В Україні з'являться наукові ліцеї та інтернати

740 0
Учні тут працюватимуть над дослідженнями та отримуватимуть стипендії.
Фото: gazeta.lviv.ua

Фото: gazeta.lviv.ua

Для дітей, які цікавляться наукою та дослідженнями, а також демонструють хист саме до такої роботи, створюватимуть спеціальні  наукові ліцеї, каже міністерка освіти Лілія Гриневич, передає МОН.

«Ми маємо дуже талановитих дітей, які вже в ранньому віці демонструють хист та бажання займатися дослідженнями, створювати інноваційні рішення, шукати відповіді на складні запитання. Часто такі школярі швидше засвоюють матеріал, потребують іншого підходу до навчання. Вони є скрізь, адже ні талант, ні допитливість не залежать від місця народження, доходу сім‘ї чи національності. Наше завдання – створити умови, які дозволили б цим дітям навчатися у швидшому темпі та отримувати поглиблені знання», – каже Лілія Гриневич.

Читайте також: Львівський школяр представить Україну на молодіжних дебатах в Угорщині

У наукових ліцеях діти засвоюватимуть як загальний держстандарт, так і стандарт спеціалізованої освіти наукового спрямування як надбудови. Зараз спеціалізований стандарт розробляється МОН та спільнотою освітян. На навчання у такий ліцей можна буде потрапити лише з 5-го класу. Учні таких закладів отримуватимуть стипендії та безкоштовне харчування, а також – місце в гуртожитку або транспорт на навчання.

Учні 5-8-х класів отримуватимуть стипендію у розмірі 32% від звичайної академічної стипендії студентів закладів вищої освіти І-ІІ рівня акредитації, учні 9-х класів – 36%, учні 10-х класів – 40%, а учні 11-12-х класів матимуть 44% академічної стипендії.

Читайте також: Як заробити на зеленій енергії. Приклад львівської школи

Заклад, який захоче отримати статус наукового ліцею, повинен буде пройти відбір та засвідчити відповідність критеріям МОН. Зокрема, ідеться про такі умови:

  • укладений договір про співпрацю у сфері науки із закладом вищої освіти;
  • профільні методичні комісії;
  • залучити не менше двох досвідчених педагогічних або науково-педагогічних, наукових працівників до керівництва участі учнів у навчально-дослідницькій діяльності;
  • забезпечувати високу результативність участі учнів у навчально-дослідницькій, дослідницько-експериментальній, науковій, конструкторській, винахідницькій, пошуковій діяльності, що має бути підтверджено, зокрема, наявністю патентів, винаходів, реалізованих дослідницьких проектів тощо.

Щоб стати науковим ліцеєм, керівнику закладу загальної ЗСО необхідно звернутися до Державної служби якості освіти. Після цього ДСЯО проведе позаплановий інституційний аудит і визначить, чи відповідає школа цим критеріям. Останнє слово про перетворення закладу в науковий ліцей буде за засновником закладу, який ним керує. Водночас утворити науковий ліцей у своєму складі зможуть і заклади вищої освіти за рішенням вченої ради.

Читайте також: Львівський школяр Дмитро Лопушанський здобув перемогу на наукових змаганнях у Малайзії

Наукові ліцеї зможуть самостійно обирати форми організації освітнього процесу, розробляти та апробовувати нові педагогічні технології, методи та форми навчання, створювати тимчасові (від одного семестру або триместру) науково-дослідницькі класи та/або проектні групи учнів, самостійно обирати форму, зміст та спосіб поточного та підсумкового оцінювання учнів, а також мати власну шкалу оцінювання, провадити освітню діяльність за власними освітніми програмами, зокрема наскрізними (затвердженими Держслужбою якості освіти), мати інклюзивні класи.  

Науковий ліцей чи ліцей-інтернат матиме піклувальну або наглядову раду, що надаватиме пропозиції та рекомендації закладу, допомагатиме в організації заходів тощо. До ради зможуть входити представники наукових установ, закладів вищої освіти, інноваційних компаній, професійних асоціацій.


Читайте також: