
фото: ГО "Граніт"/Facebook
Метро та ІТ-курси для незрячих. Хто і як робить Львів кращим
Кіно для незрячих
«Заговори, щоб я тебе побачив», – цитує Сократа голова всеукраїнської ГО «Українська спілка інвалідів – УСІ» Оксана Потимко. Цього року їй вперше в Україні вдалося реалізувати проект кінофільмів для незрячих. Вона зробила так, щоб незрячі люди могли не просто слухати фільм, а й повністю розуміти його.
«Ми хочемо дивитися кіно, а не просто чути звуки, які до нас доходять. Часом вони є зовсім незрозумілими, і ми не можемо прив’язати їх до жодної сцени або уявити, що насправді відбувається на екрані. Для того, щоб кіно для незрячих стало зрозумілим і уява людини збігалася з тим, що відбувається на екрані, мало просто чути звуки фільму», – каже Оксана Потимко.
Читайте також: Вдихни і співай. Як живе львівський ансамбль незрячих людей «Струмочок»
Фото з Facebook-сторінки Оксани Потимко
Її команда почала адаптувати фільми для незрячих шляхом аудіодискрипції і робити спеціальні коментарі, які пояснюють, що саме відбувається на екрані. Завдяки їм глядачі розуміють емоції героїв, їхній вираз обличчя, вбрання і знають, що роблять актори в тому чи іншому епізоді.
«Ми не один раз переглядаємо фільм, аби зрозуміти сюжет. Визначаємо паузи, адже коментувати можна тільки між репліками героїв. Потім переписуємо коментарі десятки разів, щоб досягти потрібної лаконічності і змістовності. Потім починається робота над фільмом: коментар накладають поверх відеодоріжки і балансують звук», – пояснює Оксана Потимко.
Фото з Facebook-сторінки Оксани Потимко
Кіно для незрячих можна транслювати двома способами. Перший: незрячі отримують спеціальне обладнання – і аудіодоріжку пускають паралельно звичайному фільму. Втім, таке обладнання не має жоден львівський кінотеатр, тільки декілька місцевих театрів.
«Українська спілка інвалідів» пішла іншим шляхом. Організація повністю адаптує фільм, що дозволяє потім оприлюднити його в інтернеті і зробити загальнодоступним для незрячих людей з усієї України.
«Ми адаптували п’ять українських кінофільмів: "Червоний", "Стрімголов", "Іван Сила", "Гніздо Горлиці" і "Той, хто пройшов крізь вогонь". Коли на День Незалежності ми показували "Червоний", то прийшло 40 глядачів. Показ "Той, хто пройшов крізь вогонь" відбувався на камерній сцені театру Марії Заньковецької, де було 76 місць. Ми доставляли ще 20 місць, а ще 50 людей стояли в залі», – розповідає Оксана Потимко.
Проект коштував громадській організації 86 200 гривень. Оксана запевняє, що незрячим людям не потрібен окремий кінотеатр, як і окремий транспорт, ринок чи спеціальна школа. Завдання її організації – зробити все це інклюзивним, а не відділяти одних людей від інших.
IT для незрячих
Зробити інклюзивною IT-сферу вирішила львівська міська молодіжна громадська організація «Інститут українських студій». Вона допомагає людям з вадами зору опанувати базові комп’ютерні програми, англійську, а також основи програмування.
«Для проекту не потрібен спеціальний комп’ютер. Базуючись на програмі зчитування екрану для незрячих людей, ми навчаємо таким комп’ютерним програмам, як Microsoft Word, Excel, основи html. Окрім цього, навчаємо людей англійської та допомагаємо опанувати соціальні мережі», – каже голова громадської організації Роман Боренько.
Фото: IT Iclusive
Одночасно курс може проходити до 10 людей, навчання триває до десяти місяців і є абсолютно безкоштовним. Крім того, громадська організація проводить навчання дистанційно через Skype. Програма зчитування екрану є безкоштовною для користувачів і озвучує дії українською мовою.
Читайте також: Папки-невидимки. Репортаж із підприємства, де працюють люди з вадами зору
Після повного проходження курсу, незрячі або самі собі шукають роботу, або ж продовжують працювати в рамках стартап-проектів організації.
Львівське метро і квіти війни
У листопаді цього року львів’яни могли спостерігати перетворення підземного переходу на площі Митній в імпровізовану станцію львівського метрополітену. Арт-об’єкт з’явився там не випадково, а став частиною проекту «Створення нових туристично привабливих локацій та потенційно нового туристичного маршруту у Львові» від молодіжного об’єднання «Граніт».
Читайте також: На площі Митній розмалювали підземний перехід у стилі львівського метро. Фото
«На площі Митній у межах маршруту ми вирішили зробити жарт у стилі фільму "Метро". Насправді ж вихід львівського підземного трамваю планували на площі Галицькій, але там нема, де зробити графіті. Тому ми використали площу Митну, підібрали відповідний стиль, який гармонією з будинками навколо, і намалювали літеру "М". Всередині плануємо розповідь про історію підземного трамваю. Так, гіди-екскурсоводи зможуть тепер не просто розповідати про "львівське метро", а й показувати його», – розповідає засновник громадської організації Андрій Мочурад.
Фото: Молодіжне об'єднання "Граніт"/Facebook
Активісти в межах проекту частіше звертають увагу на понівечені стіни або такі, що можуть в першу чергу привабити вуличних художників.
«Малювати стіну, яка ідеально зроблена, нецікаво. Цікавіше взяти облущений простір, де, наприклад, намальована реклама наркотиків, і зробити її привабливим арт-об’єктом. Є три типи об’єктів – це понівечені стіни, стіни, які потребують ревіталізації, і чисті стіни, які точно хтось замалює», – пояснює Андрій Мочурад.
Окрім львівського метрополітену, активісти також намалювали «Квіти війни» на вулиці Дорошенка, Гнатюка та на площі Галицькій. Це зображення квітів або тварин, які мають спільну назву з певними військовими комплексами. Також уважні мешканці можуть помітити, що в парках Івана Франка та «На валах» з’явилися намальовані звірятка в дуплах, а на вулиці Лесі Українки – спеціальна вулична галерея. На реалізацію всього проекту організація отримала 65,4 тис грн.
Читайте також: Як виглядає оновлена площа Митна у Львові. Фоторепортаж
Фото: Молодіжне об'єднання "Граніт"/Facebook
Втім, у проекту є і інша сторона, менш позитивна. За словами засновника організації, активісти мають не одноразовий досвід потрапляння до райвідділів, а через незлагоджену роботу міської ради, деякі арт-об’єкти просто замальовували комунальні служби.
Всього на конкурс соціально-культурних проектів «Зробимо Львів кращим»-2018 було подано 89 проектів за 7 напрямками: «Культура», «Поводження з відходами», «Туризм», «Соціальний захист», «Освіта», «Інформаційні технології», «Розвиток громадянського суспільства». Переможцями стали 27 проектів, які і отримали підтримку та реалізовувалися впродовж року.
Як податися на конкурс «Зробимо Львів кращим» 2019?
Конкурс соціально-культурних проектів має сім галузевих напрямків. Загальна сума дофінансування проектів цього разу складає понад 2 млн грн. Подати свою ідею можна до 25 грудня. Для участі в конкурсі, громадським організаціям потрібно заповнити аплікаційну форму і надіслати її на електронну адресу: 2019konkyrs@gmail.com.
Андрій Костюк
Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав.
Партнерська публікація в рамках в рамках програми висвітлення роботи ради
Міські акценти
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян
- Дім культури по-новому. Як у Львові працює міський центр мистецтва
- Як забудовники «ховають» історію Львова. Археолог про дослідження міста
- Розмальована музика. Як українка та мексиканець навчають у Львові дітей за новою методикою
- Топ-5 подарунків на Миколая. Як місцеві компанії популяризують українські свята
- Вікенд у Львові. Скільки коштує оренда помешкання і де його шукати
- У місті, але біля лісу. Де у Львові купити квартиру поближче до природи
- Купуй, споживай, перевикористовуй. Львівські лайфхаки для еко-життя в новому році
- Які квартири купують львів'яни і як перевірити забудовника на законність
- Найперший, найбільший, найулюбленіший. Гарнізонний храм Львова відзначає 9-ліття відкриття
- Чи буде у Львові сніг на Миколая і Новий рік. Прогноз синоптиків
- «Патріоти та «всі інші», або Які розклади у Львівській облраді
- Хто такий Синютка, який зайняв друге місце
- Знову Садовий. Кар’єра, статки та передвиборчі обіцянки мера
- Людське ставлення і турбота про зміст. Чого хочуть від влади Львова освіта і культура
- Садовий та Синютка змагаються за Львів. Інтерв’ю з обома кандидатами
- Я бачив різні кампанії на виборах у Львові, ця – найбрудніша. Розмова з Андрієм Садовим
- Уся країна дивиться, якими будуть вибори у Львові. Розмова з Олегом Синюткою
- Великий бізнес вміє домовлятись. Чого очікувати від нової Львівської міської ради
- Хто став депутатом Львівської міської ради. Імена, біографії, статки і фото
- Як у Львові закрили єдине відділення гематології та чому помер його пацієнт
- Як у старовинному львівському будинку живуть і співпрацюють нічний клуб та мешканці
- Як підсилити потенціал Західної України. Взаємодопомога, синергія і маркетинг територій
- Пожертвувати супутниковою антеною. Як у Львові оживили будинок-пам'ятку на вулиці Чупринки
- Що Гвоздович обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- До Львівської міськради йде відверто проросійська ОПЗЖ. Що це означає
- Вибори до львівської міськради. Перша «десятка» «Об’єднання «Самопоміч»
- Що Васюник обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Зникла дитина. Як впильнувати свою та що робити, якщо знайшли чужу
- Що обіцяє Синютка зробити для Львова. Аналіз програми
- Яка вода тече з вашого крана або Як Львову відмовитись від «хлорки»
- На Митрополичі сади у Львові чекають великі зміни. Що буде
- Ще не вмер Бандера. Якою львів'яни запам'ятають цю вулицю до ремонту
- Пів правди про бруківку. Топ-5 відповідей про ремонт вулиці Бандери
- Як зміняться квартири і офіси через пандемію. Що каже архітектурний ринок Львова
- Бруд – це вибір. Дві історії львів'ян, які самотужки відновили під'їзди в історичних будинках
- Передайте за проїзд. Як виглядав громадський транспорт Львова у різні роки
- Чи безпечно туристам їхати до Львова і на Львівщину
- Час нових рішень? або Чи можна відкривати дитячі садочки у Львові
- Чому у Львові ІФА-тести на коронавірус не роблять масово, як обіцяли в МОЗ
- «Рекордні» 125 позитивних тестів на коронавірус на Львівщині. Що це означає
- Кабмін створив Львівську ОТГ. Як це вплине на вибори та бюджет
- Запам'ятайте це, якщо вже зібрались на шашлик, у спортзал чи Карпати
- Львівські дні. Що відбувається у місті, поки ви вдома. Репортаж
- Весна, що увійде в історію. Репортаж із полудневого Львова
- «Ми не віримо, що у батька був коронавірус». Історія родини, де більше ніхто не заразився
- На Львівщині вводять режим надзвичайної ситуації. Що це означає
- Місто чоловіків. Чому Львів не пишається відомими жінками
- На захист Палацу мистецтв. Що каже про його перебудову автор проєкту
- План «В». Де на Львівщині лікуватимуть хворих на коронавірус, якщо такі будуть
- Антикоронавірусні Винники. Що відбувалося за лаштунками протестів
- Евакуація українців із Китаю. Хвилювання і шок
- Чи відсторонять Андрія Садового від посади і що буде із Львовом далі
- Чи знесуть ЦУМ та куди поїде трамвай. Перспективи Франківського району Львова
- Відчути себе Залізною людиною. Як львів’янин 25 разів подолав дистанцію Ironman
- Місто в місті. У Львові будують перший інноваційний парк. Візуалізація
- Інвестувати в майбутній «Океан Ельзи». Що може заробити бізнес, крім грошей
- Вхід через сусідів. Який готель хочуть будувати на початку вулиці Дорошенка
- Культура — це не лише розваги. Навіщо Львову перший в Україні Конгрес культури
- «Такого нема ніде у світі». Як у Львові та Києві будують інноваційні парки
- Фізика і хімія львівської кави. Як і для кого працює найкраща кав’ярня міста
- Почати життя заново. Як у Львові облаштовують притулок для жінок у кризі
- «Ви вже на Львівщині». Як представляли нового очільника поліції області
- «То не вольно». Як у Львові домовляються не склити балкони
- Усе про трагедію в Дрогобичі в один клік. Фото. Оновлюється
- Полярон та Кінескоп. Як територію колишніх львівських заводів перетворюють на житло
- Орендують навіть старе житло лише з диваном. Як знайти квартиру у Львові
- Не потонути й не згоріти. Як Львову адаптуватися до кліматичних змін
- Пелюстка до пелюстки. Як реставрують історичні брами у Львові. Фоторепортаж
- Як перемогти в Громадському бюджеті Львова. Приклад Залізничного району
- Не здаватися до останньої хвилини. Як стати переможцем Громбюджету Львова
- «Політика мене не цікавить». Маркіян Мальський про своє майбутнє в ЛОДА
- Те, чого ви не маєте знати. Що лишається за лаштунками Leopolis Jazz Fest
- Скільки разів «мінували» Львівщину та що робить із цим поліція
- Побороти затори. Що може змінити Інтегрована концепція розвитку у Львові
- Подарунок школі чи посаджене дерево. Як у Львові відзначать завершення навчального року
- Без нього не було б України. Львів'яни сумують за Маркіяном Іващишиним
- Олег Синютка: Шанси зараз стати міським головою Львова є у всіх
- Як пройшли дебати між Порошенком та Зеленським. Повна розшифровка. Оновлено
- Нам потрібні розумні люди. Андрій Пундор про візію та прорив Львова
- Чи мав право Порошенко заблокувати центр Львова: що каже закон
- Рушійна сила – мешканці. Як три роки поспіль вигравати у конкурсі Громбюджету Львова
- Проста ідея. Як перемогти в конкурсі Громадського бюджету Львова
- Чиста джерельна. Звідки потрапляє вода у крани львівських будинків
- Зелена лінія. Як планують з’єднати Сихів та центр Львова
- Що відбувається у Палаці Хоткевича та чому там знову не обрали керівника
- Зміни до трудового законодавства. Що це значить та чому Львівський ІТ Кластер проти
- Чи поїде моя пляшка на переробку або Що стримує львів’ян від сортування сміття
- Молодий і динамічний. Як Сихів стає конкурентом центральній частині міста
- «Про результат повідомимо згодом». Як працює Гаряча лінія Львова
- У білих халатах і з рентгеном. Як працюють львівські реставратори
- Портрет львівського туриста. Хто сюди їде і навіщо