
Фото: nnimgt-a.akamaihd.net
Почати життя заново. Як у Львові облаштовують притулок для жінок у кризі
«Я не розуміла, хто винен і що робити»
Юлії (ім’я змінено на прохання героїні) 23 роки. Вона має трирічного сина, з яким живе у своїх батьків в одному з районних центрів Львівської області. Юлія вийшла заміж одразу після школи та переїхала до Львова. Чоловік не хотів, щоб дружина працювала, а вона й сама спочатку не була проти цього. Юлія намагалася старанно вести домашнє господарство і забезпечувати чоловікові максимальний комфорт.
«Я намагалася робити все якнайкраще, але він завжди знаходив щось, що йому не сподобалося. Ми часто сварилися через це, але й швидко мирилися», — розповідає жінка.
Незабаром вона завагітніла. Чоловік зрадів новині, проте навіть не збирався допомагати дружині вдома і зняти з нею частину хатньої роботи, яку їй все важче було виконувати.
«Я пам’ятаю, як за тиждень до пологів чоловік ганяв мене по будинку і вказував, де я не так витерла пил чи погано вимила плитку. Проте тоді я не бачила у цьому насильства», — каже Юлія.
Очевидні прояви насильства вона відчула після народження сина. Немовля потребувало багато сил та уваги, і тому часу на домашні справи, чоловіка і саму себе в неї вже фізично не було. Чоловіка це почало дратувати, він злився, коли Юлія просила його про допомогу. Через кілька місяців він повернувся додому напідпитку і в пориві злості вдарив жінку, бо йому не сподобалася вечеря.
«Я тоді дуже злякалася. Не чоловіка, а самої ситуації. Я не розуміла, що відбувається і хто у цьому винен, не знала, що робити. Йти було нікуди, тому зателефонувала мамі. Вона сказала, щоб я взяла сина і негайно їхала до неї», — розповідає Юлія.
Її чоловік спочатку просив, а потім вимагав, щоб вона повернулася до нього, але батьки Юлії були категорично проти. Відтоді вона живе з ними.
Тікати поки що нікуди
Історія Юлії — саме про гендерно зумовлене насильство, що виникає на ґрунті соціально сконструйованих ролей жінок та чоловіків. З початку 2019 року системне насильство в родинах в Україні вважається кримінальним злочином. Найчастіше від нього страждають жінки. Вони, за патріархальними уявленнями, мають підкорятися чоловікам, які, у свою чергу, повинні показувати свою домінантну позицію різними способами, у тому числі — насильницькими. Такі стереотипи часто породжують суспільні думки про те, що насильство в сім’ї щодо жінок є виправданим.
Лише за офіційною статистикою, у 2018 році у Львові отримали півтисячі звернень про домашнє насильство, більшість яких — від жінок. Проте самі ж жінки часто замовчують такі випадки, боячись звинувачень і засудження, тому зібрати повну інформацію про постраждалих складно. Крім того, таким жінкам немає, куди піти. Для них мали б існувати спеціальні притулки, проте у Львові наразі немає жодного. Раніше подібний притулок для жінок у кризі організував фонд «Горіховий дім» в орендованому в міської ради приміщенні. У 2016 році його продали, а натомість фонду виділили в оренду на 15 років інше приміщення на вулиці Личаківській.
Як розповідає Tvoemisto.tv координаторка нового центру «Горіхового дому» Ольга Карєва, будівля була занедбана, тому відкрити притулок відразу там було неможливо. За її словами, відновлення приміщення коштуватиме загалом приблизно 4 мільйони гривень. Більше мільйона грантових коштів від фонду Pomogator вже вклав «Горіховий дім». Частину грошей має виділити міська рада, яка допомагатиме облаштовувати притулок, проте наразі в бюджеті вони не закладені.
«Ми розраховуємо на те, що жінки зможуть жити у центрі не більше восьми місяців. Це оптимальний час для того, щоб вирішити свої проблеми. У нас був сумний досвід у попередньому будинку: там жінки могли проживати не більше 14 місяців, але зазвичай вони затримувалися довше, і це заважало їм рухатись далі», — каже Ольга Карєва.
Майбутній притулок
Правозахисниця і психологиня ГО «Центр “Жіночі перспективи”» Марта Чумало у коментарі Tvoemisto.tv говорить, що у Львові немає повноцінного притулку для жінок у кризі, бо ця проблема раніше не була пріоритетною для влади.
«Місто має діяти, щоб розв’язати цю проблему, — уже є ініціативи. Зараз постраждалих жінок приймають у муніципальний центр соціальної адаптації для людей у кризі, але там можуть жити люди, які стикнулися з різними життєвими проблемами, у тому числі й чоловіки. Це не той заклад, який забезпечує всі потреби жінок, які потерпають від гендерно зумовленого насильства. Наша організація зверталася до міської ради із проханням виділити приміщення для притулку, проте наразі нам відмовляли», — каже вона.
Натомість навесні депутати міської ради погодили Програму запобігання домашньому насильству на 2019-2020 роки, у межах якої створили координаційну раду, до якої входить і «Горіховий дім». Відкриття притулку, яким опікується фонд, також прописане в ній. Тоді ж створили мобільну бригаду соціально-психологічної допомоги для мешканців Львова, Брюховичів, Винників та Рудно, яка має оперативно реагувати на випадки насильства в сім’ї. У ній працюють кілька психологів та соціальних працівників, які консультують телефоном. Якщо людина в небезпеці, мобільна бригада може виїхати до неї разом з поліцією. Як розповідає в коментарі Tvoemisto.tv начальник управління соцзахисту ЛМР Ігор Кобрин, поки що вона працює тільки в будні з 9:00 до 18:00, але її графік і штат можуть переглянути за результатами пів річної роботи.
Крім того, міська програма передбачає й роботу з кривдниками, які самі нерідко потребують допомоги чи корекції поведінки, а також різні просвітницькі заходи, адже жінкам часто складно покинути чоловіка, навіть якщо немає сил терпіти.
На Львівщині ж із 2017 року діє Програма боротьби із гендерно зумовленим насильством Фонду ООН в галузі народонаселення. Ця програма також передбачає мобільні бригади соціально-психологічної допомоги на просвітницькі кампанії, наприклад, «Розірви коло».
«Червоні двері»
Новий центр «Горіхового дому» матиме 15 місць для жінок, у тому числі з дітьми. Відкрити його планують до кінця 2020 року. У ньому постійно працюватиме координатор, а також соціальний працівник і психолог, які допомагатимуть жінкам повернутися до нормального життя. Крім цього, фонд зможе працевлаштувати жінок у своїх закладах: на кухні ресторану, у пекарні та кав’ярні.
«Притулки — це один з мінімальних стандартів, які вимагає Стамбульська конвенція (міжнародна угода Ради Європи про боротьбу з насильством щодо жінок, — ред.) від місцевих органів влади. Має бути одне місце для жінки з дитиною на 10 тисяч населення, тобто у Львові та області мало б бути більше 200 таких місць», — каже Марта Чумало.
За вимогами тої ж Стамбульської Конвенції, яку Україна підписала, але досі не ратифікувала, притулки для жінок мають бути закритими, а їхні адреси — ретельно прихованими.
«У Канаді є притулки, які називаються “червоні двері”. Це закриті адреси, куди поліція привозить постраждалих від домашнього насильства. У попередньому притулку “Горіхового дому” жінки, бувало, самі говорили адресу своїм чоловіками, які над ними чинили насильство. Вони приходили, а ми мусили викликати поліцію», — розповідає Ольга Карєва.
Натомість точну адресу майбутнього центру на Личаківській можна знайти в інтернеті. Цю проблему там збираються вирішити завдяки посиленій охороні.
Майбутній притулок
За словами Ігоря Кобрина, Львову потрібні два типи притулків. Перші — це центри за зразком «Горіхового дому», де жінки зможуть проживали кілька місяців. До притулків другого типу мали б потрапляти жінки у випадках негайної небезпеки, проте коли такі центри з’являться у Львові, наразі невідомо.
«Насильство у сім’ях замовчують, бо люди бояться, що інші про них погано подумають. Спочатку люди не хотіли звертатися по допомогу до мобільних бригад, але ситуація покращилася, коли цю тему почали активніше обговорювати. Треба показати жінкам, що інші не побоялися сказати про насильство у сім’ї, навіть якщо є діти», — каже Ігор Кобрин.
Марта Кобринович
Фото надані Ольгою Карєвою
Головне фото
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян
- Дім культури по-новому. Як у Львові працює міський центр мистецтва
- Як забудовники «ховають» історію Львова. Археолог про дослідження міста
- Розмальована музика. Як українка та мексиканець навчають у Львові дітей за новою методикою
- Топ-5 подарунків на Миколая. Як місцеві компанії популяризують українські свята
- Вікенд у Львові. Скільки коштує оренда помешкання і де його шукати
- У місті, але біля лісу. Де у Львові купити квартиру поближче до природи
- Купуй, споживай, перевикористовуй. Львівські лайфхаки для еко-життя в новому році
- Які квартири купують львів'яни і як перевірити забудовника на законність
- Найперший, найбільший, найулюбленіший. Гарнізонний храм Львова відзначає 9-ліття відкриття
- Чи буде у Львові сніг на Миколая і Новий рік. Прогноз синоптиків
- «Патріоти та «всі інші», або Які розклади у Львівській облраді
- Хто такий Синютка, який зайняв друге місце
- Знову Садовий. Кар’єра, статки та передвиборчі обіцянки мера
- Людське ставлення і турбота про зміст. Чого хочуть від влади Львова освіта і культура
- Садовий та Синютка змагаються за Львів. Інтерв’ю з обома кандидатами
- Я бачив різні кампанії на виборах у Львові, ця – найбрудніша. Розмова з Андрієм Садовим
- Уся країна дивиться, якими будуть вибори у Львові. Розмова з Олегом Синюткою
- Великий бізнес вміє домовлятись. Чого очікувати від нової Львівської міської ради
- Хто став депутатом Львівської міської ради. Імена, біографії, статки і фото
- Як у Львові закрили єдине відділення гематології та чому помер його пацієнт
- Як у старовинному львівському будинку живуть і співпрацюють нічний клуб та мешканці
- Як підсилити потенціал Західної України. Взаємодопомога, синергія і маркетинг територій
- Пожертвувати супутниковою антеною. Як у Львові оживили будинок-пам'ятку на вулиці Чупринки
- Що Гвоздович обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- До Львівської міськради йде відверто проросійська ОПЗЖ. Що це означає
- Вибори до львівської міськради. Перша «десятка» «Об’єднання «Самопоміч»
- Що Васюник обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Зникла дитина. Як впильнувати свою та що робити, якщо знайшли чужу
- Що обіцяє Синютка зробити для Львова. Аналіз програми
- Яка вода тече з вашого крана або Як Львову відмовитись від «хлорки»
- На Митрополичі сади у Львові чекають великі зміни. Що буде
- Ще не вмер Бандера. Якою львів'яни запам'ятають цю вулицю до ремонту
- Пів правди про бруківку. Топ-5 відповідей про ремонт вулиці Бандери
- Як зміняться квартири і офіси через пандемію. Що каже архітектурний ринок Львова
- Бруд – це вибір. Дві історії львів'ян, які самотужки відновили під'їзди в історичних будинках
- Передайте за проїзд. Як виглядав громадський транспорт Львова у різні роки
- Чи безпечно туристам їхати до Львова і на Львівщину
- Час нових рішень? або Чи можна відкривати дитячі садочки у Львові
- Чому у Львові ІФА-тести на коронавірус не роблять масово, як обіцяли в МОЗ
- «Рекордні» 125 позитивних тестів на коронавірус на Львівщині. Що це означає
- Кабмін створив Львівську ОТГ. Як це вплине на вибори та бюджет
- Запам'ятайте це, якщо вже зібрались на шашлик, у спортзал чи Карпати
- Львівські дні. Що відбувається у місті, поки ви вдома. Репортаж
- Весна, що увійде в історію. Репортаж із полудневого Львова
- «Ми не віримо, що у батька був коронавірус». Історія родини, де більше ніхто не заразився
- На Львівщині вводять режим надзвичайної ситуації. Що це означає
- Місто чоловіків. Чому Львів не пишається відомими жінками
- На захист Палацу мистецтв. Що каже про його перебудову автор проєкту
- План «В». Де на Львівщині лікуватимуть хворих на коронавірус, якщо такі будуть
- Антикоронавірусні Винники. Що відбувалося за лаштунками протестів
- Евакуація українців із Китаю. Хвилювання і шок
- Чи відсторонять Андрія Садового від посади і що буде із Львовом далі
- Чи знесуть ЦУМ та куди поїде трамвай. Перспективи Франківського району Львова
- Відчути себе Залізною людиною. Як львів’янин 25 разів подолав дистанцію Ironman
- Місто в місті. У Львові будують перший інноваційний парк. Візуалізація
- Інвестувати в майбутній «Океан Ельзи». Що може заробити бізнес, крім грошей
- Вхід через сусідів. Який готель хочуть будувати на початку вулиці Дорошенка
- Культура — це не лише розваги. Навіщо Львову перший в Україні Конгрес культури
- «Такого нема ніде у світі». Як у Львові та Києві будують інноваційні парки
- Фізика і хімія львівської кави. Як і для кого працює найкраща кав’ярня міста
- «Ви вже на Львівщині». Як представляли нового очільника поліції області
- «То не вольно». Як у Львові домовляються не склити балкони
- Усе про трагедію в Дрогобичі в один клік. Фото. Оновлюється
- Полярон та Кінескоп. Як територію колишніх львівських заводів перетворюють на житло
- Орендують навіть старе житло лише з диваном. Як знайти квартиру у Львові
- Не потонути й не згоріти. Як Львову адаптуватися до кліматичних змін
- Пелюстка до пелюстки. Як реставрують історичні брами у Львові. Фоторепортаж
- Як перемогти в Громадському бюджеті Львова. Приклад Залізничного району
- Не здаватися до останньої хвилини. Як стати переможцем Громбюджету Львова
- «Політика мене не цікавить». Маркіян Мальський про своє майбутнє в ЛОДА
- Те, чого ви не маєте знати. Що лишається за лаштунками Leopolis Jazz Fest
- Скільки разів «мінували» Львівщину та що робить із цим поліція
- Побороти затори. Що може змінити Інтегрована концепція розвитку у Львові
- Подарунок школі чи посаджене дерево. Як у Львові відзначать завершення навчального року
- Без нього не було б України. Львів'яни сумують за Маркіяном Іващишиним
- Олег Синютка: Шанси зараз стати міським головою Львова є у всіх
- Як пройшли дебати між Порошенком та Зеленським. Повна розшифровка. Оновлено
- Нам потрібні розумні люди. Андрій Пундор про візію та прорив Львова
- Чи мав право Порошенко заблокувати центр Львова: що каже закон
- Рушійна сила – мешканці. Як три роки поспіль вигравати у конкурсі Громбюджету Львова
- Проста ідея. Як перемогти в конкурсі Громадського бюджету Львова
- Чиста джерельна. Звідки потрапляє вода у крани львівських будинків
- Зелена лінія. Як планують з’єднати Сихів та центр Львова
- Що відбувається у Палаці Хоткевича та чому там знову не обрали керівника
- Зміни до трудового законодавства. Що це значить та чому Львівський ІТ Кластер проти