
Фото: Zaxid.net
Чи знесуть ЦУМ та куди поїде трамвай. Перспективи Франківського району Львова
У Львові презентували перспективний план розвитку Франківського району, який зокрема передбачає облагородження території біля універмагу та транспортну реорганізацію на вулиці Княгині Ольги. Tvoemisto.tv побувало на презентації та занотувало, які зміни чекають на район.
Читайте також: Як зміниться територія заводу «Кінескоп». Візуалізація
Детальний план цієї території розробили ще торік, утім досі не погодили. За детальним планом, тут передбачали знести довгобуд колишнього Палацу культури ЛАЗу, натомість побудувати два торгові центри та 12-поверхівку. Під час громадських обговорень торік орендарі ринку «Провесінь» виступили проти будівництва торгового центру на місці базару. Тепер же у експертних колах місто обговорює ці пропозиції, аби врегулювати питання з підприємцями.
Алея замість ринку
Як пояснив під час презентації керівник управління архітектури та урбаністики ЛМР Антон Коломєйцев, Франківський район Львова є чи не найщільніше заселеним та добре озелененим. Крім цього, у районі сформувалася й лінія громадської забудови та неформальні ринки, які у 90-х намагалися компенсувати нестачу комерції.
Втім мешканці стикаються з проблемою комфортних пішохідних зв’язків між північною та південною частинами вулиці Княгині Ольги, а також між сусідніми вулицями.
«Зараз зв’язок між північною та південною частинами вулиці переривається МАФами, паркінгами, десь він переривається заїздами. Зв’язок на вулиці у такому вигляді комфортним назвати важко», – каже він.
Тож тут пропонують створити алею з громадськими просторами і торговими приміщеннями. Також, за словами архітектора, є потреба облаштувати пішохідні внутрішньоквартальні зв’язки, і в цьому мають бути зацікавлені також і підприємці, які працюють уздовж вулиці.
Читайте також: Проект будівництва багатоповерхівки біля львівського медуніверситету заморозили
Зносити чи не зносити
Бурхливе обговорення викликало питання збереження чи знесення шляхопроводу. За словами Антона Коломєйцева, транспортні експерти з Берліна радили добре подумати, перш ніж завершувати чи реконструювати трамвайний міст через вулицю Володимира Великого. Вони пояснили це тим, що трамвай із Княгині Ольги необхідно повернути на Наукову, облаштувавши пересадки між радіальними маршрутами, які курсують через центр, та концентричними маршрутами, які сполучають різні житлові масиви Львова. Пересадки повинні бути на одному рівні, а з наявним мостом цього розробити не можна.
Цю думку частково підтримує й проєктант ЛКП «Інститут просторового розвитку» Сергій Фіалковський. Він каже, що шляхопровід необхідно якщо не розібрати, то хоча б частково трансформувати, оскільки наявна транспортна розв’язка містить проблематичні зїзди з моста та ліві повороти, що створюють проблеми, особливо при повороті з Наукової на Княгині Ольги. Водночас, вважає він, трамвай без шляхопроводу простоюватиме 5-7 хв.
Складність лівого повороту через присутність шляхопроводу відзначив і керівник відділу інвестиційних проєктів ЛКП «Львівавтодор» Павло Сирватка.
«Щоб повернути на ліво з Наукової на Княгині Ольги треба перелаштовуватись за 50 м фактично через три смуги», – каже він.
Читайте також: У Львові погодили план території, де буде канатна дорога
Водночас місто розглядає можливість руху автобусів по виділеній трамвайній колії, що передбачає також зміну конфігурації зупинок та систему пересадок. Ця схема могла б запрацювати лише після запровадження електронного квитка.
Натомість розробник детального плану цієї території Володимир Лаврін має інші пропозиції щодо реорганізації руху. За його словами, необхідно повернутися до ідей Генерального плану 1963 року, за яким радіальну систему маршрутів планували замінити на радіально-кільцеву, створивши у місті два кільця безперервного руху, до яких якраз і мала входити вулиця Княгині Ольги.
«Тоді рахували, що у місто щодня заїжджає 16 тисяч машин, зараз –180 тисяч. І ця кількість буде зростати. Я маю сумніви, що пересадити на ровер удасться всіх. Якщо ми не повернемось до ідей того Генплану, то місто просто стане», – вважає він.
Цю ідею не підтримав архітектор Юрій Столяров та навів приклад Москви, де кільця вдалось збудувати, натомість це не вирішило проблем із заторами.
Де паркуватись
Сергій Фіалковський вважає, що парковки біля магазину «Фокстрот» та аквапарку необхідно забрати, натомість звести у цьому районі багаторівневий паркінг.
Представниця аквапарку «Пляж» Олена Анатійчук зазначила, що на аквапарк також чекає масштабна реконструкція: його планують розбудувати та облаштувати паркінг на 5-6 поверхів. За її словами, це допоможе вирішити проблему хаотичного паркування у цьому районі.
Що будуватимуть
Найбільш помітною забудовою у цьому районі є новий ЦУМ, аквапарк та готель «Супутник». Найбільше питань виникло щодо подальшої долі універмагу. За словами Антона Коломєйцева, не викликає сумніву, що його фасади обсипаються, а маломобільним людям узагалі потрапити до нього складно.
Натомість у цьому районі, як варіант, розглядають 3-4 поверхові криті торгові точки, адже наявні ринки займають майже весь простір біля житлових будинків. Водночас це створить нові робочі місця для людей, які живуть у районі, і їм не доведеться щоранку їхати через центр на роботу.
Власники нового ЦУМу під час обговорення зазначили, що залишати ту інфраструктуру в тому стані, в якому вона є зараз, однозначно не можна. Натомість вони готові говорити про співпрацю з підприємцями, які там працюють, щоб або масштабно реконструювати будівлю торгового центру, або знести та збудувати новий.
Голова правління Львівської обласної організації Національної спілки архітекторів України Богдан Гой висловився проти ідеї знести універмаг, адже, за його словами, на фоні одноманітних радянських будівель, проєкт ЦУМу новітній та унікальний.
Читайте також: Як на вулиці Княгині Ольги будують велодоріжку. Фото
На завершення обговорення домовились промоделювати варіанти руху транспорту на вулиці з мостом та без і провести ще низку обговорень із підприємцями, які працюють у районі.
Вікторія Ейсмунт
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Матеріал підготовлений в межах спецпроекту «Рік комфортного пересування». Партнер проекту — компанія EasyPay — найбільший небанківський оператор платіжних та фінансових сервісів в Україні. Свої ідеї та пропозиції для вдосконалення міської мобільності можете надсилати за адресою: Tvoemisto.tv@gmail.com, у темі листа зазначивши «Рік комфортного пересування у Львові». Важливі думки ми опублікуємо на сайті та озвучимо під час експертних дискусій.
Міські акценти
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян
- Дім культури по-новому. Як у Львові працює міський центр мистецтва
- Як забудовники «ховають» історію Львова. Археолог про дослідження міста
- Розмальована музика. Як українка та мексиканець навчають у Львові дітей за новою методикою
- Топ-5 подарунків на Миколая. Як місцеві компанії популяризують українські свята
- Вікенд у Львові. Скільки коштує оренда помешкання і де його шукати
- У місті, але біля лісу. Де у Львові купити квартиру поближче до природи
- Купуй, споживай, перевикористовуй. Львівські лайфхаки для еко-життя в новому році
- Які квартири купують львів'яни і як перевірити забудовника на законність
- Найперший, найбільший, найулюбленіший. Гарнізонний храм Львова відзначає 9-ліття відкриття
- Чи буде у Львові сніг на Миколая і Новий рік. Прогноз синоптиків
- «Патріоти та «всі інші», або Які розклади у Львівській облраді
- Хто такий Синютка, який зайняв друге місце
- Знову Садовий. Кар’єра, статки та передвиборчі обіцянки мера
- Людське ставлення і турбота про зміст. Чого хочуть від влади Львова освіта і культура
- Садовий та Синютка змагаються за Львів. Інтерв’ю з обома кандидатами
- Я бачив різні кампанії на виборах у Львові, ця – найбрудніша. Розмова з Андрієм Садовим
- Уся країна дивиться, якими будуть вибори у Львові. Розмова з Олегом Синюткою
- Великий бізнес вміє домовлятись. Чого очікувати від нової Львівської міської ради
- Хто став депутатом Львівської міської ради. Імена, біографії, статки і фото
- Як у Львові закрили єдине відділення гематології та чому помер його пацієнт
- Як у старовинному львівському будинку живуть і співпрацюють нічний клуб та мешканці
- Як підсилити потенціал Західної України. Взаємодопомога, синергія і маркетинг територій
- Пожертвувати супутниковою антеною. Як у Львові оживили будинок-пам'ятку на вулиці Чупринки
- Що Гвоздович обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- До Львівської міськради йде відверто проросійська ОПЗЖ. Що це означає
- Вибори до львівської міськради. Перша «десятка» «Об’єднання «Самопоміч»
- Що Васюник обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Зникла дитина. Як впильнувати свою та що робити, якщо знайшли чужу
- Що обіцяє Синютка зробити для Львова. Аналіз програми
- Яка вода тече з вашого крана або Як Львову відмовитись від «хлорки»
- На Митрополичі сади у Львові чекають великі зміни. Що буде
- Ще не вмер Бандера. Якою львів'яни запам'ятають цю вулицю до ремонту
- Пів правди про бруківку. Топ-5 відповідей про ремонт вулиці Бандери
- Як зміняться квартири і офіси через пандемію. Що каже архітектурний ринок Львова
- Бруд – це вибір. Дві історії львів'ян, які самотужки відновили під'їзди в історичних будинках
- Передайте за проїзд. Як виглядав громадський транспорт Львова у різні роки
- Чи безпечно туристам їхати до Львова і на Львівщину
- Час нових рішень? або Чи можна відкривати дитячі садочки у Львові
- Чому у Львові ІФА-тести на коронавірус не роблять масово, як обіцяли в МОЗ
- «Рекордні» 125 позитивних тестів на коронавірус на Львівщині. Що це означає
- Кабмін створив Львівську ОТГ. Як це вплине на вибори та бюджет
- Запам'ятайте це, якщо вже зібрались на шашлик, у спортзал чи Карпати
- Львівські дні. Що відбувається у місті, поки ви вдома. Репортаж
- Весна, що увійде в історію. Репортаж із полудневого Львова
- «Ми не віримо, що у батька був коронавірус». Історія родини, де більше ніхто не заразився
- На Львівщині вводять режим надзвичайної ситуації. Що це означає
- Місто чоловіків. Чому Львів не пишається відомими жінками
- На захист Палацу мистецтв. Що каже про його перебудову автор проєкту
- План «В». Де на Львівщині лікуватимуть хворих на коронавірус, якщо такі будуть
- Антикоронавірусні Винники. Що відбувалося за лаштунками протестів
- Евакуація українців із Китаю. Хвилювання і шок
- Чи відсторонять Андрія Садового від посади і що буде із Львовом далі
- Відчути себе Залізною людиною. Як львів’янин 25 разів подолав дистанцію Ironman
- Місто в місті. У Львові будують перший інноваційний парк. Візуалізація
- Інвестувати в майбутній «Океан Ельзи». Що може заробити бізнес, крім грошей
- Вхід через сусідів. Який готель хочуть будувати на початку вулиці Дорошенка
- Культура — це не лише розваги. Навіщо Львову перший в Україні Конгрес культури
- «Такого нема ніде у світі». Як у Львові та Києві будують інноваційні парки
- Фізика і хімія львівської кави. Як і для кого працює найкраща кав’ярня міста
- Почати життя заново. Як у Львові облаштовують притулок для жінок у кризі
- «Ви вже на Львівщині». Як представляли нового очільника поліції області
- «То не вольно». Як у Львові домовляються не склити балкони
- Усе про трагедію в Дрогобичі в один клік. Фото. Оновлюється
- Полярон та Кінескоп. Як територію колишніх львівських заводів перетворюють на житло
- Орендують навіть старе житло лише з диваном. Як знайти квартиру у Львові
- Не потонути й не згоріти. Як Львову адаптуватися до кліматичних змін
- Пелюстка до пелюстки. Як реставрують історичні брами у Львові. Фоторепортаж
- Як перемогти в Громадському бюджеті Львова. Приклад Залізничного району
- Не здаватися до останньої хвилини. Як стати переможцем Громбюджету Львова
- «Політика мене не цікавить». Маркіян Мальський про своє майбутнє в ЛОДА
- Те, чого ви не маєте знати. Що лишається за лаштунками Leopolis Jazz Fest
- Скільки разів «мінували» Львівщину та що робить із цим поліція
- Побороти затори. Що може змінити Інтегрована концепція розвитку у Львові
- Подарунок школі чи посаджене дерево. Як у Львові відзначать завершення навчального року
- Без нього не було б України. Львів'яни сумують за Маркіяном Іващишиним
- Олег Синютка: Шанси зараз стати міським головою Львова є у всіх
- Як пройшли дебати між Порошенком та Зеленським. Повна розшифровка. Оновлено
- Нам потрібні розумні люди. Андрій Пундор про візію та прорив Львова
- Чи мав право Порошенко заблокувати центр Львова: що каже закон
- Рушійна сила – мешканці. Як три роки поспіль вигравати у конкурсі Громбюджету Львова
- Проста ідея. Як перемогти в конкурсі Громадського бюджету Львова
- Чиста джерельна. Звідки потрапляє вода у крани львівських будинків
- Зелена лінія. Як планують з’єднати Сихів та центр Львова
- Що відбувається у Палаці Хоткевича та чому там знову не обрали керівника
- Зміни до трудового законодавства. Що це значить та чому Львівський ІТ Кластер проти