
фото: Reuters
Народовладдя та добрі дороги. Що насправді обіцяє у своїй програмі Зеленський
Володимир Зеленський у передвиборчій програмі каже, що йде в президенти тільки на один термін, «щоб змінити систему заради майбутнього», обіцяє бути чесним та відданим Україні. Перший законопроект, який він планує ініціювати, — про народовладдя.
«У ньому ми разом закріпимо механізм, за яким тільки Народ України буде формувати основні завдання для влади через референдуми та інші форми прямої демократії», — йдеться в програмі.
За його словами, в Україні після проголошення незалежності «не було референдумів, на яких народ би щось вирішував». Проте, як нагадує в колонці для Tvoemisto.tv керівник Вищої школи публічного лідерства НУ «Львівська політехніка» Олег Паска, у 2000 році в Україні був референдум, на якому 90% українців висловилися за скасування депутатської недоторканності, зменшення чисельності народних депутатів та створення двопалатного парламенту. Інша справа, що з того часу це не втілили в життя.
Крім того, Володимир Зеленський обіцяє законопроекти про зняття недоторканності з президента, депутатів та суддів, про імпічмент, про відкликання народного депутата.
«Вибори до Парламенту та місцевих рад мають відбуватися за відкритими списками. Кнопкодавство, депутатські прогули — автоматична підстава до позбавлення депутатського мандату», — пише він у програмі.
Читайте також: Володимир Зеленський перемагає з відривом у майже 50%: остаточні дані національного екзит-полу
Суд, згідно з документом, має отримати довіру та повагу народу. Для простих спорів будуть мирові судді, яких обиратиме народ, а для кримінальних злочинів — суд присяжних.
Володимир Зеленський також каже, що «ми повинні вибороти мир для України», «повернути тимчасово окуповані території і змусити агресора відшкодувати завдані збитки». Рух України до НАТО він називає запорукою безпеки України, проте ця запорука, на його думку, має отримати підтвердження через референдум.
«Теза про референдум означає, що кандидат ставить під сумнів недавно ухвалену Верховною Радою України норму Статті 102 Конституції, яка зобов’язує Президента України гарантувати реалізацію стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства в Європейському Союзі та НАТО», — натомість пише в колонці Олег Паска.
Про вступ до ЄС у передвиборчій програмі Зеленського не йдеться взагалі, проте під час дебатів на НСК «Олімпійський» він пообіцяв захищати європейський вибір українців.
«Україна обрала шлях до Європи, і це головніше. Українці заплатили дуже велику ціну, життя наших людей, на Майдані. Ви (Петро Порошенко — прим. ред.) — не пророк, і я — не Мойсей. Ми не можемо кудись вести Україну — вона йде до Європи. І ви, як Гарант, маєте захищати вибір українців. І я теж буду, якщо мене оберуть, захищати європейський вибір українців», — сказав тоді Володимир Зеленський.
Згідно з його програмою, правоохоронці «повинні припинити займатись економічним тиском на бізнес», а СБУ більше не займатиметься економічними злочинами.
Читайте також: Петро Порошенко визнав поразку і пообіцяв залишитись в політиці
Головною метою своєї діяльності він називає заможного українця, тобто економіка, яка орієнтована на потреби кожного громадянина.
«Ми запровадимо одноразову "нульову декларацію" для бізнесу. Кожен бізнесмен за 5% зможе задекларувати та легалізувати свої доходи. Отримані кошти підуть на зменшення тарифного навантаження для малозабезпечених. Пройшовши "економічне чистилище", кожен отримає шанс у подальшому чесно вести бізнес», — йдеться у програмі.
Ще в економічній сфері Володимир Зеленський обіцяє:
- детінізацію економіки;
- свободу конкуренції;
- розвиток внутрішнього виробництва;
- довгострокове недороге кредитування;
- формування прозорого ринку землі;
- прості і зрозумілі податки, зокрема заміну податку на прибуток податком на виведений капітал.
«Необхідно впровадити економічний паспорт українця. Кожна дитина матиме право накопичувати на своєму рахунку частину від реалізації державою природніх благ (надра, землі тощо). Після досягнення повноліття дитина отримає ці накопичення як власний стартовий капітал», — каже він.
Володимир Зеленський також обіцяє «нульову толерантність до корупції», скасування застави для підозрюваних у корупції, у засуджених же мають конфіскувати майно та заборонити обіймати державні посади довічно.
«Я сам не крав, і нікому не дозволю», — переконує він.
Читайте також: Якби українці читали Конституцію або Чому українські виборці завжди розчаровуються
За його президентства Україна має перейти до страхової медицини, а профілактичній медицині повинна приділятися «велика увага», зокрема за рахунок обов’язкового безкоштовного щорічного медогляду. Щодо освіти Володимир Зеленський обіцяє «освітній ваучер», який дозволить геніям вибрати для навчання будь-який вуз України. Проте система незалежного оцінювання вже дає такі можливості вибору вишів, і не лише одного.
Професії лікаря та вчителя, звичайно ж, мають стати престижними та високооплачуваними. Додамо, що ще перед першим туром виборів експерти з команди Володимира Зеленського сказали, що вчителям можна легко підняти зарплату до 4 тисяч доларів, на що треба лише 200 млн доларів на рік. Після того, як радниця міністра освіти Іванна Коберник звернула увагу на помилку в розрахунках та розголосу в ЗМІ, прес-служба Зеленського визнала, що їхні експерти помилилися і насправді для забезпечення таких зарплат вчителям потрібно набагато більше коштів. Також під час дебатів з Петром Порошенком Володимир Зеленський розкритикував медичну реформу, зокрема, сказавши, що нормальних зарплат у лікарів немає. Проте ще в листопаді Tvoemisto.tv писало, що після запровадження декларацій з медиками зарплати в сімейних лікарів зросли приблизно удвічі.
Також у програмі Володимира Зеленського є обіцянки/згадки про житлове кредитування для молоді, річне пільгове оподаткування для молодих підприємців, перехід до накопичувальної пенсійної системи, монетизацію пільг та субсидій (яку вже почали впроваджувати), будівництво доріг, яких, за словами Володимира Зеленського, в Україні наразі немає, відновлення аеропортів в усіх обласних центрах, відкрите небо з ЄС, запровадження європейських стандартів промислового і продовольчого виробництва, відмову від пластику.
Читайте також: Не живіть так, наче політики вирішують усе
В останньому блоці передвиборчої програми Володимира Зеленського йдеться про «електронну країну».
«Уся інформація про формування та використання бюджетів, проведення тендерів, закупівель, аукціонів буде доступно всім. Публічні процеси будуть автоматизовані. Послуги, які можуть надаватися електронно, будуть впроваджені першочергово», — каже він. Зауважимо, що закупівлі в Україні вже відбуваються за допомогою, зокрема, систем Prozorro та Dozorro.
І на останок Володимир Зеленський ставить перед собою ще одне головне завдання — привести до влади порядних і патріотичних фахівців. Проте поки що називати їхні імена він не хоче.
Анна Журба
Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Шанс жити. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності
- «Тримати лінію фронту і захищати своє». Жадан у влозі Рущишина
- Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу
- Карантин допоміг вдосконалитися. Як пандемія змінила роботу «Майстерні Improv»
- Усе про авіакатастрофу військового літака Ан-26 на Харківщині в один клік. Фото, відео. Оновлюється
- Що обіцяє Садовий зробити для Львова. Аналіз програми
- Чому львів’яни досі п’ють хлоровану воду і чи здатні політики вирішити проблему
- Тепер нас знають і поважають. Як перекладачка просуває Львів у світі
- На Covid-19 хворіють повторно. Чи варто панікувати
- З Нью-Йорка до Львова. Як американський актор знімався в містичному трилері
- Завжди перший. У пам’ять про педіатра Богдана Остальського
- «Якщо справою не живеш, то не будеш успішним». Як поїхав під час пандемії «Чудо Тур»
- 3D друк, Zoom і нафта. Яким галузям і компаніям дісталась корона, а кому від неї і добряче дісталось
- Ризики збільшуються, але страху вже немає. Львівський готельєр про бізнес у час Covid-19
- Чи працюють у Львові правила МОЗ про госпіталізацію пацієнтів з Covid-19
- Верховний головнокомандувач. Що робив Володимир Зеленський на Яворівському полігоні. Репортаж
- Чи вартує в час пандемії вакцинувати дітей від грипу. Пояснення педіатра
- Що «Є» у Львові? Як популярна мережа книгарень потрапила у скандал
- Пройти випробування пандемією. Економічні загрози та можливості напередодні другої хвилі ковіду
- Смерть чоловіка у центрі Львова. Як у майбутньому запобігти таким випадкам
- Новий рядок у паспорті та єдиний транспорт. Що буде у Львівській ОТГ
- Чорні глечики і Біла пані. Подорож у Гавареччину і Підгорецький замок
- Україна після 25 жовтня. Як житимуть громади за новими правилами