
Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
Якщо ви шукаєте одночасно рухливий й історично цікавий відпочинок, то катання на тюбингу у розважальному парку поблизу Львова і відвідини церкви Архистратига Михаїла із оригінальними розписами Модеста Сосенка вам прийдуться до душі. Ба більше, подорож займає не більше одного дня.
Розважальний комплекс Їжак парк розташований за 40 хвилин від Львова і саме тут можна спробувати екстремальну розвагу. Тюбінг – це катання на бублику з міцної резини із засніжених спусків. Потрібно сісти всередину, міцно триматися за ручки і насолоджуватися екстримом під час польоту. Коли летиш на бублику перехоплює подих, але в цілому розвага безпечна, тому підійде і для дітей, і для дорослих. Головне високо підіймати ноги і не боятися.
У парку, окрім двох гірок для тюбінгу зі штучним покриттям, облаштовують довші траси на засніженій горі. Щоб повернутися до спуску працюватиме витяг, який підніме до гори вас у тюбі. Один з’їзд вартує 80 грн для дорослих і 20 для дітей, година катання коштує 350. Відчинений парк з вівторка по п’ятницю, з 12 по 19 , а у вихідні з 10 до 19. Для відпочинку та комфорту на території є альтанки, вбиральні і можна взяти їжу зі собою.
Основний пункт цієї подорожі – церква Архістратига Михаїла у селі Підберізці. Дорога сюди займає лише 20 хв. Церква – унікальна пам’ятка національного мистецтва, єдина, де збереглися розписи українського художника Модеста Сосенка. Він використав яскраві барви, позолоту, геометричні та флористичні мотиви, щоб зробити це місце особливим - тут можна годинами розглядати деталі. Чого лише вартують промені світла, які проходять через різнокольорові вітражі.
Модест Сосенко – український художник, який своєю професійною діяльністю доклався до відродження національного мистецтва на початку ХХ ст. Митець з багатогранним талантом, новатор у монументальному і станковому сакральному мистецтві зробив вагомий внесок у історію української культури.
Саму церкву Архістратига Михаїла спорудили майже 150 років тому за проектом архітектора Івана Левинського. На будівництво і розписи громада села зібрала аж 70 тис. ринських золотих.
Архітектор знаний й іншими своїми відомими проєктами: забудовою Кастелівки, виробництвом кераміки на власній фабриці, фасадною майолікою, та участю в зведенні будинку Музичного товариства імені Лисенка. Левинський, Сосенко та їхнє оточення стали осердям львівської архітектурної школи.
Пані Леся Шкробот, яка мешкає неподалік і займається підтримкою доброго стану сакрального місця розповідає, що Модест Сосенко у той період розмалював 11 храмів, куди входить і зруйнований храм у Славську.
«Допомагав йому малювати Поцманюк, але нашу церкву Сосенко розмалював сам: всі ці розписи – оригінальні, зроблені у 1907-1910 роки. На жаль, час забрав своє – в нас вже нема тої яскравої колористики – колись все було набагато яскравіше».
Наразі Леся Шкробот спілкується з реставраторами, які вже пробували знімати віковий наліт з малюнків, щоб відновити яскраві відтінки. Пані Леся шукає програми фінансування реставрації та меценатів, бо на збереження потрібні мільйони.
Пані Леся Шкробот зазначає, що для розмалювання храму було використано 25 кг позолоти. І дійсно, якщо підняти голову до високого купола і вдивлятися у деталі, то можна помітити, що і образи, і хрести та особливо арки легенько виблискують.
«Всі ці кольори були створені на натуральних основах – люди носили з села яйця і молоко, щоби розмальовувати храм», – уточнює пані Леся.
Унікальні вітражі із зображенням Ісуса Христа і Марії Магдалини та Христа і дітей теж проектував Сосенко, а виготовили їх на фабриці у Кракові. Замість звичного церковного іконостасу тут є 12 фігур апостолів, яких привезли з Риму. У радянські часи місцевим жителям довелося ховати їх на горищах, а підпис художника при вході - замалювати. Так церкву вдалося зберегти. Пані Леся каже, що попри тиск влади церква все одно продовжувала об’єднувати людей:
«Були в нас священники, які не боялися тої влади і приходили, правили служби, і люди ходили до церкви, тобто вона не була закрита чи перетворена на склади».
Ще один заборонений знак, який прикривали образом – це список загиблих січових стрільців. Церква була справжнім осередком українськості у буремні часи. Сюди приїжджав Андрей Шептицький, і тут досі стоїть його митрополиче крісло. Також до церкви любив навідуватися й Іван Франко. Усю цю інформацію по дрібках і збирає Леся Шкробот. Жінка почала займатися дослідженням та збереженням церкви вже на пенсії, каже, що саме тепер відчула, що має до цього покликання:
«Десь щось в душі відбулося: то були діти, школа, робота, біг вперед, вперед і знову вперед. Потім почалася пенсія і відкрилося якесь інше дихання, інше бажання».
Робота в храмі для пані Лесі – душевний відпочинок і спокій, а також перезарядка. Окрім збирання інформації жінка також займається описом робіт у храмі і реставраціями. Багато що вже відреставровано, але далі було б добре взятися, мріє Леся Шкробот, до відновлення плащаниці, адже зараз вона вже стара і місцями пошарпана. Проте на все це, звісно, потрібні гроші, і пані Леся вважає, що дістати їх – можливо:
«ОТГ нам обіцяє підтримку. Крім того я ще зареєструвала громадську організацію «Сакральна спадщина Сосенка у Підберізці» для того щоб залучити людей на ту фінансову підтримку».
Зберегти це все важливо насамперед для майбутнього покоління, зазначає пані Леся, щоб наші діти і внуки мали чим гордитися, з чого почерпнути інформацію про село і його історію.
Жінка має велику мрію – організувати недільну школу при церкві. А поки вона залюбки проведе екскурсію у храмі, якщо попередньо домовитися за телефоном. Також щонеділі богослужіннях проводить отець Станіслав, який багато років є парохом храму і зробив чимало для його збереження.
Маленький нюанс: одягайтеся тепло, церкву не опалюють, щоб не зруйнувати розписи.
Цей маршрут підійде для всієї сімʼї і зробить ваш вихідний дуже різноманітним. Після екстремальних розваг на тюбах поринути у мистецтво та історію неабияке задоволення, ба більше дістатися сюди зі Львова можна всього за годину.
Катерина Бортняк
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських правВибір Твого міста
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності
- «Тримати лінію фронту і захищати своє». Жадан у влозі Рущишина
- Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу
- Карантин допоміг вдосконалитися. Як пандемія змінила роботу «Майстерні Improv»
- Усе про авіакатастрофу військового літака Ан-26 на Харківщині в один клік. Фото, відео. Оновлюється
- Що обіцяє Садовий зробити для Львова. Аналіз програми
- Чому львів’яни досі п’ють хлоровану воду і чи здатні політики вирішити проблему
- Тепер нас знають і поважають. Як перекладачка просуває Львів у світі
- На Covid-19 хворіють повторно. Чи варто панікувати
- З Нью-Йорка до Львова. Як американський актор знімався в містичному трилері
- Завжди перший. У пам’ять про педіатра Богдана Остальського
- «Якщо справою не живеш, то не будеш успішним». Як поїхав під час пандемії «Чудо Тур»
- 3D друк, Zoom і нафта. Яким галузям і компаніям дісталась корона, а кому від неї і добряче дісталось
- Ризики збільшуються, але страху вже немає. Львівський готельєр про бізнес у час Covid-19
- Чи працюють у Львові правила МОЗ про госпіталізацію пацієнтів з Covid-19
- Верховний головнокомандувач. Що робив Володимир Зеленський на Яворівському полігоні. Репортаж
- Чи вартує в час пандемії вакцинувати дітей від грипу. Пояснення педіатра
- Що «Є» у Львові? Як популярна мережа книгарень потрапила у скандал
- Пройти випробування пандемією. Економічні загрози та можливості напередодні другої хвилі ковіду
- Смерть чоловіка у центрі Львова. Як у майбутньому запобігти таким випадкам
- Новий рядок у паспорті та єдиний транспорт. Що буде у Львівській ОТГ
- Чорні глечики і Біла пані. Подорож у Гавареччину і Підгорецький замок
- Україна після 25 жовтня. Як житимуть громади за новими правилами
- Повернути працівників в офіс. Як робочі стіни можуть стати простором для ідей
- Як працює та чи дієве донорство плазми крові при коронавірусі