
Фото: Wikipedia
Полярон та Кінескоп. Як територію колишніх львівських заводів перетворюють на житло
Про ревіталізацію заводів звикли говорити у контексті креативних просторів та офісів. РЕМА, Lem Station, FestRepublic, Фабрика Повидла — відомі приклади, які старі заводи та фабрики у Львові отримують нове життя. Tvoemisto.tv склало перелік територій львівських заводів, які поступово стають житлом.
Полярон
На місці колишнього заводу «Полярон», що на вулиці Угорській, уже зводять п’ять житлових кварталів із паркінгами, дитсадками та школами. Тут формується змішана забудова житла та офісів.
Детальний план території колишнього заводу
Демонтаж заводу розпочали у 2015 році. Відтоді кілька разів змінили власника, замовника та підрядника робіт. Незважаючи на це, на місці корпусу на розі проспекту Червоної Калини та Угорської вже звели будинок. Також завершили основні роботи у ЖК «Софіївка», що розташований праворуч від головного входу на територію заводу. Торік у вересні завалили корпус ліворуч від головного входу, що розташований між новобудом і центральним корпусом.
У грудні 2017 року виконавчий комітет ЛМР погодив зміни до детального плану території, обмеженої вулицями Угорською, Тернопільською, Луганською та проспектом Червоної Калини. Згідно з детальним планом, висота житлових будинків на території колишнього заводу не має перевищувати 10 поверхів, а будівель громадського призначення — 16 поверхів.
Зазначимо, що «Полярон» заснували на базі велосипедного заводу у 1959 році. Завод спершу виготовляв електровакуумні прилади для потреб військово-промислового комплексу. Пізніше тут розпочали виробництво генераторних ламп для радіолокаторів. У часи Радянського Союзу «Полярон» вважали найбільшим виробником електронних засобів у Західній Україні. З 2014 року підприємство перебуває у стані банкрутства. Певний час працівники протестували проти його ліквідації. Тепер від будівлі заводу залишився лише головний корпус.
Молочний завод
На території Львівського молочного заводу на вулиці Рудненській, 8 збудують два житлові комплекси із підземними та надземними паркінгами, торговельними та розважальними об’єктами. Також проект передбачає будівництво садочка на 178 місць та початкової школи.
Згідно з детальним планом, будівлі матимуть 8, 9, 10 та 12 поверхів. Загалом на місці колишнього молокозаводу зможуть жити 3470 мешканців. Парковка буде розрахована на 900 автомобілів. Реалізувати проект планують за 10 років.
Замовником будівництва є ПАТ «Львівський молочний завод». Згідно з даними системи Youcontrol, керівником підприємства є Роман Турик. Кінцевим бенефіціарним власником молокозаводу є фірма Параскевас Захароуліс (Кіпр), якій належать низка молокозаводів по всій Україні (в Бродах, Новоград-Волинську та Житомирі). Вагома частка акцій ПАТ «Львівський молочний завод» належить ще одній кіпрській фірмі «ВМГ Вест Мілк Лімітед». Забудовником території є корпорація «Ріел груп», керівником якої є Ростислав Мельник, якому належить низка будівельних компаній Львова та області. Він же висувався у 116-му мажоритарному окрузі Львова як кандидат від «Слуги Народу».
Львівський міський молочний завод працював з 1964 року і припинив свою діяльність у 2009 році. Тоді ж із підприємства вивезли все обладнання. У 2017 році власники заводу й відповідної земельної ділянки виступили з ініціативою звести на його місці житловий квартал.
Інструментальний завод
На території Львівського інструментального заводу на Замарстинівській, 170 вже почали будівництво великого офісно-житлового комплексу з підземними паркінгами. Проект забудови передбачав 12 будівель висотою від 5 до 16 поверхів. Проте головний архітектор Львова Юліан Чаплінській заявив, що компанія-забудовник погодилася зменшити максимальну висоту до 10 поверхів.
У комплекс також входять кілька підземних паркінгів на 700 паркомісць для потреб майже 3000 мешканців. Проектом також пропонується розмісити в житлових будинках два вбудовані дитячі садки.
Крім цього, у перших поверхах будівель передбачається розміщення амбулаторій сімейної медицини та дитячих центрів для тимчасового перебування дітей.
За даними Youcontrol, директором ПрАТ «Львівський інструментальний завод», яке є замовником будівництва, є Олесь Дмитришин. Акціонерами товариства є фізичні особи та підприємці. Найбільшою часткою володіє ТОВ «Арттехбуд».
Будівництво виконує компанія Greenwille, яка вже збудувала ЖК на Княгині Ольги, 98а та комплекс «Місто трав» на Кульпарківській, 226б.
Львівський інструментальний завод на Замарстинівській, 170 звели у 1903 році як Першу львівську фабрику пресованих дріжджів, солоду і спирту, що належала родині Бачевських. У 1920-х роках власники переобладнали її під фабрику горілок та лікерів. За радянських часів підприємство перепрофілювали в інструментальний завод.
Завод гідромеханічних передач
На території колишнього заводу гідромеханічних передач, що поруч із ЛАЗом, також планують звести житловий квартал та офісно-торгові будівлі. Проект передбачає, що житлові будинки матимуть від 10 до 16 поверхів, а от офісний центр може досягати 20 поверхів. Крім цього, план забудови також передбачає майданчики для відпочинку, підземний паркінг на 444 авто та садок, який зможе прийняти 145 дітей. Загалом, житловий комплекс розрахований на 1700 мешканців.
Земельна ділянка будівництва охоплює площу 1,13 га. Висота будівель не має перевищувати 35,5 м.
Дозвіл на будівництво отримала київська компанія ТзОВ «Атріум Естейт». За даними YouControl, керівником компанії є начальник сектору реагування патрульної поліції Немирівського відділу поліції ГУНП у Вінницькій області Олег Володимирович Сук.
Львівський завод гідромеханічних передач був частиною автобусного заводу. Під час приватизації він став самостійним підприємством. Його колишні працівники періодично судилися з власниками через заробітну платню.
Кінескоп
Територію колишнього заводу «Кінескоп» між вулицями Героїв УПА та Антоновича також планують перетворити у квартал змішаної житлової та офісної забудови.
Згідно з детальним планом, на території заводу планують побудувати комплекс житлових багатоповерхових будівель з вбудованими приміщеннями громадського призначення, торговий комплекс та низку підземних паркінгів. Однією з висотних споруд стане 14-поверховий бізнес-центр незвичної форми та 16-поверховий офіс. Наразі на території вже зводять житлово-офісний квартал. Також виконком погодив тут офісний центр на 700 працівників із п’ятиповерховою стоянкою, під час будівництва якого зруйнували модерністичну мозаїку радянського періоду, а один із корпусів заводу перетворять на хостел.
Попередником заводу «Кінескоп» у Львові у 1930-ті роки був польський завод «Полюкс», на якому збирали електролампи. У 1954 році тут збудували Львівський електровакуумний завод, який виготовляв кінескопи. Через економічну кризу 90-х років він припинив роботу, 1999 року його визнали банкротом, після чого на початку 2000-х почали продавати майно.
Завод автотракторних запчастин
На території колишнього заводу автотракторних запчастин, що на Городоцькій, 64, збудують п’ятиповерховий будинок з мансардою. Проект передбачає, що один з поверхів буде цокольним. Крім цього, для мешканців збудують і підземний паркінг.
Гранична висота будинків не має перевищувати 24 м, хоча як зазначив проектант будинку під час засідання виконкому, фактична висота будівлі сягає 19 м.
Будівництво вестиме ТзОВ «Княжий Холл». У березні цього року представники забудовника уклали з мешканцями прилеглих будинків меморандум, який передбачав, що новий будинок не закриватиме світло прилеглих будинків, а заїзди не виконуватимуть через двори сусідніх територій.
Згідно з даними системи Youcontrol, засновницею ТзОВ «Княжий Холл» є Марія Мацелюх, якій також належить ТДВ «Львівавтозапчастина», яке зареєстроване за адресою майбутнього будівництва.
Нинішня територія заводу
Завод на Городоцькій, 64 збудували у 1919-1922 роках за проектом Генрика Заремби. Тоді тут була фабрика сільськогосподарських машин акційного товариства «Гофгерр-Шранц-Клейтон-Шуттлеворт». Лише за радянських часів завод став автотракторним.
У 1995 році його приватизували та почали виготовляти на ньому запчатини для різного виду транспорту. Від початку 2000-х завод не працює, а його територію використовували різні приватні підприємці.
У 2016 році провели Всеукраїнський відкритий архітектурний конкурс на найкращу проектну пропозицію житлового комплексу з будівлею-«вставкою» на Городоцькій, 64. Утім однозначного переможця тоді не обрали.
Алмазінструмент
За планами забудови «Алмазінструменту», зі сторони вулиць Волинської та Промислової зведуть житлові будинки з вбудованими приміщеннями центру розвитку дитини, магазинами та амбулаторією сімейного лікаря. Всередині проектованого кварталу на першому поверсі має бути дитсадок. Також у межах детального плану передбачили підземний паркінг майже на тисячу місць. Загалом тут бути три квартали.
На розі вулиць Хмельницького та Механічної пропонують збудувати торгово-розважальний центр атріумного типу з відпочинковою зоною. Висота будинків у цьому кварталі становитиме 4, 7 та 9 поверхів, а кількість квартир – 490.
ЖК «Брама»
ЖК «Вежа»
ЖК «Новий Форт»
Забудовником ділянки колишнього заводу є компанія «Ріел», яка викупила акції орендаря ділянки ПАТ «Алмазінструмент». Згідно з даними системи Youcontrol, кінцевим бенефіціарним власником акцій «Алмазінструменту» є ПП «Львівітерсервіс», серед уповноважених осіб якого є Олена Слесарюк. Вона ж керує ТзОВ «Ріел-Девелоп».
Завод «Алмазінструмент» розташований на території колишньої фабрики Бачевського, що виробляла алкогольну продукцію. Більшість будівель зводили на початку ХХ століття. У другій половині ХХ ст. у виробничих корпусах горілчаної фабрики розмістили машинобудівне підприємство, потім завод алмазного інструменту. Нині на території заводу орендують приміщення приватні підприємці.
Нафтомаслозавод
Поруч з алмазним заводом на території колишнього ВАТ «Львівський дослідний нафтомаслозавод» збудують житловий комплекс із садком та початковою школою та ліцеєм зі спортивним комплексом.
Ділянку під самим заводом, згідно з детальним планом, пропонують реконструювати, збудувавши багатофункціональний 8-12 поверховий адміністративно-офісний центр із триповерховим наземним гаражем між вулицям проектована №5 та проектована №6.
Будівлі громадського призначення матимуть 4-5 поверхів, а житлові – 8-9 поверхів на 453 квартири. У північній частині детального плану пропонують збудувати 3-поверхові офісні приміщення. У перші поверхи багатоповерхівки вбудують школу-ліцей на 24 класи та дитсадок. Усередині магістральних територій збудують апартамент-готель від 2 до 17 поверхів. Підземний паркінг налічуватиме 935 місць, а наземний – 54. Реалізувати проекти детального плану очікують за 3-7 років.
Дослідний нафтомаслозавод заснували у 1896 році як фабрику і рафінерію виробів із нафти. У 1999 році підприємство перейшло у колективну власність. У 2009 році суд ліквідував завод, а на майно наклав арешт.
Читайте також: 5 правил, які не дадуть висотним будинкам спотворювати Львів
Мехсклозавод
Після війни у 1945 році на місці парового млина та невеликого ставу збудували Львівський мехсклозавод. У 2006-2007 роках завод перенесли у Перемишлянський район через проблеми з газопроводом, тож цю територію почали активно забудовувати. Крім цього, Господарський суд Львівської області визнав підприємство банкрутом.
Нині тут звели 12-ти поверховий ЖК «Семицвіт». Його збудували без відповідних дозволів і лише у 2016 році виконком міської ради узаконив будівництво та видав містобудівні умови та обмеження. Замовником будівництва є ТзОВ «Патриаком».
Марта Кобринович
Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав.
Міські акценти
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян
- Дім культури по-новому. Як у Львові працює міський центр мистецтва
- Як забудовники «ховають» історію Львова. Археолог про дослідження міста
- Розмальована музика. Як українка та мексиканець навчають у Львові дітей за новою методикою
- Топ-5 подарунків на Миколая. Як місцеві компанії популяризують українські свята
- Вікенд у Львові. Скільки коштує оренда помешкання і де його шукати
- У місті, але біля лісу. Де у Львові купити квартиру поближче до природи
- Купуй, споживай, перевикористовуй. Львівські лайфхаки для еко-життя в новому році
- Які квартири купують львів'яни і як перевірити забудовника на законність
- Найперший, найбільший, найулюбленіший. Гарнізонний храм Львова відзначає 9-ліття відкриття
- Чи буде у Львові сніг на Миколая і Новий рік. Прогноз синоптиків
- «Патріоти та «всі інші», або Які розклади у Львівській облраді
- Хто такий Синютка, який зайняв друге місце
- Знову Садовий. Кар’єра, статки та передвиборчі обіцянки мера
- Людське ставлення і турбота про зміст. Чого хочуть від влади Львова освіта і культура
- Садовий та Синютка змагаються за Львів. Інтерв’ю з обома кандидатами
- Я бачив різні кампанії на виборах у Львові, ця – найбрудніша. Розмова з Андрієм Садовим
- Уся країна дивиться, якими будуть вибори у Львові. Розмова з Олегом Синюткою
- Великий бізнес вміє домовлятись. Чого очікувати від нової Львівської міської ради
- Хто став депутатом Львівської міської ради. Імена, біографії, статки і фото
- Як у Львові закрили єдине відділення гематології та чому помер його пацієнт
- Як у старовинному львівському будинку живуть і співпрацюють нічний клуб та мешканці
- Як підсилити потенціал Західної України. Взаємодопомога, синергія і маркетинг територій
- Пожертвувати супутниковою антеною. Як у Львові оживили будинок-пам'ятку на вулиці Чупринки
- Що Гвоздович обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- До Львівської міськради йде відверто проросійська ОПЗЖ. Що це означає
- Вибори до львівської міськради. Перша «десятка» «Об’єднання «Самопоміч»
- Що Васюник обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Зникла дитина. Як впильнувати свою та що робити, якщо знайшли чужу
- Що обіцяє Синютка зробити для Львова. Аналіз програми
- Яка вода тече з вашого крана або Як Львову відмовитись від «хлорки»
- На Митрополичі сади у Львові чекають великі зміни. Що буде
- Ще не вмер Бандера. Якою львів'яни запам'ятають цю вулицю до ремонту
- Пів правди про бруківку. Топ-5 відповідей про ремонт вулиці Бандери
- Як зміняться квартири і офіси через пандемію. Що каже архітектурний ринок Львова
- Бруд – це вибір. Дві історії львів'ян, які самотужки відновили під'їзди в історичних будинках
- Передайте за проїзд. Як виглядав громадський транспорт Львова у різні роки
- Чи безпечно туристам їхати до Львова і на Львівщину
- Час нових рішень? або Чи можна відкривати дитячі садочки у Львові
- Чому у Львові ІФА-тести на коронавірус не роблять масово, як обіцяли в МОЗ
- «Рекордні» 125 позитивних тестів на коронавірус на Львівщині. Що це означає
- Кабмін створив Львівську ОТГ. Як це вплине на вибори та бюджет
- Запам'ятайте це, якщо вже зібрались на шашлик, у спортзал чи Карпати
- Львівські дні. Що відбувається у місті, поки ви вдома. Репортаж
- Весна, що увійде в історію. Репортаж із полудневого Львова
- «Ми не віримо, що у батька був коронавірус». Історія родини, де більше ніхто не заразився
- На Львівщині вводять режим надзвичайної ситуації. Що це означає
- Місто чоловіків. Чому Львів не пишається відомими жінками
- На захист Палацу мистецтв. Що каже про його перебудову автор проєкту
- План «В». Де на Львівщині лікуватимуть хворих на коронавірус, якщо такі будуть
- Антикоронавірусні Винники. Що відбувалося за лаштунками протестів
- Евакуація українців із Китаю. Хвилювання і шок
- Чи відсторонять Андрія Садового від посади і що буде із Львовом далі
- Чи знесуть ЦУМ та куди поїде трамвай. Перспективи Франківського району Львова
- Відчути себе Залізною людиною. Як львів’янин 25 разів подолав дистанцію Ironman
- Місто в місті. У Львові будують перший інноваційний парк. Візуалізація
- Інвестувати в майбутній «Океан Ельзи». Що може заробити бізнес, крім грошей
- Вхід через сусідів. Який готель хочуть будувати на початку вулиці Дорошенка
- Культура — це не лише розваги. Навіщо Львову перший в Україні Конгрес культури
- «Такого нема ніде у світі». Як у Львові та Києві будують інноваційні парки
- Фізика і хімія львівської кави. Як і для кого працює найкраща кав’ярня міста
- Почати життя заново. Як у Львові облаштовують притулок для жінок у кризі
- «Ви вже на Львівщині». Як представляли нового очільника поліції області
- «То не вольно». Як у Львові домовляються не склити балкони
- Усе про трагедію в Дрогобичі в один клік. Фото. Оновлюється
- Орендують навіть старе житло лише з диваном. Як знайти квартиру у Львові
- Не потонути й не згоріти. Як Львову адаптуватися до кліматичних змін
- Пелюстка до пелюстки. Як реставрують історичні брами у Львові. Фоторепортаж
- Як перемогти в Громадському бюджеті Львова. Приклад Залізничного району
- Не здаватися до останньої хвилини. Як стати переможцем Громбюджету Львова
- «Політика мене не цікавить». Маркіян Мальський про своє майбутнє в ЛОДА
- Те, чого ви не маєте знати. Що лишається за лаштунками Leopolis Jazz Fest
- Скільки разів «мінували» Львівщину та що робить із цим поліція
- Побороти затори. Що може змінити Інтегрована концепція розвитку у Львові
- Подарунок школі чи посаджене дерево. Як у Львові відзначать завершення навчального року
- Без нього не було б України. Львів'яни сумують за Маркіяном Іващишиним
- Олег Синютка: Шанси зараз стати міським головою Львова є у всіх
- Як пройшли дебати між Порошенком та Зеленським. Повна розшифровка. Оновлено
- Нам потрібні розумні люди. Андрій Пундор про візію та прорив Львова
- Чи мав право Порошенко заблокувати центр Львова: що каже закон
- Рушійна сила – мешканці. Як три роки поспіль вигравати у конкурсі Громбюджету Львова
- Проста ідея. Як перемогти в конкурсі Громадського бюджету Львова
- Чиста джерельна. Звідки потрапляє вода у крани львівських будинків
- Зелена лінія. Як планують з’єднати Сихів та центр Львова
- Що відбувається у Палаці Хоткевича та чому там знову не обрали керівника
- Зміни до трудового законодавства. Що це значить та чому Львівський ІТ Кластер проти