
фото: www.freepik.com
Приватні школи Львова: чи справді платна освіта завжди краща?
Ще трішки і ми отримаємо абсолютно «Нову школу». Реформа, яку готує Міністерство освіти та науки, кардинально має змінити підхід до навчання школярів. А допоки зміни обговорюють, Tvoemisto.tv оцінило львівські приватні школи, які, на думку фахівців, могли би стати ресурсними центрами для популяризації нових методик. До уваги брались три критерії – рівень освіти, доступність додаткових навчальних дисциплін і ставлення до учнів.
Якість освіти
Кожна десята школа Львова – приватна. Вони так само підпорядковані міській владі й виконують програму, затверджену Міністерство освіти і науки. Проте вчиться в цих чотирнадцяти школах лише півтора відсотка львівських школярів. Єдиний спосіб оцінити якість їхньої освіти, який спирається на об’єктивні дані – рейтинг за балами зовнішнього незалежного оцінювання, яке проводить Український центр оцінювання якості освіти.
До топ-25 львівських шкіл у цьому рейтингу потрапили лише три приватні: Львівська українська приватна гімназія, школа-гімназія Шептицьких та школа-гімназія «Відродження». Перша з них до 2015 року п’ять років поспіль посідала четверте місце в рейтингу, поступаючись лише трьом державним навчальним закладам – Фізико-математичному ліцею, Академічній гімназії при Львівській політехніці та Класичній гімназії при університеті імені Франка. Школа Шептицьких до 2014 року посідала 17 місце в рейтингу, проте 2015-го на ЗНО з української випускники підняли її на восьму сходинку. Школа «Відродження», яка до минулого року посідала 12 місце завдяки добрим результатам із історії та географії, посіла на ЗНО з української 39 місце.
Втім, ці цифри не зовсім коректні, адже рейтинги складають за відсотковим співвідношенням загальної кількості учнів певної школи, які здавали ЗНО з конкретної дисципліни, з кількістю тих з них, хто отримав більше за 180 балів. Не враховується кількість учнів, які отримали менше 180 балів, або й взагалі завалили незалежне оцінювання. До того ж, не враховується ще багато важливих факторів на кшталт досвіду та підготовки вчителів, забезпеченості дітей підручниками, технікою, бібліотекою чи реального навантаження учнів в класах.
Співзасновниця Центру інноваційної освіти «Про.Світ» Лілія Боровець каже, що формувати список за результатами ЗНО не варто – потрібен коректніший рейтинг, якого, на жаль, в Україні немає. «Наприклад, у США є незалежний рейтинг на сайті www.greatschools.org. Там можна переглянути факти про школу й відгуки батьків, щоб зрозуміти, чи твоїй дитині підходить цей навчальний заклад», – каже вона. До того ж, частина приватних шкіл Львова є суто початковими і до рейтингів за балами ЗНО не потрапляють. Адекватну інформацію про якість освіти, яку в них дають, можна отримати хіба що від батьків. Хоча й тут не завжди можна покладатись на суб’єктивні судження – і діти, і їхні батьки різні, мають різні запити та критерії оцінки.
Читайте також: Львівщина – на другому місці за кількістю 200-бальників на ЗНО
Освітнє меню
Перевагою приватних шкіл може бути те, що вони працюють як бізнес, отже, зацікавлені в ефективності та актуальності своїх послуг. Середня вартість навчання у львівській приватній школі – від 2 до 2,5 тисяч гривень на місяць. За ці гроші, крім стандартного набору предметів із державної програми, дітям пропонують участь у гуртках, вивчення іноземних мов або відвідування факультативів. Проте їхній асортимент у приватних і державних школах не дуже різниться.
Крім обов’язкової англійської, майже всі приватні школи Львова пропонують вивчення другої іноземної. Найчастіше – німецької. П’ять шкіл пропонують вивчення більш ніж двох мов.
Найчастіше учням приватних шкіл пропонують заняття з шахів та спортивні гуртки. Рідше трапляються актуальні дисципліни, яких поки що немає в державній програмі – наприклад, основи підприємництва, програмування тощо. Комп’ютерні науки викладають лише в Християнській школі «Перлина» та в нещодавно відкритій Міжнародній креативній школі (КМДШ). Основам підприємництва навчають в школі «Перспектива». Культурні студії мають змогу відвідувати учні школи «Ерудит» та школи-гімназії «Шанс». Кращою ситуація є з навчанням дітей логіки та критичному мисленню: аж чотири львівські приватні школи пропонують додаткові заняття з цих дисциплін. Це вже згадані вище «Шанс» та «Перлина», а також приватна школа «Святої Софії» і Львівська українська приватна гімназія.
Читайте також: Освіта 3.0: школа, яка навчає інакше
Проте саме лише запровадження додаткових дисциплін не гарантує успіху, наголошує Лілія Боровець. Найважливішою складовою ефективної школи є вибудована в ній філософія, як, наприклад, у Монтессорі чи Саммергілл. Цінності, якими в навчанні керуються вчителі, і те, як вони спілкуються з дітьми, має набагато більший вплив на успішність, аніж кількість факультативів. Такого підходу до організації школи бракує і державним, і приватним школам.
«Приватні школи могли би стати ресурсними центрами для популяризації нових методик, на їхній базі могли б працювати майданчики для спілкування вчителів, змагання між учнівськими колективами. Проте навіть для батьків приватні школи не мають зрозумілої комунікаційної політики, а їхні вчителі роками не конструюють нових освітніх форматів і підходів, – каже засновник Львівської школи Монтессорі, консультант з питань освіти та виховання дітей дошкільного віку Ігор Бущак. – Проте для нових умов в освіті приватні школи мають хороші початкові умови: з їхніми ресурсами буде легше адаптуватись і бути гнучкими до реформ».
Він попереджає: зумовлена освітньою реформою необхідність змінюватись буде викликом для приватних шкіл, як і для комунальних. «Тому, вибираючи школу, варто дивитись не на статус закладу та тип власності, а на готовність реагувати на нові потреби. Оглядаючи клас приватної школи, можна побачити, що парти стоять рядами, й головним у процесі навчання лишається вчитель. Натомість, деякі комунальні школи демонструють творчий пошук, експериментують із навчальним планом»,– пояснює Ігор Бущак.
Атмосфера
Класи у приватних школах менші, ніж у державних, – у середньому не більше 15 учнів, – тому вчителі мають змогу приділяти увагу кожній дитині та її потребам. Більшість приватних шкіл називають можливість індивідуальної роботи з учнями своїм пріоритетом. Хоча буває, що лояльність учителів стає надмірною: дітям ставлять завищені оцінки, імітуючи успішність.
«Син вивчав німецьку три роки, отримував самі дванадцятки, а підтримати елементарну бесіду в крамниці в Німеччині не зміг. За оцінками не було реальних знань», – нарікає в анонімному коментарі мати учня однієї із приватних шкіл.
Навчання у такій школі не є стовідсотковою гарантією того, що до дитини ставитимуться з пошаною й розумінням. Коли три роки тому в одній із приватних шкіл сталась аварія в котельні, й діти були вимушені сидіти в аудиторіях у верхньому одязі, у відповідь на претензії адміністрація вказала батькам на двері. Зрештою, вдалося домогтися оголошення канікул на час ремонту, проте грошей, за словами батьків, із якими нам вдалося поспілкуватись на умовах анонімності, за цей час так і не повернули.
На думку Лілії Боровець, якісніша освіта в приватних школах – це міф. І державна, і приватна школи можуть організувати навчання так, що дитина охоче отримуватиме знання. Головна передумова для цього – спілкування вчителя з учнями, бажання бути для них партнером.
«Обираючи початкову школу, обирайте насамперед учителя, – радить Ігор Бущак. – Також важливо, щоб школа була недалеко від вашого дому. Коли ж прийде час обирати середню школу, рішення слід приймати разом із дитиною та її друзями. В обох випадках я раджу обирати школу, готову до змін, ту, що орієнтується на майбутнє, розвиває компетенції, вчить учнів бути щасливими й радісними».
Катя Мячіна для Tvoemisto.tv,
інфографіка автора
Міські акценти
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян
- Дім культури по-новому. Як у Львові працює міський центр мистецтва
- Як забудовники «ховають» історію Львова. Археолог про дослідження міста
- Розмальована музика. Як українка та мексиканець навчають у Львові дітей за новою методикою
- Топ-5 подарунків на Миколая. Як місцеві компанії популяризують українські свята
- Вікенд у Львові. Скільки коштує оренда помешкання і де його шукати
- У місті, але біля лісу. Де у Львові купити квартиру поближче до природи
- Купуй, споживай, перевикористовуй. Львівські лайфхаки для еко-життя в новому році
- Які квартири купують львів'яни і як перевірити забудовника на законність
- Найперший, найбільший, найулюбленіший. Гарнізонний храм Львова відзначає 9-ліття відкриття
- Чи буде у Львові сніг на Миколая і Новий рік. Прогноз синоптиків
- «Патріоти та «всі інші», або Які розклади у Львівській облраді
- Хто такий Синютка, який зайняв друге місце
- Знову Садовий. Кар’єра, статки та передвиборчі обіцянки мера
- Людське ставлення і турбота про зміст. Чого хочуть від влади Львова освіта і культура
- Садовий та Синютка змагаються за Львів. Інтерв’ю з обома кандидатами
- Я бачив різні кампанії на виборах у Львові, ця – найбрудніша. Розмова з Андрієм Садовим
- Уся країна дивиться, якими будуть вибори у Львові. Розмова з Олегом Синюткою
- Великий бізнес вміє домовлятись. Чого очікувати від нової Львівської міської ради
- Хто став депутатом Львівської міської ради. Імена, біографії, статки і фото
- Як у Львові закрили єдине відділення гематології та чому помер його пацієнт
- Як у старовинному львівському будинку живуть і співпрацюють нічний клуб та мешканці
- Як підсилити потенціал Західної України. Взаємодопомога, синергія і маркетинг територій
- Пожертвувати супутниковою антеною. Як у Львові оживили будинок-пам'ятку на вулиці Чупринки
- Що Гвоздович обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- До Львівської міськради йде відверто проросійська ОПЗЖ. Що це означає
- Вибори до львівської міськради. Перша «десятка» «Об’єднання «Самопоміч»
- Що Васюник обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Зникла дитина. Як впильнувати свою та що робити, якщо знайшли чужу
- Що обіцяє Синютка зробити для Львова. Аналіз програми
- Яка вода тече з вашого крана або Як Львову відмовитись від «хлорки»
- На Митрополичі сади у Львові чекають великі зміни. Що буде
- Ще не вмер Бандера. Якою львів'яни запам'ятають цю вулицю до ремонту
- Пів правди про бруківку. Топ-5 відповідей про ремонт вулиці Бандери
- Як зміняться квартири і офіси через пандемію. Що каже архітектурний ринок Львова
- Бруд – це вибір. Дві історії львів'ян, які самотужки відновили під'їзди в історичних будинках
- Передайте за проїзд. Як виглядав громадський транспорт Львова у різні роки
- Чи безпечно туристам їхати до Львова і на Львівщину
- Час нових рішень? або Чи можна відкривати дитячі садочки у Львові
- Чому у Львові ІФА-тести на коронавірус не роблять масово, як обіцяли в МОЗ
- «Рекордні» 125 позитивних тестів на коронавірус на Львівщині. Що це означає
- Кабмін створив Львівську ОТГ. Як це вплине на вибори та бюджет
- Запам'ятайте це, якщо вже зібрались на шашлик, у спортзал чи Карпати
- Львівські дні. Що відбувається у місті, поки ви вдома. Репортаж
- Весна, що увійде в історію. Репортаж із полудневого Львова
- «Ми не віримо, що у батька був коронавірус». Історія родини, де більше ніхто не заразився
- На Львівщині вводять режим надзвичайної ситуації. Що це означає
- Місто чоловіків. Чому Львів не пишається відомими жінками
- На захист Палацу мистецтв. Що каже про його перебудову автор проєкту
- План «В». Де на Львівщині лікуватимуть хворих на коронавірус, якщо такі будуть
- Антикоронавірусні Винники. Що відбувалося за лаштунками протестів
- Евакуація українців із Китаю. Хвилювання і шок
- Чи відсторонять Андрія Садового від посади і що буде із Львовом далі
- Чи знесуть ЦУМ та куди поїде трамвай. Перспективи Франківського району Львова
- Відчути себе Залізною людиною. Як львів’янин 25 разів подолав дистанцію Ironman
- Місто в місті. У Львові будують перший інноваційний парк. Візуалізація
- Інвестувати в майбутній «Океан Ельзи». Що може заробити бізнес, крім грошей
- Вхід через сусідів. Який готель хочуть будувати на початку вулиці Дорошенка
- Культура — це не лише розваги. Навіщо Львову перший в Україні Конгрес культури
- «Такого нема ніде у світі». Як у Львові та Києві будують інноваційні парки
- Фізика і хімія львівської кави. Як і для кого працює найкраща кав’ярня міста
- Почати життя заново. Як у Львові облаштовують притулок для жінок у кризі
- «Ви вже на Львівщині». Як представляли нового очільника поліції області
- «То не вольно». Як у Львові домовляються не склити балкони
- Усе про трагедію в Дрогобичі в один клік. Фото. Оновлюється
- Полярон та Кінескоп. Як територію колишніх львівських заводів перетворюють на житло
- Орендують навіть старе житло лише з диваном. Як знайти квартиру у Львові
- Не потонути й не згоріти. Як Львову адаптуватися до кліматичних змін
- Пелюстка до пелюстки. Як реставрують історичні брами у Львові. Фоторепортаж
- Як перемогти в Громадському бюджеті Львова. Приклад Залізничного району
- Не здаватися до останньої хвилини. Як стати переможцем Громбюджету Львова
- «Політика мене не цікавить». Маркіян Мальський про своє майбутнє в ЛОДА
- Те, чого ви не маєте знати. Що лишається за лаштунками Leopolis Jazz Fest
- Скільки разів «мінували» Львівщину та що робить із цим поліція
- Побороти затори. Що може змінити Інтегрована концепція розвитку у Львові
- Подарунок школі чи посаджене дерево. Як у Львові відзначать завершення навчального року
- Без нього не було б України. Львів'яни сумують за Маркіяном Іващишиним
- Олег Синютка: Шанси зараз стати міським головою Львова є у всіх
- Як пройшли дебати між Порошенком та Зеленським. Повна розшифровка. Оновлено
- Нам потрібні розумні люди. Андрій Пундор про візію та прорив Львова
- Чи мав право Порошенко заблокувати центр Львова: що каже закон
- Рушійна сила – мешканці. Як три роки поспіль вигравати у конкурсі Громбюджету Львова
- Проста ідея. Як перемогти в конкурсі Громадського бюджету Львова
- Чиста джерельна. Звідки потрапляє вода у крани львівських будинків
- Зелена лінія. Як планують з’єднати Сихів та центр Львова
- Що відбувається у Палаці Хоткевича та чому там знову не обрали керівника