Як львів’янам вирахувати податок на нерухомість. Інструкція

12879 2
Львівська міська рада на сесії прийняла зміни до ухвали про податок на нерухоме майно. Відтепер львів’яни, які володіють квартирами площею понад 60 м кв. чи будинками площею більшою аніж 120 м кв., змушені сплачувати у місцеві бюджети за «надлишкові метри».Спеціально для Tvoemisto.tv в. о. начальника управління економіки Львівської міської ради Вікторія Довжик розповіла, кому і скільки доведеться платити, як саме відбуватиметься нарахування та скільки коштів це принесе бюджету міста.
фото: expres.ua, www.vezha.org, helem.com.ua

фото: expres.ua, www.vezha.org, helem.com.ua

Чому і скільки платити?

Міністерство фінансів у рамках реформування податкової системи минулого року змінило систему оподаткування нерухомості. Відтак власники квартир площею понад 60 м2 та будинків площею більшою аніж 120 м2 змушені сплачувати у місцеві бюджети за «надлишкові метри» (до реформи податок на нерухомість сплачували власники квартир площею понад 80 м2 та будинків площею більше 160 м2). І лише місцеві ради мали встановлювати, скільки жителям міст доведеться платити. Сесія Львівської міської ради 14 січня 2016 року прийняла ухвалу, згідно якої ставка за кожен метр квадратний, який перевищує встановлену державою пільгу, складає 0,5% від мінімальної заробітної плати (МЗП) на 1 січня базового (звітного) року (у 2015 році – 1218 грн, у 2016 – 1378 грн.) для квартир та 1% МЗП для будинків. Відтак станом на 2016 рік ця сума склала 6,89 грн та 13,78 за м2 відповідно.

Податок нараховується лише на ту площу, яка перевищує встановлений ліміт. Якщо площа квартири становить, для прикладу, 63,7 м2, то її власник заплатить за 3,7 м2, тобто близько 25,5 грн у рік. За квартиру площею 80 м2 сума становитиме 137,8 грн.

У випадку, якщо особа володіє декількома квартирами, то їх площу додаватимуть, а податок нараховуватимуть на перевищення пільги у сумі. Так само буде і у випадку з будинками, коли загальна сума площі перевищуватиме 120 м2.

Якщо у власності є і квартира, і будинок, то їх площа сумується, а податок нараховують на площу понад 180 м2. Ставка нарахування становитиме 1% МЗП. Однак, якщо квартира чи будинок перевищують свій встановлений ліміт (60мі 120 м2), однак загальна площа об’єктів нерухомості не перевищує 180 м2, то податок не сплачується.

Разом з тим, за наявності у власності платника податку об’єкта житлової нерухомості, у тому числі його частки, загальна площа якого перевищує 300 м2 (для квартири) та/або 500 м2 (для будинку), сума податку збільшується на 25 тис. грн. за кожен такий об’єкт нерухомості. Відтак для власника квартири площею в 300 м2 загальна сума податку в рік складе 26,653 тис. грн (1653,6 грн за додаткові квадратні метри + 25 тис. грн).

Хто має платити?

Якщо це спільна сумісна власність (спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності. Майно, набуте подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором або законом), то всіма співвласниками визначається той хто, буде сплачувати податок.

Приклад: родина з чотирьох осіб (чоловік, дружина і двоє дітей) володіє квартирою площею у 68,8 м2. Вони визначають одного із членів родини як платника, який сплачує за всю ту площу, яка перевищує рівень пільги.

Якщо це спільна часткова власність (власність, право на яку мають дві і більше фізичні та (або) юридичні особи з визначенням у правоустановлюючих документах розміру часток власності кожного співвласника), то платиться відповідно за кожну частку.

Хто звільнений від податку на нерухомість?

Згідно з чинним законодавством, від сплати податку на нерухомість звільнено зокрема гуртожитки, дитячі будинки, житло, яке належить дітям-сиротам та сім’ям учасників АТО.

Коли платити?

Ці зміни вступають в силу з 2016 року, однак фізично сплатити податок треба буде наступного, уже 2017, року. Тобто до 1 липня 2017 року львів'янам, які мають «зайві» метри, мають надіслати повідомлення-рішення про нарахування податку за 2016 рік. Впродовж 60 днів після отримання листа податок потрібно сплатити.

Скільки отримає місто?

За словами Вікторії Довжик, від податку на нерухоме майно в бюджет міста має надійти сума у розмірі 25,887 млн грн.

Як в інших містах?

Міністерство фінансів у своїй реформі запропонувало містам особисто визначити рівень податку, встановивши межу від 0 до 3% від мінімальної заробітної плати за 1 м2.

Для прикладу у Вінниці, Запоріжжі, Івано-Франківську та Харкові ставка складає 2%, Хмельницькому, Черкасах, Чернівцях, Дніпропетровську та Києві – 1%, Житомирі – 0,5%, Ужгороді – 0,4%, Кіровограді – 0,1%.

Підготував Ігор Саджениця


Читайте також:
9 Липня, 2016 09:51
Лєра Я одного зрозуміти не можу, якщо у кв, допустимо 90 м кв проживае 2є, і одна особа володіе 58 м кв, в друга має у власності 32 м кв, то вони теж мають щось сплачувати?
19 Січня, 2016 18:38
Андрій Цей закон придумали ті,які на кожного з членів своєї родини переоформили квартири по 59,9м.кв.Податок будуть платити ті,які проживають в квартирах площею 60-80м.кв.по 6-10 чол.І знову в котрий раз "з бідного по нитці-багатому сорочка"!!!
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!