
фото: unsplash.com
Український – не завжди україномовний або Чому нам потрібно розвивати власний блогінг
Українські блогери та влогери часто формують свій контент на Youtube та в Instagram російською. Усе для того, щоб швидше охопити більшу аудиторію та набрати популярності. Tvomisto.tv розпитало у кількох експертів, у чому причина такої непатріотичності української б(в)логосфери та чи можна з українським контентом бути успішним.
Український – не завжди україномовний
На початку травня цього року організація IREX в Україні опублікувала рейтинг найвпливовіших українців в соціальних мережах серед молоді. Так, до трійки лідерів увійшла ексміністерка охорони здоров'я України Уляна Супрун, журналістка Яніна Соколова та ведучий Сергій Притула. Окрім цього, серед десятки найвпливовіших є письменниця Оксана Забужко, політв’язень Олег Сенцов та лідер гурту «Океан Ельзи» і депутат Святослав Вакарчук. Ситуація із пошуком блогерів – гірша. За дослідженням Детектор.медіа, україномовних ютюберів знайти набагато складніше, адже український блог не завжди може означати «україномовний».
Зокрема, серед лідерів за переглядами та підписниками в україномовному сегменті відео є канал «Чоткого Паци» на тему гумору та пародій. Станом на грудень 2019 року у нього – 636 млн переглядів та 4,2 млн підписників. Далі – дитячий контент, який створюють на каналі Діма і машинки. Там понад 100 млн переглядів і 514 тис. підписників. І сатиричні відео від Телебачення Торонто із Майклом Щуром на суспільно важливі теми теж входить до найпопулярніших.
Чому російською?
Актор та автор ютюб-каналу «Загін кіноманів» Віталій Гордієнко каже, що найчастіше люди, які хочуть заробляти в Youtube вибирають найлегший шлях. За його словами, проблемою україномовного контенту є те, що надто мало людей хочуть ним займатися, бо у них буде менше переглядів.
Якщо російською дивляться і в Казахстані, і Білорусі, і частково в Україні, то україномовний – лише українці і при цьому не всі.
«Деякі умисно ведуть блоги російською, аби стати популярними та заробити гроші, для декого – це рідна мова. Для україномовного ютюбера ж стеля перегляду розмовного відео – 500 тисяч. Приміром, такі показники має «Телебачення Торонто», і я називаю це ультраякісним контентом», – наголошує він.
Медіаексперт Максим Саваневський теж вважає, що здебільшого ті, хто налаштований на отримання прибутку, обирають російську, бо так вони можуть заробити більше на монетизації свого контенту. Хто розумніший – робить узагалі англомовний і заробляє ще більше.
Також медіаексперт додає, що блогер насамперед має зрозуміти, яка його мета: популярність і власне его чи заробіток? Якщо друге, то мова та тематика відеопроєкту буде впливати на заробіток. Окрім того, діловий контент має більші можливості для заробітку, ніж дитячий.
В українського контенту є перспектива
Волонтерка та авторка безкоштовних україномовних курсів Анастасія Розлуцька погоджується з тим, що українські блогери часто переходять на російську, аби охопити «постсовєцкоє прастранство». Але каже, що такі орієнтири точно не про всіх.
«Ми маємо розуміти, що наш простір вужчий, бо українська не була мовою міжнаціонального спілкування, однак розвивати своє і створювати свій контекст – це дуже важливо і цінно, це тяглість історичного процесу. Усе починається зі свідомості кожного українця», – наголошує вона.
Її підтримує і Максим Саваневський – він каже, що в україномовного контенту є перспектива, бо є аудиторія, яка принципово хоче споживати лише інформацію цією мовою, а ще тут багато вільних ніш.
«Так, українська аудиторія часто обмежена тільки тими людьми, хто володіє українською мовою. Це жителі України і українці, приміром, в діаспорі. Але стати популярним можна. У нас є приклади блогерів з відеопроєктами повністю україномовними, і зроблені вони якісно», – додає він.
На важливості нішевості, щоб досягнути секрет успіху на Youtube наголошує також блогер Віталій Гордієнко. А ще в регулярності розміщення постів, бо таким чином можна «набити руку» і з’ясувати, що подобається людям.
«Дуже круто, коли люди займають ніші, які до цього не були заповнені. Мабуть, секрет успіху в тому, щоби піти глибше та знайти нову інформацію, яка може стати цікавою. За це люди теж будуть тебе цінувати. І ще гумор, він майже всюди доречний і будь-якому ролику додає якості та свіжості», – зазначає він.
Авторка україномовних курсів Анастасія Розлуцька та медіаексперт Максим Саваневський акцентують увагу на тому, що важливим є робити запити в Google та Youtube українською, бо популярність тої чи іншої мови дуже залежить від того, якою саме ми користувались раніше.
«Youtube має таку внутрішню систему алгоритмів, що підлаштовуються під кожного відвідувача в залежності від того, в якій він країні, наскільки довго і що саме споживав, що шукав до цього тощо», – каже він.
Як привчити дітей до української в соцмережах
Майже вільною нішею для сьогоднішніх українських блогерів чи інших впливових людей на різних соціальних платформах є проєкти для дітей та підлітків. Вже з найменшого віку, починаючи з пісень та мультиків, вони теж формують свої запити в мережі.
Мама півторарічного Матвія каже, що зараз відкрила для себе програму Youtube Kids від розробників Youtube. Там можна вибирати мову пошуковика, а також працює «батьківський контроль» у вигляді запитань для розблокування, аби діти користувалися програмою лише з дозволу старших.
«У мене наразі нема потреби шукати для сина мультфільми українською. Він надає перевагу музиці, йому важливо, аби на фоні були якісь звуки. Якщо ж він хоче щось подивитися, то я радше звертаюся до англомовного (в тому числі оригінального) контенту, аніж російськомовного. Українською важче знайти. Однак уже на вулиці, будучи з сином у компанії інших дітей, чую багато виразів, вирваних із російських мультиків. Більшість дивляться «Машу і Ведмедя», «Смурфіків», «Свинку Пепу», яка, до речі, є українською, і говорять словами тих героїв», – розповідає мама Роксоляна.
А 13-річна Карина каже, що переглядає українських ютюберів, які розмовляють в блогах російською, бо не може знайти добрих аналогів на тему лайфстайлу чи критики в українському сегменті.
«Як пояснити дитині, чому краще дивитися українською, а не іншою, мені складно. Адже змалечку вони ще не розуміють, чому не варто вести російською блог. Будь-яка заборона для дитини звучить як виклик. Діти ж не задумаються над глобальними, загальнонаціональними проблемами, вони бачать, що це популярніше і беруть з того приклад», – каже актор та блогер Віталій Гордієнко.
За його словами, завдання молодого та старшого покоління – зробити український контент популярним, престижним та цікавим, щоб для дітей це слугувало зразком.
Засновник і автор одного з найбільш успішних україномовних блогів Майкл Щур каже, що перспективи україномовного блогінгу такі ж самі, як і російськомовного, англомовного чи будь-якого іншого. Все залежить від змісту, від того, який зроблений контент.
«А робити треба дуже якісний. Підніматися вверх теж можливо тільки вивчаючи аудиторію, аналізуючи конкурентів, вишукуючи цікаві теми тощо. Це не я придумав, так працює блогінг», – розповів він.
Ольга Коваль
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Лікар, якого жартома називали «Мафією». У пам’ять про медика Ігоря Мартинюка
- «Найважче повертатися без результату». Як на Львівщині шукають заблукалих у горах
- Чи допоможе львів'янам щеплення від коронавірусу поїхати за кордон
- Усиновлення крок за кроком. Як у благодійному фонді «Рідні» допомагають стати батьками
- Правди не знав ніхто. Історія скульпторки і львівської легенди Теодозії Бриж
- Щороку їду на Майдан. Історія медсестри, чиє фото друкували світові медіа
- Перегони до Марсу і повернення на Місяць. Як Україна освоює космос із іншими
- То мороз, то відлига. Хто такі метеозалежні люди і до чого тут львівська погода
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду «Айболить» та «Юний технік»
- «Я недопильнувала». Батьки онкохворих дітей часто звинувачують себе
- Львів, який хочеться запам'ятати. Атмосферні фото засніженого міста
- Почути і перемогти. Як у львівській лікарні діти долають рак
- (Не) Доглянута старість. Які умови в будинках для літніх у Львові і скільки це коштує
- «Мама викликала швидку і знепритомніла». Історії людей, які отруїлись чадним газом
- Щоб усі були як рідні. Як у Львові працюватиме Центр підтримки дітей та сім’ї «Рідні»
- Робота на випередження. Як Рівне підготувалось до снігопаду і показало приклад іншим
- «Тут ближче до Бога». Розповідь про отця, який високо в горах лікує людей
- Халк прокидається. Львів'яни – про те, як Covid-19 впливає на психіку
- Хто такі медичні капелани і чому їх хочуть ввести у штати лікарень
- Не Польщею єдиною. Куди їдуть заробітчани після локдауну і що їм пропонують
- Лікар для всіх. У пам’ять про медика Євгена Марцинішка
- Французька кухня, віденські бали. Як жили львів'яни сто років тому
- Шанс жити. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності