Куди поїхати на вихідні зі Львова: Тараканівський форт і Дубенський замок

16652 0
Усього за 165 кілометрів від Львова на Рівненщині розташовується унікальний оборонний форт, що є архітектурною пам’яткою 19 століття та замок, який зарахували до 7 чудес України. Tvoemisto.tv пропонує цими вихідними проїхатися місцями, що «дихають» історією.
фото: smile-tour.com.ua, iloveukraine.com.ua

фото: smile-tour.com.ua, iloveukraine.com.ua

Де розташовані?

Обидві архітектурні пам’ятки знаходяться неподалік містечка Дубно Рівненської області, що за 165 кілометрів від Львова.

Що подивитися?

Тараканівський форт (інші назви – Дубенський форт, Нова Дубенська фортеця) – оборонна споруда, архітектурна пам'ятка 19 століття. Розташована неподалік від села Тараканів Дубенського району Рівненської області, в мальовничій місцевості над рікою Іквою. Неподалік проходить автомобільна траса Київ –Чоп (автошлях М06).

Перші випробування для форту припадають на роки Першої світової війни. На початку війни у 1915 році частини південно-західного російського фронту відійшли з форту без бою. Руйнування об'єктів укріплення розпочалося влітку 1916 року, коли під час Брусиловського прориву російські частини вибили з цих укріплень частини 4-ої австрійської армії. В цих боях загинуло 200 австрійських солдатів, які поховані біля форту.

Фото: iloveukraine.com.ua

Форт має форму ромба зі сторонами до 240 метрів. Ззовні він оточений глибоким ровом із земляними валами, укріпленими потужними стінами. В центральній частині форту зведена двоповерхова казарма, до якої ведуть чотири підземні ходи, прокладені під другим земляним валом. Там розташовувались житлові, складські та господарські приміщення для артилерійської роти та штаб коменданта форту. Периметр форту складений зі 105 так званих безпечних казематів і, щоб до них потрапити, треба було подолати подвійну лінію оборонних рубежів.

Форт мав численний гарнізон (у казематах форту могло розміщатися 800 осіб) та був добре озброєний (оснащений далекобійними гарматами великого калібру).

Нині форт є Унікальною архітектурною спорудою, що «дихає історією» і манить своїми потаємними ходами.

Фото: turkarta.com

Дубенський замок – фортеця в місті Дубно Рівненської області. Замок виник як фортеця волинян у Х ст. Протягом Х-ХІІІ ст. існував як дитинець літописного Дубна. Зруйнований монголами в 1240–1241 рр. Приблизно в кінці XIV – початку XV ст. князь Федір Острозький спорудив дерев'яно-земляне укріплення, яке, звичайно, мало дещо інший вигляд, аніж тепер. Ця споруда була оточена земляними валами, огороджена дерев'яним частоколом по периметру і тісно забудована всередині житловими та господарськими приміщеннями.

Проте обмежена площа замку, недостатня міцність дерев'яних стін і укріплень, досить часті пожежі, і, найголовніше, нижче розташування стосовно прилеглої ділянки міста, змусило князя Костянтина Острозького почати будову нової, рельєфно вищої, кам'яної фортеці. 1492 рік офіційно вважається датою спорудження Дубенського замку.

Фото: tsvetanastudio.blogspot.com

Протягом свого існування замок неодноразово перебудовувався й укріплювався. Під замком були прокладені широкі кам'яні підземні ходи-тайники, куди під час ворожих нападів ховалися місцеві жителі зі своїм майном. Тут зберігалися запаси води і провізії для оборонців під час облоги. Вірогідно, що на території замку була своя замкова церква.

У XVI ст. замок мав на озброєнні 73 гармати. Арсенал постійно поповнювався за рахунок власної ливарної майстерні. За всю історію свого існування замок наче був свідком розвитку вогнепальні зброї: від мушкетів, кремінних рушниць, фальконетів, гаківниць, стародавніх гармат аж до сучасних гвинтівок, автоматів, кулеметів, пістолетів тощо.

Замок, як родовий маєток князів Острозьких, переходив через шлюби від однієї князівської династії до іншої, а загалом він був приватною власністю князів Острозьких, Заславських, Сангушків, Любомирських. І лише наприкінці XIX ст. замок був проданий військовому відомству, і відтоді тут почергово розташовувалися армійські частини: російського царя Миколи II, австрійського цісаря, петлюрівців, поляків, червоноармійців, гітлерівців, радянських військ.

На території замку розташовані два палаци: з південного боку – палац князів Острозьких, а навпроти нього, з північного боку – палац князів Любомирських. Ім'я архітектора палацу князів Острозьких невідоме. Праворуч від входу в палац, над першим поверхом, зберігся невеличкий фрагмент середньовічного орнаменту, на основі якого, по периметру, співробітники Дубенського заповідника відтворили те, що сотні років прикрашало цю пам'ятку історії, культури, архітектури. У палаці свого часу зберігалися цінні архіви князів Острозьких, Заславських, Любомирських, Сангушків й навіть Конєцпольських. Деякий період тодішні володарі замку зберігали тут золото, діаманти, зброю, харчі, посуд, обладунки.

Нині більша частина замку перебуває у доброму стані, продовжується його реставрація. Територія замку чиста і доглянута. У замку діє музей, організовуються різноманітні виставки.

Фото: incognita.day.kiev.ua

Чим добратися?

Найлегше до згаданих споруд дістатися електричкою Львів-Здолбунів чи Львів-Рівне. Слід вийти на станції Кам'яниця-Волинська та по трасі (Е40) рухатися в сторону Дубно. Неподалік села Підлужжя і знаходяться укріплення Тараканіського Форту. Від нього до Дубно можна дістатися пішки або ж маршруткою.

Зі Львова до Дубно можна дістатися і прямими міжміськими автобусами.

Автівкою ж дорога зі Львова до Дубно по трасі Київ-Чоп забере трохи більше 2 годин часу.

За матеріалами: zamokdubno.com.ua, fort.tarakaniv.tk, velukuy.blogspot.com, uk.wikipedia.org.

 

Опублікувала Наталія Середюк

...

Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!