Освіту та науку в Україні можуть позбавити будь-яких шансів на розвиток. Заява МОН

5232 0
Мінфін хоче скоротити усі розвиткові програми освіти і науки, в тому числі і НУШ
Фото: Аргумент

Фото: Аргумент

МОН виступило проти пропозицій Міністерства фінансів, які передбачають повне згортання розвиткових програм освіти і науки. Про це йдеться в спільному листі МОН та профільного комітету ВРУ. 

Читайте також: Уряд пропонує «врізати» видатки на кіно, освіту, дороги та місцеві вибори

Мінфін пропонує зменшити загальний обсяг фінансування освіти і науки на майже 5 мдрд 847 млн грн. Ця сума включає усі розвиткові програми освіти і науки, серед яких субвенція НУШ, кошти на грантове фінансування науки через Нацфонд досліджень, базове фінансування науки в університетах.

У додатку до листа МОН та профільний комітет вимагають зберегти на розвиток бодай програми загальним обсягом в 1,7 млрд грн. 

З-поміж них – програма грантового фінансування наукових досліджень через Національний фонд досліджень. Загалом її обсяг складає 525 млн 533 тис грн, з яких Мінфін пропонує забрати 500 млн 338,7 тис грн. Позиція Комітету ВРУ та МОН – повністю зберегти програму.

«Забрати ці кошти – означає забрати будь-яке фінансування наукових досліджень в Україні. Це також означатиме неможливість української науки протидіяти пандемії коронавірусу COVID-19. Саме на грантовому фінансуванні розробки методів діагностики та виробництва тест-систем для детектування короновірусу COVID-19, молекулярного дизайну та синтезі нових лікарських засобів, санітарно-епідеміологічному аналізі особливостей поширення короновірусу COVID-19 та інших напрямках протидії пандемії коронавірусу керівництво Національного фонду досліджень готове зосередити грантове фінансування науки в 2020 році», – йдеться у поясненні у додатку до листа.

Читайте також: Важливо дивитись в очі. Як карантин змусив львівських вчителів йти в онлайн

Не менш важливою для розвитку науки є програма базового фінансування науки в університетах, на яку було заплановано 400 млн грн. Важливо, щоб на цей напрям було збережено бодай 220 млн грн, щоб забезпечити кращих науковців мінімально потрібним обладнанням.

Ще одна принципова позиція – бодай часткове збереження субвенції для розвитку Нової української школи. Так, Мінфін пропонував зменшити її з 1,4 млрд грн до 361 тис грн. Позиція МОН та профільного комітету ВРУ – зберегти хоча б 1 млрд 60 млн грн, що спрямовані на обладнання шкіл до нового навчального року.

«Відсутність цих коштів поглибить нерівність серед учнів шкіл та завдасть серйозної шкоди впровадженню реформи НУШ», – йдеться у додатку до документу.

Зберегти хоча б частково просять також програму «Спроможна школа для кращих результатів», яка передбачена для обладнання опорних та великих шкіл. Загалом в загальному фонді бюджету було передбачено 1,5 млрд грн на цю програму, просять зберегти бодай 500 млн грн.

Читайте також: Чи перенесуть вступну кампанію для абітурієнтів через карантин

Принциповим також є розвиток закладів професійної освіти – програму розвитку навчально-практичних центрів в них пропонували прибрати повністю. МОН та профільний Комітет наполягають, що варто зберегти хоча б 100 млн грн з 259 млн грн, що були заплановані.

Хоча б 3 млн грн з 7,3 млн грн, що були заплановані, важливо зберегти для проведення сертифікації вчителів – нового механізму, який дозволяє кращим педагогам отримати 20% надбавки до зарплати. Процедура сертифікації педагогів цьогоріч вже розпочалася – наразі триває другий етап, в якому беруть участь 1045 педагогів. Ці кошти необхідні для завершення процесу сертифікації у 2020 році.

Також просять зберегти кошти на пільгові довгострокові кредити для здобуття вищої освіти, принаймні на ті, що вже встигли дати, бодай часткову надбавку для молодих вчителів та технічні роботи, зокрема для УЦОЯО, якому потрібне друкарське обладнання для проведення ЗНО цьогоріч.

 



Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!