Отруєння грибами: 10 фактів, які важливо знати львів’янам

19896 1
Кожного року влітку і восени люди вирушають у ліс по гриби. Львівський міський відділ ГУ Держсанепідслужби у Львівській області застерігає, що навіть досвідчені грибники мають ретельно дотримуватись правил безпеки, бо крім отруйних грибів (бліда поганка, мухомори, опеньки несправжні), які можуть викликати сильні отруєння, а іноді і смерть, бувають неспецифічні отруєння їстівними грибами, які акумулювали трупну отруту, хімічні речовини, отрутохімікати, радіонукліди, що потрапили у зони їх росту.
Фото: naturalist.if.ua

Фото: naturalist.if.ua

1. Отруєння грибами здебільшого бувають випадковими (потерпілі впевнені, що вживали їстівні гриби) і мають «сімейний» характер. Більшість отруєнь спричинена вживанням пластинчатих отруйних грибів (бліда поганка, мухомори, несправжні опеньки), що помилково сприймаються за їстівні, та умовно-їстівних грибів (сироїжки, дощовики тощо, при розламуванні вони виділяють молочковий сік) – унаслідок невмілої або неправильної кулінарної обробки. Отже, слід пам’ятати, що гриби поділяються на три групи – їстівні, умовно-їстівні та отруйні.

Їстівні гриби (білі, підберезники, підосичники, маслюки, опеньки справжні, лисички) готують звичайним способом, без особливої кулінарної обробки.

Умовно-їстівні гриби необхідно спочатку прокип'ятити 7-10 хвилин, відвар обов’язково вилити і лише після такої ретельної обробки смажити чи варити (зморшки, сироїжки) або вимочити в холодній воді, часто міняючи її (гірчаки, грузді, чорнушки та ін.), щоб позбутися речовини, яка подразнює шлунок і викликає отруєння. Те ж саме варто робити з валуями, які мають гіркий чи їдкий смак.

До отруйних грибів відносяться: бліда поганка, мухомор, ентолома отруйна, несправжні опеньки тощо.

2. Найбільш небезпечною є бліда поганка. Її легко можна сплутати з печерицею або сироїжкою. Її отрута діє подібно до зміїної. Отруйні всі частини поганки, навіть спори. Смертельно отруйна речовина, яка міститься в цьому грибі, не руйнується навіть після сушки або засолювання. Поганку навіть в руках тримати небезпечно! Своїми отруйними спорами вона може забруднити їстівні гриби, якщо полежить поряд з ними в одному кошику. І незначна домішка цього гриба у страві здатна викликати тяжке отруєння. Бліду поганку від печериці відрізняє колір пластинок під шапкою. У поганки ці пластинки білі, а в печериці – блідо-рожеві або темно-коричневі.

3. Навіть такі відомі гриби, як білий та підберезник, можна сплутати з жовчним грибом, в якого нижня поверхня шапки біла, з часом рожева. Шапка білого гриба спочатку теж біла, а потім стає жовтуватою або зеленуватою. Несправжні опеньки дуже схожі на їстівні, не кожен грибник одразу помітить різницю, особливо ввечері, коли більшість з нас перебирає гриби після походу до лісу. Принесені додому лісові трофеї треба одразу ж розсортувати і ще раз ретельно переглянути. Це дасть змогу вибракувати "мутанта". Рішуче викидайте усі сумнівні, також перезрілі, червиві, зіпсовані, прив’ялі гриби. І пам’ятайте, що сирі гриби можна зберігати у холодильнику не довше доби. Не намагайтеся перевіряти якість грибів "дідівським методом". Кажуть, що цибуля, часник або срібні предмети синіють і каструлі, де варяться гриби, серед яких можуть помилково бути отруйні. Це зовсім не так! Ні колір, ні запах бульйону чи відварених овочів, а тим більше самих грибів, не свідчить про їх отруйність.

4. Залишайте на юшку лише ті гриби, в яких ви впевнені. Ретельно очистіть їх від піску і сміття, а забруднену землею нижню частину ніжки зріжте. У деяких маслюків і мокрух знімають з шапки плівку, вкриту слизом. Проте отруїтися можна навіть боровиком, якщо він перезрів. Адже гриби – це продукт, який швидко псується, і білок, що в них міститься, швидко перетворюється на шкідливий. Якщо переробляти гриби із запізненням, він розкладається на токсичні смертельно небезпечні речовини. Не меншу, а іноді навіть більшу, загрозу несуть в собі "дари лісу", зібрані у "брудних" місцях – скверах, парках, поблизу автомобільних доріг, залізниць або звалищ. Гриби відрізняються дивовижною мінливістю обміну речовин, який реагує на будь-які зміни в оточуючому середовищі, здатністю вибірково поглинати такі важкі метали як кадмій, свинець, ртуть або цинк, причому у великих кількостях. Що стосується радіонуклідів, то гриби накопичують їх у тисячу разів активніше, ніж будь-яка рослина.

5. Симптоми отруєння грибами з’являються не відразу, через 8-12, а іноді навіть через 35 годин! Хворого нудить, він починає блювати, з’являються сильний біль у череві, пронос, холодний піт, слабкість, судоми, ослаблення серцевої діяльності. При цьому, хоч кінцівки тіла холодні, температура тіла залишається нормальною. І лише негайне звернення до лікаря надає шанс врятувати людині життя, поки отрута ще не досягла печінки та не почала руйнувати її клітини.

6. Навіть при найменшому нездужанні (нудота, блювання, розлад травлення) необхідно негайно викликати "швидку допомогу" або доправити хворого до лікарні. Кожна згаяна година може коштувати людині життя. До приїзду лікаря хворому треба очистити шлунок, викликавши блювання, зробити клізму або дати проносне, а після очищення кишечника – 5-10 (дитині 2-4) пігулок активованого вугілля. Необхідно пити більше рідини (воду, чай, соки, компот), щоб швидше вивести токсини. Рештки грибів, які призвели отруєння, слід зберегти для дослідження.

7. Гриби особливо небезпечні для дітей! Молодий організм ще не може чинити опір отруті, і дитина перед нею зовсім беззахисна. Адже концентрація деяких токсичних речовин може збільшуватися у грибах у декілька разів. Їх співвідношення може дуже коливатися, внаслідок цього токсичні дози, абсолютно нешкідливі для дорослих, стають смертельно небезпечними для дітей. Тому страва, яку їли дорослі, може бути отрутою для малюка! Отруєння малечі грибами проходить дуже тяжко. Легких випадків не буває. Із 100 дітей, які отруїлися грибами, 5-6 гинуть, а 25-30 стають інвалідами на все життя.

8. Перша допомога при отруєнні грибами. Щоб не сталося лиха, дотримуйтеся основних правил. Не збирайте гриби поблизу трас, на пустирях і звалищах. Ніколи не збирайте гриби з бульбоподібним потовщенням внизу ніжки, не готуйте з них страви і навіть не намагайтеся спробувати їх на смак! Не збирайте гриби, які вам не відомі! При будь-якому сумніві їх краще викинути! Не збирайте перезрілі, слизькі, червиві та пошкоджені гриби! Не тримайте необроблені гриби у холодильнику більше 1 доби!

9. Дотримуйтеся санітарно-гігієнічних правил при консервуванні грибів: ретельно очистіть їх, промийте і проваріть, у маринад додайте достатню кількість солі та оцту і не закривайте банки герметичними кришками! Дітям до 14-16 років гриби протипоказані взагалі, оскільки система травлення дитини "перебудовується" лише після 18 років. Навіть їстівні гриби малюкам – вороги.

10. Пам’ятайте, що не лише сирі, але й погано очищені, недоварені, недосмажені, непросолені гриби можуть стати причиною отруєння. Незважаючи на високі харчові та смакові якості, гриби погано перетравлюються шлунком. Упоратися з такою їжею може лише абсолютно здоровий дорослий організм. При хворобах нирок, печінки, запальних процесах шлунка гриби протипоказані й дорослим. Якщо ви відчули ознаки отруєння, не зволікайте і негайно викликайте "швидку допомогу".


Читайте також:
2 Травня, 2018 22:20
ВАЛЕРІЯ СУПЕР!!!!
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!