
Фото: Тетяна Казанцева/Facebook
Знищили і скопіювали. Що зараз у церкві в Славську, де вже немає розписів Сосенка
Учора, 2 червня, фотографії нових розписів у храмі на своїй фейсбук-сторінці оприлюднив голова Славської ОТГ Володимир Бега. У коментарі Tvoemisto.tv Володимир Бега розповів, що потрапив у церкву випадково, а розписами, зокрема вибором майстра для цього, займалась безпосередньо громада храму.
Нові розписи у церкві Успіння Пресвятої Богородиці в Славську. Фото: Володимир Бега/Фейсбук
Копія Сосенка
«У двох словах, історія така. Ми свого часу запропонували виготовити проєктно-кошторисну документацію, щоб її зробили у Львові в реставраційному інституті. Ми готові були виділити мільйон гривень. Але громада від того відмовилась, тому що, напевно, розуміли, що не зможуть самостійно ухвалювати рішення, а змушені будуть діяти в межах документації. Десь отець знайшов тих людей, що роблять розписи. Ніби воно зовні нагадує відтворення Сосенка, за його мотивами, але наскільки це відповідає дійсності, мають сказати спеціалісти», – говорить Володимир Бега.
Він додає, що храм не є на балансі Славської ОТГ, тож вплинути на ситуацію зі знищенням розписів там не могли.
Читайте також: Для священників УГКЦ на Львівщині проведуть семінари про збереження пам’яток
Голова комісії сакрального мистецтва Самбірсько-Дрогобицької єпархії отець Михайло Олійник розповів Tvoemisto.tv, що нові розписи мають бути копією знищених. Він каже, що єпархія проводила конкурс, оголошення про який було на сайті селищної ради Славської ОТГ. Зголосились до участі двоє учасників, серед яких єпархія затвердила художника Богдана Балицького, який розписував церкви по всій Україні.
«Це буде повторення розпису Сосенка, копії тих розписів, що були знищені. Єпархіальне управління звернулось до Львівської ОДА, у відділ охорони пам’яток, щоб вони це взяли під свою опіку і контроль, щоби прислали фахівців, але вони відмовились, мотивуючи це тим, що це не пам’ятка, і що вони це віддають в наші руки. Тоді єпархіальне управління запропонувало провести конкурс, щоби не залишати церкву просто так», – розповідає отець Михайло Олійник.
Він додає, що зробити копію було і бажанням парафіян. За взірець взяли церкву у Підберізцях Пустомитівського району, яку також розписував Модест Сосенко.
Водночас голова ради Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії і культури Андрій Салюк говорить, що зробити копію розписів Сосенка у церкві в Славську неможливо.
«Я думаю, що в єпархії говорять про копію через те, що їм соромно за те, що сталось на території їхньої юрисдикції. Не може бути копії, тому що ніхто не зафіксував оригіналів. У цьому випадку отець, який там на парафії, не ставив собі за мету зберегти розписи Сосенка і Буцманюка, то навіщо робитиме копію», – вважає Андрій Салюк.
Так церква виглядала торік, коли скандал з ремонтом тільки починався. Фото: Сергій Леонов/Фейсбук
Нагадаємо, торік у жовтні у Львівській ОДА сказали, що розроблять проєкт відновлення розписів за ескізами розписів у церквах на Золочівщині та Пустомитівщині. Проєкт мали виконати фахівці ДП Інститут Укрзахідпроєктреставрація.
«Випадковість»
Андрій Салюк додає, що знищення розписів Модеста Сосенка і Юліана Буцманюка у Славську не було випадковістю через незнання, адже знав, що церква є цінною.
Він говорить, що церква у Славську, яку освячував митрополит Андрей Шептицький, належить до реєстру пам’яток і місцевий священник про це знав. Окрім того, про те, що це пам'ятка місцевого значення з охоронним номером, ідеться на сайті Славської громади.
«Була спеціальна виїзна комісія з юристом відділу охорони культурної спадщини ЛОДА, який офіційно попередив, що це є пам’ятка, її не можна руйнувати, а розписи є невід’ємною складовою пам’ятки», – говорить Андрій Салюк.
Він вважає, що правоохоронні органи мали би відреагувати на ситуацію, а священника мали би усунути. Окрім того, Державна архітектурно-будівельна інспекція мала би заборонити усі роботи у церкві і зобов’язати порушників законодавства привести її до попереднього вигляду.
Зазначимо, що у травні 2019 року прокуратура таки відкрила провадження і розпочала досудове розслідування. Ав УГКЦ торік казали, що єпархіальне управління вивчить дії місцевого священика та оцінить їх згідно із церковним законодавством. За словами отця Михайла Олійника, священник зі Славська також раніше завідував Славським деканатом, але з цієї посади його зняли.
Читайте також: Що загрожує винним у знищенні розписів у церкві на Львівщині
«Культурна спадщина є наріжним каменем усієї гуманітарної політики держави. Так є і в поляків, і в німців, і в американців, і, зрештою, московити також на культурну спадщину дивляться як на претекст своєї гуманітарної політики, зокрема зовнішньої. Культурну спадщину руйнують або вороги нашої української державності, або невігласи. До якої категорії віднести людину, яка ініціювала руйнування у церкві?», – говорить Андрій Салюк.
Він додає, що спільно з мистецтвознавцями, художниками, істориками мистецтва та архітектури потрібно опрацювати програму створення нових розписів і тільки на основі дискусіх провідних науковців ухвалювати рішення.
Церква у Славську 2 червня 2020 року. Фото: Володимир Бега/Фейсбук
Апостоли і пророки
Окрім розписів стін храму, у церкві Успіння Пресвятої Богородиці у Славську також був іконостас авторства Модеста Сосенка.
Оксана Ареф’єва, організаторка художніх пленерів Maxim у Славську, розповіла Tvoemisto.tv, що сьогодні, 3 червня, апостолів з іконостасу відвезли у Львів – у Львівській філіал національного науково-дослідного реставраційного центру України.
«Я сама шукала реставратора для них і якраз сьогодні ми відвезли шість подвійних ікон у Львів. Вони вже тричі замальовані, там Сосенка і близько не видно. Як колись у повоєнний час і у 80-х роках робили ремонт церкви, то люди брали пензлики і звичайними фарбами ікони поновили по авторській роботі, і дуже страшно поновили. Тепер цим буде займатись реставратори. Цей центр – найкраще, що є зараз в Україні», – розповідає Оксана Ареф’єва.
Також у церкві було ще близько десяти ікон із зображенням пророків. Утім наразі невідомо, чи їх також відреставрують.
«Отець каже, що не може їх дати і ніби вони мало замальовані. А, по-друге, їх не встигнуть відреставрувати. Центр зможе зробити реставрацію до кінця року, а оновлена церква має відкритись до Успіння, 28 серпня. До того часу мають завершити ремонт, поновити розписи. Тому потрібно, щоб все було готово», – розповідає Оксана Ареф’єва.
За її словами, фінансувати реставрацію ікон будуть із бюджету Славської ОТГ.
Поки автентичні апостоли «відсапуються» у Львові, у храм в Славську замовили «свіжих». Вони займуть місце на іконостасі, а з відреставрованих ікон, говорить Оксана Ареф’єва, наступного року планують зробити своєрідну виставку для гостей Славська – ікони повісять у храмі на рівні очей відвідувачів.
«Іконостас є високо і ікон не видно. А це буде як музейний варіант, щоб відпочивальники, яким буде цікаво глянути на правдивого Сосенка, змогли побачити. Це буде через рік десь», – каже Оксана Ареф’єва.
Щодо розписів у самій церкві, то, за словами жінки, про них вона нічого сказати не може, тому що займалась іконами, а справи, що стосуються церкви, вирішують інші 20 активістів на чолі зі священником. Поспілкуватись зі священником храму Успіння Пресвятої Богородиці нам не вдалось.
Нагадаємо, 15 травня 2019 року у церкві Успіння Пресвятої Богородиці УГКЦ у Славському під час ремонту знищили автентичні розписи початку ХХ століття авторства Модеста Сосенка та Юліана Буцманюка. Крім того, з підлоги збили плитку, виготовлену на фабриці Івана Левинського. Натомість у церкві поклали сучасну плитку.
«Управління Самбірсько-Дрогобицької єпархії різними способами намагалося переконати громаду відкласти заплановані роботи до моменту висновків компетентної спільної комісії, створеної у ЛОДА і делегувало до неї спеціалістів. На жаль, змушені констатувати, що до позиції Єпархіального управління не прислухалися», – прокоментували тоді знищення розписів у єпархії.
Утім, говорить Андрій Салюк, навіть на тому етапі, до якого дійшло зараз, можливо виправити ситуацію. Для цього потрібно, щоб на неї нарешті відреагували правоохоронці та влада.
Олександра Бодняк
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Як виглядає Палац Гредлів, в якому планують відкрити туристичний центр Карпат
- Коли дитина боїться дихати. Як Covid-19 впливає на дитячу психіку
- Нові штами і утричі більше хворих. Як змінився Covid у Львові і у світі. Інфографіка
- Чи лікувати пневмонію вдома. Інтерв’ю з пульмонологом
- Я хочу, щоб мене почули. Чому медсестри виїжджають на роботу за кордон
- Як зробити громаду успішною. Розмова з керівником Асоціації рад Львівщини
- Ми даруємо не цукерки, а підтримку і любов. Як працює БФ «Рідні» у Львові
- Безпечна сповідь і чистота у серці. Як у Львові на карантині проводять Таїнство сповіді
- За що платить Covid-пацієнт і скільки коштує день у львівських лікарнях
- Жінки в ІТ були завжди. Чому ця професія не має статі
- «Червоні прапорці» аутизму. На що батькам звертати увагу в розвитку дитини
- Якими новими медпослугами з 1 квітня можуть безоплатно користуватись львів'яни
- Що правда, а що – ні. Фактчекінг звернення депутатів щодо Андрія Білого
- «Я вакцинуюсь, бо…». Історії львів’ян, які отримали щеплення від коронавірусу
- Найважче, коли пацієнти помирають від ускладнень. Лікарка про рік роботи з Covid-хворими
- Коронавірус у вагітних. Як захиститися, чи можна вакцинуватися і які є ризики для дитини
- Плани і реальність. Що недоговорює про закупівлю і ремонт транспорту ЛМР
- «Вірус справді змінився». Яким зараз є портрет хворого на Covid-19
- «Це бізнес». Чи вигідно Львову віддати два ринки та що буде із землею
- Без меж. Як дистанційне навчання впливає на психіку дітей і підлітків
- Велич та особливий шарм. Як на вулиці Котлярській у Львові відновили 150-річну браму
- Куди полетіти зі Львова: Луксор – вічне місто фараонів
- «Святкуємо день народження». Спогади львів'янки про період підпілля УГКЦ
- УПівка на псевдо «Домовина». Бо ніколи нікого не зрадила
- Перехрестя шести вулиць. Чому так складно проїхати Сахарова – Вітовського і що з цим робити
- Лікар, якого жартома називали «Мафією». У пам’ять про медика Ігоря Мартинюка
- «Найважче повертатися без результату». Як на Львівщині шукають заблукалих у горах
- Чи допоможе львів'янам щеплення від коронавірусу поїхати за кордон
- Усиновлення крок за кроком. Як у БФ «Рідні» допомагають стати батьками
- Правди не знав ніхто. Історія скульпторки і львівської легенди Теодозії Бриж
- Щороку їду на Майдан. Історія медсестри, чиє фото друкували світові медіа
- Перегони до Марсу і повернення на Місяць. Як Україна освоює космос із іншими
- То мороз, то відлига. Хто такі метеозалежні люди і до чого тут львівська погода
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду «Айболить» та «Юний технік»
- «Я недопильнувала». Батьки онкохворих дітей часто звинувачують себе
- Львів, який хочеться запам'ятати. Атмосферні фото засніженого міста
- Почути і перемогти. Як у львівській лікарні діти долають рак
- (Не) Доглянута старість. Які умови в будинках для літніх у Львові і скільки це коштує
- «Мама викликала швидку і знепритомніла». Історії людей, які отруїлись чадним газом
- Щоб усі були як рідні. Як у Львові працюватиме Центр підтримки дітей та сім’ї «Рідні»
- Робота на випередження. Як Рівне підготувалось до снігопаду і показало приклад іншим
- «Тут ближче до Бога». Розповідь про отця, який високо в горах лікує людей
- Халк прокидається. Львів'яни – про те, як Covid-19 впливає на психіку
- Хто такі медичні капелани і чому їх хочуть ввести у штати лікарень
- Не Польщею єдиною. Куди їдуть заробітчани після локдауну і що їм пропонують
- Лікар для всіх. У пам’ять про медика Євгена Марцинішка
- Французька кухня, віденські бали. Як жили львів'яни сто років тому
- Шанс жити. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»