
Новий рядок у паспорті та єдиний транспорт. Що буде у Львівській ОТГ
До Львівської ОТГ увійшли Львівська, Брюховицька, Винниківська, Грибовицька, Грядівська, Дублянська, Зашківська, Лисиничівська, Малехівська, Рудненська та Рясне-Руська громади. З цих територій будуть обиратися депутати майбутньої Львівської ОТГ. «Старі» ради втратять повноваження після набуття повноважень новою міською радою.
Скільки депутатів буде у раді Львівської ОТГ?
У Львівській ОТГ є більше, ніж 500 тисяч, і менше, ніж мільйон виборців. Згідно із законом про зміни до виборчого кодексу, тут буде 64 депутати, як і зараз.
Територіальна виборча комісія вже сформувала виборчі округи у Львівській ОТГ – їх є шість. Винники, Підбірці, Лисиничі увійшли в округ разом із Личаківським районом Львова, Рудно – із Залізничним районом, населені пункти у напрямку Жовкви, Яворівського району – із Шевченківським районом Львова.
Скільки депутатів оберуть у кожному окрузі – важко сказати, адже це залежатиме від виборчої квоти, явки виборців, розмірів округу. Наприклад, Галицький район Львова – маленький, а Сихівський – великий.
Читайте також: Кабмін створив Львівську ОТГ. Як це вплине на вибори та бюджет
Як у раді ділитимуть бюджет між територіями ОТГ?
Якоїсь визначеної формули немає. Є захищені статті, що будуть гарантовано профінансовані. Розвиткові статті фінансуватимуть, як і зараз: надходитимуть пропозиції структурних підрозділів, тільки тепер ще і від старост. Кожен староста буде членом виконкому і він буде зацікавлений у тому, щоб ініціативи з його території були представлені у бюджеті. Старост призначатимуть приблизно так, як зараз заступників міського голови. Правда, мережа старостинських округів ще не затверджена.
Коли надійдуть пропозиції до бюджету Львівської ОТГ, буде обговорення, депутати домовлятимуться, як і зараз.
Є нюанс, що території, які доєдналися, мають низку незавершених інфраструктурних об’єктів, що раніше фінансувалися з районних та з обласного бюджетів, а завершуватимуть їх, мабуть, за кошти бюджету ОТГ.
Усі території, що приєднались до Львова, є небідними, але їхня податкоспроможність навіть приблизно не схожа на спроможності Львова. Власні доходи Львова становлять приблизно 7 млрд гривень, а власні доходи всіх, хто приєднався до Львова, – 320 мільйонів.
Куди ітимуть податки підприємств?
Податки сплачуватимуться в бюджет ОТГ. Все ітиме в один бюджет, інших варіантів нема, тому що об’єднана громада – це завжди об’єднання бюджетів.
Чи будуть зміни у паспортах львів’ян? Чи потрібно буде іти в ЦНАП, щоб їх внести?
У львів’ян в паспорті буде написано «місто Львів, Львівської міської ради, Львівського району», тому що раніше Львів не мав районного підпорядкування, а тепер його матимуть абсолютно всі. Але спеціально іти в ЦНАП для внесення змін не потрібно – їх внесуть, коли будуть записувати, до прикладу, нове місце реєстрації чи якісь інші зміни в паспорті. Так буде з усіма населеними пунктами у Львівській ОТГ. Зміни відбуватимуться автоматично.
Читайте також: Район Львівський. Що ще змінить децентралізація у нашій області
А скільки грошей потрібно буде на заміну вивісок та інформаційних таблиць?
Трохи грошей буде потрібно. Замінюватимуть вивіски в усіх закладах освіти, охорони здоров’я, культури, у бюджетних установах громад, що приєднались до Львівської ОТГ. Вони всі підпорядковуватимуться Львівській міській раді. Мені здається, що цих установ є близько 130.
Також будуть змінюватись вивіски на адміністративних приміщеннях – наприклад, на сільських радах. Скільки на це треба грошей – не знаю.
Від створення об'єднаної громади статус населеного пункту не зміниться, тому інформаційні таблиці залишаться такими, як і зараз.
Що буде з комунальними підприємствами?
Комунальні підприємства змінять свого засновника на Львівську міську громаду. Деякі з них, можливо, укрупнять, тому що комунальне підприємство у кожному селі не потрібне, там може бути просто дільниця великого підприємства.
Кожне комунальне підприємство – це адміністративно-управлінський апарат, бухгалтер, директор, кадровик. У великій структурі на цьому можна зекономити і якість послуги від цього не має погіршитись.
Хто буде постачати мешканцям територій поза Львовом воду і тепло?
Централізованого теплопостачання у селах, як правило, немає, а воду і так постачає «Львівводоканал». Здається, це підприємство обслуговує ще 30 населених пунктів, окрім Львова. До речі, одним з аргументів для об’єднання для Зашкова, наприклад, було постачання їм води «Львівводоканалом». Тут змін не буде. Сміття, як правило, вивозять приватні перевізники. Газ так само постачатиметься звично.
Читайте також: Висока планка. Чому Зашків хоче приєднатися до Львова. Репортаж
Що буде з громадським транспортом? Чи буде єдиний електронний квиток? Чи стануть приміські маршрути міськими?
Гарантовано буде розроблено нову схему громадського транспорту. Навіть мотивація до створення Львівської ОТГ полягала в тому, щоб вирішити проблеми з транспортом, зокрема і з приміським, адже маятникова міграція створює багато проблем.
Спочатку, думаю, проведуть заміри, порахують, скільки людей користуються громадським транспортом. Тоді розроблять нову транспортну мережу і вже тоді рада затвердить нові тарифи.
Найбільш віддаленим від Львова населеним пунктом є Зашків. Хоча, насправді, він не так уже і далеко. У цю сторону планується за якийсь час запустити міську електричку. Про це поки не говорять публічно, але таку модель розглядають – хто за це платитиме, як надаватиметься послуга. Рано чи пізно ми прийдемо до того, що усі території навколо Львова, де є залізниця, треба буде з’єднати електричками. Інакше ми просто захлинемося – затори будуть тільки збільшуватись.
Окрім того, територія населених пунктів, що приєдналися, переважно є в межах майбутньої Північної об’їзної, на яку, вочевидь, будуть виїзди. Львів має низькопідлогові великі автобуси і матиме ще більше – минулого тижня підписали відповідний документ про електробуси з «Електроном». Думаю, що вони покриватимуть основні радіальні маршрути.
Читайте також: Україна після 25 жовтня. Як житимуть громади за новими правилами
Кому підпорядковуватимуться заклади охорони здоров’я?
На території сіл є амбулаторії (первинна ланка медицини), засновниками яких є територіальні громади. Вони вже давно мають статус комерційних неприбуткових підприємств.
Як вирішуватимуться земельні питання?
Земельні питання, як і зараз, вирішуватимуть міськрада і виконком. Але також певний вплив на це матимуть старости – вважається, що староста є значно ближче до людей, краще вивчає їхню думку. Як член виконкому він матиме право вето щодо земельних і майнових питань на території його старостинського округу.
У старостинському окрузі, як правило, є землевпорядник, який працює у відділі земельних ресурсів міської ради, але фактично він є на території.
Звичайно, Львівська міська рада буде далі від, наприклад, жителя Зашкова, ніж Зашківська сільська рада. Можливо, буде складніше достукатись у певних питаннях. Але працює система ЦНАПів і багато що вирішується майже автоматично.
Якщо говорити про всю Львівську область, то скільки бракує ЦНАПів? Хто їх відкриватиме і, головне, фінансуватиме роботи?
У нас є 9 міст обласного значення, у кожному з яких є ЦНАП, ми маємо 17 районів, де у районних центрах діють ЦНАПи райдержадміністрацій. Ще маємо ЦНАП у 12 ОТГ – разом 38. А усього є 73 ОТГ.
Немає ЦНАПів у тих громадах, які або недавно створені, або були надто маленькими, щоб утримувати свій ЦНАП. Зараз території збільшаться і це буде вирішуватись. Немає ЦНАПів, як правило, і у сільських громадах. Їм часто було достатньо реєстратора.
Читайте також: Львів почав підготовку до об'єднання громад у Львівську ОТГ
ЦНАПи відкриватимуть, якщо такою буде позиція громад, де їх немає зараз. Облаштування ЦНАПу, в середньому, коштує 1,5-2 млн грн. Ще потрібно навчити фахівців. З урахуванням цього, ЦНАП можна відкрити за 3-4 місяці, іноді – за пів року.
Раніше відкриття ЦНАПів частково фінансувалось за програмами Євросоюзу. Знаю, що в наступному бюджеті, у державному фонді регіонального розвитку передбачається певна квота для ЦНАПів, тобто однозначно буде співфінансування, всі витрати не ляжуть виключно на бюджети ОТГ.
Але потрібно добре обдумати, чи потрібні ЦНАПи і скільки їх має бути. По-перше, ті, що були – залишаться, по-друге, багато довідок видаватимуть старости, багато документів можна отримати онлайн, кількість дозвільних процедур зменшується. Тож може краще витратити трохи більше грошей і, наприклад, об’єднати реєстри, щоб людина могла сама собі замовити довідку в «Дії» чи ще десь? Тоді не буде потрібно будувати нове приміщення, купувати комп’ютери, вчити людей тощо.
Дехто думає, що як в громаді немає ЦНАПу, то це погана громада. Це зовсім не так. Окрім того, маленькі громади можуть працювати в режимі віддаленого робочого місця і мати свого представника у ЦНАПі великої громади, підписавши відповідний договір.
Скільки часу займе перехід від Львова і навколишніх сіл до Львівської ОТГ?
Тут взагалі нема проблем. Формальні документи готуються приблизно протягом місяця. Тому все запрацює навіть швидше, ніж з нового року.
Як загалом виглядатиме адмінвертикаль по області?
Буде Львівська обласна державна адміністрація і сім районних адміністрацій. Оскільки в 15 районах будуть ліквідовані РДА, то там протягом перехідного періоду залишаться відокремлені підрозділи «нових великих» РДА. Наприклад, у Радехові буде представництво Червоноградської районної адміністрації.
У кожній РДА працюватиме близько 100 людей – це разом з філіями. Вони, перш за все, займатимуться наглядом і координацією. Тобто типові для РДА зараз функції – освіта, культура – передадуть в громади. Питання соціального захисту перейде в окрему структуру, що буде створена міністерством соціальної політики.
Якщо говорити про лінію місцевого самоврядування, то буде обласна рада, районні ради – правда, з дуже обмеженим функціоналом, і будуть ради об’єднаних громад.
Розмовляла Олександра Бодняк
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Якщо Вам подобається те, що ми робимо – долучайтеся до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!
Що отримають члени спільноти Tvoemisto.tv:
- ексклюзивні e-mail розсилки
- доступ на спеціальні закриті події для Спільноти
- можливість голосувати за теми матеріалів та публічних дискусій, які планує редакція
- можливість стати експертом «Твого Міста»
- ексклюзивне друковане видання з доставкою додому/в офіс (щодвамісяці)
-
у майбутньому – знижки у мережі партнерів «Твого Міста».
Підтримати Tvoemisto.tv можна за посиланням.
Вибір Твого міста
- Чи допоможе львів'янам щеплення від коронавірусу поїхати за кордон
- Усиновлення крок за кроком. Як у благодійному фонді «Рідні» допомагають стати батьками
- Правди не знав ніхто. Історія скульпторки і львівської легенди Теодозії Бриж
- Щороку їду на Майдан. Історія медсестри, чиє фото друкували світові медіа
- Перегони до Марсу і повернення на Місяць. Як Україна освоює космос із іншими
- То мороз, то відлига. Хто такі метеозалежні люди і до чого тут львівська погода
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду «Айболить» та «Юний технік»
- «Я недопильнувала». Батьки онкохворих дітей часто звинувачують себе
- Львів, який хочеться запам'ятати. Атмосферні фото засніженого міста
- Почути і перемогти. Як у львівській лікарні діти долають рак
- (Не) Доглянута старість. Які умови в будинках для літніх у Львові і скільки це коштує
- «Мама викликала швидку і знепритомніла». Історії людей, які отруїлись чадним газом
- Щоб усі були як рідні. Як у Львові працюватиме Центр підтримки дітей та сім’ї «Рідні»
- Робота на випередження. Як Рівне підготувалось до снігопаду і показало приклад іншим
- «Тут ближче до Бога». Розповідь про отця, який високо в горах лікує людей
- Халк прокидається. Львів'яни – про те, як Covid-19 впливає на психіку
- Хто такі медичні капелани і чому їх хочуть ввести у штати лікарень
- Не Польщею єдиною. Куди їдуть заробітчани після локдауну і що їм пропонують
- Лікар для всіх. У пам’ять про медика Євгена Марцинішка
- Французька кухня, віденські бали. Як жили львів'яни сто років тому
- Шанс жити. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності
- «Тримати лінію фронту і захищати своє». Жадан у влозі Рущишина
- Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу