
Фото: Юлія Огоновська
«Не маємо права захворіти», – медик швидкої допомоги розповіла про виїзди на Covid-19
У Львові на коронавірус захворіли 100 медиків. Медики в особливо важких умовах сьогодні рятують життя, ризикуючи щодня підхопити вірус, серед них і лікарі «швидкої допомоги». Якщо на початках до «швидкої» зверталися ті, хто повернувся з-за кордону і скаржився на температуру та кашель, то тепер невідкладної допомоги потребують все більше старших людей, які навіть не знають, де підхопили вірус.
Про роботу у постійному ризику та про порятунок хворих на коронавірусну інфекцію Тvoemisto.tv розпитало у лікарки швидкої медичної допомоги Юлії Огоновської, яка працює у спецбригаді з самого початку епідемії.
Читайте також: У Львові вже 100 медиків, хворих на Covid-19. Половина – із лікарні швидкої допомоги
Швидка допомога не є поліклінікою на колесах
У Юлі швидка допомога перша робота. Тут вона уже 4 роки. Медицина невідкладних станів їй подобається, бо вона цікава і непередбачувана. Тут різні люди, різні виклики і різні захворювання. Медик повинен орієнтуватися у всьому.
Спецбригада, яка виїжджає до хворих на коронавірус чи з підозрою, працює по 12 годин. Щодня – 6-8 виїздів. Випадки все важчі.
«Люди уже менше зловживають «швидкою». Ми вже не відпрацьовуємо сімейними лікарями. Коли вже ситуація направду важка, тоді звертаються на «швидку». А раніше ми були поліклінікою на колесах. Було багато непрофільних викликів, тисків, хронічних хвороб. Людям було легше викликати швидку, аніж самим звертатися у лікарню. Такі виклики насправді виснажували, бо ми не є сімейними лікарями. Ми вчилися надавати невідкладну допомогу. Тепер же виклики стали профільними», – розповідає лікарка.
Спеціальна бригада почала функціонувати із лютого. Хворі у Львові старалися лікуватися вдома і вже з погіршенням стану зверталися на швидку. Тепер вже людину треба рятувати.
Багато часу, розповідає Юля, займає одягання самих спеціалізованих костюмів. Після кожного виклику машину дезінфікують розчинами, включають іонізатори, а костюми утилізовують. Працювати у такому одязі важче, бо захисні костюми і засоби обмежують лікарів, все шарудить, через окуляри не завжди все видно, тому огляд пацієнта ускладнений.
Юля працює на другій підстанції, де є одна обладнана під такі виклики машина. Є 5 змін. У кожній зміні бригада, яка може змінювати склад. «Людей міняємо,бо навантаження велике. І кожен має побувати на такому виклику», – зазначає Юлія Огоновська.
У Львові функціонує 5 підстанцій «швидкої», які закріплені за районами. Але це досить умовний поділ. «Швидка» також обслуговує навколишні села біля Львова. Якщо в іншому районі потрібна допомога, то вільна машина їде туди.
Люди бояться, що побачать сусіди?
Часом хворі не договорюють правди. Можуть сказати, що немає температури, хоча насправді не міряли її. Говорять, що не контактували ні з ким, хоча вже кілька днів хворіють. Але якщо наражати медиків на небезпеку, то треба розуміти, що невдовзі нікому буде приїжджати на виклики.
«Буває, виїжджали на інсульт, а по факту у хворого задишка, пневмонія і температура. Можливо, люди бояться, що приїде спеціалізована бригада і сусіди побачать... Не знаю, чому приховують, але вони наражають на небезпеку звичайну бригаду. Так, всі медики мають захисні екрани, рукавички, маски, але це не той рівень захисту, який має бути для хворого на коронавірус. Чому нехтують – не знаю. Ми можемо заразитися і, тим паче, потім можемо заразити колег. То хто ж потім буде приїжджати і лікувати?», – міркує медик.
На питання, чи спостерігають медики якісь нові симптоми, Юлія Огоновська зазначила, що можна побачити поліморфну клінічну картину. Дихальна недостатність, пневмонія вже у важчих пацієнтів, зазвичай кашель, задишка. Дехто відчуває слабкість, хоча не всі мають підвищену температуру.
«Зустрічалися випадки втрати смаку, нюху, після чого вже почали з’являтися покашлювання, дертя в горлі, температура. Хвороба має різні прояви. Все залежить від віку і від особливостей імунітету. Мені траплялися хворі віком 35-65 років. Спочатку це були молодші люди, які приїхали з-за кордону, мали температуру, кашель, не мали дихальної недостатності, але потребували госпіталізації. Тепер це старші люди, які навіть не знають, де могли заразитися. Люди заражаються один від одного. Тепер вірус серед нас усіх», – наголошує медпрацівниця.
Куди везуть?
Кількість місць у лікарнях постійно змінюється, в тому числі у реанімації. Тому кожен виклик узгоджується.
«В обласній інфекційній лікарні немає фактично вільних місць, інколи вони з’являються. Пацієнтів із Covid-19 ще приймають 8-ма лікарня і госпіталь у Винниках. Коли є підтверджений випадок, або коли ми приїжджаємо на виклик і бачимо ознаки пневмонії, гарячку, чи коли є перевезення з одного закладу в інший заклад, то напрямок узгоджуються із відповідальним лікарем і начмедом. Вони аналізують кількість місць і вже нам повідомляють, куди відвозити. Бо кількість місць постійно змінюється, в тому числі реанімаційних. Тому кожен виклик узгоджується», – наголошує медпрацівниця.
Медики «швидкої» щоразу готуються до того, щоб переступити поріг чиєїсь домівки, бо хвороба в кожного по-іншому протікає і ніхто не знає, що на нього чекає. Як справиться організм, чи будуть ускладнення. Тому кожен пацієнт наляканий і питається про свій стан. Переживають всі родичі. І коли Covid-19 вже діагностований, то родичі також здають аналізи.
Експрес-тестів у швидкій немає, хоча чимало людей телефонують на «швидку», власне, щоб їх перевірили з допомогою швидкого тестування. Але аналізи проводять пацієнтам вже у лікарні.
Стає образливо, коли хтось каже, що вірус вигаданий
«Коли людина зустрічається з хворобою віч-на-віч, то починає задумуватися про себе, родичів і оточуючих. А багато хто вважає, що вірус не існує. І це дуже прикро. Читаєш новини і в коментарях пишуть «Досить нас обманювати! Це все брехня!» Стає образливо, бо ми з цим працюємо у важких умовах, стикаємося, ризикуємо», – ділиться Юля.
Лікарка зізнається, що їй часами страшно, але страх є нормальною реакцією. Тепер діють протоколи, за якими медики мають мінімізувати контакт із хворими.
«Коли ти бачиш пацієнта, який потребує невідкладної допомоги, підсвідомо розумієш, що повинен мінімізувати контакти, щоб ті частинки вірусу не розносилися у повітрі, щоб ми не могли заразитися. Мінімізація цього розпилювання вірусу від пацієнта тепер прописана у протоколі. Водночас ми маємо надати хворому допомогу, бо він один, а за ним може бути другий, третій, четвертий… Тому хворіти ми собі не дозволяємо», – наголошує Юля Огоновська.
«Відраховуєш дні»
Після важких пацієнтів Юля приходить додому і відраховує 14 днів від небезпечного контакту (інкубаційний період) та особливо слідкує за здоров’ям.
«Ти ніби захищений, діяв правильно, але підсвідомо розумієш, мабуть, тебе це рано чи пізно не омине. Від виклику до виклику рахуєш дати. Хоча на третій місяць хвороби починаєш звикати», – ділиться Юля.
У її зміні ніхто не захворів на коронавірус, але захворіли медики «швидкої» з іншої зміни. Їхній стан задовільний. Колеги підтримують один одного.
Про брак засобів індивідуального захисту на спецбригадах не доводиться гоорити, каже лікарка. «Ми маємо багато захисних костюмів, окулярів, захисних екранів і рукавиць, респіраторів, зокрема завдяки волонтерам! Але ж ми не знаємо, скільки нам потрібно буде ресурсів. Ситуація почала погіршуватися. Більше хворих, більше викликів, а костюми одноразові», – розповідає медик.
Юля каже, що не бачила рідних з лютого. Медик живе в окремій квартирі з чоловіком.
«Ми проживаємо з чоловіком в окремій кватирі, не контактуємо з батьками, родичами. Я бачила бабусю з дідусем у лютому. Важко, коли не бачишся з родиною. Дуже додає підтримка чоловіка. Він і вечерю приготує, чекає мене після зміни, говорить, що все буде добре. Це дає силу і наснагу працювати далі. Поки у мене немає думки, чому я вибрала цю професію», – зазначає Юля.
Юлю вигнали з маршрутки. Вона плакала...
Та, мабуть, найбільше вбиває не вірус, а людська байдужість та жорстокість. На початку карантину Юлю вигнали із маршрутки.
«Це був водій... Після цього одна дівчина вийшла з маршрутки і дала мені місце, адже кількість місць була обмежена... Хоча перед мною зайшла жінка без маски і водій її впустив... А мене із жовтою стрічкою на рукаві – вигнав... Я так плакала...», – поділилася Юля.
Попри це лікарка згадує докарантинні моменти, коли рятувала життя. Це також додає сили. Минулого року, на 9 травня, її бригада виїхала на ножове поранення у центрі Львова. На місці патрульні уже надавали допомогу молодому чоловікові, в якого була сильна кровотеча і ножове поранення. «Ми надали хлопцеві всю необхідну медичну допомогу. З’ясувалося, що в нього було 5 ножових поранень, 3 з яких – в серце і 2 – в легені. Його успішно прооперували. Тоді був такий витік адреналіну», – згадує медик.
Юля також вертається до випадку, коли ще на початку лікарської практики врятувала молодого військового, який мав кардіологічні проблеми. «Я переживала, бо могла вже себе проявити як лікар, прийняти рішення. Ми зняли порушення ритму серця. І поки ми його везли, він по дорозі сказав, що відчуває себе добре і йому вже не потрібна ніяка лікарня», – усміхається медик.
Христина Гоголь
Фото надала Юлія Огоновська
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Як виглядає Палац Гредлів, в якому планують відкрити туристичний центр Карпат
- Коли дитина боїться дихати. Як Covid-19 впливає на дитячу психіку
- Нові штами і утричі більше хворих. Як змінився Covid у Львові і у світі. Інфографіка
- Чи лікувати пневмонію вдома. Інтерв’ю з пульмонологом
- Я хочу, щоб мене почули. Чому медсестри виїжджають на роботу за кордон
- Як зробити громаду успішною. Розмова з керівником Асоціації рад Львівщини
- Ми даруємо не цукерки, а підтримку і любов. Як працює БФ «Рідні» у Львові
- Безпечна сповідь і чистота у серці. Як у Львові на карантині проводять Таїнство сповіді
- За що платить Covid-пацієнт і скільки коштує день у львівських лікарнях
- Жінки в ІТ були завжди. Чому ця професія не має статі
- «Червоні прапорці» аутизму. На що батькам звертати увагу в розвитку дитини
- Якими новими медпослугами з 1 квітня можуть безоплатно користуватись львів'яни
- Що правда, а що – ні. Фактчекінг звернення депутатів щодо Андрія Білого
- «Я вакцинуюсь, бо…». Історії львів’ян, які отримали щеплення від коронавірусу
- Найважче, коли пацієнти помирають від ускладнень. Лікарка про рік роботи з Covid-хворими
- Коронавірус у вагітних. Як захиститися, чи можна вакцинуватися і які є ризики для дитини
- Плани і реальність. Що недоговорює про закупівлю і ремонт транспорту ЛМР
- «Вірус справді змінився». Яким зараз є портрет хворого на Covid-19
- «Це бізнес». Чи вигідно Львову віддати два ринки та що буде із землею
- Без меж. Як дистанційне навчання впливає на психіку дітей і підлітків
- Велич та особливий шарм. Як на вулиці Котлярській у Львові відновили 150-річну браму
- Куди полетіти зі Львова: Луксор – вічне місто фараонів
- «Святкуємо день народження». Спогади львів'янки про період підпілля УГКЦ
- УПівка на псевдо «Домовина». Бо ніколи нікого не зрадила
- Перехрестя шести вулиць. Чому так складно проїхати Сахарова – Вітовського і що з цим робити
- Лікар, якого жартома називали «Мафією». У пам’ять про медика Ігоря Мартинюка
- «Найважче повертатися без результату». Як на Львівщині шукають заблукалих у горах
- Чи допоможе львів'янам щеплення від коронавірусу поїхати за кордон
- Усиновлення крок за кроком. Як у БФ «Рідні» допомагають стати батьками
- Правди не знав ніхто. Історія скульпторки і львівської легенди Теодозії Бриж
- Щороку їду на Майдан. Історія медсестри, чиє фото друкували світові медіа
- Перегони до Марсу і повернення на Місяць. Як Україна освоює космос із іншими
- То мороз, то відлига. Хто такі метеозалежні люди і до чого тут львівська погода
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду «Айболить» та «Юний технік»
- «Я недопильнувала». Батьки онкохворих дітей часто звинувачують себе
- Львів, який хочеться запам'ятати. Атмосферні фото засніженого міста
- Почути і перемогти. Як у львівській лікарні діти долають рак
- (Не) Доглянута старість. Які умови в будинках для літніх у Львові і скільки це коштує
- «Мама викликала швидку і знепритомніла». Історії людей, які отруїлись чадним газом
- Щоб усі були як рідні. Як у Львові працюватиме Центр підтримки дітей та сім’ї «Рідні»
- Робота на випередження. Як Рівне підготувалось до снігопаду і показало приклад іншим
- «Тут ближче до Бога». Розповідь про отця, який високо в горах лікує людей
- Халк прокидається. Львів'яни – про те, як Covid-19 впливає на психіку
- Хто такі медичні капелани і чому їх хочуть ввести у штати лікарень
- Не Польщею єдиною. Куди їдуть заробітчани після локдауну і що їм пропонують
- Лікар для всіх. У пам’ять про медика Євгена Марцинішка
- Французька кухня, віденські бали. Як жили львів'яни сто років тому
- Шанс жити. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»