Пішохідна зона та 125 дерев. Що буде з площею св. Юра у Львові?

4153 0
29 липня у Львові мають встановити пам'ятник Митрополиту Андрею Шептицькому. Зі скульптурою до дня 150-річчя від уродин митрополита обіцяють встигнути, а ось щодо реконструкції площі св.Юра тривають перемовини, хоча крига між активістами та УГКЦ скресла.
фото: zik.ua

фото: zik.ua

Пам’ятник

Пам’ятник, себто сама скульптура митрополита Шептицького вже готова — її відлили у бронзі і чекають лише, коли будівничі площі дадуть відмашку на монтаж. За словами одного з авторів проекту реконструкції площі Ігоря Кузьмака, остаточна висота скульптури — 3,8 м, стоятиме вона на мінімальному підвищенні:

«Він буде реалізований так, як це показано в останньому відеоролику. Пам’ятник буде на незначному підвищенні: ми залишили лише нижньопартерні частини, які цілком сприятливі та композиційно виправдані. Вони будуть з пісковика і матимуть лише окремі вкраплення з граніту».

П'єдестал до пам'ятника митрополиту Андрею наразі виглядає так

Нагадаємо, відповідно до рішення конкурсної комісії з встановлення пам’ятника, скульптуру митрополита роблять на основі прижиттєвого йому пам’ятника авторства Андрія Коверка. Тож Шептицький постане в скромній монаршій рясі. Щоправда попри загальну збережену концепцію Коверка, матиме пам’ятник і дещо від нинішнього автора — скульптора Володимира Одрехівського. Зокрема, пам’ятнику додали родинний герб Шептицьких.

Стоятиме пам’ятник не відразу навпроти воріт, як планувалось раніше, а на метри 4-5 далі від лінії воріт у бік вулиці Озаркевича.

Дорога

Концепція, якою буде і де буде проходити дорога на площі Св. Юра за останні місяців мінялась чотири рази. Її пересували від стін церкви до корпусів політехніки і назад. За остаточним проектом, дорогу, яка існувала досі, таки заберуть і перетворять цю ділянку на пішохідну променаду. Натомість дорогу для автомобілів зроблять недалеко від корпусів НУ «Львівська Політехніка», але меншою (вужчою), ніж то планувалося початковим проектом.

Виїзд із вул.Озаркевича на площу Юра закрутили попід стіни корпусу органічної хімії. Цією дорогою автівки поїдуть одразу по святкуванні тут митрополитового ювілею. Натомість дорога, що обкручуватиме площу з її північного боку, ще навіть не намічена.

«Згідно з проектом, який пройшов експертизу, замість чотирирядної дороги у першому варіанті ми обмежились дворядною. Це звуження стало можливе завдяки збереженню з’їзду на Озаркевича», — пояснює Кузьмак.

«Розрахунки транспортників показали, що зміна дороги не має призвести до транспортних проблем», — говорить головний архітектор Львова Юліан Чаплінський.

Водночас, вже зараз очевидно, що реалізувати проект повністю за три тижні, що залишились до ювілею, не вдасться. За словами Олега Берези, директора ЛКП «Львівавтодор», з прокладанням пішохідної частини на місці попередньої дороги та встановленням пам’ятника до ювілею точно встигнуть. Щодо нової дороги, все залежатиме від компромісу з громадськістю, яка захищає сквер. А от до нього (до компромісу) ще далеко.

Сквер

Основний градус емоцій як і раніше зосереджений довкола збереження скверу. Активісти ініціативи «Врятувати сквер Св. Юра» наполягають, що зрубати дозволять лише ті дерева, які за висновками спільної комісії визнають хворими. Водночас про жодну «зелену жертву» нової дороги і чути не хочуть. «Для нас принциповим є збереження історичного скверу в тій конфігурації, в якій він є. А при умові прокладання нової дороги він зменшиться майже вдвічі — з 1,9 га до 1 га», — говорить представник ініціативи Антон Савіді.

Ця акація на старості літ опинилися посеред площі. Дерева тут наче зберігають, але серйозні пошкодження очевидні

За словами Ігоря Кузьмака, нинішній сквер треба почистити від хворих дерев, щоб вони не шкодили іншим. Проектанти кажуть, при нинішньому проекті двосмугової дороги, а також враховуючи поганий стан частини дерев, під вирубку потрапляють ще 24 хворі дерева, а ті 11, які опинилися під дорогою, але не є хворі планують пересадити.

«Ми також не змінюємо своїх планів щодо посадки нових дерев — це буде 120-125 дерев. Дехто зі спеціалістів думає, що це може багато, але ми говоримо власне про такі цифри», — каже Ігор Кузьмак.

А тим часом сквер на площі Юра перетворився на повноцінний громадський простір. На знимці історик Іван Сварник читає публічну лекцію про митрополита Шептицького

Зміни у сквері також підтримує міська рада. За словами Юліана Чаплінського, позиція містобудівної ради Львова — сквер потребує санації: вирізки частини старих дерев та композиційної досадки нових. «Зараз не зовсім коректно говорити про збереження первинної структури скверу, бо вона вже була змінена у 1970-х роках і люди протоптали свої стежки», — говорить пан Чаплінський.

Однак кожна зі сторін має свої аргументи і точки погодження наразі немає.

Гроші

У скільки має обійтись нова площа місту, знають чи не всі зацікавлені у темі. Саме цифра у 30 млн грн., яку заклали до міського бюджету ще на початку року була одним з аргументів проти реконструкції площі. Ті, хто не хотіли такого помпезного урбаністичного вирішення Святоюрської гори, запевняли: сума надто велика і може мати краще застосування. Гроші пропонували використати або на допомогу часникам АТО або на реставрацію спадщини Шептицького, більша частина якої нині у дуже поганому стані.

Це січень 2014 року. Так виглядав «демонтаж» старої будівлі шпиталю Шептицького (вул.Озаркевича). З матеріальною спадщиною митрополита у Львові не особливо церемоняться

Навіть головний архітектор Львова Юліан Чаплінський, який прийшов на посаду у березні цього року, говорив про ймовірне завищення суми і наголошував на її необґрунтованості. Попри це, після усіх змін проектів, загальна сума не особливо змінилась. Відповідно до підписаної угоди між «Львівавтодором» як замовником та фірмою «Онур» як виконавцем вартуватиме оновлена площа трохи менше як 29 млн грн. Виправдовують зменшення без зменшення у міській раді подорожчанням курсу долара.

Однак тепер до великої суми додалось ще й сумнівна процедура вибору підрядника. Через особливо гострий брак часу замовник робіт фактично не провів тендера. За інформацією видання «Наші гроші. Львів», «Львівавтодор» застосував переговорну процедуру закупівлі, згідно з якою роботи виконує ТОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл» за понад 28,4 млн грн. При цьому законних підстав для цього підприємство не мало. Що ще цікавіше — представники «Онур» з’явились на об’єкті і розпочали роботи приблизно за тиждень до процедури закупівлі.

Суди і протести

Нині є відразу дві організації, які протестують проти зміни Святоюрської гори, до яких долучаються інші активісти та мешканці. Ініціатива «Врятуй сквер Св. Юра» активно висловлює свою позицію ще з початку року. Нещодавно паралельно з ними відстоювати інтереси зеленої зони взялась організація «Екологія. Право. Людина». Власне представники останньої, а також архітектор Віра Балаж та журналіст Вікторія Садова, подали до суду позов проти встановлення пам’ятника. Позиваються вони «про захист права власності територіальної громади та права на безпечне для життя і здоров’я довкілля». У позові просять визнати право власності територіальної громади на сквер, зобов’язати мерію та Курію припинити дії, що нищать його і скасувати низку ухвал міської ради, зокрема і про встановлення пам’ятника. Власне останній пункт і дозволив говорити церкві та чиновникам про бажання зірвати встановлення пам’ятника митрополиту. Перше засідання суду мало відбутись 6 липня, однак через відсутність усіх зацікавлених сторін його перенесли.  

Одна з листівок, якими активісти переконують громадськість у своїй правоті

Водночас неправдою виявилась розповсюджена раніше інформація про підтримку позову Львівською політехнікою. За дещо запізнілими словами керівника прес-служби Львівської Політехніки Ярослава Мельника, їх вписали третьою стороною в позов навіть не повідомивши. Активісти вирішили, що реконструкція площі може порушувати інтересу ВНЗ і керувались радше приватною думкою деяких студентів та викладачів. Водночас ректорат не бачить порушення своїх прав і участі в суді брати не буде. Відповідну заяву ректор "Політехніки" Юрій Бобало вже оприлюднив.

Ініціатива ж «Врятуй сквер Св. Юра» від позову дистанціюється. Активісти кажуть — вони хочуть, аби пам’ятник встановили, а от, що робити з дорогою, будуть з’ясовувати потім — вже після святкування ювілею.

Ця графіка вичерпно ілюструє позицію ініціативи "Врятуй сквер св.Юра"

«Ми зараз хочемо закріпити письмово усні домовленості з міською радою. Ми жодним чином не заважаємо роботам поза межами скверу. Але йдеться про те, що до святкування сквер ніхто не буде рухати і жодних робіт по прокладанню нової дороги теж не буде. Ми повернемось до цього питання вже після ювілею. А далі ми говоримо про те, що треба буде відновити дорогу там, де вона була, або посунути її трохи за рахунок технічного тротуару», — говорить Антон Савіді.

Треба відзначити, що тиждень тому скресла крига і в стосунках активістів з УГКЦ. Відбулась спокійна і виважена розмова між представниками сторін - Антоном Савіді й отцем Юстином Бойком. "Ми обговорювали, зокрема, важливість припинити маніпуляції і брехню щодо діяльності ініціативи і її учасників та важливість уникання антицерковної риторики. Для знаходження діалогу ми мусимо припипинити можливі образи з кожної з сторін і зупинити поширення міфів про кожну з сторін", - підсумував цю зустріч активіст.

"Переходжу на інший формат співпраці з ініціативою – безпосередня розмова, оскільки у реальній бесіді набагато краще вирішуються проблеми, ніж у віртуальній", - відповів на це о.Юстин Бойко.

Мирослава Іваник, Zbruc

 


Читайте також:

Коментарі (0)

Додати коментар