Політична реклама

Що потрібно знати про обмеження готівкових розрахунків

1166 0
Національний банк України надав роз’яснення щодо застосування норм постанови Правління Національного банку України від 06.06.2013 № 210 "Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою".

1. При здійсненні розрахунків між фізичною особою та підприємством (підприємцем) на суму, яка перевищує 150 тисяч гривень яким чином необхідно переводити готівку у безготівкову форму?

Розрахунки фізичних осіб з юридичними особами, фізичними особами-підприємцями за товари (роботи, послуги), вартість яких перевищує 150 000 гривень, мають здійснюватися в безготівковому порядку, зокрема шляхом переказу коштів з поточного рахунку на поточний рахунок. При цьому переказ може бути ініційований за допомогою, наприклад, платіжної картки. Такі розрахунки також можна здійснювати шляхом внесення готівки для подальшого зарахування коштів на поточні рахунки юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців – отримувачів коштів.

2. Яким чином здійснюються розрахунки між фізичними особами за договорами купівлі-продажу понад 150 000 гривень, які підлягають нотаріальному посвідченню?

Розрахунки між фізичними особами за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню понад 150 тисяч гривень, можуть здійснюватись шляхом:

а) переказу коштів з поточного рахунку фізичної особи - покупця на поточний рахунок іншої фізичної особи - продавця.

б) внесення та/або переказу коштів на окремий поточний рахунок нотаріуса.

в) відкриття вкладного (депозитного) рахунку на ім’я іншої фізичної особи на інших умовах повернення коштів, встановлених договором (стаття 1060 Цивільного кодексу України).

г) застосування акредитивної форми розрахунків (покритого безвідкличного акредитиву).

ґ) внесення готівки на поточний рахунок фізичної особи -отримувача.

3. Чи необхідно дотримуватися безготівкової форми розрахунків між фізичними особами за договором купівлі-продажу на загальну суму понад 150 000 гривень, який підлягає нотаріальному посвідченню, якщо розрахунки за договором здійснюються кількома платежами меншого розміру?

Якщо сума розрахунку між фізичними особами за договором купівлі-продажу, який підлягає нотаріальному посвідченню, перевищує 150 000 гривень, у безготівковій формі здійснюються всі розрахунки на загальну суму договору незалежно від розміру кожного платежу.

4. Чи поширюються вимоги Постанови № 210 на розрахунки за участю фізичних осіб за договорами, які були укладені до набрання чинності цією Постановою?

Дотримання обмежень щодо суми готівкових розрахунків з фізичними особами, встановлених Постановою № 210, з 01.09.2013 є обов’язковим при проведенні будь-яких розрахунків за участю фізичних осіб незалежно від дати укладення договору, за яким вони здійснюються.

5. За яким курсом буде відбуватися продаж готівкової іноземної валюти за гривні для подальшого здійснення розрахунків у гривнях у безготівковій формі?

Для подальшого проведення безготівкових розрахунків у гривнях фізична особа – резидент України може здійснити в уповноваженому банку операцію з продажу готівкової іноземної валюти за готівкові гривні відповідно до порядку, установленого Інструкцією про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України. Ця валютно-обмінна операція буде проведена за курсом купівлі готівкової іноземної валюти, що встановлений банком на день проведення операції. При цьому гривневий еквівалент від продажу готівкової іноземної валюти може бути внесений на власний поточний рахунок або перерахований на поточний рахунок інших осіб.

Відповідно до пункту 36 розділу І Положення банк здійснює операцію з продажу іноземної валюти за договірним обмінним курсом.

6. Який розмір комісії буде встановлюватись банками за проведення операції переказу коштів та відкриття рахунків? Чи будуть регулятором встановлені гранично допустимі розміри комісій?

Відповідно до частини дванадцятої статті 47 Закону України "Про банки і банківську діяльність" банк самостійно встановлює процентні ставки та комісійну винагороду за надані послуги, а статтею 53 цього Закону України банку забороняється встановлювати процентні ставки та комісійні винагороди на рівні нижче собівартості банківських послуг у цьому банку.

7. Чи передбачені санкції за невиконання вимог даної постанови? Відповідно до статті 163-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у тому числі перевищення граничних сум розрахунків готівкою, тягне за собою накладення штрафу на фізичну особу підприємця, посадових осіб юридичної особи.

8. Чи стосується гранична сума розрахунків готівкою (150 000 грн.) загальної суми розрахунків між підприємством (підприємцем) та фізичними особами за день в цілому? Згідно з пунктом 2.3 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637 та пункту 1 Постанови № 210, у редакції, що діятиме з 01.09.2013, підприємства (підприємці) мають право здійснювати розрахунки готівкою з фізичною особою в межах 150 000 гривень протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами. При цьому кількість фізичних осіб, з якими здійснюються розрахунки, протягом дня не обмежується.

Джерело: Діловий регіон


Читайте також:
Новини від KINOafisha.ua.
Загрузка...
Загрузка...
Кінотеатр Планета кіно IMAX (Львів).

Коментарі (0)

Додати коментар