
візуалізація: Дитячо-юнацький простір смачного та корисного дозвілля «Hobbit`s hole»
Проста ідея. Як перемогти в конкурсі Громадського бюджету Львова
Галицький район Львова розпочав цикл програм «Твій бюджет участі» у студії «Твого Міста». Учасниками ефіру стали як автори-переможці, так і ті, хто не переміг, але отримав не менш важливий досвід. Вони розповіли, як готувати проекти, щоб отримати підтримку громади, на що звертати увагу, таємниці власної мотивації і що стає на заваді перемозі. Tvoemisto.tv занотувало найважливіше.
Знайди свою цільову аудиторію
Співавтор проекту-переможця 2018 року «Пригодницьке містечко для дітей» Матвій Дух розповідає, що подавалися на Громадський бюджет двічі, проте у 2017 році не перемогли. За його словами, одним з найскладніших завдань було знайти свою цільову аудиторію.
«Нас блокували у Facebook за спам, були негативні емоції і треба було довести, що ти не бот. Ми "тероризували" своїх друзів, щоб вони голосували, проте це хороший досвід – змінювати середовище», – каже він.
На думку Матвія Духа, важливо усвідомити, що перші голосування – не найскладніше. Важче реалізувати проект – розподілити обов’язки, знайти підрядника. Сам Матвій – пластун, і проект створив для того, аби діти могли бути ближчими до природи, перебуваючи в місті. За його словами, «Пригодницьке містечко для дітей» заплановане в Парку культури та відпочинку – подалі від дороги та бруківки. У ньому будуть канатні дороги, лазанки, тарзанки, драбини тощо. Крім цього, автори проекту планують встановити там амфітеатр, в якому проводитимуть різні майстер-класи для дітей. До проведення майстер-класів залучатимуть і пластунів, які навчатимуть дітей різних цікавинок: наприклад, розкладання-складання намету, виживання в умовах природи та мандрівної кулінарії.
«Ми хочемо, щоб діти навчилися виживати в природі, надихалися проектами з Нідерландів, Америки. Хочемо, щоб діти мали шанс забути про телефони, бо юнацький вік – чудовий період для спілкування та активного відпочинку. Амфітеатр буде гарним місцем навчання. Крім того, туди зможуть приходити й інші організації, проводити вільний час на природі», – говорить Матвій Дух.
Також у проекті «Пригодницьке містечко для дітей» заплановане створення дослідницької стежки, де організатори хочуть зробити мурашник під склом.
Щоб про проект дізналися, потрібно про нього розказувати
Авторка проекту «Технічна модернізація та енергозбереження для Пласту у Львові» Іванна Герус мала протилежний досвід. На відміну від команди Матвія Духа, її проекту більше пощастило з реалізацією, а важче було назбирати голоси. Іванна Герус каже, що люди боялися вводити свої особисті дані онлайн, щоб ніхто не використав їх у своїх цілях. Аби зрозуміти специфіку голосування, авторка проекту особисто ходила в ЦНАП та отримувала конкретні інструкції для голосування. Це дало змогу пояснити іншим, що потрібно робити.
«Коли подавалися, знали, що в нас є 2000 пластунів, близько 2600 рідних, і тому думали, що вже переможці, але було інакше. Ми пізно почали піарити проект, і це ледь не коштувало нам перемоги. Щоб цього уникнути, потрібно, щоб люди дізнавалися про проект ще за тиждень до початку голосування», – каже Іванна Герус.
Окрім цього, вона радить комунікувати з людьми офлайн – пояснювати мешканцям Львова особисто, що це буде і чому це потрібно.
Просто, але оригінально
Ідея проекту «Міжшкільна міська обсерваторія AstroLviv» Валентини Крижановської – створити обсерваторію на базі школи «Будокан». За словами авторки, це була проста і водночас оригінальна ініціатива, яка і підкупила львів'ян.
«Ідея зрозуміла і може бути цікава і бабусі, і дитині», – говорить Валентина Крижановська.
Каже, що спочатку була скептично налаштована щодо підтримки і мала сумнів, чи люди проголосують. Але в підсумку проект таки отримав 3000 голосів.
За задумом Валентини Крижановської, обсерваторія має стати самоокупною. Вхід туди буде платним, проте подивитися на зірки чи супутник зможе кожен львів'янин, який запишеться заздалегідь.
«Завдяки перемозі в громадському бюджеті нам вдалося назбирати на телескоп. Частину грошей нам планують виділити меценати. Окрім цього, в обсерваторії буде працювати лаборант, який слідкуватиме за лінзами», – говорить авторка.
Директор Львівської школи східних мов та єдиноборств «Будокан» Олександр Козловський вважає, що важливо також не втратити довіру людей, бо деякі з них думали: якщо хтось виграв у проекті – відразу візьме гроші собі в кишеню.
Додамо, що у 2018 році школа виграла двічі – другим проектом-переможцем став «Дитячо-юнацький простір смачного та корисного дозвілля "Hobbit's hole"», який дизайном нагадує декорації до серії книг Толкіна про гобітів. У позаурочний час у холі діятиме учнівська бібліотека, коворкінг та туристичний портал для дітей.
«Люди, які не довіряють, завжди будуть, але волонтерський рух потрібен. У нашої школи не було іншого виходу, ми мусили бути креативними. В іншому випадку ми б залишилися на тому ж місці, де й були, і наша школа могла б розвалитися», – каже Олександр Козловський.
Шанс на втілення після програшу
Проект директорки Львівського академічного театру ляльок Уляни Мороз «Ляльковий сквер» не отримав достатньої підтримки від мешканців. Та Уляна Мороз радить не опускати руки тим, хто не переміг, адже конкурс дає змогу показати і розказати про себе.
«Нас засмутила поразка, але все ж ми самі замало підготувалися до труднощів, які стояли перед нами. Ми порахували кількість проданих квитків за рік і вважали, що кожна людина, яка до нас приходить, проголосує, але так не сталося», – каже вона.
Проект «Ляльковий сквер» передбачав облаштування громадського простору біля театру на площі Данила Галицького. Біля театру планують зробити амфітеатр, фонтан, велопарковку, зелені насадження, питний фонтан тощо. Хоча в конкурсі він не виграв, його помітила Львівська міська рада і передала Інституту міста.
«Особисто для мене як для керівника це було викликом, тому що це була не єдина проблема, якою я займалася. Це була одна з важливих для нас тем, тому що театр ляльок стоїть в центрі міста і те, що є навколо нього, впливає на уявлення людей про зміни в театрі. Ми не виграли, але нас почуло місто. Ми мріємо, що проект буде продовженням центру, а не периферією», – зазначає Уляна Мороз.
Від ідеї до реалізації
Упродовж трьох років існування Громадського бюджету у ньому проголосували та взяли участь понад 165 тисяч містян. За цей час встигли реалізували свої проекти 80 учасників.
За словами начальника управління «Секретаріату ради» ЛМР Юрія Лукашевського, відповідального за підготовку і процес Громадського бюджету, львів'яни небайдужі до життя міста, проте готові голосувати лише тоді, коли бачать, що все просто і зрозуміло. За три роки було чимало промоції як самого Громадського Бюджету, так і його окремих проектів та процедур – подачі проектів, участі в голосуванні, реалізації, що дало свій результат.
«Від початку діяльності Громадського бюджету зросла якість самих проектів. Крім того, інтерес мешканців зростає: у 2017-2018 роках голосувало близько 70 тисяч львів'ян. Для порівняння – на місцевих виборах в голосуванні бере участь близько 250 тисяч мешканців», – каже Юрій Лукашевський.
Голова Галицької районної адміністрації Андрій Зозуля розповідає, що у перші роки виникало більше труднощів через нерозуміння того, що хочуть самі автори проекту, проте з часом все стало більш структуровано.
«Якщо говорити про зворотній зв'язок з мешканцями, то він є постійним: від початку реалізації проекту до його завершення. Всі проекти в Галицькому районі не прості, кожен має свою особливість. В ході проектування вони можуть видозмінюватися, оскільки все наперед передбачити неможливо», – зауважує він.
Представниця управління освіти ЛМР Наталія Ласкіна радить не боятися брати участь в конкурсі, адже якщо проект вартісний, то за нього голосуватимуть.
«Нам приємно, що з кожним роком голосує щораз більше навчальних закладів – цього року їх було 75, а з 9 переможців у Галицькому районі – 4 освітніх проекти», – зауважила вона.
Повне відео
Громадський бюджет – конкурс, який дає змогу розподілити кошти місцевого бюджету через створення проектів для покращення міста. Автором проекту може бути кожна людина, яка досягла 16 років та створила проект для покращення міста. Детальніше про правила участі – на сторінці «Громадський бюджет Львова».
Реалізація цього проекту здійснена за підтримки управління «Секретаріат Ради» Львівської міської ради
Міські акценти
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян
- Дім культури по-новому. Як у Львові працює міський центр мистецтва
- Як забудовники «ховають» історію Львова. Археолог про дослідження міста
- Розмальована музика. Як українка та мексиканець навчають у Львові дітей за новою методикою
- Топ-5 подарунків на Миколая. Як місцеві компанії популяризують українські свята
- Вікенд у Львові. Скільки коштує оренда помешкання і де його шукати
- У місті, але біля лісу. Де у Львові купити квартиру поближче до природи
- Купуй, споживай, перевикористовуй. Львівські лайфхаки для еко-життя в новому році
- Які квартири купують львів'яни і як перевірити забудовника на законність
- Найперший, найбільший, найулюбленіший. Гарнізонний храм Львова відзначає 9-ліття відкриття
- Чи буде у Львові сніг на Миколая і Новий рік. Прогноз синоптиків
- «Патріоти та «всі інші», або Які розклади у Львівській облраді
- Хто такий Синютка, який зайняв друге місце
- Знову Садовий. Кар’єра, статки та передвиборчі обіцянки мера
- Людське ставлення і турбота про зміст. Чого хочуть від влади Львова освіта і культура
- Садовий та Синютка змагаються за Львів. Інтерв’ю з обома кандидатами
- Я бачив різні кампанії на виборах у Львові, ця – найбрудніша. Розмова з Андрієм Садовим
- Уся країна дивиться, якими будуть вибори у Львові. Розмова з Олегом Синюткою
- Великий бізнес вміє домовлятись. Чого очікувати від нової Львівської міської ради
- Хто став депутатом Львівської міської ради. Імена, біографії, статки і фото
- Як у Львові закрили єдине відділення гематології та чому помер його пацієнт
- Як у старовинному львівському будинку живуть і співпрацюють нічний клуб та мешканці
- Як підсилити потенціал Західної України. Взаємодопомога, синергія і маркетинг територій
- Пожертвувати супутниковою антеною. Як у Львові оживили будинок-пам'ятку на вулиці Чупринки
- Що Гвоздович обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- До Львівської міськради йде відверто проросійська ОПЗЖ. Що це означає
- Вибори до львівської міськради. Перша «десятка» «Об’єднання «Самопоміч»
- Що Васюник обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Зникла дитина. Як впильнувати свою та що робити, якщо знайшли чужу
- Що обіцяє Синютка зробити для Львова. Аналіз програми
- Яка вода тече з вашого крана або Як Львову відмовитись від «хлорки»
- На Митрополичі сади у Львові чекають великі зміни. Що буде
- Ще не вмер Бандера. Якою львів'яни запам'ятають цю вулицю до ремонту
- Пів правди про бруківку. Топ-5 відповідей про ремонт вулиці Бандери
- Як зміняться квартири і офіси через пандемію. Що каже архітектурний ринок Львова
- Бруд – це вибір. Дві історії львів'ян, які самотужки відновили під'їзди в історичних будинках
- Передайте за проїзд. Як виглядав громадський транспорт Львова у різні роки
- Чи безпечно туристам їхати до Львова і на Львівщину
- Час нових рішень? або Чи можна відкривати дитячі садочки у Львові
- Чому у Львові ІФА-тести на коронавірус не роблять масово, як обіцяли в МОЗ
- «Рекордні» 125 позитивних тестів на коронавірус на Львівщині. Що це означає
- Кабмін створив Львівську ОТГ. Як це вплине на вибори та бюджет
- Запам'ятайте це, якщо вже зібрались на шашлик, у спортзал чи Карпати
- Львівські дні. Що відбувається у місті, поки ви вдома. Репортаж
- Весна, що увійде в історію. Репортаж із полудневого Львова
- «Ми не віримо, що у батька був коронавірус». Історія родини, де більше ніхто не заразився
- На Львівщині вводять режим надзвичайної ситуації. Що це означає
- Місто чоловіків. Чому Львів не пишається відомими жінками
- На захист Палацу мистецтв. Що каже про його перебудову автор проєкту
- План «В». Де на Львівщині лікуватимуть хворих на коронавірус, якщо такі будуть
- Антикоронавірусні Винники. Що відбувалося за лаштунками протестів
- Евакуація українців із Китаю. Хвилювання і шок
- Чи відсторонять Андрія Садового від посади і що буде із Львовом далі
- Чи знесуть ЦУМ та куди поїде трамвай. Перспективи Франківського району Львова
- Відчути себе Залізною людиною. Як львів’янин 25 разів подолав дистанцію Ironman
- Місто в місті. У Львові будують перший інноваційний парк. Візуалізація
- Інвестувати в майбутній «Океан Ельзи». Що може заробити бізнес, крім грошей
- Вхід через сусідів. Який готель хочуть будувати на початку вулиці Дорошенка
- Культура — це не лише розваги. Навіщо Львову перший в Україні Конгрес культури
- «Такого нема ніде у світі». Як у Львові та Києві будують інноваційні парки
- Фізика і хімія львівської кави. Як і для кого працює найкраща кав’ярня міста
- Почати життя заново. Як у Львові облаштовують притулок для жінок у кризі
- «Ви вже на Львівщині». Як представляли нового очільника поліції області
- «То не вольно». Як у Львові домовляються не склити балкони
- Усе про трагедію в Дрогобичі в один клік. Фото. Оновлюється
- Полярон та Кінескоп. Як територію колишніх львівських заводів перетворюють на житло
- Орендують навіть старе житло лише з диваном. Як знайти квартиру у Львові
- Не потонути й не згоріти. Як Львову адаптуватися до кліматичних змін
- Пелюстка до пелюстки. Як реставрують історичні брами у Львові. Фоторепортаж
- Як перемогти в Громадському бюджеті Львова. Приклад Залізничного району
- Не здаватися до останньої хвилини. Як стати переможцем Громбюджету Львова
- «Політика мене не цікавить». Маркіян Мальський про своє майбутнє в ЛОДА
- Те, чого ви не маєте знати. Що лишається за лаштунками Leopolis Jazz Fest
- Скільки разів «мінували» Львівщину та що робить із цим поліція
- Побороти затори. Що може змінити Інтегрована концепція розвитку у Львові
- Подарунок школі чи посаджене дерево. Як у Львові відзначать завершення навчального року
- Без нього не було б України. Львів'яни сумують за Маркіяном Іващишиним
- Олег Синютка: Шанси зараз стати міським головою Львова є у всіх
- Як пройшли дебати між Порошенком та Зеленським. Повна розшифровка. Оновлено
- Нам потрібні розумні люди. Андрій Пундор про візію та прорив Львова
- Чи мав право Порошенко заблокувати центр Львова: що каже закон
- Рушійна сила – мешканці. Як три роки поспіль вигравати у конкурсі Громбюджету Львова
- Чиста джерельна. Звідки потрапляє вода у крани львівських будинків
- Зелена лінія. Як планують з’єднати Сихів та центр Львова
- Що відбувається у Палаці Хоткевича та чому там знову не обрали керівника
- Зміни до трудового законодавства. Що це значить та чому Львівський ІТ Кластер проти