«Портрет міста». 5 картин, які вам варто побачити на виставці образів Львова

3212 0
Князь Лев, битва з морськими чудовиськами на Пелчинському ставі, акварельні портрети львів’ян та інші цікавинки в Національному музеї.
photo-lviv.in.ua

photo-lviv.in.ua

У Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького відкрилась виставка «Портрет міста. Львів кінця вісімнадцятого – першої половини дев’ятнадцятого століття». Вона присвячена образу Львова за тих часів, коли Галичина після першого поділу Речі Посполитої 1772 року перейшла до складу Австрійської імперії, а місто стало столицею новоствореного Королівська Галичини та Володимирії. Картини для експозиції зібрали з фондів чотирьох львівських музеїв та бібліотеки Стефаника.

Кураторка виставки Оксана Жеплинська порекомендувала Tvoemisto.tv п’ять картин, заради яких варто прийти до музею та побачити «Портрет міста».

Оксана Жеплинська

«Перша зала – вступ  до виставки, – розповідає кураторка. – Там представлені  імператори Марія Терезія, Йосиф ІІ, Леопольд II Габсбурґ, Франц ІІ, Фердинанд І та інші. Ці портрети розпочинають виставку, тому що зображені люди запроваджували реформи на Галичині.

У другій залі ми бачимо, як Львів змінювався: на літографіях, експонованих тут, зображене місто з різних ракурсів.

У третьому – буденні портрети вітчизняних та іноземних авторів.

В останньому залі зображення тих людей, які тримали порядок у місті: артилерія, поліція, стрільці. Теж є види Львова, але вже пізніші, середини XIX століття».

Портрет князя Лева

Це робота художника Луки Долинського, який працював в кінці ХVIII і на початку ХІХ століття. «Цим портретом ми хотіли дати заспів усій виставці. Львів із часу правління князя Лева розвивається як культурний політичний центр. І далі, звичайно, показати період Австрійської імперії», –  каже Оксана Жеплинська.

Читайте також: Скарби Любомирських. Львів’янам уперше за 80 років показали унікальні експонати

Портрет Йозефа Урмені

За словами кураторки, одним з найважливіших творів є картина губернатора Галичини початку XIX століття Йозефа Урмені.  «Тут і сама особистість цікава, бо він був любителем балів, розваг. Львів любив бавитись у редутових залах», – розповідає вона. Автор картини – Євстахій Білявський, який малював львівських міщан.

Битва з морськими чудовиськами на Пелчинському ставі у Львові

«Став збудував багатій Пелка. Кажуть, потім водойму викупив інший власник і заснував військовий басейн. На воді відбувалися різні дійства. На виставці  є афіша, де зображена битва з морськими потворами. Це театралізована вистава, кошти з якої збиралися для убогих», – розповідає Оксана Жеплинська. Після Першої світової цей став спустили і засипали. У 2017 році відновили. 

Галерея портретів містян

За словами пані Оксани, тут важко виділити щось одне. У цій залі роботи професійних художників того часу, які приїхали до Львові і працювали тут у кінці ХVIII і на початку ХІХ століття.  Наприклад, Йозефа Пічмана, Кароля Швейкарта, Йозефа Рейхана, Карла Аренда. Є і жіночі, і чоловічі портрети. Кураторка виділяє роботи Мартина Яблонського, популярного портретиста, який намалював понад півтори тисячі портретів львів’ян.

 

Вид на місто з гори Вроновських

Літографія Теофіла Цишковського намальована приблизно 1840 року.

За словами пані Оксани, атмосфери для виставки додає її оформлення. «Важливу роль відіграв відділ експозиційної роботи, який очолює Роман Зілінко. Команда подала дизайнерські рішення цієї експозиції. Вони доповнили виставку фігурами львів’ян на стінах, – розповідає пані Оксана. – Ці малюнки супроводжують усю експозицію».

Триватиме виставка в Національному музеї на проспекті Свободи, 20 до 4 лютого 2018 року.

Катерина Хорощак


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!