
Фото: Вікторія Ейсмунт
Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
У Львові знову розгортається дискусія про закупівлю автобусів. Міський голова Андрій Садовий на своїй фейсбук-сторінці раптом написав, що Європейський інвестиційний банк, що кредитує Львів для закупівлі 100 низькопідлогових автобусів, буцімто вважає, що пропозиція білоруського МАЗу є найбільш прийнятною.
Читайте також: МАЗи розбрату. Чому Львів закупляв білоруські автобуси
Львів раніше вже закуповував МАЗи, що Андрієві Садовому неодноразово закидали опоненти під час минулорічної виборчої кампанії, тож він у своїх виступах наголошував на співпраці з українськими виробниками.
Про які автобуси ідеться?
Тендер на придбання сотні 12-ти метрових автобусів для Львова оголосили торік. Транспорт мали закупити за кошти міжнародних фінансових інституцій у межах урядової програми «Міський громадський транспорт в Україні». Львів подав заявку на закупівлю автобусів для ЛК АТП №1.
У вересні у коментарі Tvoemisto.tv заступник директора департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР Андрій Білий розповів, що виготовляти автобуси для Львова хочуть 5 компаній: «Богдан», «УкрЄвроМаз», «Сучасні вантажівки», Otokar (Туреччина) та «Електрон». Тоді Андрій Білий пояснював, що тендер затягується через те, що думки тендерного комітету, замовника і консультанта розійшлися, а нові узгодження потребують додаткового часу.
Ухвалу про участь Львова у програмі «Міський громадський транспорт України» депутати ЛМР підтримали ще у листопаді 2017 року. Тоді ішлося про 120 автобусів різної місткості та 10 трамваїв. Згодом чиновники передумали купувати малі автобуси, а натомість вирішили купити 100 великих. На це ЄІБ виділив по 12 млн євро. 10 нових трамваїв Львів купив в «Електрона».
Читайте також: Коли у Львові з'являться 100 нових низькопідлогових автобусів
У тендері йдеться про постачання 100 нових низькопідлогових автобусів довжиною 12 метрів, комплект запасних частин та витратних матеріалів, комплект обладнання та інструментів для технічного обслуговування, ремонту та супутніх послуг.
«Автобуси, що поставляються, повинні бути з лівостороннім розташування керма, низькопідлоговоми, 100% на дизельному паливі, шириною 2,50 м без урахування дзеркал заднього виду та довжиною 12 метрів із загальною кількістю пасажирів 100, включаючи 30 сидячих місць та 1 місце для інвалідного візка», – йдеться в умовах тендеру.
Чутки і поголос
«Влітку була інформація, що у тендері на закупівлю 100 нових дизельних автобусів для Львова перемагає українська компанія «Богдан Моторс», вона подала найвигіднішу пропозицію. МАЗ був другим», – каже депутат Львівської міської ради, голова комісії транспорту, зв'язку та міської мобільності Ігор Зінкевич.
Читайте також: У Львові закуплять 250 електробусів. Коли на них можна буде їздити
Водночас міський голова Львова Андрій Садовий на своїй сторінці у Фейсбук повідомив, що у міжнародному тендері перемагає Мінський автозавод.
«За оцінками міжнародних експертів, найвигіднішу пропозицію подала білоруська компанія «МАЗ». Пропозиції інших учасників тендеру або значно дорожчі, або не відповідають технічним вимогам конкурсу», – пише міський голова.
Він запитує у львів’ян і в прем’єра Дениса Шмигаля, чи має місто право купувати білоруські МАЗи, зважаючи на політичну позицію, адже Україна визнала президентські вибори в Білорусі недемократичними, а в країні тривають страйки, що придушуються силовиками.
Андрій Садовий додає, що у випадку скасування тендеру, Львів втратить ще рік, а можливо, що більше, без цих машин.
Тендер, до речі, ще не відбувся, тобто офіційного оголошення переможця ще не було і будь-яка інформація офіційно не розкривається.
Що кажуть у «Богдан Моторс»?
На Луцькому заводі заявою міського голови Львова були вкрай збентежені.
«Ця інформація була із подивом сприйнята на Луцькому автоскладальному заводі, оскільки ще 15 квітня минулого року стало відомо, що найкращою ціновою пропозицією з-поміж п’яти учасників тендеру стала ціна, запропонована ДП «АСЗ №1». Крім того, супутні показники, як то витрати на технічне обслуговування, у українського автобуса також одні з найкращих. Усе це підтверджується протоколом розкриття тендерних пропозицій, примірник якого безумовно є і у Львівській міській раді», – йдеться в заяві концерну.
Там також дивуються, чому без офіційних висновків спеціалістів ЄІБ оголошують переможцем білоруського виробника.
Читайте також: У Львові закуплять 250 електробусів. Коли на них можна буде їздити
Луцький завод до участі у тендері запропонував автобус «Богдан А70132». Він розрахований на перевезення 106 пасажирів, низькопідлоговий.
Автобус «Богдан A70132»
На заводі зазначають, що співпрацюють у межах цієї ж урядової програми, «Міський громадський транспорт в Україні», із багатьма містами України.
Автобуси і політика
У Львівській міській раді відмовляються коментувати ситуацію, посилаючись, як не парадоксально, на те, що тендер проводить ЄІБ і деталей до завершення розкривати не можна. Також у міськраді не готові пояснити, що буде, якщо переможе білоруська компанія: чи скасовуватимуть тендер, чи закуплятимуть МАЗи. Не кажуть і про те що місто втратить чи отримає від цього.
Схоже, міський голова Львова працює на випередження, аби його, як торік, не звинувачували у фінансуванні диктатора Лукашенка. Також імовірно, що про МАЗи він заговорив і через те, що у грудні у ЗМІ з'явилась інформація про банкурутство «Богдан Моторс». Господарський суд Дніпропетровської області відкрив провадження у справі про банкрутство автомобільної компанії.
У коментарі Tvoemisto.tv Ігор Зінкевич каже, що винесенням питання на загальне обговорення міський голова знімає з себе відповідальність. Також він дивується, чому, зі слів міського голови, перемагає МАЗ, адже, за умовами урядової програми, передбачені преференції для вітчизняних виробників.
Водночас Ігор Зінкевич вважає, що краще провести новий конкурс із новим тендерним завданням на транспорт, що економічно і екологічно вигідний.
«Схоже, що підприємство «Богдан» не відмовлялося від тендеру. Чому говоримо про пропозицію білорусів, не зрозуміло. Цей тендер триває вже стільки часу, що варто було б знову оголосити конкурс, враховуючи можливості усіх теперішніх гравців. Ситуація на підприємствах змінюється», – каже він.
Ігор Зінкевич додає, що Львів нині не має можливості повністю забезпечувати транспортом усі території, що увійшли до складу ОТГ, додатковий транспорт потрібен і містові.
Роман Матис, який до 14 січня очолював управління залучення інвестицій Львівської ОДА, каже, що недоречно обговорювати тендер, допоки він ще не відбувся. Він вважає заяви міського голови «налаштовуванням» громадської думки. Також він пояснює, що тендерні пропозиції прописує замовник, переможця ж обирає той, хто проводить тендер.
«Обговорення результатів тендеру, який ще не відбувся – це вплив на громадську думку. Тендерні пропозиції прописує замовник. Він знає, що йому потрібно. Компанії читають вимоги, співставляють зі своїми можливостями і тоді подаються. Такі тендери тривалі. Для отримання кредиту ЄІБ потрібно пройти перевірки, підготовку документів, аудити. Переможця визначає той, хто проводить тендер», – пояснює він.
Роман Матис пояснює, що визначенням переможця займається тендерний комітет. Рішення приймають колегіально, на підставі обговорення тендерних пропозицій.
«У цьому випадку міська влада є замовником, ЄІБ фінансує, тому у тендерному комітеті можуть бути представники двох сторін. Також може інвестиційний банк залучити стороннього експерта. Є умови тендеру, є результати пропозицій, якщо результати пропозицій відповідають умовам і ціна найнижча, то вибір очевидний. Можна знайти технічні помилки, неправильно заповнений якийсь формуляр, тоді цю компанію виключають», – каже він.
А що по грошах?
Розголошувати ціну до завершення тендерних процедур заборонено. Але, приміром, Івано-Франківську 12-метровий автобус «Богдан A70132» обійшовся у 4,2 млн грн. Тим часом Київ закупив автобуси у МАЗу, також довжиною 12 метрів, за 202 тисячі євро (майже 6 млн грн), пише «Українська Правда».
Нагадаємо, у 2018 році Львівська міська рада на умовах лізингу закупила 100 МАЗів білоруського виробництва і 50 автобусів львівського заводу «Електрон».
Заступник директора департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міськради Андрій Білий у коментарі Тvoemisto.tv пояснював, що місто було вимушене якнайшвидше закупити щонайменше 150 автобусів для комунального «АТП-1», тому що приватні перевізники не забезпечували належних послуг.
Найдешевшими на той час, зі слів Андрія Білого, були пропозиції МАЗу. Білоруський виробник запропонував автобуси МАЗ 203 по 122 тис. євро за одиницю, а «Електрон» – по 147 тис. євро за одиницю.
Вікторія Савіцька
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян
- Дім культури по-новому. Як у Львові працює міський центр мистецтва
- Як забудовники «ховають» історію Львова. Археолог про дослідження міста
- Розмальована музика. Як українка та мексиканець навчають у Львові дітей за новою методикою
- Топ-5 подарунків на Миколая. Як місцеві компанії популяризують українські свята
- Вікенд у Львові. Скільки коштує оренда помешкання і де його шукати
- У місті, але біля лісу. Де у Львові купити квартиру поближче до природи
- Купуй, споживай, перевикористовуй. Львівські лайфхаки для еко-життя в новому році
- Які квартири купують львів'яни і як перевірити забудовника на законність
- Найперший, найбільший, найулюбленіший. Гарнізонний храм Львова відзначає 9-ліття відкриття
- Чи буде у Львові сніг на Миколая і Новий рік. Прогноз синоптиків
- «Патріоти та «всі інші», або Які розклади у Львівській облраді
- Хто такий Синютка, який зайняв друге місце
- Знову Садовий. Кар’єра, статки та передвиборчі обіцянки мера
- Людське ставлення і турбота про зміст. Чого хочуть від влади Львова освіта і культура
- Садовий та Синютка змагаються за Львів. Інтерв’ю з обома кандидатами
- Я бачив різні кампанії на виборах у Львові, ця – найбрудніша. Розмова з Андрієм Садовим
- Уся країна дивиться, якими будуть вибори у Львові. Розмова з Олегом Синюткою
- Великий бізнес вміє домовлятись. Чого очікувати від нової Львівської міської ради
- Хто став депутатом Львівської міської ради. Імена, біографії, статки і фото
- Як у Львові закрили єдине відділення гематології та чому помер його пацієнт
- Як у старовинному львівському будинку живуть і співпрацюють нічний клуб та мешканці
- Як підсилити потенціал Західної України. Взаємодопомога, синергія і маркетинг територій
- Пожертвувати супутниковою антеною. Як у Львові оживили будинок-пам'ятку на вулиці Чупринки
- Що Гвоздович обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- До Львівської міськради йде відверто проросійська ОПЗЖ. Що це означає
- Вибори до львівської міськради. Перша «десятка» «Об’єднання «Самопоміч»
- Що Васюник обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Зникла дитина. Як впильнувати свою та що робити, якщо знайшли чужу
- Що обіцяє Синютка зробити для Львова. Аналіз програми
- Яка вода тече з вашого крана або Як Львову відмовитись від «хлорки»
- На Митрополичі сади у Львові чекають великі зміни. Що буде
- Ще не вмер Бандера. Якою львів'яни запам'ятають цю вулицю до ремонту
- Пів правди про бруківку. Топ-5 відповідей про ремонт вулиці Бандери
- Як зміняться квартири і офіси через пандемію. Що каже архітектурний ринок Львова
- Бруд – це вибір. Дві історії львів'ян, які самотужки відновили під'їзди в історичних будинках
- Передайте за проїзд. Як виглядав громадський транспорт Львова у різні роки
- Чи безпечно туристам їхати до Львова і на Львівщину
- Час нових рішень? або Чи можна відкривати дитячі садочки у Львові
- Чому у Львові ІФА-тести на коронавірус не роблять масово, як обіцяли в МОЗ
- «Рекордні» 125 позитивних тестів на коронавірус на Львівщині. Що це означає
- Кабмін створив Львівську ОТГ. Як це вплине на вибори та бюджет
- Запам'ятайте це, якщо вже зібрались на шашлик, у спортзал чи Карпати
- Львівські дні. Що відбувається у місті, поки ви вдома. Репортаж
- Весна, що увійде в історію. Репортаж із полудневого Львова
- «Ми не віримо, що у батька був коронавірус». Історія родини, де більше ніхто не заразився
- На Львівщині вводять режим надзвичайної ситуації. Що це означає
- Місто чоловіків. Чому Львів не пишається відомими жінками
- На захист Палацу мистецтв. Що каже про його перебудову автор проєкту
- План «В». Де на Львівщині лікуватимуть хворих на коронавірус, якщо такі будуть
- Антикоронавірусні Винники. Що відбувалося за лаштунками протестів
- Евакуація українців із Китаю. Хвилювання і шок
- Чи відсторонять Андрія Садового від посади і що буде із Львовом далі
- Чи знесуть ЦУМ та куди поїде трамвай. Перспективи Франківського району Львова
- Відчути себе Залізною людиною. Як львів’янин 25 разів подолав дистанцію Ironman
- Місто в місті. У Львові будують перший інноваційний парк. Візуалізація
- Інвестувати в майбутній «Океан Ельзи». Що може заробити бізнес, крім грошей
- Вхід через сусідів. Який готель хочуть будувати на початку вулиці Дорошенка
- Культура — це не лише розваги. Навіщо Львову перший в Україні Конгрес культури
- «Такого нема ніде у світі». Як у Львові та Києві будують інноваційні парки
- Фізика і хімія львівської кави. Як і для кого працює найкраща кав’ярня міста
- Почати життя заново. Як у Львові облаштовують притулок для жінок у кризі
- «Ви вже на Львівщині». Як представляли нового очільника поліції області
- «То не вольно». Як у Львові домовляються не склити балкони
- Усе про трагедію в Дрогобичі в один клік. Фото. Оновлюється
- Полярон та Кінескоп. Як територію колишніх львівських заводів перетворюють на житло
- Орендують навіть старе житло лише з диваном. Як знайти квартиру у Львові
- Не потонути й не згоріти. Як Львову адаптуватися до кліматичних змін
- Пелюстка до пелюстки. Як реставрують історичні брами у Львові. Фоторепортаж
- Як перемогти в Громадському бюджеті Львова. Приклад Залізничного району
- Не здаватися до останньої хвилини. Як стати переможцем Громбюджету Львова
- «Політика мене не цікавить». Маркіян Мальський про своє майбутнє в ЛОДА
- Те, чого ви не маєте знати. Що лишається за лаштунками Leopolis Jazz Fest
- Скільки разів «мінували» Львівщину та що робить із цим поліція
- Побороти затори. Що може змінити Інтегрована концепція розвитку у Львові
- Подарунок школі чи посаджене дерево. Як у Львові відзначать завершення навчального року
- Без нього не було б України. Львів'яни сумують за Маркіяном Іващишиним
- Олег Синютка: Шанси зараз стати міським головою Львова є у всіх
- Як пройшли дебати між Порошенком та Зеленським. Повна розшифровка. Оновлено
- Нам потрібні розумні люди. Андрій Пундор про візію та прорив Львова
- Чи мав право Порошенко заблокувати центр Львова: що каже закон
- Рушійна сила – мешканці. Як три роки поспіль вигравати у конкурсі Громбюджету Львова
- Проста ідея. Як перемогти в конкурсі Громадського бюджету Львова
- Чиста джерельна. Звідки потрапляє вода у крани львівських будинків
- Зелена лінія. Як планують з’єднати Сихів та центр Львова
- Що відбувається у Палаці Хоткевича та чому там знову не обрали керівника
- Зміни до трудового законодавства. Що це значить та чому Львівський ІТ Кластер проти