50% економії на опаленні. Приклади успішних енергоефективних ОСББ у Львові. Фото

6577 0
Урядова програма "теплих" кредитів, яка працює з 2015-го року, сприяє зменшенню комунальних платежів. Про позитивні приклади в місті розповідали під час прес-туру «Історії успішної термомодернізації ОСББ. Львів».
фото: Уляна Іванишин

фото: Уляна Іванишин

Програма "теплих" кредитів полягає в тому, що ОСББ обирають обладнання чи компанію, яка має виконати в будинку певні оновлювальні роботи: замінити вікна, інженерні мережі чи освітлення, утеплити будинок тощо. Далі об'єднання звертаються в банки, аби отримати кредити на ремонт. Опісля із документами щодо кошторису та необхідних робіт вони  звертаються в Держенергоефективності (Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України), аби повернути частину витрат.

Читайте також: П’ять фактів про приховані можливості ОСББ

"Якщо, наприклад, візьмемо кредит на 1 млн грн, то середні витрати від ОСББ складуть приблизно 55% від суми, решта – це державна та місцева допомоги", – розповідає Голова Держенергоефективності Сергій Савчук. Після отримання фінансової допомоги від держави та завдяки економії на комунальних платежах, ОСББ  врегульовують ситуацію із кредитом та часто повторно беруть участь в урядовій програмі.

ОСББ "Берегиня", вулиця Кульпарківська

Одним із таких ОСББ в місті є об'єднання "Берегиня", що на вулиці Кульпарківській, 158б. Мешканці будинку вже двічі  скористалися програмою "теплих" кредитів.

"Спочатку ми залучили 143 тисячі гривень для того, щоб встановити прилади обліку тепла та електроенергії, замінити у під'їзді вікна та модернізувати освітлення. Держава нам відшкодувала понад 62 тисячі гривень, а решту ми виплатили впродовж кількох місяців ", – розповідає голова ОСББ Олександра Слободян.

Оскільки після таких дій, витрати на оплату електроенергії у під'їзді знизились вп'ятеро, мешканці вирішили  взяти ще один кредит. Цього разу на утеплення будинку. У результаті проведених  робіт, опалення в будинку на 1 квадратний метр складає 23 гривні, тоді як середня вартість по місту – 32 гривні. Олександра Слободян додає, що мешканці охоче погодились на модернізацію будинку. Оскільки попри те, що йому ще немає 20-ти років, він був у вкрай занедбаному стані.

"Ми вирішили, що потрібно негайно тут захазяйнувати. Спочатку я відвідувала семінари з енергоефективності по всій країні, а тоді ми збирались із мешканцями й обговорювали ідеї", – розповідає вона. Зараз жителі будинку оплачують другий кредит та вже задумуються над ремонтом даху.

АоСББ "Оберіг", вулиця Стрийська

Ще одне АоСББ "Оберіг", що на вулиці Стрийській, 93, замінило інженерні мережі та утеплило будинок. Жителі залучили на ці роботи понад 1,5 млн гривень, і отримали відшкодування в розмірі понад 1 млн грн. Таким чином реальна вартість заходів їм обійшлась лише в 30% від початкової суми.

Голова об'єднання Стефанія Климко, яка мешкає в двокімнатній квартирі, підрахувала, що впродовж трьох місяців їй вже вдалось зекономити 1,5 тисячі гривень. Окрім цього, у квартирах зникли сирість та грибки, які поширювались по стінах.

Наступним кроком АоСББ "Оберіг" стала заміна вікон у під'їздах. Це, за підрахунками голови, дало змогу заощадити 10% вартості. Зі 230 тисяч гривень – жителям повернули 180 тисяч.

Згідно з даними Держенергоефективності: після заміни вікон та дверей економія тепла складає 14%, після оновлення інженерних мереж – 12%, а опісля встановлення ІТП (індивідуального теплового пункту) – 10%.

Наразі модернізація відбулась у двох під'їздах АоСББ "Оберіг" зараз ведуться розмови із мешканцями третього. Все розпочалось із обговорень того, що в будинку потрібно привести до ладу, а далі почали шукати підприємство, яке б виконало необхідні роботи.

"Ми знайшли фірму, яка провела заміри та виставила кошторис проекту, проглянули про неї відгуки, зібрали необхідні дані та почали оформляти кредит. Коли всі документи були в нас на руках, тоді вже звернулись за відшкодуванням", – розповідає Стефанія Климко.

Відшкодування ОСББ отримують упродовж двох місяців. Якщо у будинку мешкають люди, які мають субсидії, то їхня компенсація від "теплого" кредиту може складати приблизно 70%.

Читайте також: А ви вже домовились із сусідом? Як у Львові створюють ОСББ

Додамо, на реалізацію програми у 2017-му році з міського бюджету виділено 8 млн гривень. Кредити надають такі банки: "Ощадбанк", "Укргазбанк", "Укрексімбанк" та "Приватбанк".

Підготувала Уляна Іванишин, фото авторки,
візуалізацію надали організатори прес-туру

...
ТЕГИ: ОСББ

Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!