Бракує техніки та людей. Як журналістка допомагала розчищати Львів від снігу. Фоторепортаж

5242 0
У Львові є чотири ШРП (шляхово-ремонтні підприємства), які обслуговують п'ять районів міста та чистять дороги під час снігопадів. Tvoemisto.tv побувало в ШРП Личаківського району та дізналось, яку техніку тут використовують, як виглядає робочий день працівників, чому вони вважають свою професію особливою та чого їм бракує, аби львівські дороги взимку були в ідеальному стані.

Бракує техніки та працівників

Сергій Бабак, керівник департаменту житлового господарства та інфраструктури міської ради, розповів Tvoemisto.tv, що загалом Львів має 124 одиниці техніки. Здебільшого це застарілі моделі, закуплені ще в 1969-му році: ЗІЛи, МАЗи, трактори «Білоруси», відкидувачі, піскорозкидувачі, тракторці зі щітками тощо.

Коли випадає сніг, спершу чистять дороги, де курсує міський транспорт: трамвайні, тролейбусні, автобусні маршрути. Потім – виїзди та в’їзди в місто, після – бічні та міжквартальні вулиці. Для цього кожне ШРП має набір комплексної техніки. «Починається снігопад – викликають трактористів, бульдозеристів – починають працювати. Незалежно від часу доби, – каже Сергій Бабак. – Працівників не вистачає, техніки не вистачає. Для кожного ШРП варто придбати ще по одній машині».

Він додає, що зарплата співробітників ШРП залежить від сезону й від того, хто на якій техніці працює. «Той, хто працює на найскладнішій – наприклад, на грейдері – взимку може отримувати 6-7 тисяч гривень. Така робота передбачає нічні чергування».

Сергія Бабака обурює, коли львів’яни говорять про «транспортний колапс». «Під час нещодавнього снігопаду став Івано-Франківськ, став Тернопіль, – каже він. – Ми не стали! То який колапс? Ми навіть із наявною технікою не допустили зупинки транспорту. Коли випадає місячна норма, то навіть найбагатші країни Європи – як Швейцарія чи Німеччина – розчищають по мірі випадання снігу. У нас нема ніякого колапсу. Є норми прибирання снігу. Ми цих норм дотримуємося».

Один день із життя ШРП

Щоб побачити, як чистять Львів від снігу, Tvoemisto.tv побувало на території ШРП Личаківського району, проїхалося на снігоприбиральній машині та поспілкувалося з директором і працівниками.

Теодор Олексин, директор Шляхово-ремонтного підприємства Личаківського району міста, розповідає, що у комунальній сфері працює з 1982-го року й знає, напевно, кожного комунальника в місті. Проте, через брак людей та застарілу техніку частина вулиць залишається неприбраною, а кожна зима перетворюється на випробування для людей та машин.

Яскраво-жовтий ківш снігоприбиральної машини змітає з середини автомагістралі смужку снігової каші. В кабіні водія звучить музика, але її майже не чути через гуркіт двигуна та шум підмітальних пристроїв. Машина розвертається на невеличкому п’ятачку та знову їде дорогою, вирівнюючи її контур. Вулиця різко спускається вниз, а потім стрімко підіймається – як і більшість доріг у Личаківському районі, який охоплює територію від Високого Замку до парку «Погулянка».

«Так, у нас складний район. Проте я не жаліюся», – каже Теодор Олексин. Він розповів, як чистять тротуари та вулиці із бруківкою, як змінилась робота ШРП із появою нової техніки та чому все ж таки варто довіряти прогнозам погоди.

Спочатку прибирають магістральні дороги

Чистити автомагістралі та тротуари одночасно виїжджає декілька машин; загалом у Личаківському ШРП їх тридцять шість. Кожного зимового дня на вулицях міста працюють підмітальні машини, машини-піскорозкидувачі, екскаватори, навантажувачі та машини для вивезення снігу. У першу чергу прибирають магістральні дороги, якими їздить громадський транспорт та автомобілі, а потім – бокові вулички.

У Личаківському районі багато старовинних вуличок із вузькими тротуарами. Для них є спеціальний тракторець, більше схожий на червону іграшкову дитячу машинку. 

Різниця температур між вулицями Джорджа Вашингтона та Шота Руставелі може становити три-чотири градуси. Інколи трапляється, що в одній частині району вже необхідно вивозити сніг, а в другій тільки підмітати. Теодор Олексин каже, що в екстрених випадках до прибирання снігу долучаються дорожні працівники, оскільки робітники санітарної очистки ні фізично, ні за нормами праці не можуть упоратися зі стихією.

Техніку ШРП оновили, але лише на 30% відсотків

Протягом останніх семи років автопарк ШРП оновили, але лише на тридцять відсотків. Головна проблема – це вік техніки: деякі машини вироблені у вісімдесяті роки минулого століття. «Така техніка апріорі не може їздити, але їде та прибирає сніг», – каже Теодор Олексин.

Частина снігоочисної техніки використовується влітку. Нові машини зазвичай комбіновані – взимку чистять сніг, влітку поливають вулиці. Самоскиди МАЗ у теплу пору року залучені до ремонту доріг та перевезення вантажів. Тільки піскорозкидувачі не переобладнуються, тож навесні їх готують до відпочинку у приміщенні, змастивши всі деталі.

Робота з ореолом пригодницької романтики

Що потрібно, аби працювати на снігоочисній машині? «В першу чергу бажання, а потім уже спеціальна кваліфікація», – відповідає Теодор Олексин. Робота з такою складною технікою за поганої погоди має певний ореол пригодницької романтики. Крім того, люди пишаються тим, що допомагають засипаному снігом місту ожити.

«Один мій працівник каже: нехай буду заробляти менше, але буду почувати себе людиною. У мене одна людина може працювати на декількох механізмах, має відповідні документи. Необхідно, наприклад, завантажувати сніг, він зіскочив із підмітального трактора і пересів на навантажувач. Інакше тут не можна», – каже директор ШРП.

Проте працівників бракує. На автокрані тут працює сімдесятирічний чоловік, який також уміє керувати самоскидом і підмітальною машиною. Коли він піде на пенсію, знайти на це місце молоду людину буде непросто. Адже це робота вночі, а графік залежить від погоди.

Новий рік на роботі

Василь, водій снігоприбиральної машини розповідає, що перші роки сім’я ображалася, що він зустрічає Новий рік на роботі. Тепер звикли, та, зрештою, не кожного року чергування припадає на вихідні дні. Коли ж сильний снігопад, на роботу виходять незалежно від графіка. 

На дорозі працює декілька машин – так ефективніше. Адже, якщо не почистити нанесені машинами снігові смужки, вони в мороз перетворяться на непрохідні кучугури. Вчасно неприбраний сніг перетворюється на лід, проти якого машини вже будуть безсилі.

Вручну сніг чистять із п’ятої до восьмої ранку. Спочатку пішохідні переходи та зупинки. Біля зупинок відкривають бордюр, розчищаючи вал снігу, який формує снігоприбиральна машина.

Найбільше заважають неправильно припарковані машини: коли вони стоять упоперек дороги чи з обох боків проїжджої частини, снігоочисна техніка не може проїхати й без того вузькими вуличками. Кілька років тому у Львові випав сильний дощ, а відразу потому вдарив мороз, і все стало кришталевим. Спецтехніка не змогла проїхати саме через неправильно припарковані автомобілі. «Зараз кажуть, що ми будуємо країну за європейськими цінностями. Але ж Європу потрібно починати будувати з себе», – говорить Теодор Олексин.

Дивляться прогноз погоди щонайменше на чотирьох сайтах

«Ви щоб були на місці», – Теодор Олексин перевіряє, чи всі машини виїхали за потрібним маршрутом. Кілька років тому всі машини обладнали GPS-навігаторами. У диспетчерській на моніторі тепер можна бачити, де зараз кожна з машин і куди вона рухається.

У Личаківському районі чимало вулиць забруковані: Лисенка, Заньковецької, Короленка, Чернігівська. Залежно від погоди, в одному випадку треба в першу чергу обробити ділянки із асфальтованим покриттям, в іншому – із бруківкою. Буває так, що асфальт закритий ущільненим снігом, а бруківка – «гола». Тоді завдяки карті, можна відправити техніку на потрібні ділянки.

Моніторять і погоду. Теодор Олексин розповідає, що дивиться прогноз погоди щонайменше на чотирьох сайтах. Особливо показовою є карта опадів від Gismeteo. Прогнози зазвичай справджуються на 90%. Також ШРП отримують повідомлення від гідрометцентру та «надзвичайників», які попереджають про сильні снігопади. Тоді на чергування призначають більше людей.

Шляхово-ремонтне підприємство Личаківського району Львова має базу, де можна зберігати техніку взимку, проте вона потребує ремонту. Машинам потрібен дах над головою.

У боксі з технікою маю бути плюсова температура, щоб машини не замерзали. На колишній базі, на вулиці Дністерській, уся техніка стояла на вулиці. У сильний мороз доводилось відігрівати машини паяльними лампами.

Сучасні снігоочисні машини холоду не бояться, проте їх у ШРП лише третина. Старі машини стоять у боксі, часто виходять з ладу. А коли під час сильного снігопаду зі снігоочисною технікою трапляються аварії, життя у місті може бути паралізоване через численні корки. 

Підготувала Катерина Москалюк.
Фото авторки

Міські акценти