
Добре, що ще метеорит не впав. Власник «ФайнаBerry» про цьогорічний врожай
Полунична ферма «ФайнаBerry», яку кілька років тому біля Львова створив Микола Стецьків, теж відчула на собі дискомфорт від карантину. Однак ще більше на врожай вплинула негода, яка вирувала на Львівщині останнім часом. Про страхи перед невідомим, постійне прагнення до вдосконалення та нові ідеї для розвитку господарства Tvoemisto.tv розповідає колишній будівельник, боєць АТО, а нині успішний фермер Микола Стецьків.
Про нові ціни, але незмінний попит
Уже з початком карантину через коронавірус на фермі «ФайнаBerry» зрозуміли, що слід шукати різні варіанти того, як зменшити ціну на продукцію так, аби люди могли собі дозволити купувати її навіть в період кризи. Тоді думки були різними, зізнається власник господарства, але з часом найгірші з них розвіялися.
«Не буду лукавити, що було страшно. Ми уявляли, що впаде платоспроможність людей, що вони не зможуть купувати стільки полуниці, скільки раніше. Та виявилося, що навіть коли цього року ціна полуниці була вдвічі вища, люди все одно купували її», – каже він.
Власник господарства розповідає, що клієнти ще за два місяці до початку сезону почали запитувати про те, чи вже є врожай. Попит був незмінний і дуже високий, а ціна нікого не злякала. І, окрім постійних клієнтів, до ферми в час карантину прийшли й нові.
«Кредитів не даємо, бо всі помруть…»
А от на що суттєво вплинула ситуація з пандемією, то на те, що для господарства не погодили важливий кредит.
«Він мав дозволити нам закупити деякі садибні матеріали, що би пришвидшили появу ягоди. Аргументація кредитної структури була така: «Кредитів не даємо, бо всі помруть». HoReCa йде в забуття, все падає. Це було дуже смішно чути. Вони думали, що я вузько працюю лише з ресторанами, хоча потім вже почав пояснювати, що ми обрали три варіанти продажу ягід», – розповідає чоловік.
Окрім співпраці з ресторанами та кафе, куди відправляють ягоди «ФайнаBerrу», є ще два напрямки – доставка додому кожного клієнта та «Збери собі сам» з акцентом на внутрішній туризм. Доставка, яка цьогоріч стала настільки популярною та досі залишається актуальною, за словами Миколи Стецьківа, тут є класичним видом діяльності, нею стабільно користуються протягом останніх двох років. Під це і виділили машину, до чого теж помалу готувалися.
Щодо внутрішнього туризму, який теж популяризує господарство, то відбою від охочих приїхати і зібрати ягоду самостійно, навіть у час карантину, немає.
«Минулого року у нас був аншлаг, а зараз, коли зовнішній туризм недоступний, в нас нема відбою від людей, число бажаючих виросло в рази, всі шукають щось поблизу Львова, хочуть приїхати, подивитися. Тобто нам не довелося шукати шляхи переформатування роботи, ми розглянули різні фактори, форс-мажори і пішли широким фронтом на реалізацію ягоди», – каже він.
Не так завадив коронавірус, як негода
Коронавірус не став надто незвичним моментом для господарства, оскільки тут і так працювали з доставкою, а людей можна було б приймати у себе просто неба, на свіжому повітрі, де легко зберігати соціальну дистанцію.
Однак через морози та сильні зливи весною і в червні «ФайнаBerry» працює нині виключно на доставку. Її передплатило близько трьохсот клієнтів, а середній чек – 15-20 кг на людину. Погода, за словами Миколи Стецьківа, була не найлагіднішою, і багато попередніх замовлень досі залишаються незакритими.
«Морози і дощі не дають розвиватися рослинам. Мороз забрав 60% раннього урожаю, от з 12 на 13 травня він був всю ніч, а таке рослинам дуже складно пережити. Ці збитки понесли не тільки ми, а й всі, тому ягода була настільки дорогою, її ж практично не було», – каже він.
Після морозу пішли дощі і грози: одних било градом, інших заливало водою, продовжує фермер. Це не давало нормально розвивати рослини. Так, ягоди були на ринку до двох тижнів, черешня, вишня в тому числі теж.
«Усе або померзло, або поїли птахи, щось потріскало і вже мало нетоварний вигляд. Загалом усі стихії цього року вплинули на врожай, єдине, що ще не впав метеорит, на який всі чекають (сміється)», – додає чоловік.
Клієнти ферми дуже хочуть приїхати, зізнається Микола Стецьків, і вже не пригадує, скільком сотням довелося відмовити в телефонному режимі, а ще на сайті та в соцмережах.
«Люди з нетерпінням чекають повідомлення в нас на Фейсбуку, що ми нарешті запрошуємо всіх приїхати. В нас такі клієнти, що ставляться до коронавірусу, як попередники до іспанки (найбільша за смертністю пандемія грипу за всю історію людства, – ред.) після Першої світової війни. Від нього нікуди не сховаєшся, а припиняти жити та обмежувати себе в чомусь не хочуть. Тим паче у нас поле, є куди розійтися», – розповідає він.
Минулого року, пригадує, в такий час на полі могло бути до 250-300 людей на день, тобто гектар увесь був зайнятий клієнтами.
Про плани на наступний рік
Нині на господарстві охопили майже все, що планували. Єдине, що залишилося, – це переробка ягід. І якраз найближчим часом хочуть зробити так, аби львівські господині витрачали менше часу на кухні, а більше могли насолоджуватися готовим замовленням.
«Ті ж самі ягоди ми плануємо переробляти і подавати в іншому вже вигляді. Не цього року точно, тому що всі кошти вже зреалізовані, тому сподіваємося ще на серпневий-вересневий урожай і що нам це дозволить погода. Ну і мріємо повернути людей до нас на поле, дуже хочемо, щоби вони приїхали і відродили в пам’яті ті моменти, коли збирали полуницю власноруч», – додає чоловік.
Зараз на фермі є тільки суниця та полуниця в резерві, а у вересні планують посадити те, що хотіли ще весною – лохину, ожину, малину.
Окрім цього, уже відкритим є більше поле «ФайнаBerry», де зростає 4 000 саджанців лаванди. Восени тут, поруч із Давидовом, у селі Гончари, хочуть висадити ще 4 000 саджанців. Наразі, каже Микола Стецьків, поле відкрите для ознайомлення, проте з наступного року його будуть використовувати як атракційну зону, зокрема там можна буде проводити фотосесії.
Про нові виклики та потребу фермерства в підтримці
Чоловік каже, що такий складний рік, який триває зараз, не можна ігнорувати. Він навпаки має стати добрим поштовхом до вдосконалення, розвитку нових вмінь.
«Наступного разу в нас будуть нові виклики, тому треба готувати свої території, площі земель, захищати максимально своє фермерство. Я завжди озвучую проблеми багатьох фермерів загалом, адже фермерству потрібна допомога. Від граду нам необхідні сітки, від морозу – теплиці, від посухи – контрольовані системи зрошення. На це потрібна допомога влади, кредити. Хочу, щоби в нас було якомога більше професійних фермерів, які створювали би здорову конкуренцію на ринку, показували якісну продукцію», – наголошує Микола Стецьків.
Якість, за його словами, – це вхідний квиток на ринок, який залишається незаповненим і досі.
Ольга Коваль
Фото із Фейсбуку ферми та Миколи Стецьківа
«Твоє місто» спільно з Львівською бізнес-школою УКУ реалізовують проєкт «Підтримка українського бізнесу в час кризи», який фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності
- «Тримати лінію фронту і захищати своє». Жадан у влозі Рущишина
- Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу
- Карантин допоміг вдосконалитися. Як пандемія змінила роботу «Майстерні Improv»
- Усе про авіакатастрофу військового літака Ан-26 на Харківщині в один клік. Фото, відео. Оновлюється
- Що обіцяє Садовий зробити для Львова. Аналіз програми
- Чому львів’яни досі п’ють хлоровану воду і чи здатні політики вирішити проблему
- Тепер нас знають і поважають. Як перекладачка просуває Львів у світі
- На Covid-19 хворіють повторно. Чи варто панікувати
- З Нью-Йорка до Львова. Як американський актор знімався в містичному трилері
- Завжди перший. У пам’ять про педіатра Богдана Остальського
- «Якщо справою не живеш, то не будеш успішним». Як поїхав під час пандемії «Чудо Тур»
- 3D друк, Zoom і нафта. Яким галузям і компаніям дісталась корона, а кому від неї і добряче дісталось
- Ризики збільшуються, але страху вже немає. Львівський готельєр про бізнес у час Covid-19
- Чи працюють у Львові правила МОЗ про госпіталізацію пацієнтів з Covid-19
- Верховний головнокомандувач. Що робив Володимир Зеленський на Яворівському полігоні. Репортаж
- Чи вартує в час пандемії вакцинувати дітей від грипу. Пояснення педіатра
- Що «Є» у Львові? Як популярна мережа книгарень потрапила у скандал
- Пройти випробування пандемією. Економічні загрози та можливості напередодні другої хвилі ковіду
- Смерть чоловіка у центрі Львова. Як у майбутньому запобігти таким випадкам
- Новий рядок у паспорті та єдиний транспорт. Що буде у Львівській ОТГ
- Чорні глечики і Біла пані. Подорож у Гавареччину і Підгорецький замок
- Україна після 25 жовтня. Як житимуть громади за новими правилами
- Повернути працівників в офіс. Як робочі стіни можуть стати простором для ідей