Як залишатися на зв’язку у випадку відключення інтернету. Пояснення

3414 0
Проблеми зі зв'язком можливі у двох випадках: у разі спрямованих атак ззовні або якщо обмеження запровадить український уряд.
Фото: dt.ua

Фото: dt.ua

Відключення зв'язку та інтернету – частина гібридної війни. В Україні інтернет не має однієї центральної точки входу, а надходить з кількох різних каналів. Тож повне вимкнення інтернету в Україні малоймовірне, проте навіть часткові перебої зв’язку можуть суттєво зашкодити комунікації та роботі інфраструктур.

На сайті видання Інтернет-свобода пояснюють, що перебої у роботі інтернету можу бути через природні лиха, техногенні катастрофи, фізичне виведення з ладу інфраструктури, відключення кореневих серверів DNS, централізоване відключення інтернету з боку уряду, блокування доступу до конкретних сайтів на рівні провайдера з огляд на урядові санкції. У випадку розгортання воєнних дій ризики відключення інтернету зростають – противник може спробувати цензурувати вільний обмін інформації між користувачами аби унеможливити їхню координацію, мобілізацію та інформування.

Читайте також: Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна

Проблеми зі зв'язком можливі у двох випадках, кажуть експерти, з якими поспілкувалася BBC News Україна. У разі спрямованих атак ззовні або якщо обмеження запровадить український уряд. Наприклад, якщо – воєнний стан. Хоча другий варіант є малоймовірним, бо секретар ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов запевняв, що ані інтернет, ані мобільний зв’язок відключати не збираються. Набагато більш ймовірні, на думку експертів, ворожі кібератаки, як-от масштабна DDoS-атаку на державні банки, сайти та сервіси в середині лютого.

Інтернет в Україні більш децентралізований, ніж, наприклад, у Білорусі та Казахстані, де під час спроб придушити протести влада могла майже повністю відімкнути зв’язок. Водночас пператори мобільного зв'язку в Україні стверджують, що готові до будь-яких сценаріїв.

Сервіси, що можуть працювати без інтернету

Команда Школи цифрової безпеки DSS380 підготувала добірку необхідних сервісів для обходу цензури або використання при відсутності інтернету. Їх необхідно завантажити заздалегідь, поки є повноцінний доступ до інтернету.

Браузер СENO (скорочено від Censorship.no!) – це канадський веб-браузер для мобільних пристроїв Android (смартфони та планшети). Для обходу інтернет-цензури працює як пірингова мережа (P2P), що дозволяє користувачам обмінюватися між собою завантаженим контентом. Це дозволяє уникнути залежності від централізованих серверів – веб-контент зберігається в мережі навіть під час жорсткої фільтрації.

Щоб використовувати браузер CENO, вам не потрібно бути досвідченим користувачем чи розуміти принципи роботи пірінгових мереж. З погляду користувача все працює практично так само, як і функціонування звичайного веб-браузера.  СENO можна завантажити з Google Play Market. Офіційний сайт: https://censorship.no/uk/index.html.

Bridgefy – це мобільний застосунок, який дозволяє спілкуватися з іншими користувачами без необхідності підключення до інтернету завдяки передачі повідомлень через Bluetooth. Застосунок працює як для Android, так й для iOS. Програма створює однорангову мережу Bluetooth на телефоні та безпосередньо з'єднується з іншими пристроями в межах свого діапазону.

Ваш смартфон може підключатися на відстані близько 100 метрів до всіх користувачів Bridgefy, які опинилися поблизу. Застосунок надсилає повідомлення всім пристроям навколо вас, після чого цей процес повторюється на пристроях інших людей, дозволяючи передати повідомлення на велику відстань. Bridgefy можна завантажити з Google Play Market. Офіційний сайт: https://bridgefy.me/.

Альтернативою до Bridgefy є низка інших застосунків, зокрема Berkanan – працює за схожим принципом, добре працює з iOS – завантажити з App Store.

Psiphon – VPN-сервіс, який розробили в Університеті Торонто. На відміну від інших сервісів, він має досить складну архітектуру і трафік сервісу не «зловити» через системи глибокої фільтрації (DPI), які використовують у Білорусі та Росії зокрема. Psiphon умовно безкоштовний. У ньому є реклама та обмеження швидкості до 2 Мб/сек. Зняти обмеження та відключити рекламу можна за абонплату, але швидкості у безоплатний версії цілком вистачить для серфінгу та відеодзвінків.

Psiphon можна завантажити з Google Play Market та App Store. Якщо веб-сайти або посилання для завантаження Psiphon блокуються або цензуруються, то можна відправити запит на [email protected], щоб завантаження надіслали вам електронною поштою. Офіційний сайт: https://psiphon.ca/.

Matrix – це відкритий протокол для децентралізованого спілкування в реальному часі. Він може бути використаний для текстових повідомлень, групових чатів, аудіо-, відеодзвінків та створення ботів. Зареєструватися можна на будь-якому відкритому сервері або організувати свій (відкритий чи закритий) сервер.

Ви можете запустити власний сервер Matrix фізично у себе вдома за допомогою старого ПК або на комп'ютері типу Raspberry Pi. Однією з основних особливостей протоколу є реплікація. Вміст кімнат реплікується між усіма серверами, які беруть участь, що означає відсутність єдиної точки контролю або відмови.

Для того, щоб почати користуватися Matrix, використовуйте веб-клієнт Element або його десктопну / мобільну версію.

Щоб підключитися до Matrix через власний сервер, необхідно налаштувати HomeServer на Synapse. Офіційний сайт: https://matrix.org/.

Briar (https://briarproject.org/) – застосунок з відкритим кодом, призначений для забезпечення безпечного та стійкого однорангового зв’язку без централізованих серверів і мінімальної залежності від зовнішньої інфраструктури. З’єднання здійснюються через Bluetooth, Wi-Fi або через Інтернет через Tor, і весь приватний зв’язок наскрізно шифрується.

Delta Chat (https://delta.chat/en/) – інструмент схожий на Telegram або Whatsapp, але без відстеження чи центрального керування. Delta Chat не потрібен ваш номер телефону.

Нагадаємо, що Тvoemisto.tv зібрало найбільш поширені питання про виникнення надзвичайних ситуацій через вторгнення Росії, і підготувало відповіді, що робити, якщо раптом відімкнуть воду, світло, інтернет, чи вистачить ліків, продуктів у місті та області і де прийматимуть біженців.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!