Чим небезпечна дифтерія та як уберегтися. Поради МОЗ

4947 0
Попередити розвиток захворювання та запобігти небезпечним ускладненням можна лише вакцинувавшись.
фото: соцмережі

фото: соцмережі

Цього року в Україні зафіксували 20 випадків дифтерії, з них 18 – у жовтні. Про це повідомляють на сайті МОЗ.

В Україні від цієї інфекції вакциновані лише 59% дітей до року, дорослих – 52,3%. Водночас МОЗ України наголошує, що в усіх областях є безоплатні та якісні вакцини для щеплень. Дітям до 6 років роблять щеплення цільноклітинною вакциною проти кашлюку, дифтерії та правцю АКДП. У 6 років дітям роблять АДП (анатоксин дифтерійно-правцевий), а дорослі для профілактики дифтерії та правця можуть отримати вакцину із зменшеним вмістом антигена АДП-м.

Зараз в Україні є 1,8 млн доз вакцини АКДП, 141 тисяч доз АДП (не містить кашлюкового компоненту) та 4,9 млн доз АДП-м. Цього достатньо, щоб забезпечити вакцинами всіх громадян, які потребують планового щеплення.

Попередити розвиток захворювання та запобігти небезпечним ускладненням можна лише шляхом вакцинації дітей відповідно до календаря щеплень і ревакцинації дорослих (кожні 10 років). Безоплатне щеплення від дифтерії можна отримати звернувшись до педіатра, терапевта чи сімейного лікаря, з яким у вас укладена декларація.

Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Інкубаційний період хвороби триває 3-10 днів. 

Ускладнення від дифтерії можуть блокувати дихання, викликати, інфекційно-токсичний шок і легеневу інфекцію та уражувати нервову систему.

При виникненні осередку інфекції контактні особи мають додатково вакцинуватись. Це стосується зокрема:

  • нещеплених осіб, які мають отримати первинний вакцинальний комплекс (вакцинація та перша ревакцинація)  згідно з віком;
  • осіб, що підлягають ревакцинації згідно з календарем;
  • осіб, які імунізовані згідно з календарем щепплень, але можуть отримати додаткову дозу АДП або АДП-М залежно від віку, якщо після останнього щеплення проти дифтерії пройшло більше року.

Для лікування  дифтерії використовують протидифтерійну сироватку та антибактеріальну терапію. У серпні  2019 року Україна отримала гуманітарну допомогу від  ВООЗ – 200 флаконів протидифтерійної сироватки. Наразі використали 13 у Закарпатській області і Києві, залишилося близько 180, які розподілені між областями.

Епідемія дифтерії була в Україні у 1991-1998 роках. Причиною був вкрай низький рівень вакцинації дітей та ревакцинації дорослих. Тоді захворіли 20 тисяч людей, 696 пацієнтів померли.

За останні роки в Україні реєстрували поодинокі випадки захворювання на дифтерію: 2011 рік – 8 випадків, 2012 – 5 (серед них – 1 дитина), 2013 – 6 (серед них – 2 дитини), 2014 – 4 (серед них – 1 дитина), 2015 – 2 (серед них – 1 дитина), 2016 – 4 дорослих (1 – в Івано-франківській області, 1 – в Одеській і 2 – у місті Києві), 2017 – випадків захворювання на дифтерію зареєстровано не було, у 2018 році 10 випадків.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!