
Фото: Freepik
Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
13 грудня Міністерство охорони здоров’я України планує подати другу частину заявки до ВООЗ про участь у програмі COVAX – ідеться про отримання 8 млн доз вакцини від коронавірусу для людей з груп ризику. Найперше щеплення проти коронавірусної інфекції мають робити медикам, людям похилого віку (старшим за 60 років), людям, які мають супутні захворювання (цукровий діабет, серцево-судинні хвороби тощо). Коли буде доступно більше доз вакцини, щепитимуть соціальних працівників, поліцейських та людей інших професій, що мають багато соціальних контактів.
Читайте також: «Сьогодні я не поцілую тебе на ніч». Репортаж із Covid-відділення у Львові
Про участь у програмі COVAX як про велике досягнення у міністерстві охорони здоров'я заговорили ще в листопаді. Та ця програма для бідних країн дозволить Україні отримати вакцину лише для 4 млн громадян (потрібно зробити два щеплення), адже препарат розподілятимуть між орієнтовно 70-ма країнами. Тож, вочевидь, додаткові дози вакцини, щоб охопити більше людей, доведеться закуповувати за державні кошти і за гроші з місцевих бюджетів. Можливо, у гру вступлять приватні медзаклади.
Коли і яка вакцина буде в Україні
Міністр Максим Степанов каже, що в Україні вакцина за програмою COVAX може з’явитись наприкінці першого – на початку другого кварталу 2021 року. Тобто у квітні-травні.
Раніше головний санітарний лікар України Віктор Ляшко говорив, що до глобального механізму COVAX включили кандидата у вакцини від виробника Moderna (США), попередні результати дослідження якого показали високу ефективність.
Засновник компанії Microsoft та благодійного фонду Білл Гейтс нещодавно заявив, що навесні 2021 року можна очікувати на готові вакцини від шести виробників. Зазначимо, що наразі найбільш ефективною вважається вакцина, розроблена спільно американською компанією Pfizer та німецькою BioNTech, її вартість становить приблизно 37 доларів і нею вже почали щепити мешканців Британії. Є й дешевші вакцини – векторні (рекомбінантні). Саме таку планує випускати американська компанія Moderna і в перспективі її може отримати Україна.
Читайте також: Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу
Головна епідеміологиня Львівщини Наталія Іванченко-Тімко сказала у коментарі Tvoemisto.tv, що коли очікувати вакцину від Covid-19 у Львові та якою саме вона буде – невідомо. Член депутатської комісії Львівської облради з питань охорони здоров'я онколог Олег Дуда вважає, що те, що Україна отримає вакцину не одразу, добре:
«Ми не в першому ешелоні на отримання вакцин від коронавірусу. І це дуже добре – буде змога побачити, як це працює в інших державах. Британія вже почала щеплення, далі долучаться інші країни. Вони покажуть проблеми, які ми зможемо взяти до уваги».
Технічні можливості і приватні медцентри
Наталія Іванченко-Тімко розповідає, що на Львівщині зараз триває інвентаризація холодильного обладнання у різних медзакладах – який їхній технічний стан і яку температуру вони можуть підтримувати.
«Які треба буде холодильники під коронавірусну вакцину, ще не знаємо, бо не відомо, якою вона буде і якої температури зберігання вимагатиме. Тому, власне, зараз вивчаємо, що у нас є», – каже Наталія Іванченко-Тімко.
Наприклад, пояснює вона, вакцина від поліомієліту в краплях вимагає заморожування до -20 градусів. Після розморожування є пів року для того, щоб її використати.
Чи залучатимуть до вакцинації за програмою COVAX приватні клініки, наразі невідомо.
«Якщо це буде масова вакцинація, то кожен кабінет щеплень буде на вагу золота, щоб у короткий проміжок часу ми змогли охопити більше людей. Оскільки приватні заклади заключили угоду з НСЗУ і щоденно вакцинують людей безкоштовними вакцинами від МОЗ, то, швидше за все, вони приєднаються і до вакцинації від коронавірусу», – вважає Наталія Іванченко-Тімко.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль також заявив, що щеплення від коронавірусу люди зможуть робити приватно на комерційній основі.
Що кажуть приватні медцентри
Директор ТзОВ «Гіруда» Іван Баран у коментарі Tvoemisto.tv говорить, що наразі важко щось спрогнозувати.
«Якщо вакцина в Україні і у Львові з’явиться, то на комерційній основі будемо долучатися до щеплення населення», – каже він.
Утім, додає Іван Баран, багато залежатиме від того, яка вакцина буде доступна в Україні, тобто – яких умов для зберігання вона потребуватиме.
«Найважче буде, якщо закуплять вакцину американської компанії Pfizer. Вона вимагає низьких температурних холодильних установок. А у нас, як, напевно, і у більшості медзакладів, холодильників, в яких можна було б зберігати вакцину при -70 градусів, немає. А ця вакцина такої температури якраз вимагає», – пояснює він.
А ось вакцину американської компанії Moderna, додає Іван Баран, можна зберігати за тієї ж температури, що й більшість вакцин – +2-+8 градусів.
Читайте також: Як у Львові терміново розгортають новий Covid-корпус. Фоторепортаж
Адміністраторка медцентру «Дельта Мед» Анна Горишевська каже, що якщо вакцина від коронавірусу буде безпечна, перевірена і ліцензована, то центр долучиться до проведення щеплень.
«Швидше за все, будемо робити це комерційно, але, звісно, багато залежатиме від пропозиції держави. Холодильне обладнання у нас є, але таке, у якому зберігається більшість ліків», – говорить представниця «Дельта Мед».
У медичному центр Святої Параскеви і в Medicaver кажуть, що зможуть прокоментувати перспективу участі у вакцинації проти коронавірусу ближче до того часу, як в Україні з’явиться вакцина.
Коли ми відчуємо ефект від вакцинації
Гендиректор Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Гебреєсус заявив, що поява вакцини від коронавірусу не зупинить пандемію, якщо люди не дотримуватимуться карантинних обмежень.
«Сама по собі вакцина не зупинить пандемію Covid-19. Нам все одно потрібно буде продовжити спостереження, тестування, ізоляцію, відстеження контактів і карантин, заохочувати людей бути обережними», – сказав він.
За його словами, людям варто враховувати, що перші доставки вакцини проти коронавірусу будуть доступні лише для медиків, старших людей та інших груп ризику.
Водночас економісти інвестиційного банку Goldman Sachs змоделювали графік вакцинації, спираючись на оцінки пропозиції вакцин провідних розробників – Pfizer і BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Novavax і Johnson&Johnson.
Вони дійшли висновку, що до осені 2021 року понад 70% жителів розвинених країн будуть вакциновані від коронавірусу. За прогнозом Goldman Sachs, першими отримають вакцину ті групи населення, які схильні до найвищого ризику в США. Це станеться вже в середині грудня. Користь від появи вакцини мешканці США і Канади відчують у першому кварталі 2021 року. До цього часу провакцинують половину населення цих країн.
Читайте також: Як Covid-19 впливає на наші органи і якої шкоди завдає. Дослідження Bloomberg
Водночас експерти Київської школи економіки змоделювали ідеальну ситуацію, за якої вже навесні 2021 року в Україну доставили понад 13 мільйонів доз вакцини проти Covid-19, яких вистачить на всіх українців із групи ризику віком понад 55 років. Ідеальні умови – коли усі люди одномоментно прийшли до 6580 амбулаторій сімейної медицини, де лікарі працюють по 8 годин без перерв та вихідних, а на огляд і щеплення витрачають не більше 21 хвилини.
«Щоб провести таку неймовірну спецоперацію в ідеальному світі знадобиться 6 місяців. Ми розуміємо, що насправді ідеальних умов не буде», – каже керівник Центру економіки охорони здоров’я КШЕ, ексзаступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк.
За його словами, у будь-якому випадку провакцинувати вдасться лише 36% населення, а про колективний імунітет взагалі не йдеться.
Він зазначає, що вакцинація буде одним із засобів боротьби з коронавірусом, але не чарівною зброєю. Тож і надалі будуть потрібні потужні засоби боротьби: система тестування та агресивна система відстеження контактів, які ще треба вибудувати, а також – карантинні обмеження.
Медики Олег Дуда і Наталія Іванченко-Тімко закликають людей робити щеплення від коронавірусу, коли вакцина буде доступною.
«Багато недостовірних джерел проводять цілі антивакцинальні кампанії. В Україні готовність суспільства до вакцинації від коронавірусу невелика – на рівні 40%. Але треба розуміти, що це високозаразна інфекція і боротися з нею можна лише якісною вакциною. Вакцинація – це панацея, але вона розтягнеться в часі», – каже Олег Дуда.
За його словами, щоб досягти хоча б мінімуму популяційного імунітету (80%), потрібно не менше року. Отже, наразі залишається носити маски, тримати дистанцію і дотримуватись інших протиепідемічних заходів.
«Тим, хто вже перехворів на коронавірус, також можна буде вакцинуватися, адже на Covid-19 можна захворіти повторно. Імунітет після перенесеної хвороби не є довготривалий», – говорить Наталія Іванченко-Тімко.
Ольга Шведа
Олександра Бодняк
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Дорогий і непевний шанс. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності
- «Тримати лінію фронту і захищати своє». Жадан у влозі Рущишина
- Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу
- Карантин допоміг вдосконалитися. Як пандемія змінила роботу «Майстерні Improv»
- Усе про авіакатастрофу військового літака Ан-26 на Харківщині в один клік. Фото, відео. Оновлюється
- Що обіцяє Садовий зробити для Львова. Аналіз програми
- Чому львів’яни досі п’ють хлоровану воду і чи здатні політики вирішити проблему
- Тепер нас знають і поважають. Як перекладачка просуває Львів у світі
- На Covid-19 хворіють повторно. Чи варто панікувати
- З Нью-Йорка до Львова. Як американський актор знімався в містичному трилері
- Завжди перший. У пам’ять про педіатра Богдана Остальського
- «Якщо справою не живеш, то не будеш успішним». Як поїхав під час пандемії «Чудо Тур»
- 3D друк, Zoom і нафта. Яким галузям і компаніям дісталась корона, а кому від неї і добряче дісталось
- Ризики збільшуються, але страху вже немає. Львівський готельєр про бізнес у час Covid-19
- Чи працюють у Львові правила МОЗ про госпіталізацію пацієнтів з Covid-19
- Верховний головнокомандувач. Що робив Володимир Зеленський на Яворівському полігоні. Репортаж
- Чи вартує в час пандемії вакцинувати дітей від грипу. Пояснення педіатра
- Що «Є» у Львові? Як популярна мережа книгарень потрапила у скандал
- Пройти випробування пандемією. Економічні загрози та можливості напередодні другої хвилі ковіду
- Смерть чоловіка у центрі Львова. Як у майбутньому запобігти таким випадкам
- Новий рядок у паспорті та єдиний транспорт. Що буде у Львівській ОТГ
- Чорні глечики і Біла пані. Подорож у Гавареччину і Підгорецький замок
- Україна після 25 жовтня. Як житимуть громади за новими правилами
- Повернути працівників в офіс. Як робочі стіни можуть стати простором для ідей