації. Що це означає
- Місто чоловіків. Чому Львів не пишається відомими жінками
- На захист Палацу мистецтв. Що каже про його перебудову автор проєкту
- План «В». Де на Львівщині лікуватимуть хворих на коронавірус, якщо такі будуть
- Антикоронавірусні Винники. Що відбувалося за лаштунками протестів
- Евакуація українців із Китаю. Хвилювання і шок
- Чи відсторонять Андрія Садового від посади і що буде із Львовом далі
- Чи знесуть ЦУМ та куди поїде трамвай. Перспективи Франківського району Львова
- Відчути себе Залізною людиною. Як львів’янин 25 разів подолав дистанцію Ironman
- Місто в місті. У Львові будують перший інноваційний парк. Візуалізація
- Інвестувати в майбутній «Океан Ельзи». Що може заробити бізнес, крім грошей
- Вхід через сусідів. Який готель хочуть будувати на початку вулиці Дорошенка
- Культура — це не лише розваги. Навіщо Львову перший в Україні Конгрес культури
- «Такого нема ніде у світі». Як у Львові та Києві будують інноваційні парки
- Фізика і хімія львівської кави. Як і для кого працює найкраща кав’ярня міста
- Почати життя заново. Як у Львові облаштовують притулок для жінок у кризі
- «Ви вже на Львівщині». Як представляли нового очільника поліції області
- «То не вольно». Як у Львові домовляються не склити балкони
- Усе про трагедію в Дрогобичі в один клік. Фото. Оновлюється
- Полярон та Кінескоп. Як територію колишніх львівських заводів перетворюють на житло
- Орендують навіть старе житло лише з диваном. Як знайти квартиру у Львові
- Не потонути й не згоріти. Як Львову адаптуватися до кліматичних змін
- Пелюстка до пелюстки. Як реставрують історичні брами у Львові. Фоторепортаж
- Як перемогти в Громадському бюджеті Львова. Приклад Залізничного району
- Не здаватися до останньої хвилини. Як стати переможцем Громбюджету Львова
- «Політика мене не цікавить». Маркіян Мальський про своє майбутнє в ЛОДА
- Те, чого ви не маєте знати. Що лишається за лаштунками Leopolis Jazz Fest
- Скільки разів «мінували» Львівщину та що робить із цим поліція
- Побороти затори. Що може змінити Інтегрована концепція розвитку у Львові
- Подарунок школі чи посаджене дерево. Як у Львові відзначать завершення навчального року
- Без нього не було б України. Львів'яни сумують за Маркіяном Іващишиним
- Олег Синютка: Шанси зараз стати міським головою Львова є у всіх
- Як пройшли дебати між Порошенком та Зеленським. Повна розшифровка. Оновлено
- Нам потрібні розумні люди. Андрій Пундор про візію та прорив Львова
- Чи мав право Порошенко заблокувати центр Львова: що каже закон
- Рушійна сила – мешканці. Як три роки поспіль вигравати у конкурсі Громбюджету Львова
- Проста ідея. Як перемогти в конкурсі Громадського бюджету Львова
- Чиста джерельна. Звідки потрапляє вода у крани львівських будинків
- Зелена лінія. Як планують з’єднати Сихів та центр Львова
- Що відбувається у Палаці Хоткевича та чому там знову не обрали керівника
- Зміни до трудового законодавства. Що це значить та чому Львівський ІТ Кластер проти