
Фото: Христина Гоголь
Ризики збільшуються, але страху вже немає. Львівський готельєр про бізнес у час Covid-19
У вересні минулого року, напередодні Книжкового форуму, Гостинний дім «Архистратиг», що на вулиці Винниченка,20А у Львові, на 80% був заповнений гістьми. Сьогодні ж у коридорі можна зловити лише Джо Ліндслі – американського журналіста, який застряг тут з початку карантину. Коли готель закрили, покоївки та адміністратори виходили на роботу лишень заради нього. Як справи у готелю тепер і як переформатувалося кафе «Кармель» Тvoemisto.t розпитало у межах проєкту «Підтримка українського бізнесу в час кризи» директора Духовно-культурного центру «Архистратиг» Івана Кардаша.
Читайте також: Мій час зупинився тут. Розповідь американця на карантині у Львові
«Маємо бути самоокупними»
Духовно-культурний центр «Архистратиг» як платформу для зустрічей, заходів та готель-дім створили у 2015 році. Сама будівля «Архистратигу» належить монастирю Студитів, що поруч із церквою Михаїла.
«Ідея створення центру полягала в тому, щоб будинок не був дотаційним, а самоокупним. Наші ініціативи підсилюють ідею спільного простору, але дають ресурс утримувати старий будинок, який є пам’яткою архітектури», – розповідає Іван Кардаш.
У Центрі є готель на 12 номерів (двохмісні, трьохмісні та один сімейний), конференц-зали та кав’ярня. Тут можуть заселитися 30 людей. Минулого року готель прийняв понад 3 000 гостей, а цього лише близько тисячі. Так як Центр перебуває у власності монастиря, то найчастіше тут зупиняються представники клерикального середовища, а також відвідувачі, які приїжджають до Львова із бізнес-тріпами чи на івенти.
Звісно, цього року центр не зміг «заробити» на себе у повному обсязі через карантин.
І хоч ціни на номери не підвищували (тут досі номер коштує від 650 до 1300 грн), все-таки робота стала розміренішою. У готелі працюють сьогодні шестеро людей – це адміністратори та покоївки. Щоправда, з шістьома працівниками кафе довелося таки попрощатися і це було дуже болісно, зізнається зі сумом Іван Кардаш. «Кармель» переформатували під кав’ярню, то ж все одно тут можна зустрітися з другом чи бізнес-партнером і поговорити, до прикладу, про завершення карантину.
«Кармель переродилася за час карантину, бо та модель, яка існувала до цього була нежиттєвою в умовах карантину. Тому ми попрощалися з кухнею і перетворилися з кафе у кав’ярню. Це болісна історія… Тепер тут можна випити кави, чаю і замовити щось до них. Ми зараз почали співпрацювати з родиною кондитерів, які нам готують свіжу випічку», – розповідає Іван Кардаш.
Читайте також: «Голка в сіно». Як львівський коктейль-бар садить дерева в місті і переборює карантин
У кав’ярні також організовують спікер-клаби іноземних мов, презентації, різноформатні вечори. Уже немає того страху, що був ще умовно у травні.
«Люди навчилися вже жити і співіснувати в час карантину, порівняно із травнем, коли це годі було уявити. Тепер все починає відновлюватися», – каже директор Центру.
Якщо березень був «стресовим періодом» для підприємців, квітень фактично вилетів із календаря, то вже з травня бізнес почав ворушитися. Втім прогнозувати щось немає сенсу, каже Іван, бо можлива нова хвиля коронавірусу уже наприкінці осені.
«Ризики не знівелювалися, вони навіть збільшуються відсотково, але ти тепер по-іншому на це дивишся. Виклики для підприємців – невідомість, відповідальність за людей і команду, коли твій проєкт – єдиний їхній дохід, який дає їм безпеку. Зараз уже плавно йдемо догори, кількість відвідувачів поступово збільшується», – говорить Іван Кардаш.
При цьому він каже, що не бачить сенсу прогнозувати якісь доходи чи розвиток закладу.
«Якщо у попередні роки ми мали статистику і прогнозованість, то на сьогодні це неможливо. Є речі, які ти можеш моделювати, і я міг прогнозувати минулого року, що у вересні готель буде заповнений на 70-80%, але є речі, які від тебе апріорі не залежать», – каже підприємець.
Малий бізнес не має фінансових подушок, говорить він. На початку карантину працівники Центру були у відпустках. Фонд зарплати у них прямо залежить від дохідного фонду, каже Іван Кардаш. Зараз у готелі у 2,5 менше відвідувачів, аніж минулого року у цей період.
«Літо у галузі готельних послуг є хорошим сезоном, на жаль, цього року так не було. Ми стараємось оптимізувати видатки, закумулювати кошти. Бо є прогнози, що на жовтень показники захворюваності на коронавірусну інфекцію будуть утричі більше. Сенс в тому, що ти розумієш, що завтра може статися будь-що, що нас можуть закрити. Але є певний суспільний стик і влада тепер дуже добре думає, чи створювати ті чи інші обмеження», – говорить Іван Кардаш.
Одна із адміністраторів готелю захворіла на коронавірусну інфекцію. Це було, коли вона була якраз у відпустці. Хвороба пройшла у неї у легкій формі, вона пролікувалася вдома.
«Все залежить від нашої відповідальності, від самоконтролю, починаючи з вимірювання температури, без параної. Бо ти можеш за собою не відчувати хвороби. Тому самоконтроль має бути нашим набутим рефлексом», – ділиться Іван.
Він також вважає, що заклади зможуть перебороти коронавірусну кризу, але не за рахунок якогось вав-ефекту, а лише будуючи органічний простір.
«Сьогодні говорити про якісь штучні речі – це не про успіх. Успіх, коли ти співіснуєш, співпрацюєш, коли люди є не тільки твоїми клієнтами, а й твоїми компаньйонами. До прикладу, наш гість, американський журналіст став частиною нашої родини. Він весь час живе у нас, у нього немає можливості повернутися в США. Був час, колив він жив тут один. Ми фактично були закриті, але працівники приходили на роботу, бо був Джо», – каже Іван Кардаш.
Про екстремальні умови
Директор Центру каже, що намагання вижити в умовах пандемії є ще одним фронтом війни. Але щоб виграти війну, потрібен один меседж, один голос, який би доносив до громадян чіткі й зрозумілі інструкції. Бо всі люди переживають зміни, які природньо викликають стрес, але потрібна візія, як рухатися далі.
«Бракне сьогодні розуміння стратегії «А що якщо? Для порівняння, Уляна Супрун завжди пояснювала, що «Народ, цього не можна, бо це матиме такі наслідки, це можна, а це – не доведено». Тоді ти жив у зрозумілій чіткій системі координат і не відчував себе дурнем. На жаль, зараз я цієї підтримки не відчуваю. Багато людей взагалі не знають, в якій ми зоні епіднебезпеки знаходимося», – каже Іван Кардаш.
Збитки, які завдав коронавірус їхній підприємницькій ініціативі, Іван не береться рахувати.
«Бо від чого брати і рахувати, як це оцінювати? Від минулорічного року безглуздо – у нас зараз 2,5 рази менше гостей. Наше завдання – вижити в екстремальних умовах. Я доволі оптимістично дивлюся на все, але дехто вже зійшов з дистанції. І насправді в нас була думка закритися, але було контрпитання – а коли тоді відкритися і чи відкриватися взагалі. І ця історія не про існування проєкту, а про людей і про те, як цій спільноті вижити», – підсумував підприємець.
Христина Гоголь
Фото авторки
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
«Твоє місто» спільно з Львівською бізнес-школою реалізовують проєкт «Підтримка українського бізнесу в час кризи», який виконується в межах Проєкту «Зміцнення громадської довіри» (UCBI II), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
Вибір Твого міста
- Французька кухня, віденські бали. Як жили львів'яни сто років тому
- Шанс жити. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності
- «Тримати лінію фронту і захищати своє». Жадан у влозі Рущишина
- Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу
- Карантин допоміг вдосконалитися. Як пандемія змінила роботу «Майстерні Improv»
- Усе про авіакатастрофу військового літака Ан-26 на Харківщині в один клік. Фото, відео. Оновлюється
- Що обіцяє Садовий зробити для Львова. Аналіз програми
- Чому львів’яни досі п’ють хлоровану воду і чи здатні політики вирішити проблему
- Тепер нас знають і поважають. Як перекладачка просуває Львів у світі
- На Covid-19 хворіють повторно. Чи варто панікувати
- З Нью-Йорка до Львова. Як американський актор знімався в містичному трилері
- Завжди перший. У пам’ять про педіатра Богдана Остальського
- «Якщо справою не живеш, то не будеш успішним». Як поїхав під час пандемії «Чудо Тур»
- 3D друк, Zoom і нафта. Яким галузям і компаніям дісталась корона, а кому від неї і добряче дісталось
- Чи працюють у Львові правила МОЗ про госпіталізацію пацієнтів з Covid-19
- Верховний головнокомандувач. Що робив Володимир Зеленський на Яворівському полігоні. Репортаж
- Чи вартує в час пандемії вакцинувати дітей від грипу. Пояснення педіатра
- Що «Є» у Львові? Як популярна мережа книгарень потрапила у скандал
- Пройти випробування пандемією. Економічні загрози та можливості напередодні другої хвилі ковіду
- Смерть чоловіка у центрі Львова. Як у майбутньому запобігти таким випадкам
- Новий рядок у паспорті та єдиний транспорт. Що буде у Львівській ОТГ
- Чорні глечики і Біла пані. Подорож у Гавареччину і Підгорецький замок
- Україна після 25 жовтня. Як житимуть громади за новими правилами