
Фото: AVR Development
Як зміняться квартири і офіси через пандемію. Що каже архітектурний ринок Львова
Вплив кризи відчули на собі всі компанії, особливо ті, що співпрацюють із закордонними партнерами, розповідає головний архітектор проєктів компанії AVR Development Володимир Йосипчук.
«Ми відчули кризу на собі ще у квітні – травні, і, власне, одразу почали думати про те, як перебудувати свій бізнес, переорієнтуватися, дати нові напрямки замовникам, щоб мати переваги перед іншими архітекторами. Ринок – конкурентний. Сьогодні у нас справи вирівнялися, ми дещо переорієнтувалися відносно проєктів, які розробляємо. Змінилися і запити замовників», – говорить архітектор.
Архітектор проєктної майстерні «Бєляєвих» Андрій Бєляєв зауважує, що психологічний вплив пандемії позначився й на працездатності, а проєктант Guess line architect Андрій Лесюк, – що від складних наслідків кризи компанію врятував проєкт готелю на Дорошенка, 2.
Проєкт готелю на Дорошенка, 2
Комерція постраждала найбільше
Найбільше змінилися підходи до проєктування громадських будівель, офісів, торгових центрів: їх або поставили на паузу, або шукають шляхи, як їх перепрофілювати.
«Для прикладу, у нас були проєкти дуже орієнтовані на туристичну сферу – комплекси з готелями та ресторанами. Ці проєкти зупинилися, оскільки зараз туризм невідомо на скільки часу практично перестав працювати. Тому замовники думають, як перепрофілювати об'єкти у схожі чи суміжні функції: готелі – у більш комфортні апартаменти, в яких можна жити кілька місяців, заклади харчування – у більш орієнтовані на онлайн замовлення», – говорить Володимир Йосипчук.
Водночас ускладнилась співпраця із закордонними партнерами. За його словами, компанія працювала з іноземними колегами переважно над проєктами громадських закладів, доля яких зараз є доволі невизначеною. Для обміну досвідом була необхідність хоч раз на місяць зустрічатися, влаштовувати спільні воркшопи. Відновити такий формат роботи сподіваються одразу після відкриття кордонів і, можливо, провести воркшопи, результатом яких будуть пропозиції інвесторам про перезапуск проєктів.
Open space чи індивідуальні площі
За пів року карантинних обмежень людей постійно закликали до дотримання дистанції хоча б у півтора метри та уникати скупчень людей, тож компаніям із маленькими площами і великою кількістю працівників зараз чи не найважче. А під час проєктування вже нових будівель доведеться враховувати «примхи» пандемії.
Замовники тих проєктів, що їх готували ще до кризи, наразі не просять їх переробляти, каже Андрій Лесюк, а от нові проєкти будуть більш гнучкими до змін.
«Комерційні проєкти розробляємо таким чином, щоб вони могли трансформувати простір всередині і швидко пристосовуватись до змін», – говорить Андрій Лесюк.
Натомість про запити переглянути навантаження на площу від замовників говорить Володимир Йосипчук.
«Якщо раніше деякі львівські компанії розраховували на одного працівника півтора – два квадратних метри, то зараз є запит на більш просторі приміщення, щоб на робоче місце одного працівника припадало удвіче більше площі. У цьому плані зміни відчутні», – розповідає архітектор AVR Development.
А у коворкінгах є запит на окремі кабінки чи невеличкі індивідуальні офіси. Для замовників та інвесторів таке планування виходить дорожчим, адже більші площі треба розраховувати на меншу кількість людей, звертати увагу на якісну вентиляцію приміщень, інженерні мережі, освітлення робочих місць та інші речі, які впливають на комфорт роботи в офісі і яких тепер особливо вимагають працівники.
А що з ринком житла
Зміни на ринку житла, кажуть архітектори, радше позитивні. Якщо раніше люди купували квартири з розрахунку на квадратні метри – чи вигідне вкладення грошей, то зараз вимагають і комфортної інфраструктури поруч.
«Після того, як люди пожили усією сім’єю цілодобово два місяці удома, то відчули певний дискомфорт, почали більше звертати увагу на комплексність рішень, коли житло – це не просто квартири і метри, а коли там є хороший благоустрій, дитячі майданчики, спортмайданчики. Люди все більше питають про це забудовників і вони просять проєктантів це врахувати», – каже Володимир Йосипчук.
У цьому випадку виграшними є комплекси зі змішаною забудовою житла та громадських будівель, офісів, вбудованих садочків, магазинів, медзакладів – мешканцю не треба їхати на інший кінець міста на роботу чи у справах, якщо ця інфраструктура є поруч із його помешканням.
Пандемія Covid-19 прискорила багато тенденцій, як-от доставка їжі, віддалена робота. Зріс попит і на комплексність та природні матеріали.
«У нас доволі цікавим буде офісний центр Kristal Plaza на вулиці Панаса Мирного, 24. Там інвестор дуже турбується про комплексність рішень: як про планувальні рішення, так і про інженерне забезпечення. Будівля буде матиме конференц-функцію, функції харчування та спорту, великий підземний паркінг, а також апартаменти, в яких можна буде жити кілька місяців. Тобто ця будівля невеличка, але забезпечена усім комплексом функцій, необхідних для того, щоб пережити хоч річний карантин. Оскільки така нерухомість відповідає останнім тенденціям, то і попит на неї є, адже інвестори розуміють, що вартість цієї нерухомості буде з часом тільки зростати», – розповідає архітектор AVR Development.
Проєкт офісного центру на Панаса Мирного, 24
Якщо говорити про врахування комплексності у житлових кварталах, то архітектор наводить у приклад забудову колишнього заводу «Алмазінструмент», де корпорація «Ріел» будує три комплекси – там буде мікс функцій житла і комерції.
«Якщо раніше акцент ставився на тому, щоб було більше житла, то зараз тренд на змішані функції: є запити від бізнесу на невеличкі офіси поруч, магазини, перукарні, спортзали. У цих проєктах корпорація «Ріел» перебудувала свій принцип менеджменту проєктів і підхід до фінансування та маркетингу. Наразі все робиться для того, щоб у першій черзі будівництва реалізувати всі “фішки” проєкту вже навесні – якісне оздоблення будівель та благоустрій території, дитячі майданчики, щоб демонструвати покупцям не візуалізації, а реальний продукт. Доволі цікавий має бути проєкт», – каже Володимир Йосипчук.
Проєкт житлового комплексу на Підзамчі
Гнучкість до перепланування
Тепер проєктанти намагатимуться робити будівлі більш гнучкими до перепланування та реконструкції.
«Свого часу ми закінчували будівництво Центру Шептицького. Перший поверх там є практично поліфункціональним – які там заходи тільки не проводили. Зараз такі вимоги є практично до кожного проєкту – кожен клаптик має бути гнучким до змін», – каже Володимир Йосипчук.
Перший поверх Центру Шептицького
Зміни, що їх вносять у проєкти через пандемію, кажуть архітектори, роблять їх навіть кращими, хоч інвестори і витратять більше грошей. Водночас у забудовників вибору немає, адже формула «збудувати дешевше – продати дорожче» – не працює, треба зважати на попит на ринку нерухомості, який зараз у складній ситуації через високу конкуренцію між девелоперами.
«Ринок вичікує. Багато проєктів поставили на паузу. Знаю, що великі ІТ-компанії точно переосмислюють офісний простір і можливість трансформації своїх офісів на манер коворкінгів для працівників, що переважно працювали б віддалено і приходили лише за потреби/бажання. В масовому житлі, думаю, далі маркетингових «побрехеньок» справа не піде. Там далі – чим менше і дешевше, тим конкурентоспроможніше», – вважає архітектор Андрій Бєляєв.
Водночас пандемія пришвидшила розвиток розумних технологій, наприклад, з’явилися запити на ліфти, в яких не треба натискати кнопку, а можна керувати смартфоном. Також забудовники почали заводити більше інтернет-провайдерів у мережі.
Крім того, компанії вже частіше користуються сучасними технологіями: архітектори кажуть, що замовники переважно перейшли на онлайн-наради, зменшили кількість працівників, які працюють у офісі. Попри послаблення карантину, в офіси виходять не всі – деякі процеси таки вдається налагодити й дистанційно.
Вікторія Ейсмунт
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
«Твоє місто» спільно з Львівською бізнес-школою УКУ реалізовують проєкт «Підтримка українського бізнесу в час кризи», який виконується в межах Проєкту «Зміцнення громадської довіри» (UCBI II), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
Міські акценти
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян
- Дім культури по-новому. Як у Львові працює міський центр мистецтва
- Як забудовники «ховають» історію Львова. Археолог про дослідження міста
- Розмальована музика. Як українка та мексиканець навчають у Львові дітей за новою методикою
- Топ-5 подарунків на Миколая. Як місцеві компанії популяризують українські свята
- Вікенд у Львові. Скільки коштує оренда помешкання і де його шукати
- У місті, але біля лісу. Де у Львові купити квартиру поближче до природи
- Купуй, споживай, перевикористовуй. Львівські лайфхаки для еко-життя в новому році
- Які квартири купують львів'яни і як перевірити забудовника на законність
- Найперший, найбільший, найулюбленіший. Гарнізонний храм Львова відзначає 9-ліття відкриття
- Чи буде у Львові сніг на Миколая і Новий рік. Прогноз синоптиків
- «Патріоти та «всі інші», або Які розклади у Львівській облраді
- Хто такий Синютка, який зайняв друге місце
- Знову Садовий. Кар’єра, статки та передвиборчі обіцянки мера
- Людське ставлення і турбота про зміст. Чого хочуть від влади Львова освіта і культура
- Садовий та Синютка змагаються за Львів. Інтерв’ю з обома кандидатами
- Я бачив різні кампанії на виборах у Львові, ця – найбрудніша. Розмова з Андрієм Садовим
- Уся країна дивиться, якими будуть вибори у Львові. Розмова з Олегом Синюткою
- Великий бізнес вміє домовлятись. Чого очікувати від нової Львівської міської ради
- Хто став депутатом Львівської міської ради. Імена, біографії, статки і фото
- Як у Львові закрили єдине відділення гематології та чому помер його пацієнт
- Як у старовинному львівському будинку живуть і співпрацюють нічний клуб та мешканці
- Як підсилити потенціал Західної України. Взаємодопомога, синергія і маркетинг територій
- Пожертвувати супутниковою антеною. Як у Львові оживили будинок-пам'ятку на вулиці Чупринки
- Що Гвоздович обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- До Львівської міськради йде відверто проросійська ОПЗЖ. Що це означає
- Вибори до львівської міськради. Перша «десятка» «Об’єднання «Самопоміч»
- Що Васюник обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Зникла дитина. Як впильнувати свою та що робити, якщо знайшли чужу
- Що обіцяє Синютка зробити для Львова. Аналіз програми
- Яка вода тече з вашого крана або Як Львову відмовитись від «хлорки»
- На Митрополичі сади у Львові чекають великі зміни. Що буде
- Ще не вмер Бандера. Якою львів'яни запам'ятають цю вулицю до ремонту
- Пів правди про бруківку. Топ-5 відповідей про ремонт вулиці Бандери
- Бруд – це вибір. Дві історії львів'ян, які самотужки відновили під'їзди в історичних будинках
- Передайте за проїзд. Як виглядав громадський транспорт Львова у різні роки
- Чи безпечно туристам їхати до Львова і на Львівщину
- Час нових рішень? або Чи можна відкривати дитячі садочки у Львові
- Чому у Львові ІФА-тести на коронавірус не роблять масово, як обіцяли в МОЗ
- «Рекордні» 125 позитивних тестів на коронавірус на Львівщині. Що це означає
- Кабмін створив Львівську ОТГ. Як це вплине на вибори та бюджет
- Запам'ятайте це, якщо вже зібрались на шашлик, у спортзал чи Карпати
- Львівські дні. Що відбувається у місті, поки ви вдома. Репортаж
- Весна, що увійде в історію. Репортаж із полудневого Львова
- «Ми не віримо, що у батька був коронавірус». Історія родини, де більше ніхто не заразився
- На Львівщині вводять режим надзвичайної ситуації. Що це означає
- Місто чоловіків. Чому Львів не пишається відомими жінками
- На захист Палацу мистецтв. Що каже про його перебудову автор проєкту
- План «В». Де на Львівщині лікуватимуть хворих на коронавірус, якщо такі будуть
- Антикоронавірусні Винники. Що відбувалося за лаштунками протестів
- Евакуація українців із Китаю. Хвилювання і шок
- Чи відсторонять Андрія Садового від посади і що буде із Львовом далі
- Чи знесуть ЦУМ та куди поїде трамвай. Перспективи Франківського району Львова
- Відчути себе Залізною людиною. Як львів’янин 25 разів подолав дистанцію Ironman
- Місто в місті. У Львові будують перший інноваційний парк. Візуалізація
- Інвестувати в майбутній «Океан Ельзи». Що може заробити бізнес, крім грошей
- Вхід через сусідів. Який готель хочуть будувати на початку вулиці Дорошенка
- Культура — це не лише розваги. Навіщо Львову перший в Україні Конгрес культури
- «Такого нема ніде у світі». Як у Львові та Києві будують інноваційні парки
- Фізика і хімія львівської кави. Як і для кого працює найкраща кав’ярня міста
- Почати життя заново. Як у Львові облаштовують притулок для жінок у кризі
- «Ви вже на Львівщині». Як представляли нового очільника поліції області
- «То не вольно». Як у Львові домовляються не склити балкони
- Усе про трагедію в Дрогобичі в один клік. Фото. Оновлюється
- Полярон та Кінескоп. Як територію колишніх львівських заводів перетворюють на житло
- Орендують навіть старе житло лише з диваном. Як знайти квартиру у Львові
- Не потонути й не згоріти. Як Львову адаптуватися до кліматичних змін
- Пелюстка до пелюстки. Як реставрують історичні брами у Львові. Фоторепортаж
- Як перемогти в Громадському бюджеті Львова. Приклад Залізничного району
- Не здаватися до останньої хвилини. Як стати переможцем Громбюджету Львова
- «Політика мене не цікавить». Маркіян Мальський про своє майбутнє в ЛОДА
- Те, чого ви не маєте знати. Що лишається за лаштунками Leopolis Jazz Fest
- Скільки разів «мінували» Львівщину та що робить із цим поліція
- Побороти затори. Що може змінити Інтегрована концепція розвитку у Львові
- Подарунок школі чи посаджене дерево. Як у Львові відзначать завершення навчального року
- Без нього не було б України. Львів'яни сумують за Маркіяном Іващишиним
- Олег Синютка: Шанси зараз стати міським головою Львова є у всіх
- Як пройшли дебати між Порошенком та Зеленським. Повна розшифровка. Оновлено
- Нам потрібні розумні люди. Андрій Пундор про візію та прорив Львова
- Чи мав право Порошенко заблокувати центр Львова: що каже закон
- Рушійна сила – мешканці. Як три роки поспіль вигравати у конкурсі Громбюджету Львова
- Проста ідея. Як перемогти в конкурсі Громадського бюджету Львова
- Чиста джерельна. Звідки потрапляє вода у крани львівських будинків
- Зелена лінія. Як планують з’єднати Сихів та центр Львова
- Що відбувається у Палаці Хоткевича та чому там знову не обрали керівника
- Зміни до трудового законодавства. Що це значить та чому Львівський ІТ Кластер проти
- Чи поїде моя пляшка на переробку або Що стримує львів’ян від сортування сміття
- Молодий і динамічний. Як Сихів стає конкурентом центральній частині міста
- «Про результат повідомимо згодом». Як працює Гаряча лінія Львова
- У білих халатах і з рентгеном. Як працюють львівські реставратори
- Портрет львівського туриста. Хто сюди їде і навіщо