Петро Ткачишин

Петро Ткачишин

«Майстерня міста»: 4 проекти, що змінюють спальні райони Львова

3518 0
«Фішка» на Сихові, «Балатон-фест», бітломанський фестиваль на Щурата та Urban family fest у Рясному допомагають мешканцям львівських районів змінювати своє середовище власноруч.

Життя у Львові вирує не лише в історичному центрі: з’являється дедалі більше ініціатив, що несуть культуру в райони. Чотири такі ініціативи розвитку локальних громад презентували 15 липня в межах «Майстерні міста». Tvoemisto.tv поцікавилося, чому сихівчани хочуть зробити на місці фонтану амфітеатр, як Джон Леннон потрапив до Львова, через що мешканці Рясного почали майструвати меблі, а на Замарстинові мангал став приводом для свята.

Сихівська «Фішка»

Сихів – найбільший житловий район Львова, проте його мешканці весь час нарікають на те, що змушені їхати до центру, аби цікаво й змістовно проводити час. Ініціатива «Фішка» планує змінювати цю ситуацію, облаштовуючи громадський простір на площі перед кінотеатром імені Довженка.

За словами координаторки проекту Уляни Федорович, ідея виникла ще торік. Міська влада планувала провести конкурс архітектурних проектів, однак, позаяк він залишився у планах, сихівська громада взялася за проект самотужки.

Спільно з організацією Urban ideas та «Майстернею міста» команда активістів провела триденний воркшоп, на який запросили архітекторів та активну молодь. Сихівчани мали нагоду побачити на стендах проекти облаштування громадського простору, які можна втілити вже зараз, не чекаючи, поки влада візьметься за повноцінну реставрацію площі.  

«Суть проекту “Фішка” в тому, щоб молодь сама створила для себе місце відпочинку, – пояснює Уляна. – У перекладі з молодіжного сленгу ця назва означає круте і класне місце зустрічі, де можна цікаво й весело провести час».

Мешканці обрали три ідеї. Перший – водяні арки, під якими людям буде прохолодно у літню спеку. Другий – лавка-лабіринт із розетками, яка дозволить батькам зарядити телефон, поки дитина бавиться поруч, шукаючи вихід із лабіринту. Третій – амфітеатр на місці старого фонтану, який давно не працює. Активісти шукатимуть фінансування проекту самотужки, проте не відмовляться від допомоги влади.

Джон Ленон, Yellow submarine і Щурата

1990 року у Львові не стало вулиці Леніна, а 1993 року з ініціативи журналіста Ореста Друля з’явилася вулиця Леннона. На честь учасника легендарної групи The Beatles назвали бічну вулицю на мікрорайоні Щурата.

У межах проекту «Громади в дії» мешканці району вирішили облаштувати поблизу цієї вулиці сквер. А коли все вийшло, вирішили не зупинятись на досягнутому й організувати бітломанський фестиваль Yellow submarine. 10 червня художники Академії мистецтв повернули до життя стару цегляну стіну біля скверу. 
 

За словами координаторки проекту Тетяни Попович, ця стіна важлива для багатьох мешканців району, тому яскраві ґрафіті, серед яких і велика жовта субмарина, символічно оживили громадський простір. Також активісти планують облаштувати на пустирі, прилеглому до скверу Джона Леннона, багатофункціональний спортивний майданчик для дітей і дорослих. 
 
Urban family fest у Рясному
 
Ще нещодавно в Рясному було обмаль місць, де діти могли б із користю провести вільний час. Батьки мусили возити дітей, охочих розвиватись і мати цікаве дозвілля, до центру міста. 
 
Щоб це змінити, благодійна організація «Львівська освітня фундація» взялася за створення Родинного центру «Рясне». Активні батьки об’єдналися у своєрідний клуб. На одній із зустрічей вони дійшли висновку, що Рясному бракує громадських просторів. Результатом стала організація Urban family fest: фестивалю, який мав на меті не просто згуртувати мешканців, а провести колективну дискусію про те, як можна покращити мікрорайон спільними зусиллями. 
 
 
Фестиваль відбувся 14 червня біля намету «Майстерні міста» на алеї, розташованій поблизу ЛКП 402 (вулиця Шевченка, 350а). 
 
«Ми намагалися показати людям, як власноруч можна змінювати простір навколо себе, проводячи різні майстер-класи. Батьки з дітьми майстрували дешеві меблі з піддонів, сортували сміття, робили еко-підставки для квітів і малювали місто мрії», – розповідає координатор Urban family fest Станіслав Клосовський. Організатори планують зробити фестиваль тематичним, аби щороку він дивував своїх учасників і залучав дедалі більше мешканців Рясного. 
 
«Балатон-фест 2017»
 
«Балатон» – це назва ресторану на вулиці Мазепи, яку народ поширив на цілий навколишній район. Торік, аби привернути увагу мешканців району Топольної-Замарстинова до старої літньої естради, яку можна реконструювати, активісти вперше організували «Балатон-фест». Свято проводили на дитячому майданчику на перехресті вулиць Мазепи і Хвильового. 
 
 
Далі, за словами координаторки фестивалю Мар’яни Куземської, фестиваль мігрував. 2017 року його провели на подвір’ї 81 школи біля входу до Замарстинівського парку – того самого, що виграв кошти на відновлення в межах громадського бюджету. Саме екології та відновленню парку присвятили «Балатон-фест» цього року: організували екскурсію парком із дендрологом та орнітологом для дорослих і дітей, лекцію про захист довкілля, а також низку майстер-класів і шаховий турнір. Також мешканці району збирали макулатуру й організували сусідський пікнік. 
 
 
«Ми ще торік переконались: якщо поставити мангал і привезти дрова, люди самі проявляють ініціативу й улаштовують свято для себе та інших», – каже Мар’яна Куземська. Наступного року фестиваль знову мігрує, обравши локацію, що потребує уваги мешканців району найбільше. 
 
 
Катерина Бігун 
Фото Петра Ткачишина

Міські акценти