
Фото: focus.ua
До Львівської міськради йде відверто проросійська ОПЗЖ. Що це означає
Хто у першій п'ятірці
Загалом у списку 31 кандидат. Здебільшого, це мешканці Борислава на Львівщині, переважно безробітні або пенсіонери. Є там також і старі політичні кадри та декілька бізнесменів. Перший у списку – Михайло Герман. Він колишній регіонал, був членом Опозиційного блоку з 2014 року, зараз – член партії ОПЗЖ, заступник голови регіональної організації політсили, пенсіонер МВС, адвокат. Також він був помічником депутата Верховної Ради Сергія Ларіна (ОПЗЖ).
Михайло Герман двічі безрезультатно балотувався від Опозиційного блоку у Львівську обласну раду та у парламент у 2014 і 2015 роках, також був депутатом Винниківської міськради. Працює директором ТОВ «Платон-Авто», живе у Винниках.
Другий номер – підприємець Андрій Цвик. Раніше він безрезультатно балотувався у Львівську міську та обласну ради, а також у парламент. Займається оптовою та роздрібною торгівлею.
Олександр Смірнов – приватний підприємець, член ради регіональної організації ОПЗЖ, львів'янин. Йому належать частки у компаніях, що займаються готельним, будівельним бізнесом, а також оптовою торгівлею відходами та брухтом. Олександр Смірнов у цивільному шлюбі із Іриною Сердюк, депутаткою ЛМР із фракції «Громадянська позиція» і однією із найбагатших депутаток у міській раді Львова.
Любов Клапач та Стефанія Ханас – четвертий і п’ятий номери у списку партії – пенсіонерки, членкині партії ОПЗЖ, живуть у Бориславі.
Хто у Львові може проголосувати за ОПЗЖ
«За життя» – чи не єдина велика політична сила в Україні із відверто проросійською ідеологією. Згідно з опитуванням соціологічної групи «Рейтинг», проведеного 4-7 жовтня, ця партія має досить високий рейтинг в Україні.
«За результатами агрегованого рейтингу партій на місцевих виборах станом на 7 жовтня умовний 5% бар’єр долають п’ять партій: «Слуга народу» – 17,2% тих, хто визначився і має намір прийти на вибори, «Опозиційна платформа – За життя» – 12,6%, «Європейська солідарність» – 11,7%, «Батьківщина» – 7,5%», – йдеться в повідомленні.
Читайте також: Верховний головнокомандувач. Що робив Володимир Зеленський на Яворівському полігоні. Репортаж
У Львові цій партії, здавалось би, свого виборця не знайти, тим паче їхня політична діяльність малопомітна. Директорка українського центру вивчення громадської думки «Соціоінформ» Наталія Зайцева-Чіпак каже, що ОПЗЖ має найвищий антирейтинг у Львові.
«Це партія з найвищим антирейтингом в місті та області. Її сприймають як проросійську. Не викликає особливих сантиментів у львів'ян і фігура очільника ОПЗЖ – Віктора Медведчука. Для багатьох він є втіленням усього антиукраїнського. І водночас За життя претендує на роль великої національної, тому було б дивно, якби вона не була представлена на Львівщині. Є осередок – є сенс висуватися, щоб демонструвати політичну активність, щоб нагадувати про себе. Зрештою, вони мають свого виборця», – каже соціологиня.
У Львові є люди, які мають проросійські погляди, є ті, хто вважає себе утисненим у можливостях спілкуватися російською, чи ті, хто не підтримує прозахідного вектору руху держави. Їх небагато, але ОПЗЖ намагається їх консолідувати як свій електорат, говорить Наталія Зайцева-Чіпак.
«З часу здобуття Україною незалежності у Львові все менше людей, які готові підтримувати проросійські партії. Її цінності йдуть у розріз із цінностями, притаманними більшості львів’ян. Тому, я думаю, що їхня ціль – показати, що вони є, що вони працюють, а не наростити свій електорат тут», – додає соціологиня.
Обіцянки ОПЗЖ не ексклюзивні, каже Наталія Зайцева-Чіпак, вони перетинаються із тим, що обіцяють більшість українських партій (якщо винести за дужки ідеологічні речі).
Чи справді ОПЗЖ потрібна Львівська міська рада
Реальна ціль політсили аж ніяк не представництво у львівській Ратуші. ОПЗЖ «грає» у парламентські і президентські вибори, мобілізує електорат, вважають політологи.
«Діяльність цієї партії у Львові зовсім непомітна. Вони, як і кожна загальнонаціональна політична партія, розглядають місцеві вибори як елемент підготовки до загальнонаціональних»,– каже політолог, викладач ЛНУ імені Івана Франка Анатолій Романюк.
Тож коли бачимо рекламу ОПЗЖ, Пальчевського, «За майбутнє», Гройсмана, то маємо розуміти, що вони зараз грають у парламентські і президентські кампанії, говорить у коментарі Тvoemisto.tv політолог Віктор Таран.
«Немає значення, підтримують партію в тому чи тому регіоні, їм треба набрати 5% по всій країні. Вони по крупинці збирають свої голоси. Такий підхід дозволить партіям зайти в Раду на майбутніх парламентських виборах. А тим, які мають підтримку, це дозволить наростити рейтинг, як от ОПЗЖ», – додає він.
Читайте також: Україна після 25 жовтня. Як житимуть громади за новими правилами
Кожні вибори, вважає Віктор Таран – це тест для партії. «Це мобілізаційна кампанія – просування кандидатів, перевірка як працюють дільничі комісії, як партія здатна захистити результати, як працюють юридичні служби, навчання членів – це все важливо. ОПЗЖ у Львівську міську раду не пройде, але вони отримають поживу для аналізу, змобілізують електорат», – зазначає він.
ОПЗЖ, зі слів політолога, працює передусім на президентські вибори. «Слуга народу, ЄС, ОПЗЖ і Батьківщина уже грають у президентську кампанію. Львівська міська рада не є для цієї партії великою електоральною цінністю. ОПЗЖ в Україні мають підтримку. Чому так, це вже інше питання. Також питання, чому у нас працюють певні телеканали, які пов’язані з Медведчуком», – роздумує він.
Чи справді ОПЗЖ – маргінали у Львові?
Таких політичних сил не мало б бути на політичному ландшафті України взагалі, вважає історик, колишній очільник Інститут національної пам'яті Володимир В'ятрович.
«ОПЗЖ ставить під сумнів незалежність України. Це не та політсила, що має претендувати на якусь роль в державі. Та частина громадян готові підтримувати цей відверто проросійський проєкт, тому вони і є представлені в парламенті. Але я дуже сподіваюся, що принаймні на заході України, де є досить великий рівень патріотизму, ця політична партія не матиме жодних шансів», – каже він.
Недооцінювати можливості і вплив тієї чи іншої партії, навіть якоїсь з тих, яку вважаємо маргінальною – це велика небезпека, додає Володимир В'ятрович. Тож варто бути максимально уважними на виборах, бо єдине, що потрібно для тріумфу зла, це щоб добрі люди нічого не робили.
«Неуважний підхід на виборах у 2019 році поставив Україну на край прірви. Треба бути пильним, щоби не було будь-яких спроб проросійських сил проявити себе, навіть якщо вони виглядають маргінальними. Ми маємо робити усвідомлений вибір», – додає він.
Партія ОПЗЖ із відверто проросійською ідеологією. Очільники Вадим Рабінович та Віктор Медведчук російсько-українську війну називають «громадянською», спекулюють мовною темою, нібито захищаючи російськомовне населення. Їхні головні медіа-рупори – NewsOne, 112 Україна, Rabinovich TV та ZIK. Останній, до речі, заснований у Львові.
Дисидент, політв'язень та віце-ректор Українського католицького університету Мирослав Маринович вважає, що маємо бути пильними і викривати задуми цієї партії.
«У мене немає сумніву, що ця партія несе зло для України. Але важливо, щоби це був вибір людський, щоби люди не підтримували її, щоби не було заборон, а щоби партія усвідомила, що вона обрала неправильну тактику. Але у нас, на жаль, все ще багато людей, які живуть в минулому і тому реагують позитивно на цю партію», – говорить Мирослав Маринович.
«Без сумніву, треба бути пильними. Це партія, що проводить лінію Путіна в Україні. Маємо викривати те, що вона задумає», – додає дисидент.
Читайте також: Інвестуйте правильно. Владика Венедикт про спілкування, відеоблог та потребуючих
Нагадаємо, місцеві вибори в Україні призначені на 25 жовтня. Керівництво держави запевняє, що вони відбудуться навіть попри пандемію коронавірусу.
Вікторія Савіцька
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян
- Дім культури по-новому. Як у Львові працює міський центр мистецтва
- Як забудовники «ховають» історію Львова. Археолог про дослідження міста
- Розмальована музика. Як українка та мексиканець навчають у Львові дітей за новою методикою
- Топ-5 подарунків на Миколая. Як місцеві компанії популяризують українські свята
- Вікенд у Львові. Скільки коштує оренда помешкання і де його шукати
- У місті, але біля лісу. Де у Львові купити квартиру поближче до природи
- Купуй, споживай, перевикористовуй. Львівські лайфхаки для еко-життя в новому році
- Які квартири купують львів'яни і як перевірити забудовника на законність
- Найперший, найбільший, найулюбленіший. Гарнізонний храм Львова відзначає 9-ліття відкриття
- Чи буде у Львові сніг на Миколая і Новий рік. Прогноз синоптиків
- «Патріоти та «всі інші», або Які розклади у Львівській облраді
- Хто такий Синютка, який зайняв друге місце
- Знову Садовий. Кар’єра, статки та передвиборчі обіцянки мера
- Людське ставлення і турбота про зміст. Чого хочуть від влади Львова освіта і культура
- Садовий та Синютка змагаються за Львів. Інтерв’ю з обома кандидатами
- Я бачив різні кампанії на виборах у Львові, ця – найбрудніша. Розмова з Андрієм Садовим
- Уся країна дивиться, якими будуть вибори у Львові. Розмова з Олегом Синюткою
- Великий бізнес вміє домовлятись. Чого очікувати від нової Львівської міської ради
- Хто став депутатом Львівської міської ради. Імена, біографії, статки і фото
- Як у Львові закрили єдине відділення гематології та чому помер його пацієнт
- Як у старовинному львівському будинку живуть і співпрацюють нічний клуб та мешканці
- Як підсилити потенціал Західної України. Взаємодопомога, синергія і маркетинг територій
- Пожертвувати супутниковою антеною. Як у Львові оживили будинок-пам'ятку на вулиці Чупринки
- Що Гвоздович обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до львівської міськради. Перша «десятка» «Об’єднання «Самопоміч»
- Що Васюник обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Зникла дитина. Як впильнувати свою та що робити, якщо знайшли чужу
- Що обіцяє Синютка зробити для Львова. Аналіз програми
- Яка вода тече з вашого крана або Як Львову відмовитись від «хлорки»
- На Митрополичі сади у Львові чекають великі зміни. Що буде
- Ще не вмер Бандера. Якою львів'яни запам'ятають цю вулицю до ремонту
- Пів правди про бруківку. Топ-5 відповідей про ремонт вулиці Бандери
- Як зміняться квартири і офіси через пандемію. Що каже архітектурний ринок Львова
- Бруд – це вибір. Дві історії львів'ян, які самотужки відновили під'їзди в історичних будинках
- Передайте за проїзд. Як виглядав громадський транспорт Львова у різні роки
- Чи безпечно туристам їхати до Львова і на Львівщину
- Час нових рішень? або Чи можна відкривати дитячі садочки у Львові
- Чому у Львові ІФА-тести на коронавірус не роблять масово, як обіцяли в МОЗ
- «Рекордні» 125 позитивних тестів на коронавірус на Львівщині. Що це означає
- Кабмін створив Львівську ОТГ. Як це вплине на вибори та бюджет
- Запам'ятайте це, якщо вже зібрались на шашлик, у спортзал чи Карпати
- Львівські дні. Що відбувається у місті, поки ви вдома. Репортаж
- Весна, що увійде в історію. Репортаж із полудневого Львова
- «Ми не віримо, що у батька був коронавірус». Історія родини, де більше ніхто не заразився
- На Львівщині вводять режим надзвичайної ситуації. Що це означає
- Місто чоловіків. Чому Львів не пишається відомими жінками
- На захист Палацу мистецтв. Що каже про його перебудову автор проєкту
- План «В». Де на Львівщині лікуватимуть хворих на коронавірус, якщо такі будуть
- Антикоронавірусні Винники. Що відбувалося за лаштунками протестів
- Евакуація українців із Китаю. Хвилювання і шок
- Чи відсторонять Андрія Садового від посади і що буде із Львовом далі
- Чи знесуть ЦУМ та куди поїде трамвай. Перспективи Франківського району Львова
- Відчути себе Залізною людиною. Як львів’янин 25 разів подолав дистанцію Ironman
- Місто в місті. У Львові будують перший інноваційний парк. Візуалізація
- Інвестувати в майбутній «Океан Ельзи». Що може заробити бізнес, крім грошей
- Вхід через сусідів. Який готель хочуть будувати на початку вулиці Дорошенка
- Культура — це не лише розваги. Навіщо Львову перший в Україні Конгрес культури
- «Такого нема ніде у світі». Як у Львові та Києві будують інноваційні парки
- Фізика і хімія львівської кави. Як і для кого працює найкраща кав’ярня міста
- Почати життя заново. Як у Львові облаштовують притулок для жінок у кризі
- «Ви вже на Львівщині». Як представляли нового очільника поліції області
- «То не вольно». Як у Львові домовляються не склити балкони
- Усе про трагедію в Дрогобичі в один клік. Фото. Оновлюється
- Полярон та Кінескоп. Як територію колишніх львівських заводів перетворюють на житло
- Орендують навіть старе житло лише з диваном. Як знайти квартиру у Львові
- Не потонути й не згоріти. Як Львову адаптуватися до кліматичних змін
- Пелюстка до пелюстки. Як реставрують історичні брами у Львові. Фоторепортаж
- Як перемогти в Громадському бюджеті Львова. Приклад Залізничного району
- Не здаватися до останньої хвилини. Як стати переможцем Громбюджету Львова
- «Політика мене не цікавить». Маркіян Мальський про своє майбутнє в ЛОДА
- Те, чого ви не маєте знати. Що лишається за лаштунками Leopolis Jazz Fest
- Скільки разів «мінували» Львівщину та що робить із цим поліція
- Побороти затори. Що може змінити Інтегрована концепція розвитку у Львові
- Подарунок школі чи посаджене дерево. Як у Львові відзначать завершення навчального року
- Без нього не було б України. Львів'яни сумують за Маркіяном Іващишиним
- Олег Синютка: Шанси зараз стати міським головою Львова є у всіх
- Як пройшли дебати між Порошенком та Зеленським. Повна розшифровка. Оновлено
- Нам потрібні розумні люди. Андрій Пундор про візію та прорив Львова
- Чи мав право Порошенко заблокувати центр Львова: що каже закон
- Рушійна сила – мешканці. Як три роки поспіль вигравати у конкурсі Громбюджету Львова
- Проста ідея. Як перемогти в конкурсі Громадського бюджету Львова
- Чиста джерельна. Звідки потрапляє вода у крани львівських будинків
- Зелена лінія. Як планують з’єднати Сихів та центр Львова
- Що відбувається у Палаці Хоткевича та чому там знову не обрали керівника
- Зміни до трудового законодавства. Що це значить та чому Львівський ІТ Кластер проти
- Чи поїде моя пляшка на переробку або Що стримує львів’ян від сортування сміття
- Молодий і динамічний. Як Сихів стає конкурентом центральній частині міста
- «Про результат повідомимо згодом». Як працює Гаряча лінія Львова
- У білих халатах і з рентгеном. Як працюють львівські реставратори
- Портрет львівського туриста. Хто сюди їде і навіщо