
Фото: Uainfo.org
Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
25 жовтня 2020 року в Україні відбудуться місцеві вибори за новим адміністративно-територіальним устроєм. Обиратимуть депутатів місцевих рад та голів об’єднаних територіальних громад – ОТГ. Ці вибори відбудуться у час карантину та пандемії Covid-19, тому для всіх учасників процесу підготували низку нововведень. Оновленим, до речі, буде й сам бюлетень. Tvoemisto.tv з’ясувало у громадської омбудсменки з захисту виборчих прав мережі «Опора» у Львівській області Ярини Гаєцької-Колотило детальну інструкцію для виборця та про всі зміни, до яких треба бути готовими.
Маска і паспорт
Усім людям, які заходять до приміщень для голосування та приміщень виборчих комісій, мірятимуть температуру. Для цього голова дільничної комісії, його заступник або секретар має визначити відповідального серед членів комісії. Ця людина також опитуватиме виборців про наявність симптомів гострої респіраторної інфекції. Також протягом роботи дільниці температуру будуть вимірювати усім, хто там працює: поліцейським, представникам закладів, на території яких розміщена дільниця, тощо. На вході мають бути антисептики для рук.
У випадку, коли на дільницю прийде людина із температурою 37,2 градусів і вище, їй порекомендують утриматись від відвідування дільниці та звернутись до лікаря.
Якщо раніше для голосування найважливіше було мати паспорт, то тепер до нього додались захисні маски. Виборці мають дотримуватися дистанції в 1 метр, для чого на всій території дільниці має бути відповідна розмітка. Після голосування рекомендують, відповідно до постанови Кабміну №641, викинути засоби захисту в урни, що на дільницях.
Важливо, що показати паспорт та його сторінки виборець має самостійно. А для того, щоби ідентифікувати особу, члени виборчої комісії можуть попросити зняти маску.
Читайте також: Кандидати на голову Львівської ОТГ. Перелік
Ще одне нововведення у тому, що слід приходити на дільниці зі своїми ручками, хоча раніше все було навпаки: на дільницях під час голосування просили користуватися наявною канцелярією, щоб уникнути фальсифікації бюлетенів або, наприклад, використання чорнил, що зникають.
Батьків просять не брати з собою на виборчі дільниці дітей. Потоки виборців на вхід та на вихід повинні бути розділені. Крім того, у приміщенні рекомендують одночасне перебування не більше трьох виборців на один стіл для видачі бюлетенів.
Новий вигляд бюлетенів
Бюлетень на цих виборах буде дещо іншим. Ліворуч у ньому буде перелік партій, посередині – два квадратики для позначок, а праворуч – пронумерований перелік кандидатів від цієї партії. Тепер виборець може обирати тих членів партії, яким справді віддає перевагу.
фото з сайту Опора
Скільки бюлетенів отримає виборець
Як повідомляє мережа «Опора», у більшості населених пунктів, зокрема і у Львові, виборець на дільниці отримає 4 бюлетені. За одним обиратимуть голову ОТГ/міського голову, за іншими – депутатів ради ОТГ, районної та обласної ради.
Норма про 4 бюлетені стосується населених пунктів, де кількість виборців становить 10 тисяч і більше за даними реєстру виборців станом на 1 серпня 2020 року.
Де ставити позначки в бюлетені
Обираємо партію. У порожньому квадраті навпроти повної назви організації, яку обрали, ставимо позначку – «галочку», «плюсик» чи будь-яку іншу. Важливо, що виборчий бюлетень без позначки в цьому квадраті визнають недійсним.
Читайте також: Україна після 25 жовтня. Як житимуть громади за новими правилами
Обираємо депутата. До другого квадрату, який розкреслили у вигляді трафарету, вписуємо номер вподобаного кандидата у депутати у відповідному територіальному списку своєї партії.
Якщо не зробите позначки у квадраті з нанесеним трафаретом, бюлетень все одно вважатимуть дійсним. Голос зарахують на підтримку усього територіального виборчого списку партії.
Якщо зробили помилку
Навіть якщо станеться так, що ви припустилися помилки при заповненні бюлетеня, маєте право невідкладно звернутись із письмовою заявою до члена виборчої комісії, який видав бюлетень, із проханням видати інший в обмін на неправильно заповнений. Тоді робиться відповідна позначка у списку виборців навпроти прізвища виборця, а бюлетень з помилкою невідкладно погашається, про що складається акт, щоб під час підрахунку голосів бюлетень був врахований як невикористаний.
Чи можна змінити місце голосування
Подати заяву про тимчасову зміну місця голосування можна було до 10 вересня. Тож тепер виборець може проголосувати лише за місцем своєї реєстрації.
Як голосувати хворим на Covid-19
Виборці з підтвердженим діагнозом «коронавірусна інфекція» мають право звернутися до виборчої комісії із заявою, аби проголосувати за місцем перебування, додавши довідку, що підтверджує стан здоров'я.
Як повідомляв раніше міністр охорони здоров’я Максим Степанов, виборець на самоізоляції може подати відповідну заяву до 20:00 п’ятниці перед виборами, тобто 23 жовтня, щоб до нього додому приїхали члени комісії і він зміг проголосувати удома. Люди, які перебувають в лікарнях, за його словами, будуть голосувати там, також за допомогою виїзних бригад.
Читайте також: Чи безпечно їхати туристам до Львова і на Львівщину
«Але, якщо такий виборець з’явиться на дільниці, то члени комісії не мають права йому відмовити. Єдине, що для таких виборців передбачили окрему кабінку і скринька, наскільки це технічно можливо. Та все ж краще голосувати в такому випадку за місцем перебування», – додає Ярина Гаєцької-Колотило.
Як бути людям поважного віку
Виборче законодавство рекомендує визначити у комісії відповідального за тих, хто має проблеми зі здоров’ям (маломобільні, люди з інвалідністю), зокрема зробити так, щоб вони могли доступно і зручно проголосувати. Літні люди, наприклад, можуть скористатись чиєюсь допомогою, якщо хочуть проголосувати на дільниці, а не вдома. Утім це не має бути хтось із членів комісії, спостерігачів чи кандидатів.
Читайте також: На голову Львівської ОТГ подалися 16 кандидатів. Хто вони?
Також визначать людину, яка скеровуватиме в окрему кабінку виборців з підозрою на коронавірус.
Експертка Ярина Гаєцька-Колотило додає, що важливо, аби виборці попередньо цікавилися кандидатами, читали їхні програми. Це допоможе зробити відповідальний вибір та водночас не сповільнити процес голосування, оскільки він і так затримуватиметься через дистанцію та кількість людей на дільниці. Виборцям радять проводити на виборчій дільниця якомога менше часу.
Tvoemisto.tv також пропонує читачам ознайомитись із аналізом програм кандидатів на голову Львівської ОТГ за ключовими проблемами міста, які бачать члени спільноти «Твого міста»:
Також пропонуємо ідеї кандидатів на голову Львівської ОТГ для вирішення транспортної проблеми у Львові і проблеми сміття та хаотичної забудови.
Ольга Коваль
Вікторія Савіцька
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Нові штами і утричі більше хворих. Як змінився Covid у Львові і у світі. Інфографіка
- Чи лікувати пневмонію вдома. Інтерв’ю з пульмонологом
- Я хочу, щоб мене почули. Чому медсестри виїжджають на роботу за кордон
- Як зробити громаду успішною. Розмова з керівником Асоціації рад Львівщини
- Ми даруємо не цукерки, а підтримку і любов. Як працює БФ «Рідні» у Львові
- Безпечна сповідь і чистота у серці. Як у Львові на карантині проводять Таїнство сповіді
- За що платить Covid-пацієнт і скільки коштує день у львівських лікарнях
- Жінки в ІТ були завжди. Чому ця професія не має статі
- «Червоні прапорці» аутизму. На що батькам звертати увагу в розвитку дитини
- Якими новими медпослугами з 1 квітня можуть безоплатно користуватись львів'яни
- Що правда, а що – ні. Фактчекінг звернення депутатів щодо Андрія Білого
- «Я вакцинуюсь, бо…». Історії львів’ян, які отримали щеплення від коронавірусу
- Найважче, коли пацієнти помирають від ускладнень. Лікарка про рік роботи з Covid-хворими
- Коронавірус у вагітних. Як захиститися, чи можна вакцинуватися і які є ризики для дитини
- Плани і реальність. Що недоговорює про закупівлю і ремонт транспорту ЛМР
- «Вірус справді змінився». Яким зараз є портрет хворого на Covid-19
- «Це бізнес». Чи вигідно Львову віддати два ринки та що буде із землею
- Без меж. Як дистанційне навчання впливає на психіку дітей і підлітків
- Велич та особливий шарм. Як на вулиці Котлярській у Львові відновили 150-річну браму
- Куди полетіти зі Львова: Луксор – вічне місто фараонів
- «Святкуємо день народження». Спогади львів'янки про період підпілля УГКЦ
- УПівка на псевдо «Домовина». Бо ніколи нікого не зрадила
- Перехрестя шести вулиць. Чому так складно проїхати Сахарова – Вітовського і що з цим робити
- Лікар, якого жартома називали «Мафією». У пам’ять про медика Ігоря Мартинюка
- «Найважче повертатися без результату». Як на Львівщині шукають заблукалих у горах
- Чи допоможе львів'янам щеплення від коронавірусу поїхати за кордон
- Усиновлення крок за кроком. Як у БФ «Рідні» допомагають стати батьками
- Правди не знав ніхто. Історія скульпторки і львівської легенди Теодозії Бриж
- Щороку їду на Майдан. Історія медсестри, чиє фото друкували світові медіа
- Перегони до Марсу і повернення на Місяць. Як Україна освоює космос із іншими
- То мороз, то відлига. Хто такі метеозалежні люди і до чого тут львівська погода
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду «Айболить» та «Юний технік»
- «Я недопильнувала». Батьки онкохворих дітей часто звинувачують себе
- Львів, який хочеться запам'ятати. Атмосферні фото засніженого міста
- Почути і перемогти. Як у львівській лікарні діти долають рак
- (Не) Доглянута старість. Які умови в будинках для літніх у Львові і скільки це коштує
- «Мама викликала швидку і знепритомніла». Історії людей, які отруїлись чадним газом
- Щоб усі були як рідні. Як у Львові працюватиме Центр підтримки дітей та сім’ї «Рідні»
- Робота на випередження. Як Рівне підготувалось до снігопаду і показало приклад іншим
- «Тут ближче до Бога». Розповідь про отця, який високо в горах лікує людей
- Халк прокидається. Львів'яни – про те, як Covid-19 впливає на психіку
- Хто такі медичні капелани і чому їх хочуть ввести у штати лікарень
- Не Польщею єдиною. Куди їдуть заробітчани після локдауну і що їм пропонують
- Лікар для всіх. У пам’ять про медика Євгена Марцинішка
- Французька кухня, віденські бали. Як жили львів'яни сто років тому
- Шанс жити. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова