У Львові щороку знімають десятки фільмів, але місто на цьому не заробляє

8828 0
У Львові щороку знімають кілька десятків фільмів та рекламних роликів, однак жодних прибутків від цього місто не отримує. Все через те, що у Львові, як і загалом в Україні, немає спеціального органу, так званої кінокомісії, який би контролював процес зйомок.
Фото: lifehacker.com.au

Фото: lifehacker.com.au

Заявки на зйомки фільмів у місті подають так само, як заявки на проведення масового заходу, якщо там ускладнена зйомка з перекриттям вулиць чи створюються інші проблеми для мешканців. Як повідомила tvoemisto.tv заступник начальника управління культури Львівської міськради Ірина Магдиш, ці заявки реєструють в загальному потоці всіх документів, тому порахувати їх дуже складно. Проте від зйомок, окрім промоції та перекриття руху, місто більше нічого не отримує.

«Це свідчення того, що у Львові вже давно назріла нагальна потреба створення кінокомісії, яка би врегульовували правила зйомок, можливо, навіть фотопродукції у Львові. Це – піар міста, промоція, але цього замало і місто повинно отримувати також якісь кошти. Зйомки, насправді, створюють багато клопотів для мешканців, для комунального і транспортного господарств. Тому має бути окремий орган, так звана кінокоміся, яка є у багатьох містах Європи, яка би займалася такими питаннями. Це було би правильно, професійно і місто від цього мало б не тільки промоцію, а  й гроші», – розповіла Ірина Магдиш.

Кінокомісія мала би також зайнятися професійною промоцією міста, як можливого кіномайданчика для режисерів світового рівня. За словами чиновниці, мав би бути створений каталог послуг, можливостей та фаховий людей, яких би на місці могли залучити виробники фільмів.

Наразі у Львові працюють над тим, щоб створити таку комісію. Для цього потрібний як організаційний, так і матеріальний ресурс. У Львові, як зазначила чиновниця, є молоді люди, які проводять кінофестивалі і давно думають над тим, аби створити кінокомісію. Це питання вже навіть отримало підтримку міста. Однак, ні в одному місті в Україні кінокомісій немає.

«Є ініціатива в Києві, яка стосується створення кінокомісії на загальнодержавному рівні. Кінокомісії бувають на рівні міста, є кінокомісія в Кракові, Вроцлаві, Варшаві. Зараз ми намагаємося вести переговори з Краківською кінокомісією, яка, кажуть, є найкращою серед польських комісій. Хочемо, щоби вони у рамках українсько-польського фестивалю партнерства, який буде у вересні, приїхали і поділилися з нами досвідом», – розповідає Ірина Магдиш.

За рік зйомки проводять кілька десятків разів. Влітку їх традиційно більше. Часто, за словами Ірини Магдиш, цих фільмів і серіалів навіть не знають, і в якому ракурсі там показане місто, теж невідомо, оскільки цього ніхто не моніторить. 

Найчастіше знімають українські та російські компанії, була також одна компанія з Казахстану.

Перший фільм під назвою «У львівській кав’ярні»  зняли  117 років тому у  1897. З цього часу місто стало справжнім знімальним майданчиком для багатьох кіношедеврів.

Рейтинг найвідоміших фільмів, які повністю або частково знімали у нашому місті, склало у свій час інтернет-видання Погляд. Чи не найвідомішим із них є «Д'Артаньян і три мушкетери».  До переліку цих фільмів могли також потрапити стрічки «Список Шиндлера» Спілберга та знаменитий «Вогнем і мечем» Гофмана. В обох випадках режисери мали намір знімати свої стрічки у Львові, однак не отримали згоди місцевої влади.

Кадри з фільму "Д'Артаньян і три мушкетери"

Відтак, ТОП-10 фільмів, які знімали у Львові, у хронологічному порядку.

1. «Буде краще»

1936-го року Варшавське кінематографічне бюро «Фенікс» зняло у Львові музичний фільм «Буде краще». Саме у цій стрічці на великому екрані вперше з’явилися культові персонажі міжвоєнного Львова – веселі батяри Щепко (Казимир Ян Вайда) і Тонько (Генрик Фоґельфанґер).

2.  «Іванна»

1959 року режисер кіностудії ім. Довженка Віктор Івченко зняв у Львові фільм «Іванна», спрямований проти греко-католицької церкви та Митрополита Андрея.

Довкола фільму багато міфів. Через кілька місяців після прем’єри під час чергових зйомок вже будучи вагітною у полум’ї згоріла виконавиця головної ролі Інна Бурдученко. У фільмі «Іванна» її героїня відрікається від Бога і зриває з себе хрестик. 

Під тролейбусом загинув син художника-постановника Юзефова. При загадкових обставинах померла дружина оператора комбінованих зйомок Ілюшина. Раптово від невідомої хвороби відійшла донька автора сценарію Бєляєва. У режисера трапився інфаркт. Загалом за короткий проміжок часу відійшло семеро осіб, прямо чи опосередковано причетних до цього фільму. 

3. «Майор Вихор»

Трисерійна стрічка, знята 1967 року Євгеном Ташковим, присвячена подвигу українського-радянського розвідника Євгена Березняка. Завдяки йому було врятовано Краків від запланованого гітлерівцями знищення. 

Сценарій до фільму написав знаменитий Юліан Семенов. У головній ролі знявся Вадим Бероєв, батько популярного нині російського актора Єгора Бероєва.

4. «Щит і меч»

Ще один культовий фільм про радянського розвідника було знято кіностудією «Мосфільм» у 1968 році.  Окрім захоплюючого сюжету, популярності фільму посприяла й гра цілої плеяди тодішніх зірок екрану: Станіслава Любшина, Олега Янковського, Володимира Басова, Алли Демідової, Юозаса Будрайтіса та інших. 

5. «Салют, Маріє!»

Драма, знята 1970-го року Йосифом Хейфіцем на «Ленфільмі», заслуговує на увагу насамперед через блискучу гру молодої Ади Роговцевої. За роль Марії вона отримала приз кращої кіноакторки на Московському міжнародному фестивалі та стала акторкою року в СРСР за версією журналу «Советский экран». У стрічці у Львові знімали Іспанію.

6. «Старики-розбійники»

Кадри з фільму "Старики-розбійники"/mihalych-lv.livejournal.com

Одну з найулюбленіших комедій радянських людей режисер Ельдар Рязанов і кіностудія «Мосфільм» зняли у 1971 році.  Фільм, у якому знімалися Юрій Нікулін та Євген Євстигнєєв. 

7. Д'Артаньян і три мушкетери

Легендарний мюзикл Георгія Юнгвальда-Хількевича за легендарним романом Александра Дюма було знято 1978 року. Львів’яни досі переконані, що Львів у ролі Парижа виявився навіть кращим за оригінал, а Михайло Боярський навіть кращий д’Артаньян, ніж сам гасконець.

8. «Чарівний голос Джельсоміно»

Фото: forum.lvivport.com

Одну з улюблених кіноказок дітей початку 80-их років минулого століття знімали у Львові й Одесі. Режисером фільму виступила Тамара Лісіціан. Вона ж писала і сценарій за відомою повістю Джанні Родарі «Джельсоміно в Країні брехунів». 

9. «Рецепт її молодості»

Екранізація Євгеном Гінзбургом фантастичної повісті Карела Чапека «Зісіб Макропулоса» вийшла на екрани 10 жовтня 1983 року. Хоча критики невисоко оцінили фільм, у ньому знялися Людмила Гурченко та Олександр Абдулов, Олег Борисов та Армен Джигарханян, Анатолій Ромашин ті Сергій Шакуров.

10. «Як гартувалася сталь»

Чому 20-серійну картину за мотивами відомого роману Миколи Островського, китайці надумали знімати саме у Львові задумали знімати китайці.  Знятий частково у Львові в 1999 році серіал вже у 2000 був визнаний найкращим китайським фільмом. 

Як повідомляє блогер mankurty.com, з початку 90-х у Львові знімали фільм «Для домашнього вогнища» за мотивами однойменної повісті Івана Франка, деякі сцени польсько-німецько-українського пригодницького фільму радянського розвідника Віктора Суворова «Акваріум», екранізацію «Перехресних стежок» того ж Франка, італійський фільмі «La Тгеqua» («Перемир’я») та багато інших.

У 2000 році у Львові режисер Олесь Янчук зняв гостросюжетний фільм «Нескорений», присвячений генерал- хорунжому Роману Шухевичу.

У 2002 на вулицях Львова та площі Ринок знімалися сцени мелодраматичного серіалу «Доярка из Хацапетівки-2».

У 2008  Олесь Янчук за сценарієм Михайла Шаєвича знімав у Львові кінофільм «Владика Андрей». Це перша спроба показати українському глядачеві життєвий шлях та діяльність Митрополита Української греко-католицької церкви Андрея Шептицького.

Фото зі зйомок фільму "Владика Андрей"/Фото: Zik, Telekritika

Через рік  у місті відбувалися зйомки художнього фільму «Багряний колір снігопаду» легендарного російського режисера Владіміра Мотиля. Весь час, поки знімали фільм, Львів грав роль абстрактного європейського міста.


Читайте також:

Коментарі (0)

Додати коментар