Для кого кредитні канікули і як це працює. Пояснення НБУ

2024 0
Регулятор розіслав усім банкам рекомендації щодо роботи з позичальниками.
фото: ua.korrespondent.net

фото: ua.korrespondent.net

У Нацбанку пояснили, кого стосуються запроваджені кредитні канікули та як банки мають діяти щодо позичальників.

«Реструктуризації підлягають кредити виключно тим позичальникам, які зазнали фінансових труднощів через обмежувальні заходи, пов’язані з пандемією, та не спроможні вчасно обслуговувати кредити. Умови та строк реструктуризації визначаються банком з урахуванням економічних потреб позичальника», – кажуть в НБУ.

Читайте також: На час карантину українцям дозволили не платити за іпотеку

Банк може сам запропонувати реструктуризувати кредит або з такою ініціативою може виступити позичальник, який повинен  надати підтвердження фактів суттєвого тимчасового зниження доходів або ж припинення роботи.

Зазначається, що банки повинні поінформувати про можливість реструктуризації боргу своїх позичальників з описом усіх умов та правил.

Фізична присутність клієнтів у відділенні банку для проведення реструктуризації не потрібна. Банк самостійно визначає порядок надання/оформлення документів для проведення реструктуризації, надаючи перевагу використанню дистанційних каналів комунікацій.

Що стосується середнього і великого бізнесу, то, кажуть в НБУ, кожна справа має розглядатись індивідуально на основі фінансового звіту за останній період та поточного фінансового стану.

Читайте також: Нацбанк хоче дозволити під час карантину роботу обмінників та ломбардів

Типові підходи до реструктуризації, рекомендовані банкам, це:

  • звільнення клієнтів від повернення основної суми кредиту за графіком на період не менше ніж період дії карантину/інших обмежень через пандемію. Відповідно, термін виплати кредиту може подовжуватися.
  • у разі складних обставин клієнтам може бути запропонована капіталізація відсоткових платежів. Це дозволить бізнесу залишатися ліквідним, а фізичним особам підтримувати необхідний рівень поточного споживання.

«Зважаючи на очікувані середньострокові економічні наслідки обмежувальних заходів, пропонуємо при реструктуризаціях базуватися на припущенні, що відновлення платоспроможності клієнтів, які потравили у скрутне фінансове становище, відбудеться не раніше 3-го кварталу 2020 року», – додають в НБУ.

Окрім того, банки не повинні погіршувати умови за кредитами за результатами реструктуризації, реструктуризація не повинна призводити до підвищення ефективної процентної ставки, банки не повинні вимагати від клієнтів жодних явних чи прихованих комісій за проведення реструктуризацій, необхідність яких викликана обставинами пандемії.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!