Як юний хімік зі Львова виборов срібло в Таїланді

3441 0
Про перемогу Тараса Сеха розповідає він сам та його вчителька хімії.

Випускник Львівського фізико-математичного ліцею Тарас Сех здобув срібну медаль на 49-й міжнародній олімпіаді з хімії. У змаганнях, що відбулися на початку липня в Бангкоку, брали участь команди 76 країн світу. Україну представляли четверо школярів, кожен із яких здобув призове місце, проте результат Тараса – найвищий серед українців.  Про те, як важко було готуватися до олімпіади, чого забракло для перемоги та чим займалися конкуренти поміж конкурсною програмою, Tvoemisto.tv розповіли сам Тарас та його вчителька хімії Лідія Олексин.

Загалом олімпіада тривала десять днів. Програма складалась із теоретичного та практичного одноденних турів; решта часу була відведена для екскурсій Таїландом та відпочинку.

На відміну від олімпіад, які проводяться у Європі та Північній Америці, де завдання є короткими, але важкими, у Таїланді і практичні, і теоретичні завдання були великими за обсягом. Загалом учасники мали виконати одинадцять теоретичних задач, які передбачали багато обчислень.

«Готуючись до змагання, ми відпрацьовували такі задачі на час. У практичному турі важливо було обрати правильний розпорядок виконання завдань, бо деякі дії мали виконуватись по півгодини», – розповідає Тарас.

Лідія Олексин каже, що, готуючись, багато уваги приділяли саме практиці. Позаяк у школі виконати всі завдання не виходило, допомогли на хімічному факультеті Львівського національного університету імені Франка. «Ми працювали майже на всіх кафедрах. Крім того, Тарас відточував свої практичні знання ще й у Києві», – каже вчителька.

Для перемоги в олімпіаді, розповідає Лідія Олексин, мало знань – необхідно проявити характер і волю до перемоги. «Багато в чому треба собі відмовити: наприклад, коли твої друзі грають у футбол чи йдуть у кіно, а тобі потрібно працювати»,– пояснює вона. Тарасу вдається вдало розплановувати свій час і опановувати свої емоції, аби досягнути доброго результату.

«Це змагання такого рівня, де слабких учасників немає. Всі сильні, але перемагає той, хто не лише знає, а хто вміє контролювати себе», – каже Лідія Олексин. Втім, визнає, що Тарас мав підстави хвилюватись: «Він усвідомлював, що представляє не лише свій ліцей і Львів, а всю Україну».

Складними для української команди були кліматичні умови: у Таїланді жарко та вогко. «Важко було акліматизуватись у перші дні. 35-37 градусів із такою вологістю – це як 47 градусів в Україні», – каже Тарас. Відчувалась і чотиригодинна різниця в часі з Україною. Наприклад, на екскурсію потрібно було вставати о п’ятій ранку – це перша година ночі в Україні. Втім, із часом і до цього звикли.

Перше місце на цьогорічній олімпіаді серед ровесників Тараса Сеха здобув росіянин. Традиційно багато золотих медалей отримали представники Китаю, Таїланду, Японії, Кореї та Ірану. Що ж до українців, то киянин і харків’янин здобули срібло, а хлопець із Запоріжжя – бронзу.

Тарас не засмучений тим, що здобув лише друге місце, адже сама участь в олімпіаді була його мрією. «Він прийшов до ліцею у восьмому класі й постійно намагався покращити свої знання, щоб потрапити на олімпіаду», – каже Лідія Олексин.

«Моєю головною метою було побувати в екзотичній країні, а не отримати медаль, – додає Тарас. – До цієї поїздки мої уявлення про Таїланд були зовсім іншими. Крім того, я хотів познайомитися з однодумцями, які теж люблять хімію, і через них пізнати менталітет інших країн».

Ірина Ладика


Читайте також: