
фото: auliade.wordpress.com
Подарунок школі чи посаджене дерево. Як у Львові відзначать завершення навчального року
Школи Львова разом з учнями і батьками самі вирішують, чи будуть вони якось відзначати завершення навчального року і як саме це робитимуть. Відмова від старої назви урочистостей не завжди означає відмову від суті – офіціозу, втім, багато шкіл цього року в останній день навчання не стоятимуть на плацу під довгі промови, а присвятять його квестам, походам у музеї, екскурсіям Львівщиною тощо. У програмі багатьох шкіл є і молебні.
«Взагалі видалюсь з вайбера»
В одному з перших класів школи «Світанок» за три дні до завершення навчання у батьківській групі у вайбері «порадували» тим, що потрібно здати по 500 грн, розповідає Tvoemisto.tv мама учениці Ірина. При чому, це гроші не на свято для дітей – здати їх потрібно, бо «організувався борг» перед фондом школи, а ще – на подарунок вчительці.
«З цих 500 грн частина – на друковані зошити, частина – на школу, а ще частина – на подарунок вчительці: квіти, якийсь сертифікат, заправити картридж, що ми ж і купили», – розповідає мама.
Загалом на подарунок вчительці першого класу потрібно дві тисячі гривень – так вирішила частина батьків.
«Мені мову віднімає. Здам тільки на зошити – і все. І взагалі видалюсь з тієї групи», – каже Ірина.
Читайте також: В Україні хочуть ухвалити закон про захист вчителів
Поміж питаннями фінансів у батьківській групі таки згадали про «останній дзвоник». Частина батьків пропонувала поїхати за місто, наприклад – у «Бухту вікінгів». Та домовитись, коли дійшло до цін, так і не вдалось.
«Не кожен може і хоче викинути за день пару тисяч гривень. Думаю, всі поділяться на групи і підуть, куди хочуть. Я не бачу приводу це все відзначати. Ми собі підемо з сестрою і з дітьми гуляти», – говорить мама першокласниці.
Вона додає, що протягом року було важко спілкуватись з батьками-шопоголіками.
«Вони хочуть купити дітям все, що треба і що не треба – мало не дивани і мультиварки понаставляти в класі. Навіть рекуператор хотіли купити, хоча їх ставлять лише у виробничих приміщеннях, де працюють з хімією. Мотивували тим, що дітям треба чисте повітря. Але ж для цього достатньо провітрювати клас, але вікна не відкривають – тому що протяг», – розповідає Ірина.
Зоряна, мама третьокласниці школи №13, хвилюється з іншого приводу – чи не видалили її з батьківської групи у вайбері, адже там тижнями може не бути повідомлень. Раніше її донька вчилась у початковій школі «Дивосвіт», і в колишньому класі онлайн-сварки не вщухали. У новому класі серед батьків навіть манера спілкування інша – ввічлива та без наказового тону. До завершення навчального року клас також підготувався злагоджено і без зайвого пафосу – діти покажуть коротеньку виставу і все.
Читайте також: Львівських школярів закликають відмовитися від повітряних кульок на останніх дзвониках
«В інших класах молодшої школи, чула, хтось піде в музей, хтось – на шашлик. Випускники матимуть урочистості в школі», – розповідає Tvoemisto.tv Зоряна.
Щодо подарунків вчительці, каже мама, жодних грошей не збирали. У попередній школі, додає вона, часом щось дарували, але недороге – наприклад, квитки в театр. А от подарунки першій вчительці старшого сина, який вчився в початковій школі понад 12 років тому, Зоряна пам’ятає досі.
«Вона ставила умови прямим текстом: купити стіл, наприклад. Стіл їй не сподобався, вона його поміняла на інший, а ми – дозбируємо гроші. Потім зробили ремонт у класі, їй не сподобався колір стін, майстри перефарбували – а ми дозбируємо гроші. На перших же зборах вона сказала, що у неї дуже вишуканий і неординарний смак, тому подарунків не треба, а давайте гроші», – згадує мама.
За її словами, тоді більшість батьків вважали, що збирати гроші на школу – це нормально, бо всі так роблять. Зараз свідомість і батьків, і вчителів інакша.
Фестиваль та освітній воркшоп для всіх
У львівській школі східних мов та бойових мистецтв «Будокан» навчальний рік завершать, за словами директора Олександра Козловського, у найоригінальніший спосіб. Тут вже склалась традиція проводити фестивалі східної культури, ярмарки тощо, а цього року навчання завершать вечіркою «Sayonara party – 2019» та науково-освітнім воркшопом, розповіла Tvoemisto.tv заступниця директора школи Оксана Монастирська.
«У нас в "Будокані" ані останнього дзвоника, ані останньої лінійки немає. 8 червня буде прощальна вечірка "Sayonara party – 2019", що триватиме протягом усього дня і складатиметься з трьох частин. Перша – прощання і подяка від початкової школи вчителям. Друга частина – науково-освітній воркшоп, що присвячений сучасній українській освіті. А ввечері буде прощальна вечірка для наших випускників», – каже Оксана Монастирська.
Читайте також: Випускники шкіл відтепер отримуватимуть свідоцтва замість атестатів зрілості
Освітній воркшоп розпочнеться о 12:00. Це, кажуть у школі, буде відкрита платформа для обговорення реформи української школи та концепцій авторської школи в України.
«Участь візьмуть керівники управління освіти. Буде також засновник Київської бізнес-школи Павло Шеремета, учні школи, їхні батьки. Ми запрезентуємо стратегію школи "Будокан"», – розповідає Оксана Монастирська.
Також протягом дня триватиме фестиваль східної культури: будуть показові виступи з бойових мистецтв – айкідо, дзю-дзюцу, кунфу, кендо, кулінарні воркшопи, майстер-класи з орігамі, стрільби з японського лука, японської каліграфії тощо.
Щоб діти бачили плоди
В одному з перших класів львівського ліцею міжнародних відносин імені Василя Стуса батьки першокласників вирішили відзначити завершення першого навчального року своїх дітей із перспективою на майбутнє. Тут домовились з керівництвом школи, що висадять на території кілька рослин.
«Наші діти – в першому класі, і поки вони будуть вчитися – спостерігатимуть за цими деревами. При школах переважно ростуть алича чи вишня. Ми посадимо одну магнолію і два кущі спіреї», – розповідає Tvoemisto.tv один з батьків Олексій Вальков.
Читайте також: Уроки на вибір учня та доплати вчителям: як планують змінити середню школу в Україні
На його думку, це буде доцільніше, ніж відсвяткувати завершення року в стилі «сіли-з’їли» чи побігати в дитячому центрі і забути.
«І гроші потратимо так, щоб добре було і дітям, і школі. Це гарний приклад», – додає тато.
Ольга Пинзеник, одна з мам, каже, що хотілось залучити дітей до спільних дій, зорганізувати їх.
За даними сайтів, що продають рослини, саджанець магнолії залежно від сорту коштує від 200 до тисячі гривень, а кущ спіреї – від 30 до 90 грн, тож витрати батьків дорівнюватимуть приблизно вартості горнятка кави.
«Завжди є кілька не заклопотаних мам»
Чому ж одні батьки і вчителі думають на перспективу та роблять корисні речі для себе й оточення, а інші спілкуються виключно в площині матеріального?
Голова громадської організації «Батьківська рада Львівщини» Олена Пономарева у коментарі Tvoemisto.tv каже, що протягом останніх двох років у Львові свідомість і батьків, і вчителів, і дітей помітно змінилась. Проте є речі, які залишаються незмінними.
«У класі завжди є кілька мам, які, скажімо так, не заклопотані. У них немає проблем – от вони і вигадують. Вони думають, що як зроблять подарунок, то до їхньої дитини будуть краще ставитись. Це щось схоже на компенсацію нестачі уваги коштовними подарунками. Від наших людей цього не забереш», – говорить Олена Пономарева.
Читайте також: Чи можуть діти любити школу
Але, додає вона, зараз більшість батьків можуть відверто сказати, що «я не маю можливості і мені це не потрібно». Побільшало, за словами активістки, і вчителів, які не беруть матеріальних подарунків і заздалегідь просять не робити їх, навіть у вигляді коробки цукерок.
«Обурює мене хіба те, що хтось видумав подарунок для школи. Там вже ідеться про суттєві суми – 2,5-5 тис. грн від класу, може й по 10 тисяч. Але скарг на те, що це масово і що це вимагання, немає. Швидше за все, батьки самі це вирішують», – каже голова ГО «Батьківська рада Львівщини».
Водночас Олена Пономарева наголошує на ще одній помітній зміні, що відбулась у спільноті львівських шкіл – це більша закритість. Багато людей, за її словами, розуміють, що самі стали «ініціаторами колапсу», тому бояться публічності.
Додамо, що повний перелік заходів із нагоди завершення навчального року у львівських школах можна переглянути за посиланням.
Олександра Бодняк
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Міські акценти
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян
- Дім культури по-новому. Як у Львові працює міський центр мистецтва
- Як забудовники «ховають» історію Львова. Археолог про дослідження міста
- Розмальована музика. Як українка та мексиканець навчають у Львові дітей за новою методикою
- Топ-5 подарунків на Миколая. Як місцеві компанії популяризують українські свята
- Вікенд у Львові. Скільки коштує оренда помешкання і де його шукати
- У місті, але біля лісу. Де у Львові купити квартиру поближче до природи
- Купуй, споживай, перевикористовуй. Львівські лайфхаки для еко-життя в новому році
- Які квартири купують львів'яни і як перевірити забудовника на законність
- Найперший, найбільший, найулюбленіший. Гарнізонний храм Львова відзначає 9-ліття відкриття
- Чи буде у Львові сніг на Миколая і Новий рік. Прогноз синоптиків
- «Патріоти та «всі інші», або Які розклади у Львівській облраді
- Хто такий Синютка, який зайняв друге місце
- Знову Садовий. Кар’єра, статки та передвиборчі обіцянки мера
- Людське ставлення і турбота про зміст. Чого хочуть від влади Львова освіта і культура
- Садовий та Синютка змагаються за Львів. Інтерв’ю з обома кандидатами
- Я бачив різні кампанії на виборах у Львові, ця – найбрудніша. Розмова з Андрієм Садовим
- Уся країна дивиться, якими будуть вибори у Львові. Розмова з Олегом Синюткою
- Великий бізнес вміє домовлятись. Чого очікувати від нової Львівської міської ради
- Хто став депутатом Львівської міської ради. Імена, біографії, статки і фото
- Як у Львові закрили єдине відділення гематології та чому помер його пацієнт
- Як у старовинному львівському будинку живуть і співпрацюють нічний клуб та мешканці
- Як підсилити потенціал Західної України. Взаємодопомога, синергія і маркетинг територій
- Пожертвувати супутниковою антеною. Як у Львові оживили будинок-пам'ятку на вулиці Чупринки
- Що Гвоздович обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- До Львівської міськради йде відверто проросійська ОПЗЖ. Що це означає
- Вибори до львівської міськради. Перша «десятка» «Об’єднання «Самопоміч»
- Що Васюник обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Зникла дитина. Як впильнувати свою та що робити, якщо знайшли чужу
- Що обіцяє Синютка зробити для Львова. Аналіз програми
- Яка вода тече з вашого крана або Як Львову відмовитись від «хлорки»
- На Митрополичі сади у Львові чекають великі зміни. Що буде
- Ще не вмер Бандера. Якою львів'яни запам'ятають цю вулицю до ремонту
- Пів правди про бруківку. Топ-5 відповідей про ремонт вулиці Бандери
- Як зміняться квартири і офіси через пандемію. Що каже архітектурний ринок Львова
- Бруд – це вибір. Дві історії львів'ян, які самотужки відновили під'їзди в історичних будинках
- Передайте за проїзд. Як виглядав громадський транспорт Львова у різні роки
- Чи безпечно туристам їхати до Львова і на Львівщину
- Час нових рішень? або Чи можна відкривати дитячі садочки у Львові
- Чому у Львові ІФА-тести на коронавірус не роблять масово, як обіцяли в МОЗ
- «Рекордні» 125 позитивних тестів на коронавірус на Львівщині. Що це означає
- Кабмін створив Львівську ОТГ. Як це вплине на вибори та бюджет
- Запам'ятайте це, якщо вже зібрались на шашлик, у спортзал чи Карпати
- Львівські дні. Що відбувається у місті, поки ви вдома. Репортаж
- Весна, що увійде в історію. Репортаж із полудневого Львова
- «Ми не віримо, що у батька був коронавірус». Історія родини, де більше ніхто не заразився
- На Львівщині вводять режим надзвичайної ситуації. Що це означає
- Місто чоловіків. Чому Львів не пишається відомими жінками
- На захист Палацу мистецтв. Що каже про його перебудову автор проєкту
- План «В». Де на Львівщині лікуватимуть хворих на коронавірус, якщо такі будуть
- Антикоронавірусні Винники. Що відбувалося за лаштунками протестів
- Евакуація українців із Китаю. Хвилювання і шок
- Чи відсторонять Андрія Садового від посади і що буде із Львовом далі
- Чи знесуть ЦУМ та куди поїде трамвай. Перспективи Франківського району Львова
- Відчути себе Залізною людиною. Як львів’янин 25 разів подолав дистанцію Ironman
- Місто в місті. У Львові будують перший інноваційний парк. Візуалізація
- Інвестувати в майбутній «Океан Ельзи». Що може заробити бізнес, крім грошей
- Вхід через сусідів. Який готель хочуть будувати на початку вулиці Дорошенка
- Культура — це не лише розваги. Навіщо Львову перший в Україні Конгрес культури
- «Такого нема ніде у світі». Як у Львові та Києві будують інноваційні парки
- Фізика і хімія львівської кави. Як і для кого працює найкраща кав’ярня міста
- Почати життя заново. Як у Львові облаштовують притулок для жінок у кризі
- «Ви вже на Львівщині». Як представляли нового очільника поліції області
- «То не вольно». Як у Львові домовляються не склити балкони
- Усе про трагедію в Дрогобичі в один клік. Фото. Оновлюється
- Полярон та Кінескоп. Як територію колишніх львівських заводів перетворюють на житло
- Орендують навіть старе житло лише з диваном. Як знайти квартиру у Львові
- Не потонути й не згоріти. Як Львову адаптуватися до кліматичних змін
- Пелюстка до пелюстки. Як реставрують історичні брами у Львові. Фоторепортаж
- Як перемогти в Громадському бюджеті Львова. Приклад Залізничного району
- Не здаватися до останньої хвилини. Як стати переможцем Громбюджету Львова
- «Політика мене не цікавить». Маркіян Мальський про своє майбутнє в ЛОДА
- Те, чого ви не маєте знати. Що лишається за лаштунками Leopolis Jazz Fest
- Скільки разів «мінували» Львівщину та що робить із цим поліція
- Побороти затори. Що може змінити Інтегрована концепція розвитку у Львові
- Без нього не було б України. Львів'яни сумують за Маркіяном Іващишиним
- Олег Синютка: Шанси зараз стати міським головою Львова є у всіх
- Як пройшли дебати між Порошенком та Зеленським. Повна розшифровка. Оновлено
- Нам потрібні розумні люди. Андрій Пундор про візію та прорив Львова
- Чи мав право Порошенко заблокувати центр Львова: що каже закон
- Рушійна сила – мешканці. Як три роки поспіль вигравати у конкурсі Громбюджету Львова
- Проста ідея. Як перемогти в конкурсі Громадського бюджету Львова
- Чиста джерельна. Звідки потрапляє вода у крани львівських будинків
- Зелена лінія. Як планують з’єднати Сихів та центр Львова
- Що відбувається у Палаці Хоткевича та чому там знову не обрали керівника
- Зміни до трудового законодавства. Що це значить та чому Львівський ІТ Кластер проти