Львів у минулому і тепер: будинок Празького Банку. Раритетні фото

7153 0
Медіа-хаб «Твоє місто» продовжує знайомити з тим, як виглядали визначні місця Львова колись і який вигляд вони мають зараз.
Джерело: Myron Pankevich

Джерело: Myron Pankevich

Колишній будинок Празького Банку (зараз – будинок Промінвестбанку України), споруджений у 1912 році,  це проект архітектора Матвія Блехи у стилі пізньої сецесії.

Львів вул. Кароля Людвіка. Поштівка, 1915 р

Джерело: photo-lviv.in.ua

Львів, вул Кароля Людвіка і ріг вул. Ягеллонської. Поштівка. 1916 р

Джерело: photo-lviv.in.ua

Львів, вул Кароля Людвіка і ріг вул. Ягеллонської. Поштівка. 1917 р

Джерело: photo-lviv.in.ua

2014 р.

Джерело: wikimedia.org. Автор: Wadco2. Ліцензія.

Монументальна споруда у ряді забудови центрального проспекту міста, локована на розі проспекті Свободи та вулиці Гнатюка. Разом з розташованим навпроти давнім будинком Галицької Ощадної Каси творить один з найпомітніших акцентів південно-західної ділянки львівського «ringstrasse». Будинок - цегляний, тинькований, зведений з використанням залізобетонних конструкцій. П'ятиповерховий, з високим дахом, в плані – Г-подібний.

Проспект Свободи з видом на Музей етнографії та художнього промислу

На поштівці зображено частину сучасного проспекту Свободи. Стара назва - вулиця Карла Людвіга існувала впродовж 1871-1919 рр. З лівого боку поштівки видно будинок під №15 - Галицької ощадної каси (тепер - Музей Етнографії та художнього промислу), споруджений в 1891 році архітектором Юліаном Захаревичем. На аттику будинку помітно скульптурну групу «Ощадність» авторства Леонардо Марконі. З права, під №17 - будинок колишнього Празького банку, споруджений у 1912 році чеським архітектором Матеєм Блехою (тепер - Промінвестбанк).

Видавець: Aрнольд і Шлaг, Львів

Дата: 1914-1915

Колекція:  Музей мистецтва давньої української книги ЛГМ, № Арх–574

Джерело: lvivcenter.org

Джерело: Вільна школа

2014 р.

Джерело: wikimedia.org. Автор: Polyanskaya96. Ліцензія.

Проспект Свободи з видом на Гранд готель

На поштовій картці зображено частину сучасного проспекту Свободи, на перехресті з вулицею Дорошенка. Стара назва - Легіонув - існувала впродовж 1919-1940 рр. Видно людей, які прогулюються вулицею та на задньому плані трамвай. Цікавим є те, що сучасна трамвайна колія не повертає, як зображено на поштівці, з вулиці Дорошенка на проспект а простягається вздовж нього. 1925-26 рр. колія,зображена на першому плані, призначалася для маршрутів №7 (гол. вокзал-Коперника-Легіонів-пл.Бернардинська-Панська-Зелена-св. Петра-Личаківська-Руська-Коперника-вокзал) та №6 (такий же кільцевий рух у зворотньому напрямку), а також маршрут №11 (29 Листопада-Коперника-Легіонів-Баторія-Зиблікевича-промислова школа). У 1926-1930 рр.колію використовував тільки маршрут №11 (29 Листопада-Коперника-Легіонів-Баторія-Стрийський парк. Кільце повороту було на пл. Св.Софії, у виліту вул. Пуласкєго, тепер - Паркової). Наріжний з вулиці Дорошенка будинок №11 з написом «Нotel City» був реконструйований в модерному англійському стилі у 1910 році будівельною фірмою Едмунда Жиховича. На другому поверсі цього будинку була кав'ярня

Видавець: «Полонія», Краків

Дата: 1930-1939

Колекція: Музей мистецтва давньої української книги ЛГМ

Джерело: lvivcenter.org

В композиції фасаду переважають вертикальні ритми. Домінантою екстер'єру є наріжний еркер над дашком вхідного порталу, з надбудованою над ним експресивною формою високого купола. По боках від наріжника компонуються два менші еркери. Фасади увінчано причілками і декоровано барельєфами (скульптор Емануель Кодет). Вікна видовжені, прямокутні.

Внутрішнє планування коридорно-зального типу. Основним компонентом в комплексі інтер'єрів є операційний зал з вестибюлем, розміщений в наріжній частині будинку на першому поверсі. В приміщеннях збереглися вітражі, мальовані супрапорти, меблі періоду спорудження будівлі.

Автомобіль ЗиМ-12 (роки випуску 1948-1960), тролейбус  МТБ-82(Д) (р.в. 1946-1961) та автобус ГАЗ-651 (р.в. 1949-1958) на проспекті Леніна.

Дата: 1957-1960

Колекція: Юрій Вдовенко

Джерело: lvivcenter.org

Тролейбус марки МТБ-82Д маршруту №4: пл. Міцкевича-стадіон СКА на проспекті Леніна (тепер пр. Свободи)

Дата: 1965-1969

Колекція: Ярослав Янчак

Джерело: lvivcenter.org

Проспект Свободи

Дата: 1963-1970

Колекція: Володимир Румянцев

Джерело: lvivcenter.org

Тролейбус марки «Київ-4» маршруту №1 Вокзал-пл. Міцкевича у зворотній дорозі до вокзалу

Дата: 1963-1966

Колекція: Ярослав Янчак

Джерело: lvivcenter.org

Тролейбус моделі МТБ-82Д на розі проспекту Свободи (Леніна) та вул.Гнатюка (Горького); будинок № 2 вул. Гнатюка (Горького).

Дата: 1964

Колекція: Юрій Вдовенко

Джерело: lvivcenter.org

2012 р.

Джерело: wikimedia.org. Автор: Pihs-58. Ліцензія.

Щоб більше дізнатися про інші визначні місця Львова, варто клікнути на посилання, що є на цій карті

Інформація: lvivcenter.org


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!