На Грибовицькому полігоні тестують дослідницьку установку для очистки фільтрату

1111 0
Завершити роботи з технічної рекультивації планують наступного року у липні.

На Грибовицькому сміттєзвалищі у Львові почали тестувати дослідницьку установку очистки фільтрату. Пристрій розпробили науковці НУ «Львівська політехніка» спільно з ЛНУ ім. І.Франка. Про технологію очищення та її стадії Tvoemisto.tv дізнавалося під час прямої трансляції у розробників. 

Професор та завідувач кафедри екології та збалансованого природокористування НУ «Львівська політехніка» Мирослав Мальований каже, що «Львівська політехніка» отримала грантові кошти, щоб розробити доступну комплексну технологію очищення фільтратів.

Ця технологія має дві стадії: біологічне аеробне очищення та реагентне очищення.  

Сама установка є дослідницькою, щоб на ній можна було випробувати різні типи фільтратів, адже після кожного дослідження можна давати рекомендації, як їх переробляти. Тому і задумана вона була не як промислова.

Читайте також: Грибовицьке сміттєзвалище через 5 років після трагедії. Які роботи тут проводять

Вартість досліджень залежить від того, які об’єми та продуктивності очищення. Також ціна різна для двох стадій. Наприклад, для стадії аерації потрібна дуже невелика сума. Аератор коштує близько 100 тисяч гривень, а експлуатаційні витрати становлять по кілька гривень за один куб. Однак, ця стає має недоліки, адже за допомогою неї очищення відбувається лише наполовину, каже Мирослав Мальований.

У розробці обладнання були задіяні викладачі та наукові співробітники «Львівської політехніки» та ЛНУ ім. І.Франка. За допомогою цього обладнання розробники хочуть дати рекомендації Грибовицькому сміттєзвалищу, зокрема, як можна встановити аератори, щоб зняти половину навантаження із забрудненнями.

Директор ЛКП «Зелене місто» Тарас Калужний каже, що станом на зараз виконали близько 61% всіх робіт, пов’язаних з технологічною рекультивацією. Завершити роботи з технічної рекультивації планують наступного року у липні, наразі від робіт не відстають.

У межах робіт тут будуть виложені схили, після того буде покриття шаром ґрунту, композитними матеріалами, а зверху – накриття куполом, щоб приступити до дегазації та консервації звалища.

По всьому куполу полігону буде понад 2,5 тисячі метрів газових труб, які в майбутньому сходитимуться в одну точку, де буде також розташована система переробки газу. 

Після завершення цих робіт планується частина біологічної рекультивації, тобто завезення родючого грунту і озеленення. Її мають закінчити у 2025 році.

Аналіз грунту, якості повітря, води та фільтрату проводять щотижня. На території також встановили тепловізори.

Також додамо, що на полігоні планували встановити систему регенерації газу. Станом на сьогодні підрядник виконав усі роботи, пов’язані з трубопроводами на тілі полігону, зробив усі вертикальні скважини, підключив систему та вивів у нижню точку полігону. До кінця року він має поставити систему знизу, а тоді почне викачувати звалищний газ у переробку, який піде у продаж по зеленому тарифу в електромережу.

«Користь Львову вже велика, бо коли «Зелене місто» як замовник, обирало підрядника, у договорі було прописано, що будь-який підрядник попередньо має оплатити внески», – каже він.

Дві територіальні громади – Малехів та Грибовичі – отримали від підрядника внески у розмірі близько одного мільйона грн кожна. Крім того, підрядник безкоштовно надав у власність «Зеленому місту» трансформаторну підстанцію.

Читайте також: Яким буде сміттєпереробний завод у Львові. Приклад Польщі

Нагадаємо, що 28 травня 2016 року у на Грибовицькому сміттєзвалищі спалахнула велика пожежа, в якій загинули 3 рятувальники через зсув ґрунту, також під завалами опинився еколог ЛКП «Збиранка», тіло якого так і не знайшли. Через трагедію на лаві підсудних опинилися 4 людини, але у цій справі досі ніхто не покараний за незадовільний технічний стан сміттєзвалища. Зокрема, ексчиновника Львівської міськради виправдали у трагедії Грибовицького сміттєзвалища.

Нещодавно Верховний Суд визнав Львівську міську раду винною у бездіяльності через використання Грибовицького сміттєзвалища, на якому загинули чотири людини. 

Тим часом Державна інспекція архітектури та містобудування України видала дозвіл на будівництво сміттєпереробного заводу у Львові. Потужність майбутнього заводу становитиме 240 тисяч тонн відходів на рік. Збудують його біля очисних споруд «Львівводоканалу» на вул. Пластовій, 13. Наразі там тривають підготовчі роботи.

На місці Грибовицького сміттєзвалища планують створити парк.

Софія Шавранська

Фото і відео Дар'ї Кучер



Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!