
Фото: Дем'ян Данилюк
Зберегти не можна штрафувати. Як Львів охороняє історичне середовище
На початку року у Львові запрацювала адміністративна комісія, яка контролює охорону історичної спадщини та штрафує за порушення на пам'ятках архітектури. За час її роботи порушники сплатили лише приблизно 100 тисяч гривень загалом, хоча комісія неодноразово виносила рішення про штрафи по 170 тисяч гривень. Чому найбільші штрафи так і не були сплачені, Tvoemisto.tv розпитало голову комісії Андрія Москаленка.
Адміністративна комісія: коли, як і навіщо?
На початку цього року ми розпочали юридичний механізм впровадження адміністративної комісії. До цього року, якщо щось ставалося з пам’ятками архітектури, то це розглядали на районних міжвідомчих адміністративних комісіях. Це була складна і довга процедура, яка стосувалася тільки фізичних осіб, а максимальні штрафи не перевищували 1700 гривень.
Ми створили публічну комісію, яка до того ж може накладати штрафи на юридичних осіб. Раніше цим займалося Міністерство культури, але накладати штрафи у Львові з Києва – зовсім неефективно.
Відтак, 2 грудня виконком прийняв рішення про створення комісії, 23 березня – затвердили всі відповідні додатки. З того часу ми провели 31 засідання адміністративної комісії.
Фото з Facebook-сторінки Андрія Москаленка
Щодо фізичних осіб винесли 213 постанов на загальну суму 294 тисячі 950 гривень. По юридичних особах винесли п’ять постанов на суму 391 тисяча гривень. Наразі до бюджету сплатили близько 100 тисяч гривень.
Читайте також: Хто у Львові руйнує архітектурну спадщину: два приклади
294+391=100?
Наразі у нас тривають декілька юридичних спорів з юридичними особами. Так само і з фізичними особами: частина штрафів оплачена, частина – ні.
Якщо штраф сплачено, постанова закривається – і за власником залишається зобов’язання повернути все до попереднього стану. Якщо штраф не сплачено, це залишає можливість для наступних правових дій.
Також, по кожній постанові є свої терміни. В одному будинку на вулиці Дорошенка було вісім чи дев’ять адрес, які вчинили різні порушення. Ми кілька разів переносили це питання, поки не було консолідованого рішення по будинку. Тому постанова зарахована в суму, але ми не давали її в дію. Постанова – це швидше інструмент до переконання і зараховувати її як показник не можна.
Фото: zik.ua
Людина могла бути власником квартири, потім її продати. Покупець не уклав охоронний договір, а продавець про таку необхідність його не попередив. Тут вже виникають правові колізії і таких випадків третина з усіх.
Якщо людна укладає охоронний договір, документ, в якому чітко прописано, що людина має право робити, а що – ні, в якому визначає, що до певної дати вона визнає порушення і готова здійснити всі необхідні дії, то питання розміру штрафу переглядається. Постанова і максимальний штраф накладається переважно там, де немає жодної реакції мешканців або юридичної компанії.
Читайте також: Львів без документів. Як правовий хаос руйнує історичний центр міста
Втім, наша вимога полягає в принциповій сплаті штрафу. Ми розпочинали комісію не для того, аби мати показник в 100 чи 200 мільйонів гривень. Наша мета – аби не було порушень і не було за що штрафувати. Важливо, аби той, хто живе, чи орендує приміщення, усвідомлював, що він живе в пам’ятці архітектури і несе за неї відповідальність.
170 тисяч за площу Ринок
Перший штраф в 170 тисяч гривень отримала юридична особа за дії на площі Ринок, 11. Нагадаємо, зі стін будинку пооббивали штукатурку, з боку вул. Сербської на місці частини вікон влаштували двері, у внутрішнє подвір’я вивели вентиляцію та встановили металеві решітки, які частково перекрили внутрішнє подвір’я. За словами начальниці управління охорони історичного середовища Львівської міськради Лілії Онищенко, за дозволами на початок будівельних робіт власник приміщень не звертався.
Фото: Google Maps
Цю особу ми двічі штрафували по двох різних об’єктах на площі Ринок, 11 і площі Ринок, 19. Перший штраф в 170 000 по площі Ринок, 11 особа не сплатила і наразі у нас триває судовий спір. За іншим об’єктом – площа Ринок, 19 – підприємець сплатив штраф 17 000 гривень. Це важливо, адже так підприємець визнав свою помилку.
Читайте також: У Львові оштрафували першого порушника за пластикові вікна в пам'ятці архітектури
За іншим випадком ми проводимо зустрічі з юристами компанії і, можливо, прийдемо до мирової частини. Це не означає, що юридична особа не сплатить штраф, але він буде можливо не 170, а 100 тисяч гривень.
Надбудова на «Гранд Готелі»
26 червня адмінкомісія оштрафувала власника «Гранд Готелю» Григорія Козловського за скляну надбудову. До того ж, оштрафувала двічі. Спершу як власника приміщень на 1700 гривень, а також як юридичну особу на 170 000 гривень. Підприємець штраф не сплатив, а надбудова на «Гранд Готелі» залишилася на своєму місці.
Надбудова на даху готелю
Рішення комісії оскаржили в суді, а ми діємо виключно в правовій мірі. Суд виніс рішення. Всі питання ми розглядаємо публічно і на камеру. Була постанова, яка вважала що це порушення. Ми за неї проголосували. Суд прийняв інше рішення, на користь юридичної особи – і тепер ми маємо поважати це рішення.
Читайте також: Пластик проти дерева. Чому львів’яни повинні зберігати автентичні вікна старих будинків
У майбутньому ми розпочнемо інформаційну кампанію і проаналізуємо публічність юридичних осіб. Ми показуємо, що є контроль. Багато було складних засідань і ми поважаємо людей і розуміємо, що повинні рухатися в правовій частині, але з певними конкретними завданнями. Якщо відбувається порушення ми будемо на нього реагувати. Але людина згідно закону має право це оскаржити. Це не означає, що ми не будемо вчиняти подальші дії.
Вілла Бачевських: 17 тисяч замість 170-ти
Фасад вілли Бачевських перефарбували у сірий колір і замінили вікна. Спершу адмінкомісія винесла рішення про штраф у 170 тисяч гривень. Далі – штраф зменшили до 17 тисяч.
Теперішній стан вілли. Фото: Людмила Красова
За два-три дні після виявлення порушення, ми повідомили підприємця, склали відповідну постанову і завірили, що вимагатимемо максимальний штраф. Втім, з’явився представник підприємця і ми знизили суму штрафу до 17 тисяч з певними зобов’язаннями.
Попередній вигляд вілли. Фото: Василь Петрик
Потім була публічна презентація проекту в Urban-бібліотеці, під час якої ми виявили ще ряд порушень. Наприклад, ми склали окрему постанову по добудові фасаду вілли. Ми розглядатимемо це як окремий випадок.
Читайте також: Як може змінитися вілла Бачевських після реконструкції. Візуалізація
Візуалізація проекту
До того ж, під час комісії ми наголошували на публічності кожного об’єкту. Наразі, в управління історичного середовища документів ніхто не подавав. Якщо до наступного засідання ніхто так і не з’явиться, будемо повторно розглядати цю справу.
Вілла «Люсія»: без даху і без штрафу
Торік власники вілли «Люсія» на Свєнціцького звернулися до міської влади по дозвіл на будівництво багатоквартирного будинку, перший поверх якого мав нагадувати фасад наявної вілли. Виконком відмовився надавати документи. Наприкінці минулого року у вілли завалився дах.
23 серпня Адміністративний суд Львова на звернення ОСББ «Свєнціцького, 16» скасував наказ департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА, який видали 20 листопада 2017 року, про внесення до переліку об’єктів культурної спадщини щойно виявлених пам’яток.
Читайте також: Батіг і пряник. Чому тільки штрафи не врятують від спотворення історичний центр Львова
У вересні цього року адмін комісія наклала штраф – 170 тисяч гривень на власників вілли, а 28 грудня її повернули у реєстр пам’яток.
Вілла на Свєнціцького. Фото: E-Dem.IN.UA
З вересня ми вели перемовини з підприємцем стосовно нашої позиції. Він двічі чи тричі звертався в міську раду, але йому ніхто не видав дозволів. Тоді він звертався в обласну адміністрацію, де отримав потрібні документи, але ми не погоджували їх.
Власник навіть звертався в Міністерство культури, де йому погоджували документи, але ми знову були проти. Потім він звернувся до суду, аби управління охорони історичного середовища надало йому дозволи, але управління подало апеляцію.
Читайте також: Що не так із фасадами львівських будинків
Паралельно з тим ми вели перемовини і домовилися про збереження вілли на зиму. Втім, як мені повідомили, сталося втручання в перекриття – і дах будівлі завалився.
Наша позиція чітка – там не може бути жодної іншої будівлі, а стара має бути відновлена в своїх межах, наскільки це можливо. Крім того, ми скерували відповідні звернення щодо вілли в поліцію, прокуратуру та ДАБІ. На початку наступного року комісія в спеціальному режимі ширше розгляне питання цієї вілли.
Що далі
Продовжуємо працювати кварталами і вулицями міста. Так само працюватимемо по юридичних особах, які були актуальні цього року. Ми готуємося стати ще більш публічними – будемо інформувати людей про відповідальність за несанкціоновану заміну автентичних вікон на пластикові.
Крім того, працюватимемо з компаніями-виробниками пластикових вікон. Ми хочемо донести, що є певний ареал в місті, де пластикові вікна ставити не можна. Тому будемо пропрацьовувати штрафи і стосовно компаній.
Також запровадимо кампанію співфінансування реставрації вікон, як це було з брамами. В критичних моментах повернемо дерев’яні вікна на місце пластику.
Андрій Костюк,
головне фото Дем'яна Данилюка
Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав.
Міські акценти
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян
- Дім культури по-новому. Як у Львові працює міський центр мистецтва
- Як забудовники «ховають» історію Львова. Археолог про дослідження міста
- Розмальована музика. Як українка та мексиканець навчають у Львові дітей за новою методикою
- Топ-5 подарунків на Миколая. Як місцеві компанії популяризують українські свята
- Вікенд у Львові. Скільки коштує оренда помешкання і де його шукати
- У місті, але біля лісу. Де у Львові купити квартиру поближче до природи
- Купуй, споживай, перевикористовуй. Львівські лайфхаки для еко-життя в новому році
- Які квартири купують львів'яни і як перевірити забудовника на законність
- Найперший, найбільший, найулюбленіший. Гарнізонний храм Львова відзначає 9-ліття відкриття
- Чи буде у Львові сніг на Миколая і Новий рік. Прогноз синоптиків
- «Патріоти та «всі інші», або Які розклади у Львівській облраді
- Хто такий Синютка, який зайняв друге місце
- Знову Садовий. Кар’єра, статки та передвиборчі обіцянки мера
- Людське ставлення і турбота про зміст. Чого хочуть від влади Львова освіта і культура
- Садовий та Синютка змагаються за Львів. Інтерв’ю з обома кандидатами
- Я бачив різні кампанії на виборах у Львові, ця – найбрудніша. Розмова з Андрієм Садовим
- Уся країна дивиться, якими будуть вибори у Львові. Розмова з Олегом Синюткою
- Великий бізнес вміє домовлятись. Чого очікувати від нової Львівської міської ради
- Хто став депутатом Львівської міської ради. Імена, біографії, статки і фото
- Як у Львові закрили єдине відділення гематології та чому помер його пацієнт
- Як у старовинному львівському будинку живуть і співпрацюють нічний клуб та мешканці
- Як підсилити потенціал Західної України. Взаємодопомога, синергія і маркетинг територій
- Пожертвувати супутниковою антеною. Як у Львові оживили будинок-пам'ятку на вулиці Чупринки
- Що Гвоздович обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- До Львівської міськради йде відверто проросійська ОПЗЖ. Що це означає
- Вибори до львівської міськради. Перша «десятка» «Об’єднання «Самопоміч»
- Що Васюник обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Зникла дитина. Як впильнувати свою та що робити, якщо знайшли чужу
- Що обіцяє Синютка зробити для Львова. Аналіз програми
- Яка вода тече з вашого крана або Як Львову відмовитись від «хлорки»
- На Митрополичі сади у Львові чекають великі зміни. Що буде
- Ще не вмер Бандера. Якою львів'яни запам'ятають цю вулицю до ремонту
- Пів правди про бруківку. Топ-5 відповідей про ремонт вулиці Бандери
- Як зміняться квартири і офіси через пандемію. Що каже архітектурний ринок Львова
- Бруд – це вибір. Дві історії львів'ян, які самотужки відновили під'їзди в історичних будинках
- Передайте за проїзд. Як виглядав громадський транспорт Львова у різні роки
- Чи безпечно туристам їхати до Львова і на Львівщину
- Час нових рішень? або Чи можна відкривати дитячі садочки у Львові
- Чому у Львові ІФА-тести на коронавірус не роблять масово, як обіцяли в МОЗ
- «Рекордні» 125 позитивних тестів на коронавірус на Львівщині. Що це означає
- Кабмін створив Львівську ОТГ. Як це вплине на вибори та бюджет
- Запам'ятайте це, якщо вже зібрались на шашлик, у спортзал чи Карпати
- Львівські дні. Що відбувається у місті, поки ви вдома. Репортаж
- Весна, що увійде в історію. Репортаж із полудневого Львова
- «Ми не віримо, що у батька був коронавірус». Історія родини, де більше ніхто не заразився
- На Львівщині вводять режим надзвичайної ситуації. Що це означає
- Місто чоловіків. Чому Львів не пишається відомими жінками
- На захист Палацу мистецтв. Що каже про його перебудову автор проєкту
- План «В». Де на Львівщині лікуватимуть хворих на коронавірус, якщо такі будуть
- Антикоронавірусні Винники. Що відбувалося за лаштунками протестів
- Евакуація українців із Китаю. Хвилювання і шок
- Чи відсторонять Андрія Садового від посади і що буде із Львовом далі
- Чи знесуть ЦУМ та куди поїде трамвай. Перспективи Франківського району Львова
- Відчути себе Залізною людиною. Як львів’янин 25 разів подолав дистанцію Ironman
- Місто в місті. У Львові будують перший інноваційний парк. Візуалізація
- Інвестувати в майбутній «Океан Ельзи». Що може заробити бізнес, крім грошей
- Вхід через сусідів. Який готель хочуть будувати на початку вулиці Дорошенка
- Культура — це не лише розваги. Навіщо Львову перший в Україні Конгрес культури
- «Такого нема ніде у світі». Як у Львові та Києві будують інноваційні парки
- Фізика і хімія львівської кави. Як і для кого працює найкраща кав’ярня міста
- Почати життя заново. Як у Львові облаштовують притулок для жінок у кризі
- «Ви вже на Львівщині». Як представляли нового очільника поліції області
- «То не вольно». Як у Львові домовляються не склити балкони
- Усе про трагедію в Дрогобичі в один клік. Фото. Оновлюється
- Полярон та Кінескоп. Як територію колишніх львівських заводів перетворюють на житло
- Орендують навіть старе житло лише з диваном. Як знайти квартиру у Львові
- Не потонути й не згоріти. Як Львову адаптуватися до кліматичних змін
- Пелюстка до пелюстки. Як реставрують історичні брами у Львові. Фоторепортаж
- Як перемогти в Громадському бюджеті Львова. Приклад Залізничного району
- Не здаватися до останньої хвилини. Як стати переможцем Громбюджету Львова
- «Політика мене не цікавить». Маркіян Мальський про своє майбутнє в ЛОДА
- Те, чого ви не маєте знати. Що лишається за лаштунками Leopolis Jazz Fest
- Скільки разів «мінували» Львівщину та що робить із цим поліція
- Побороти затори. Що може змінити Інтегрована концепція розвитку у Львові
- Подарунок школі чи посаджене дерево. Як у Львові відзначать завершення навчального року
- Без нього не було б України. Львів'яни сумують за Маркіяном Іващишиним
- Олег Синютка: Шанси зараз стати міським головою Львова є у всіх
- Як пройшли дебати між Порошенком та Зеленським. Повна розшифровка. Оновлено
- Нам потрібні розумні люди. Андрій Пундор про візію та прорив Львова
- Чи мав право Порошенко заблокувати центр Львова: що каже закон
- Рушійна сила – мешканці. Як три роки поспіль вигравати у конкурсі Громбюджету Львова
- Проста ідея. Як перемогти в конкурсі Громадського бюджету Львова
- Чиста джерельна. Звідки потрапляє вода у крани львівських будинків
- Зелена лінія. Як планують з’єднати Сихів та центр Львова
- Що відбувається у Палаці Хоткевича та чому там знову не обрали керівника
- Зміни до трудового законодавства. Що це значить та чому Львівський ІТ Кластер проти
- Чи поїде моя пляшка на переробку або Що стримує львів’ян від сортування сміття
- Молодий і динамічний. Як Сихів стає конкурентом центральній частині міста
- «Про результат повідомимо згодом». Як працює Гаряча лінія Львова
- У білих халатах і з рентгеном. Як працюють львівські реставратори