У МОЗ розповіли про користь і шкоду кави

2132 0
У 2016 році каву виключили із переліку потенційно канцерогенних сполук, і внесли до списку речовин з протипухлинною дією. Зараз каву визнають як елемент здорового раціону.
Фото: infokava.com

Фото: infokava.com

Єдиного правила про користь, шкоду та вплив кави на організм немає. Різним людям та за різних обставин кава може як бути корисною, так і шкодити. Втім, якщо її споживати помірно заради задоволення, а не стимуляції мозку, то вона корисна, пише на своїй сторінці у Facebook очільниця МОЗ Уляна Супрун.

Читайте також: Страхова медицина у Львові: як повернути гроші за лікування

Кава – це зерна рослин, а активна речовина кофеїн притаманна не лише рослинам роду Coffea. Кава містить кофеїн та низку поліфенольних сполук та ефірних олій. Фенольні сполуки кави називають хлоригенові кислоти. Саме вони передусім зумовлюють корисний вплив кави на здоров’я. 

У 2016 році каву виключили із переліку потенційно канцерогенних сполук, і внесли до списку речовин з протипухлинною дією. Зараз каву визнають як елемент здорового раціону.

Дослідження показали, що кава добре впливає на різні процеси в організмі, серед яких, – покращує стан вистилки кровоносних судин чим зменшує ризик атеросклерозу, на 40% зменшує ризик раку печінки у людей-носіїв вірусу гепатиту С, зменшує прояви викликаного алкоголем панкреатиту. В людей, які швидко руйнують кофеїн, тобто «кава на них не діє», вона знижує розвиток серцево-судинних хвороб, а люди, що регулярно та помірно споживають каву, мають на 15% нижчу ймовірність передчасної смерті. 

Читайте також: Руйнівники міфів. Уляна Супрун про манту, перекис водню та ВСД

Любителі кави рідше хворіють на діабет, а в діабетиків кава стає на заваді утворенню вісцерального жиру (на животі). Кава підвищує тиск, покращує мозковий кровообіг. 

Нашкодити здоров’ю кава може, у трьох випадках:

  • Rоли в організмі повільно знешкоджується кофеїн, то він діє довше і сильніше, та викликає тахікардію, гіпертензію, біль в серці, тривожність і порушення сну. 

Тож якщо кава на вас сильно діє, від неї калатає серце, вам тривожно, пересихає в роті і пропадає сон – не пийте каву. 

  • Залежність від кави.

Інколи ми потрапляємо у пастку: мало сну і треба зосередитися, тож п’ємо багато кави, яка з рештою перестає діяти. В цій ситуації шкідлива не сама кава, а хронічний брак сну.

  • Кава шкодить, якщо її поєднують зі смаколиками та/або молоком.

Таке не помітне споживання солодощів, часто процесованих, тривалого зберігання, з вмістом транс-жирів і без будь-яких корисних речовин, як-то клітковина чи вітаміни — шкодить здоров’ю.

Читайте також: Влітку аналізи на рак стануть безкоштовними

Аби визначити, скільки кави можна пити, варто зважати на власні відччуття. Офіційні джерела найчастіше радять пити до чотирьох порцій кави на день – еквівалент 400 мг кофеїну. Каву можна пити вагітним жінкам, але 1-2 рази на день. 

Кава у поєднанні із цигарками збільшує задоволення від того і другого, подовжує дію кави, тобто сповільнює знешкодження кофеїну, а в деяких людей покращує знешкодження бензопірену сигаретного диму. 

Якщо вам варто «зробити ривок», але сил немає, випийте кави і поспіть 15 хвилин. Під час сну в мозку стане менше аденозинових рецепторів, і кофеїну буде легше заблокувати решту. Такий трюк допоможе почуватися бадьоріше. Не пийте каву, а також інші напої, надто гарячими. Це збільшує ризик раку стравоходу.

Щоби кава приносила користь та залишалася елементом здорового раціону, її варто споживати помірно та керуватися відчуттями свого організму. 


Читайте також: