Суд визнав протиправним внесення вілли «Люсія» на Свєнціцького у реєстр виявлених пам’яток

2822 0
Власник вілли «Люсія» на Свєнціцького, 16 у лютому погодився розробити спільний із архітекторами та ЛМР проєкт порятунку будинку.
Фото:  Юра Мартинович

Фото: Юра Мартинович

Львівський окружний адмінсуд 18 червня визнав протиправним та скасував наказ департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА від 20.11.2017 про внесення будинку до Переліку об`єктів культурної спадщини щойно виявлених пам`яток.

Читайте також: Власник вілли «Люсія» у Львові погодився спільно з містом розробити проєкт порятунку будинку

Як розповіла у коментарі Тvoemisto.tv начальниця управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко, напрацювання архітектурних рішень зупинилося через карантин.

«Будемо відновлювати перемовини, але, на жаль, область програла справу в суді щодо неправомірності наказу про внесення вілли до реєстру пам’яток», – зазначила Лілія Онищенко.

Засновник ОСББ «Свєнціцького-16» Ігор Скробацький пояснив Тvoemisto.tv , що власники будинку не відмовилися від ідеї розробити спільний проєкт із відтворенням автентичного вигляду вілли.

«Ми визначили призовий фонд та 5 архітектурних фірм, щоб провести воркшоп. Все залишається в силі. Ми намагаємось співпрацювати з міською радою, враховувати пропозиції від спілки архітекторів і рухатися далі, щоб не стояло все в такому стані, як воно є», – розповів Ігор Скробацький.

За його словами, через аварійний стан вілли сусідній будинок також почав руйнуватися.

«Не можливо зберегти те, чого немає, бо воно все рушиться. За нашим баченням, це має бути будинок на 4-5 поверхів, до 18 метрів, зі збереженням стін та частини даху, що є автентичними, а яким власне буде цей будинок залежатиме від воркшопу», – наголосив Ігор Скробацький.

Зазначимо, що адмінкомісія двічі штрафувала власника вілли на 170 тис. грн. за руйнування пам’ятки. 

Голова Львівської обласної організації Національної спілки архітекторів України Богдан Гой вважає, що віллу необхідно законсервувати.

Читайте також: Віллу на Коновальця обіцяють зберегти. Фото

Нагадаємо, у 2017 році власники будинку звернулися до міської влади щодо погодження історико-містобудівного обґрунтування на будівництво багатоквартирного будинку, перший поверх якого мав нагадувати фасад наявної вілли.

Виконком відмовився надати ці документи, тож співвласники подали до суду. Галицький районний суд зобов’язав управління видати позитивний висновок щодо спорудження нового будинку. 

Наприкінці 2017 року міська влада встановила накриття на будинку, проте за кілька днів у будівлі завалився дах та обвалилася стеля. У лютому цього року будинок занесли до реєстру нерухомих пам’яток, однак власники почали оскаржувати це рішення у судах. 

Після численних судових засідань постановою Верховного Суду від 21 листопада 2019 року справу про скасування наказу про занесення будинку у реєстр пам'яток передали на новий розгляд до суду першої інстанції.

Довідково:

Віллу «Люсія», що на вул. Свєнціцького, 16, збудувала у 1895−1896 рр. фірма Івана Левинського для Юзефа Ольпінського за проєктом архітектора Івана Долинського. У різні періоди тут проживали цісарський радник і контролер Головної крайової каси Юзеф Обмінський, Кароліна Скотт, Станіслав Лемпицький – польський вчений, письменник, професор, представник львівсько-варшавської філософської наукової школи, чоловік польської поетеси Ядвіги Гамської-Лемпіцької.

Христина Гоголь

 

 

 

 

 



Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!