Політична реклама

Міжнародні аудитори радять Україні скасувати спрощену систему оподаткування

1202 0
Україні слід скасувати спрощену систему і ввести замість неї прості правила оподаткування з рівними умовами для всіх підприємців. Про це в коментарі для Kyiv Post заявив Володимир Котенко, партнер українського відділення великої міжнародної аудиторської компанії Ernst & Young.

«Замість того, щоб створювати свого роду«внутрішній офшор «і непотрібну конкуренцію між загальною системою оподаткування і так званою» спрощеною», краще мати одну систему, яка буде однаково проста для всіх, що призведе до виходу бізнесу з тіні», — сказав Котенко.

Спрощена система оподаткування з‘явилася в Україні наприкінці 1990-го року як тимчасовий засіб для малого бізнесу врятуватися від корупційної податкової машини. Вона припускала, що дрібний підприємець платитиме невеликий фіксований оброк і здаватиме найпростішу звітність, а натомість отримає право працювати на низькоприбуткових висококонкурентних ринках. Але минуло 22 роки, і ця система до цих пір працює (правда, в дещо зміненому вигляді).

Податкова система дозволяє навіть великим роботодавцям оформляти свій штат найманих працівників як бізнес-партнерів, які працюють на «спрощенці». Замість того щоб оформляти їх офіційно як штатних співробітників на загальній системі оподаткування.

Роботодавці задоволені, адже вони не платять соціальні податки на зарплату, сума яких може коливатися від 36,76% до майже 50% суми. Тоді як «спрощенці» платять лише фіксовану суму в районі 400 гривень на місяць.

Спрощена система також дозволяє компаніям перекласти частину своїх доходів на приватні особи, і вони обкладаються податком від 5% до 10%, що дозволить уникнути 15-17% прибуткового податку для фізосіб або 21% відсотків податку для великих компаній.

«Це лазівка, але я думаю, що вона існує з об’єктивних причин, — вважає Котенко. — Життя складне, і важко передбачити всі можливі ділові та людські відносини і викласти їх в законі».

Спроба скасувати спрощену систему в 2011 році під час прийняття Податкового кодексу викликала масові протести підприємців. У результаті систему змінили, але незначно. З одного боку, «спрощенців» змусили платити за вищими ставками. Також ввели окремі обов‘язкові соціальні внески, чого раніше не було. Натомість підняли верхню планку податків. З початку 2012 року використовувати «спрощенку» можуть приватні підприємці з прибутком до 3 млн грн на рік і до 20 найманими працівниками. 8 серпня президент Віктор Янукович підписав закон про збільшення верхньої планки доходів до 20 млн. грн.

Крім того, «спрощенка» також є перевагою завдяки своїй простоті, на відміну від загальної складної податкової системи. Згідно з доповіддю Світового банку, Україна посідає 181 місце зі 183 країн за простотою сплати податків. Країна також є світовим лідером за кількістю обов’язкових платежів на рік (135).

Джерело: vkurse.ua

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!