
Фото: Надія Марченко
Пожертвувати супутниковою антеною. Як у Львові оживили будинок-пам'ятку на вулиці Чупринки
Вулиця Генерала Чупринки – справжня знахідка для поціновувачів архітектури. Тут легко загубитися у розкоші: найкращі архітектори немовби навмисно хизувалися своїми творіннями, експерементували з формою і змістом. Кам’яниці, вілли, ботанічний сад лісотехнічного університету – стислий перелік принад, які приваблюють туристів.
Читайте також: Львівські під'їзди, у які варто потрапити. Фото
Тішить, коли кам’яницям повертають їхню велич. Так, місто взялося рятувати фасад із славнозвісними горельєфами на вулиці Чупринки, 6. Реставратори здійснили справжню мандрівку в часі, розповідає Андрій Федоришин – скульптор, регіональний представник майстерні «Україна-рестраврація» у Львові.
Додамо, що в цьому житловому будинку також розташоване почесне консульство Австрії у Львові.
«Унікальність цього будинку – у модерновій скульптурі, пластиці. Тут атланти, птахи – унікальні для цієї вулиці речі. Завдяки незвичній пластиці, ця пам’ятка є вельми цінною. Ще донедавна дім був у жахливому стані. Колись тут були суттєві проблеми з дахом і ринвами, тому бокові карнизи були повністю зруйновані, як і рельєфи під карнизами. Великої шкоди зазнали скульптури. У поганому стані була конструктивна частина балконів. Проблемним виявився перший поверх», – розповідає реставратор.
Забетонували і зруйнували
Кам’яний цоколь будинку виконаний із теребовлянського червоного пісковика. Свого часу його покрили 5-сантиметровим шаром бетону. Бетон не пропускав вологу, не давав стінам «дихати», через що пісковик дуже постраждав.
Андрій Федоришин розповідає, що балкон на другому поверсі із прямокутними балясинами початково також виглядав бетонним. Але з’ясувалося, що під шаром цементу – натуральний вапняк. Вапнякові і перила другого поверху, та бетон пошкодив їх настільки, що деякі балясини довелося замінити.
Центральну частину першого поверху з колонами, порталом та арковими склепіннями також колись покрили шарами цементу, шпаклівки і фарби. А під ними, знову ж таки, – вапняк. Рятувати його, пригадує реставратор, було вкрай складно, але камінь вдалося максимально зберегти.
Проєкт відновлення передбачав звичайний ремонт вхідних дверей, але вони були в такому плачевному стані, що їх разом зі світликом (світлове віконце над дверима – Ред.) вирішили повністю відреставрувати.
Побачене вплинуло на мешканців...
Коли мешканці будинку побачили, що дім відновлює втрачену зовнішність, погодилися на деякі поступки, розповідає Андрій Федоришин. Наприклад, відмовились від радянського кодового замка і його заміну на електронний, що встановлять не на дверях, а поруч, щоб не псувати їхній вигляд.
Читайте також: Бруд – це вибір. Дві історії львів'ян, які самотужки відновили під'їзди в історичних будинках
А власник помешкання на першому поверсі – пан Володимир – вирішив профінансувати власним коштом реставрацію внутрішніх дверей і під'їзду загалом, адже всередині будинок також має цікаву пластику.
Окрім того, у процесі роботи реставратори побачили, що люстра в під’їзді – не автентична, надто кічова, і вирішили її забрати, а натомість – зробити світлові екрани в аркових нішах.
Андрій Федоришин
Та не всі переговори пройшли гладко.
«Частина мешканців погодилася демонтувати супутникові антени, дехто все ж не згодився, хоча встановили їх самовільно і профільні органи можуть виписати штраф. Не успішними виявилися і перемовини про ролети на центральних вікнах. Примусово забрати речі, що псують зовнішній вигляд будівлі, вкрай складно – мешканці аргументують приватною власністю і не цінують мистецтво навколо», – розповідає Андрій Федоришин.
Він каже, що Львів привабливий не лише зовнішніми фасадами – іноді люди навіть не уявляють, які скарби приховують під’їзди, що варті екскурсійних маршрутів, аби показувати їхню ліпнину, розписи і декор.
...але не на всіх
Будинок на Чупринки, 6 зведений 1911-го року, він пережив радянську окупацію і кіч 2000-х, що особливо помітно всередині. Ми довго розшукували мешканця першого поверху, який узяв на себе реставрацію холу. З’ясувалося, це людина відома – підприємець, який очолив Славську селищну ОТГ, Володимир Бега. Своє помешкання зараз віддав в оренду. Каже, що змінювати дім зсередини не планував, але ініціатива породжує ініціативу.
Читайте також: Бюро спадщини хоче спільно з львів'янами реставрувати під'їзди
«Процес реставрації центральних дверей, фасаду запустило місто, за що ми, направду, дуже вдячні. Ми долучилися до ремонту внутрішніх дверей і самого під’їзду: замінили вікна, що також плануємо зробити між 1-м і 2-м поверхами, відновлюємо ліпнину. У вікні між поверхами залишився лише один фрагмент розпису, і на його основі хочеться відновити початковий вигляд віконної ніші», – розповідає Володимир Бега.
За його словами, спочатку підрахували, що вартість проєкту становитиме 150 тисяч гривень, але зараз ціна наближається вже до 200 тисяч.
«Довгий час ми там жили. Коли усе було в плачевному стані, то якось і думок таких не виникало», – каже Володимир Бега.
Читайте також: Гуцульська хата-ґражда. Історія родини, яка живе у старовинній будівлі
Утім, однодумців у тому, аби виправити дисонанс між зовнішньою красою будинку та внутрішньою радянською побілкою, не знайшлося.
«Я пробував говорити, але у відповідь почув: «Вам треба? Маєте гроші? Ви й робіть. Ви багаті». Але ж не про гроші йдеться – якби хтось хоча би поцікавився, тут більше про ставлення. Ще один аргумент – «ми живемо на 2-3-му поверсі, для чого це нам?» Може, й так, але усі ж заходять через парадні двері. Тут важливе бажання», – розмірковує Володимир Бега.
Він додає, що «держава має нам зробити» – це радянський підхід і найгірше у ньому – байдужість.
«Нам пофіг, ми робимо свою справу і маємо з того сатисфакцію. Це велике задоволення – змінювати щось не лише в помешканні, а й зовні. Це приносить радість й іншим людям. Я раджу ні на що не звертати увагу і якщо є можливість – змінювати світ навколо. Поставити невеликий вазон чи замінити шибку – не коштує багато. Але це приклад, що для когось може стати поштовхом», – додає чоловік.
Читайте також: Львівська сецесія. Екскурсія під'їздами, де збереглись унікальні розписи
Будинки відновлюють, а в головах - залишається
Користувачі соціальних мереж залишали схвальні дописи про відновлену кам’яницю, скептично реагували хіба що на залишені антени. Контроверсійність рестравтор Андрій Федоришин бачить чи не щодня.
«Жити в історичному ареалі – це не лише зручність, але й зобов'язання. Коли живеш в історичному будинку, то маєш розуміти, що на це завжди доводиться витрачати більше. Якщо немає можливості утримувати будинок, завжди можна продати помешкання і переїхати», – говорить Андрій Федоришин.
Він пригадує історію, коли реставрував балкон з велетенськими атлантами, які вражали красою і з якими працювати було доволі складно – та дуже хотілося зберегти скульптури. Під час роботи до реставраторів вийшла мешканка будинку і сказала: «А нащо ви їх відновлюєте? Краще збити, бо мені так мало світла потрапляє до хати».
Зараз фахівці працюють над ще одним об'єктом, там є заїзд в арку.
«Мешканка на автівці зупинилася і питає: «Ой, хлопці, а можете збити той кам’яний портал? Треба розширити, бо я кожен раз заїжджаю і зачіпаю його дзеркалом», – Андрій Федоришин сміється.
Вікторія Мацькович
Фото: Надія Марченко
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян
- Дім культури по-новому. Як у Львові працює міський центр мистецтва
- Як забудовники «ховають» історію Львова. Археолог про дослідження міста
- Розмальована музика. Як українка та мексиканець навчають у Львові дітей за новою методикою
- Топ-5 подарунків на Миколая. Як місцеві компанії популяризують українські свята
- Вікенд у Львові. Скільки коштує оренда помешкання і де його шукати
- У місті, але біля лісу. Де у Львові купити квартиру поближче до природи
- Купуй, споживай, перевикористовуй. Львівські лайфхаки для еко-життя в новому році
- Які квартири купують львів'яни і як перевірити забудовника на законність
- Найперший, найбільший, найулюбленіший. Гарнізонний храм Львова відзначає 9-ліття відкриття
- Чи буде у Львові сніг на Миколая і Новий рік. Прогноз синоптиків
- «Патріоти та «всі інші», або Які розклади у Львівській облраді
- Хто такий Синютка, який зайняв друге місце
- Знову Садовий. Кар’єра, статки та передвиборчі обіцянки мера
- Людське ставлення і турбота про зміст. Чого хочуть від влади Львова освіта і культура
- Садовий та Синютка змагаються за Львів. Інтерв’ю з обома кандидатами
- Я бачив різні кампанії на виборах у Львові, ця – найбрудніша. Розмова з Андрієм Садовим
- Уся країна дивиться, якими будуть вибори у Львові. Розмова з Олегом Синюткою
- Великий бізнес вміє домовлятись. Чого очікувати від нової Львівської міської ради
- Хто став депутатом Львівської міської ради. Імена, біографії, статки і фото
- Як у Львові закрили єдине відділення гематології та чому помер його пацієнт
- Як у старовинному львівському будинку живуть і співпрацюють нічний клуб та мешканці
- Як підсилити потенціал Західної України. Взаємодопомога, синергія і маркетинг територій
- Що Гвоздович обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- До Львівської міськради йде відверто проросійська ОПЗЖ. Що це означає
- Вибори до львівської міськради. Перша «десятка» «Об’єднання «Самопоміч»
- Що Васюник обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Зникла дитина. Як впильнувати свою та що робити, якщо знайшли чужу
- Що обіцяє Синютка зробити для Львова. Аналіз програми
- Яка вода тече з вашого крана або Як Львову відмовитись від «хлорки»
- На Митрополичі сади у Львові чекають великі зміни. Що буде
- Ще не вмер Бандера. Якою львів'яни запам'ятають цю вулицю до ремонту
- Пів правди про бруківку. Топ-5 відповідей про ремонт вулиці Бандери
- Як зміняться квартири і офіси через пандемію. Що каже архітектурний ринок Львова
- Бруд – це вибір. Дві історії львів'ян, які самотужки відновили під'їзди в історичних будинках
- Передайте за проїзд. Як виглядав громадський транспорт Львова у різні роки
- Чи безпечно туристам їхати до Львова і на Львівщину
- Час нових рішень? або Чи можна відкривати дитячі садочки у Львові
- Чому у Львові ІФА-тести на коронавірус не роблять масово, як обіцяли в МОЗ
- «Рекордні» 125 позитивних тестів на коронавірус на Львівщині. Що це означає
- Кабмін створив Львівську ОТГ. Як це вплине на вибори та бюджет
- Запам'ятайте це, якщо вже зібрались на шашлик, у спортзал чи Карпати
- Львівські дні. Що відбувається у місті, поки ви вдома. Репортаж
- Весна, що увійде в історію. Репортаж із полудневого Львова
- «Ми не віримо, що у батька був коронавірус». Історія родини, де більше ніхто не заразився
- На Львівщині вводять режим надзвичайної ситуації. Що це означає
- Місто чоловіків. Чому Львів не пишається відомими жінками
- На захист Палацу мистецтв. Що каже про його перебудову автор проєкту
- План «В». Де на Львівщині лікуватимуть хворих на коронавірус, якщо такі будуть
- Антикоронавірусні Винники. Що відбувалося за лаштунками протестів
- Евакуація українців із Китаю. Хвилювання і шок
- Чи відсторонять Андрія Садового від посади і що буде із Львовом далі
- Чи знесуть ЦУМ та куди поїде трамвай. Перспективи Франківського району Львова
- Відчути себе Залізною людиною. Як львів’янин 25 разів подолав дистанцію Ironman
- Місто в місті. У Львові будують перший інноваційний парк. Візуалізація
- Інвестувати в майбутній «Океан Ельзи». Що може заробити бізнес, крім грошей
- Вхід через сусідів. Який готель хочуть будувати на початку вулиці Дорошенка
- Культура — це не лише розваги. Навіщо Львову перший в Україні Конгрес культури
- «Такого нема ніде у світі». Як у Львові та Києві будують інноваційні парки
- Фізика і хімія львівської кави. Як і для кого працює найкраща кав’ярня міста
- Почати життя заново. Як у Львові облаштовують притулок для жінок у кризі
- «Ви вже на Львівщині». Як представляли нового очільника поліції області
- «То не вольно». Як у Львові домовляються не склити балкони
- Усе про трагедію в Дрогобичі в один клік. Фото. Оновлюється
- Полярон та Кінескоп. Як територію колишніх львівських заводів перетворюють на житло
- Орендують навіть старе житло лише з диваном. Як знайти квартиру у Львові
- Не потонути й не згоріти. Як Львову адаптуватися до кліматичних змін
- Пелюстка до пелюстки. Як реставрують історичні брами у Львові. Фоторепортаж
- Як перемогти в Громадському бюджеті Львова. Приклад Залізничного району
- Не здаватися до останньої хвилини. Як стати переможцем Громбюджету Львова
- «Політика мене не цікавить». Маркіян Мальський про своє майбутнє в ЛОДА
- Те, чого ви не маєте знати. Що лишається за лаштунками Leopolis Jazz Fest
- Скільки разів «мінували» Львівщину та що робить із цим поліція
- Побороти затори. Що може змінити Інтегрована концепція розвитку у Львові
- Подарунок школі чи посаджене дерево. Як у Львові відзначать завершення навчального року
- Без нього не було б України. Львів'яни сумують за Маркіяном Іващишиним
- Олег Синютка: Шанси зараз стати міським головою Львова є у всіх
- Як пройшли дебати між Порошенком та Зеленським. Повна розшифровка. Оновлено
- Нам потрібні розумні люди. Андрій Пундор про візію та прорив Львова
- Чи мав право Порошенко заблокувати центр Львова: що каже закон
- Рушійна сила – мешканці. Як три роки поспіль вигравати у конкурсі Громбюджету Львова
- Проста ідея. Як перемогти в конкурсі Громадського бюджету Львова
- Чиста джерельна. Звідки потрапляє вода у крани львівських будинків
- Зелена лінія. Як планують з’єднати Сихів та центр Львова
- Що відбувається у Палаці Хоткевича та чому там знову не обрали керівника