Два відсотки суспільства. Чому для лідерства важливі цінності й культура

1826 0
28 листопада у Львові відбувся бізнес-сніданок «Лідерство в сучасному швидкозмінному світі», організований юридичною компанією «Ейч.Ді.Партнерз». Виконавчий директор Центру лідерства Українського католицького університету Андрій Рождественський, менеджер Української академії лідерства Любомир Шимків та віце-президент компанії SoftServe Іван Лешко говорили про те, що значить бути лідером сьогодні.
Фото: techinside.com

Фото: techinside.com

Виконавчий директор Центру лідерства УКУ Андрій Рождественський про лідерство як культуру

Перше, про що ми маємо пам'ятати: лідерство — це організаційна чи національна культура. Лідерство і культура є двома нероздільними сторонами однієї монети, бо культура формує лідерів, а лідери формують культуру.

Янукович — це не світове зло, це продукт того клімату, в якому він зростав. Наше основне завдання — створити атмосферу та ґрунт, в якому будуть зростати зовсім інші лідери: ми мусимо почати змінювати культуру.

Для цього є два важливі фактори: лідерство та системи. З одного боку мають існувати люди, які надихають та створюють візію, з іншого — ті, хто  розроблятиме чіткі та однакові для всіх правила гри. І цього нам катастрофічно не вистачає в Україні, з цього виростає наша корупція: лідерів, які не крадуть та не обманюють, допомагають виховати елементи духовних вправ, не обов'язково релігійних. Розвиток емпатії та чуйності до інших породжує потенціал до того, щоб вести за собою та створювати візію.

Складові лідерства — це відданість, характер та компетенції. Будь-який розвинений лідер чи лідерка мають володіти певними рисами: візійність, драйв, колаборація — повна довіра до партнера та здатність приймати рішення в ході справи. Окрім цього, це гуманність, смиренність — боротьба з власним его, цілісність — відповідність слів та зроблених справ. Це також зваженість, хоробрість, справедливість, підзвітність — вона попереджає абсолютизм. Центральним елементом системи є критичне судження, бо це одна з найважливіших рис лідера 21 сторіччя.

Любомир Шимків про Українську академію лідерства

Українська академія лідерства допомагає людям відкрити потенціал власної системи цінностей. Лідер для нас — той,  хто бере на себе відповідальність змінювати навколишнє середовище. Наша основна мета — працювати з громадами та змінювати їхні локальні середовища.

Українська академія лідерства має 5 осередків в Україні, в кожному по 40 осіб, яких навчають по 6-7 менторів. Вони допомагають студентам відкривати свої цінності. Цінності — це фундамент, на якому працює академія.

Всі вони взаємопов'язані: бути справжнім, мудрим, вільним, бути другом, творчим. Бути, бо ми — Україна. Академія створена для того, щоб нести ці цінності в маси та змінювати соціум навколо себе.

Лідер — це не супергерой, це не Ахіллес і не Геркулес. Лідер працює в команді. І наші студенти відчувають це на практиці. За 10 місяців вони можуть побудувати різні проекти, об’єднуючись навколо цінностей та ідей незалежно від того, хто є членом їхньої команди. Адже коли люди об’єднуються навколо однієї особистості — це перший крок до авторитаризму.

Лідера формує мужність, яка йдезсередини і ґрунтується на дуже великій дісципліні і роботі над собою. Фундаментом для цього є цінності, які формує супсільство. А для того, щоб щось змінювати, нам треба просто підніматися з місця та комунікувати з людьми.

Віце-президент компанії SoftServe Іван Лешко про складові лідерства

Перше правило лідерства — це тренування. Окрім цього, лідерство — це рівність. Хтось стріляє з лука, хтось б’є мечем, а хтось керує боєм, при цьому всі члени війська виконують важливу роль — вони рівні між собою.

Двері в мій кабінет постійно відчинені. Мені весь час треба розмовляти з людьми. Якщо я не розмовляю з працівниками, я не знаю, що відбувається в компанії. Тому я не просто не зачиняю двері в кабінет — я намагаюсь виходити з нього та розмовляти з людьми. Все це називається комунікацією — ще один важливий аспект лідерства.

Наступна складова лідерства — це відкритість. Відкритість породжує швидкість.

Будь-яку суперважливу зустріч можна перервати, щоб поговорити з будь-яким працівником про щось важливіше. Таким чином, я швидко отримую інформацію без зайвих щаблів субординації.

Люди в Украні звикли жити в середовищі, де власна зона комфорту закінчується дверима власної картири. В Європі зона комфорту людей закінчується десь далі. Ми можемо вийти на вулицю там і побачити акуратно прибрані газони — людям не байдуже те, що відбувається навколо.

Наш прошарок лідерів має тверезо усвідомлювати, куди саме рухається країна. У класичній системі побудови суспільства є 91% пересічних громадян, 7% лідерів та 2% лідерів над лідерами.

Проблема України в тому, що в нас є 98% пересічних громадян та десь 2% лідерів. Через це наша нація вимирає, ми далі не можемо дострибнути до капіталізму, через це ми не можемо дотримуватися банальних принципів лідерства.

 
...

Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!