
Фото: Всеукраїнська асоціація керівників бізнесу
Юрій Назарук: Ми прийняли рішення припинити думати так, як завжди
Карантин, який зараз переживає місто та країна – це величезне випробування для бізнесу. Зупиняється робота підприємств, магазинів, ресторанів. Працівників доводиться відправляти у вимушені відпустки, а бізнес перепрофільовувати. Про те, як переживає кризу холдинг емоцій !Fest , які нові можливості, ідеї з’являються – його співвласник Юрій Назарук.
Скорочуємо видатки, витрати, щоб платити зарплату людям
Попри негативні наслідки, криза іноді приносить нові можливості. Як переживає карантин холдинг !Fest?
Можна говорити про нові можливості, коли криза не спричиняє зла людям. Багато людей з нашої команди зараз без роботи. Ми – це понад 2000 людей, які працюють разом. Очевидно, що для нас це важкий період. Перш за все тому, що 70% працівників вимушено пішли в неоплачувані відпустки. Решті ми шукаємо проєкти, щоб вони заробляли. Якщо офіціант не може зараз продавати у ресторані, то наше завдання його перепрофілювати або знайти йому іншу роботу.
Ми переживали не одну кризу і очевидно, що кожна – це нові ідеї. Ми не налаштовані песимістично, бо впевнені, що це зробить нас сильнішими.
Не всі проекти зупинилися, ми адаптуємось до нових умов. Наприклад, в школі «Вільних і небайдужих» триває дистанційне навчання.
Карантин триває уже понад два тижні. Чи напрацювали за цей час якусь стратегію?
Найгірше, що може бути для бізнесу – суцільне незнання, що буде далі. Ми зараз у збитках, закриті ресторани – «серце» холдингу. Мусимо втриматись на плаву певний період, щоб потім знову відчинитися. Основне, що зараз робимо: скорочуємо видатки, витрати, щоб платити зарплату людям.
Ми прийняли рішення припинити думати так, як ми думали завжди. Бізнес – це не релігійна організація, суть підприємства в тому, щоб заробляти гроші. Попри соціальний внесок саме грошима вимірюється його успіх. Зараз ми з цього переключилися на основне завдання: пережити шторм.
Але карантин по-різному відображається на кожній галузі: «Видавництво Старого Лева» продає активно онлайн, вчора ми запустили кешбек 20% на книги разом із «Монобанком».
«Авіація Галичини» зайнялась пошиттям масок. Ми спочатку з гумором поставилися, бо ж робимо фірмовий одяг і завжди займалися футболками «поло» та «худі». Але коли зрозуміли, що масок катастрофічно бракує, навіть у США, то включилися у цей процес. Спочатку планували робити 1 000 масок в день, але станом на учора ми уже їх шиємо 20 000 щодня.
Оголосили усій нашій команді, що вони можуть шити маски з дому, якщо мають швейні машинки. Зараз вже 70 людей це роблять. І працюємо над багаторазовими масками з різним дизайном. Наші люди заробляють хоча б якісь гроші, ми самі себе запезпечуємо масками. На них ми нічого не заробляємо, бо продаємо за собівартістю заправкам, патрульній поліції, лікарням. Шиття вручну можливо примітивно для ХХІ століття, але зараз їх практично немає на ринку. А ще люди, які мають наші картки «Local» можуть розраховуватися буфонами за маски, які передаємо лікарням.
Дуже приємно, що відгукнулося багато колег-бізнесменів, які захотіли співпрацювати. Наприклад, заправка «WOG» одразу погодилась продавати наші товари: маски, футболки, книжки, шоколадки та інше. Це позитив кризи, бо стосунки стають людянішими, не через юристів.
Ресторани всі закриті, деякі працюють над доставкою. У «Криївці» робимо півметрові ковбаси, вареники, ребра. Частина працівників з іншим профілем пересіла на машини і розвозять доставку. До слова, вчора запустили в тестовому режимі сайт готової їжі і продуктів. Також «Квітка. Майстерня будинків» зводить будинки і розробляє дизайн, навіть у цей час.
Ця криза набагато глибша
Цей період для вашого бізнесу це виживання?
Це виживання. Ми покриваємо збитки з резервного фонду. І це не може тривати довго, а найбільше потерпають від цього наші працівники, яких ми не хочемо втрачати. Є певний період, який компанія може протягнути в таких умовах. Орендодавці пішли нам на зустріч, ми не платимо за оренду ресторанів. Водночас розуміємо, що далі обставини можуть змінитися.
Перед цим для нас найскладнішою була криза у 2009 році, коли була епідемія. Загинула одна людина в холдингу і ми зупинилися. Ця криза набагато глибша, але попри економічну кризу, основна загроза – це вірус. Такі процеси відбуваються час від часу і ставлять на місце те, від чого ми віддаляємось. Сподіваюся, після глибокої кризи буде стрімкий злет.
У 2009 році після кризи ви почали відкривати продуктові крамниці. Які зміни будуть після чи під час цієї?
Це кумедна історія, бо ми 10 років тому зрозуміли, що маємо відділитися від ресторанів і не можемо залежати тільки від них. Тоді створили магазини «Два кроки від хати», але оскільки постійно займаємося новими профільними проєктами, то до них постійно не доходили руки. І ці супермаркети були так би мовити «на узбіччі» у нас, але зараз це один з найбільш працюючих бізнесів, тому ми взялися його розвивати. Бо як показала криза, зараз у Львові неможливо замовити велику кількість продуктів, існуючі сервіси не осилюють навантаження. Ми не можемо доставляти широкий асортимент товарів, але ми щодня дискутуємо, як зробити, щоб людина отримувала свій звичний кошик одразу в холодильник.
Місія холдингу залишається незмінною
Холдинг !Fest це концепція свята, позитивних емоцій. Чи буде ця концепція змінюватися? Зараз багато розмов про переоцінку цінностей і поведінки людей...
Місія холдингу залишається незмінною. Але цілі, які ми ставити на початку, відрізняються від теперішніх. Коли підприємці розповідають про свої стартапи, які покликані змінити життя людей на краще, я завжди кажу, що це фуфло. Коли ти починаєш свій бізнес, то тобі найважливіше, щоб він був успішним і почав заробляти.
Ми інвестували у «FESTrepublic», щоб зробити простір з цінностями. З тими людьми, які купують у нас одяг, квартири, ходять у заклади і навіть віддають дітей у нашу школу, ми говоримо приблизно на одній мові. І зараз холдинг емоцій !Fest переживає період саме з цією спільнотою.
Чи можуть суттєво допомогти бізнесменам ті кроки, які зараз робить місто і держава?
Я не вірю в те, що наша держава може зробити так, як в Канаді, де створили стабілізаційний фонд для бізнесу, щоб допомогти йому. Що можуть зробити наші чиновники? Хоч раз виплатити зарплату нашим вчителям у школі, максимально скасувати податки, а також оплату оренди у державній нерухомості до кінця року.
Ми ж розуміємо, що кошти, які ми платили протягом цих років у вигляді податків, чомусь не опинилися в лікарнях, освіті, інфраструктурі – бачимо, в якому вони зараз стані. Хлопці, якщо ви скільки років крали, то, принаймні, у цей період допоможіть країні піднятися.
Зараз добре видно, що наша держава зі слабкими інституціями і не достатньою громадянською свідомістю.
Туризм у нас відновиться швидко
На вашу думку, як швидко Львів відновить свій туристичний потенціал?
До стіни Латинської катедри, на куті площі Ринок, підвішені гарматні ядра. Кожне з них – це символ облоги, яку переживало місто. Коли в людей зникне страх і місто буде безпечним для відпочинку, навіть з дотриманням дистанції і з масками, то Львів відновиться дуже швидко. У нас є певна культура, традиція життя і люди сюди їдуть не тільки за архітектурою, а й за духом і настроєм львів‘ян. Навіть під час війни люди у Львові ходили у кав‘ярні.
На відновлення потенціалу ще вплинуть закриті кордони і невідомо наскільки швидко Європа стане для нас мобільною. Однак, попри все, Львів більш доступний, ніж європейські міста. Тому туризм у нас відновиться швидко.
Українці постійно в кризі, «на стрьомі», і я вірю, що це дозволить нам пройти цей період швидше, ніж людям, які звикли до сталого добробуту.
Люди у всьому світу переживають одинаковий період. Але чим жорсткіший буде карантин зараз, тим швидше бізнес зможе відновитися.
Довідка.
Холдинг емоцій !Fest – мережа концептуальних авторських ресторанів та напрямків, заснована у Львові 2007 року трьома підприємцями: Андрієм Худо, Дмитром Герасімовим та Юрком Назаруком.
«Унiкальнi та яскравi, пристраснi та небайдужi, патрiотичнi та вiдкритi – ми разом рухаємось вперед!», – зазначається у цінностях холдингу.
Серед найбільш відомих проєктів холдингу «Мазох-cafe» та «Криївка». Їх відкриття забезпечило популярність та знаність мережі по всій Україні та увагу до всіх її нових проєктів.
Серед них – ресторан-музей «Гасова лямпа», «Під Золотою Розою», «Дуже висока кухня», «Антикризова кнайпа», «Львівська майстерня шоколаду», «П’яна вишня» (два останні працюють також поза межами Львова), «Театр пива «ПРАВДА»».
Окрім, власне, ресторанного бізнесу, мережа також створила кілька атракцій. Так, наприклад, біля входу в «Мазох-café» встановили пам'ятник видатному львів'янинові Леопольдові фон Захер-Мазоху.
Також !Fest розширив своє діяльність і на інші галузі бізнесу. Зокрема, це мережа крамниць «Два кроки від хати», !Fest hotel, Видавництво Старого Лева, Школа вільних та небайдужих, туристична компанія JUST LVIV IT!, «Квітка. Майстерня будинків», український бренд одягу «Авіація Галичини».
Наталія Лазарович
Фото: Всеукраїнська асоціація керівників бізнесу, Zaxid.net, Вікіпедія
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Інтерв'ю Твого міста
- Дівчина з сусіднього подвір'я. Наталка Малетич – про невідоме життя Лесі Українки
- Чим вакцинуватимуть львів'ян. Епідеміологиня про вакцину від Covid-19 з Індії
- Такий тендер важко «зламати». Завод «Богдан» про автобуси для Львова
- Спочатку – комфорт, потім – історія. Вахтанг Кіпіані про історичні попит і пропозицію
- Чому в Україні локдаун ввели після свят. Ірина Микичак про Covid-19 і медреформу
- Львів – це не лише кава і шоколад. Ірина Сенюта про місію Почесної Амбасадорки
- Чому аудит – про розвиток клієнта та його прибуток, а не про витрати чи покарання
- Як створювати яскраві туристичні проєкти за ґранти. Досвід Тустані
- Квартирне питання на вересень. Як в часи карантину змінилися ціни на оренду житла
- «Людям можна говорити правду». Уляна Супрун про коронавірус, карантин та «золоту середину»
- «Коронавірус закрив нас у капсулах. І це, без сумніву, вплине на ресторанну культуру». Марк Зархін про бізнес і кухню
- Що буде з цінами на продукти. Розмова з власником «Шувару»
- Священник не допомагає, допомагає Господь, – отець, який править для хворих та медиків інфекційної лікарні у Львові
- Львів і криза. Де можна буде знайти роботу після карантину
- Музеї, бібліотеки чи все-таки ринки та перукарні. Бізнес-омбудсмен про вихід з карантину у Львові
- «Щоб люди знали, як вони звучали колись». Дослідниця народної музики про гаївки на Галичині та в Україні
- Першими полетять лоукости. Директорка Львівського аеропорту про кризу і найближчі перспективи
- Що буде з плащаницею та як правильно освятити паску вдома. Роз’яснення
- Іноді мої учні печуть солодощі, а не вчать математику – львівська вчителька про дистанційне навчання
- «Я розумію свою місію». Лікар зі Львова розповів, навіщо поїхав в Італію
- Як на Львівщині масово тестують на коронавірус. Степан Веселовський про тиждень перший
- Ми маємо шанс уникнути епідемії. Науковиця про дію коронавірусу та його мутації
- Сидіть вдома – це не грип. Медик лікарні у США про роботу під час пандемії коронавірусу
- Молитва долає всі віддалі. Владика Володимир Груца про освячення пасок і сповідь онлайн
- Як зміниться Львівська лікарня швидкої допомоги. Олег Самчук про ребрендинг та all inclusive
- Запитайте у партнера про здоров'я родичів та водіть дитину в садок. Поради лікаря про імунітет
- «Такого в житті ми більше не побачимо», – екіпаж про повернення українців із Китаю
- У Львові погане повітря не через затори, – Олександра Сладкова
- «Це як годинник, що сильно відстає». Чи доцільно в Україні змінити дату святкування Різдва?
- У Раді їх жартома називають «зелений ксерокс». Олег Синютка про владу, Порошенка та Львівщину
- Хвороба-детектив. Як діагностувати ревматизм та навчитись з ним жити
- Куди веде Україну Зеленський та чого від нього очікує Європа
- Портрет Шептицького на смітнику. Як священник у Львові рятує пам’ятки
- Двері нашої Церкви відчинені, – владика Димитрій про Томос та Московський Патріархат
- Транспорт, кредити та сміття. Валерій Веремчук назвав основні виклики Львова
- Податок для культури. Юлія Хомчин про стратегії розвитку львівської культури
- Не намагайтеся уникати помилок. Ігор Стояновський про життєвий вибір та реформу медицини
- Андрій Садовий: Львів отримає той, хто матиме потенцію керувати
- Ходіть в музеї – там не страшно. Як музеям стати дружніми до дітей
- Богдан Коломійчук: Львів – не лише місто пива та кави, а й кримінальної культури
- Один власник – одна аптека. Чому десятки українських аптек можуть невдозі закритись
- Успішна медреформа – це довше життя. Як зробити охорону здоров’я ефективною
- План по відлову «зайців». Як насправді працюють львівські контролери
- Поява !Fest – це наслідок того, що робило середовище «Дзиґи»
- Тетяна Романовська та її рекорди у львівському аеропорту
- Заробітчанські пригоди. Як волонтерка допомагає українцям у Польщі
- По той бік Личаківської. Яку роль грають Винники у «Великому Львові»
- Супергероєм може стати кожен. Як залучити українців до волонтерства
- Сон, обійми і кава. Що насправді впливає на імунітет
- Зустрітись з собою. Отець Богдан Прах про те, чому варто постити
- Від першого зуба. Що треба знати батькам і дітям про догляд за зубами
- Все буде step by step. Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Вардкес Арзуманян: До мого ресторану погрожували заїхати на танку
- Бракує сучасного. Віктор Кудін про архів, спорткомплекс та львівську архітектуру
- Бог, правда, праця. Дмитро Кацал про різдвяні концерти, дискусії з батьком та майбутнє «Дударика»
- Мажори та мінори «Піккардійської терції». Розповідає Славко Нудик
- Смачна етнографія. Як Пані Стефа стала найвідомішою галицькою господинею в інтернеті
- Парк сімейного відпочинку. Яким буде Шевченківський гай через 10 років
- Визначитися з пріоритетами. Отець Юстин Бойко про майбутнє Шевченківського гаю
- Чисті зуби. Стоматолог Ярослав Заблоцький про свої ціни й цінності
- Весь цей петеесер. Як (ре)абілітується боєць Юрко Досяк
- Юліан Чаплінський про руйнування й будівництво Львова. Частина перша
- Гори – як наркотик. Львівський альпініст піднявся на восьмитисячник у Гімалаях
- Хабарівський край. Ірина Бекешкіна про корупційні традиції Західної України
- Нова директорка «Території терору»: «В музеї можна говорити голосно»
- Олена Логопедівна. Львів’янка, яка вчить вимовляти звуки правильно
- «Мусимо змиритися з тим, що історія менш точна за математику»
- «Маю ідей іще на три життя». Зоя Скоропаденко про Україну, Японію, самопромоцію і каву
- Забрати у водія готівку. Дем’ян Данилюк про африканський транспорт Львова
- Заступник міністра: Швидка допомога – робота для суперменів, а не медичне таксі
- Психологія вина. Львівський сомельє про колір, смак, форму і культуру
- Опера не може й не має бути самоокупною, – солістка Віденського оперного театру Зоряна Кушплер
- Алхімія пива. Львівський пивовар про чистоту, контекст і правильні дріжджі
- Як одужує львівський «Охматдит»: проблеми, перемоги, перспективи
- Як реставрують пам'ять. Фоторепортаж із архіву «Тюрми на Лонцького»
- Львів’янин, який дбає про те, щоб Facebook не ламався
- «У Києві люблять львівських пацієнтів: щойно переступили поріг, а вже шукають, кому заплатити»
- 10 думок Тараса Прохаська про літературу, графоманію і кайф читацтва
- Рідні. Режисер показав, як війна пересварила родичів зі Львова та Донецька
- Як львів'янин створює речі зі сміття
- Львівський гурт «Курбаси»: деякі колядки існують вже тисячі років. Відео
- Коли свої поруч
- Пройти війну, щоб дізнатись ціну сімейного щастя: Юрко Вовкогон про службу добровольцем
- Львівський актор, який був в АТО: як через це пройшла вся сім’я
- Найміть собі лікаря. Українців очікує кардинальна реформа медицини
- Керівниця балету «Життя»: Хочемо показати, що Україна – не лише шаровари і сало
- Після АТО – сімейні тренінги: як подружжя львів’ян вчить бути щасливими у шлюбі
- Морський ангел і морська корова у Львові: фотоекскурсія до зоомузею
- Ольга Сахнюк: Кожен тату-майстер в душі садист, але клієнти теж недалеко пішли
- Найвпливовіша жінка в ІТ: ви знаєте про мої успіхи, а давайте я перерахую невдачі
- Дати настільки добру освіту, щоб попередити війну. Чого має навчати школа?
- Відомий вітражист Олександр Личко: Все справжнє приходить нізвідки
- Хто ще прийде на Львівщину? Роман Матис про інвестиції та комунікацію з Європою
- Хто такі львів'яни? Шлях до ідентичності
- Не боятись помилок. Як у Львові дітей вчать створювати комп'ютерні ігри
- Френсіс Фукуяма: Стати сучасною демократією – неминучий шлях для України
- Нарколог: львівські підлітки починають не з алкоголю, а зі психостимуляторів
- Юрій Федечко: Львову потрібен дитячий хоспіс
- Інший Франко: кулінарні смаки та традиції родини письменника
- Митрополичі сади у Львові: чи здійсниться мрія Андрея Шептицького?